a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kethüda’da bir cuma

  ” ……Ala alihi ve sahbihi ecmain, velhamdulillahi Rabbilalemin, el….” Bir topluluk önündeyken insan nasıl da  olduğundan  heybetli  duruyor diye düşünüyorum hoca’ya bakarken .  Normalde ben boyda biri. Artık minberde oluşundan mıdır  ne ?  bayağı bir dev adam gibi duruyor karşımda. Şu anda yere çömeldi, Arkalardan bir yerden ezan okunmaya başlandı. Sessizce dinliyoruz. Kadıköy’ün bu […]

10 Nisan 2012 - 15:23 'de eklendi ve 1155 kez görüntülendi. A+A-

Kethüda’da bir cuma

 

” ……Ala alihi ve sahbihi ecmain, velhamdulillahi Rabbilalemin, el….”

Bir topluluk önündeyken insan nasıl da  olduğundan  heybetli  duruyor diye düşünüyorum hoca’ya bakarken .  Normalde ben boyda biri. Artık minberde oluşundan mıdır  ne ?  bayağı bir dev adam gibi duruyor karşımda. Şu anda yere çömeldi, Arkalardan bir yerden ezan okunmaya başlandı. Sessizce dinliyoruz.

Kadıköy’ün bu en eski camilerinden Kethüda Camisi yaklaşık 500 yıllık bir cami. Allah’tan ki bu camiler  ve  kiliseler   yapılmış. Yoksa Kadıköy’e ait bir tane bile tarihi eser bulamazsınız.  Nasıl ki ismini aldığı Khalkedon’a  ve Bizans’a ait  herhangi bir tarihi kalