Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlüklü Baba/ Metin Turanlı

  Güneş’ e gözlerini dikip bakarsan/ Gözlerin bozulur.  Gözlük takıp bakarsan/ Güneş bozulur.  Özdemir Asaf  Gözlük ya da optik, üzerine yazı yazılması en zor konulardan biridir. Bu konuda herhangi bir malzeme bulamazsınız. Mecburen kendi gözlemleriniz ya da yaşadıklarınızla konuyu zenginleştirmeye çalışırsınız. Hele söz konusu şey, babalar günü üzerine yazı yazmak, babalarla gözlüğü bir yerde buluşturmaksa, […]

16 Haziran 2013 - 13:17 'de eklendi ve 1393 kez görüntülendi. A+A-

Gözlüklü Baba/ Metin Turanlı

gunes

 

Güneş’ e gözlerini dikip bakarsan/ Gözlerin bozulur. 

Gözlük takıp bakarsan/ Güneş bozulur. 

Özdemir Asaf 

Gözlük ya da optik, üzerine yazı yazılması en zor konulardan biridir.

Bu konuda herhangi bir malzeme bulamazsınız. Mecburen kendi gözlemleriniz ya da yaşadıklarınızla konuyu zenginleştirmeye çalışırsınız.

Hele söz konusu şey, babalar günü üzerine yazı yazmak, babalarla gözlüğü bir yerde buluşturmaksa, bu daha da zor. (Kulaklarım tıkalı. Mecburmusun kardeşim yazmaya? dediğinizi duymuyorum bile..) Onun için yazıyı gidişatına bırakmalı. Onlar nasılsa birbirlerini bulur, diye ümit edelim.

Şimdi… İzin verirseniz, erkeklerin gözlüğe verdikleri değer açısından sosyolojik bir tesbitle başlamak isterim.

Gözlük bir erkek için kavgada çıkartılan bir şeydir. Hem kırılmamaması için hem de ona verdiği değerden ötürü. Gözlüğü emanet ettiği kimse ise, öylesine kutsal bir emanet taşır ki, kavgaya girmese bile kimse tarafından suçlanamaz.

Kutsallığı yaşlı eli ve ekmek gibi öpülüp başa konulması kadar olmasa da sürekli taç gibi baş üzerinde taşınması ise ona verilen değerdendir. Gözlük-baba ilişkisinde ise,

Baba figürü, Optik’ te,alışveriş te kapıya en yakın duran figürdür. Ailenin bireyleri seçimini yapar,tercihini belirler, parasını ödemek ona düşerdi. Çoğunlukla huysuz, söyleneni anlamayan anlamak istemeyen bu tipleme; söz konusu kendisi olduğunda daha da cimrileşen bu klasik ücretli baba pozisyonu yavaş yavaş değişmeye başladı. At-avrat silah üçlemesinin yerini alan cep telefonu, otomobil, güneş gözlüğü üçlemesi jenerasyonu için gözlük artık modern yaşamın olmazsa olmazıdır.

Gözlük üreticileri bu gerçeği farketmişler ki, artık erkeklere yönelik daha çok modelleri vitrinde sergileyebiliyoruz.

Yaz geliyor ya, artık tüm yazılı ve görsel basında yeni güneş gözlüğü modelleri ile hangi yüze hangi gözlük modeli yakışır diye haberleri daha bir sıklıkla görürüz. Tüketiciye gözlük seçiminde hepsi bir elden yazılmış gibi öneriler sıralanır durur. Bu arada vitrinde sürekli birbirinden güzel kadınlar.

Benimse canım bugün büyük laflar etmek istiyor. Şöyle ki:

Gözlük seçiminde en önemli kriterler yüzün şekli,saç, ten ve göz renkleri imiş ya. Sadece bir yerde ama nerede olduğunu şimdi hatırlamıyorum. Mevcut yüz ifadesini en olumlu şekilde yansıtmak diye bir şey okumuştum. Bir şekilde aklımda kalmış.

Hak veriyorum. İnsanın yüzü büyük ölçüde karakterini ve yaşayışını belirliyor. Ya da yaşayışı ve karakteri yüzüne yansıyor. Gelin biz de bir ayrımcılık yapalım. Babalar-Erkekler üzerinden gözlük modelleri seçelim:

Yaşamını fırtınalı bir şekilde geçiren,dolu dolu yaşayan bir yüzü gözünüzün önüne getirin.Bu yüzde umutsuzluk göremezsiniz. Sıkıntılı ve zor yılların izi elbette vardır ama o yaşanmışlık duygusu her mimikte göze çarpar. Naçizane tavsiyem, onu gözlük seçiminde rahat bırakın. O kendine yakışanı bulur.

Çapkınlıkla, gününü gün etmeyle geçen bir yaşamda ise aynı yüz, biraz lakayt, biraz hiçbir şeye önem vermeden sırıtır geçer. Ciddi bir ifade kazandırmak için mümkün olan en köşeli çerçeveler veriniz.

Acı dolu, çilekeş bir yaşamın şekillendirdiği yüzde ise yumuşak kıvrımlar yoktur. Cildin sert ve kırışıklığına karşı ”bu benim kaderim,başa gelen çekilir ”teslimiyeti ön plandadır. Aynaya baktığında bir kez olsun şansının yaver gittiğine inandırabileceğiniz, kendini ödüllendirildiğini hissettireceğiniz oval köşeli karışık güzel bir gözlük seçin.

Hayatı büyük başarılarla ve tuttuğunu koparmakla geçen yüzlerde ise,hala bir açlık görürsünüz. Uğraşacak ve yenilecek çok şey vardır. Kararlı bu yüz ifadesi ,kendine hayranlıkla bakan yüzlerle daha bir mutludur. Mümkünse hiç uğraşmayın. Ne çıkarırsanız çıkarın nasıl olsa beğenmeyecektir. Dua edinde dükkanın en tapon gözlüğünden etkilenip ona yazılsın.

Tatminsiz ve yaşamdan umduklarını bulamamış yüzlerde ki bezginliği anlatmak ise mümkün değil. Bunu ancak yaşar kemal tarif edebilir. Alınganlıkları had safhada olduğu için komik duruma düşürmeyecek, hafif bombeli yüzü saran modeller tavsiye edilir.

Bunları niye mi anlatıyorum? Çünkü,taksim ve optik, üzerine yazdığım yazılar çöp tenekesini boylayınca yerini ne model gözlük kullanmanız/ kullandırtmanız gerektiğine dair bu tavsiyeler silsilesi aldı.Yine de taksim ruhunu yakalayacak protest bir yorumla derim ki, hakim olan günün modası ve teknolojik tavsiyelerin babalarımızın özgürlüğünü kısıtlamasına izin vermeyelim.

Ayrıca tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektöründe de var olmanın yolu -ama seçiminde,ama fiyatında ama sunumunda-fark yaratmaktan geçiyor.Bu farklılığınızı rakiplerinize olduğu gibi müşterilerinize de kabul ettirebilirseniz bir adım önde olursunuz.

Bırakalım tüm müşterilerimiz aynada yakaladıkları elektriklenme ile seçimlerini yapsınlar. Optik sektörünün özgürlüğe bu kadarcık katkısı olsun.

 

Metin Turanlı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böcekleri var, ne de bir yıldız....

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (S.A.V) vahyedilmeye baş...

Sektör mutlu olmadı! Sektör mutlu olmadı!

17 sene sonra yapılan %10 zam hastalarımızın mağduriyetini gideremeyecektir....

Atlantik’in Akdenizlisi: Lizbon Atlantik’in Akdenizlisi: Lizbon

Büyüleyici bir tarihi güzelliği, sakinliği, dinginliği ile adeta yaşayan bir sanat eseri bir şehir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ersinkaya
ersinkaya
7 yıl önce

Aslın da gözlük bana gore aksesuar hemde güneşten korun mak için iyi bir korumadır .Ayrıca karda tipide giyilebilir

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bayramdan önce açma talebi Bayramdan önce açma taleb...

İş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Gene...

Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böc...

Anneler gününüz kutlu olsun Anneler gününüz kutlu ols...

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisind...

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz Ticari Reklam ve Haksız T...

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Kartelleşmeye karşıyız Kartelleşmeye karşıyız...

Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel ...

GrandVision Şili’ deki mağazalarını satıyor GrandVision Şili’ d...

Şu anda sadece Türkiye'de GrandVision'ın Ülkemizde bulunan A...

Sektör mutlu olmadı! Sektör mutlu olmadı!

17 sene sonra yapılan %10 zam hastalarımızın mağduriyetini g...

Reçete teslim tarihi süresi uzatıldı Reçete teslim tarihi süre...

Kurumumuz ile sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının Ni...

Bu uygulama mağdur edecek Bu uygulama mağdur edecek...

Nöbetçi kavramı bizim mesleğimize uygulanabilecek bir uygula...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Yazarlar
Tartışalım – Metin TURANLI

Hatta gözlük çıkarılıp masaya fırlatıldı ya, beklerdim ki bu hareketi yapan arkadaşımız ceketini çıkarsın.

Kapat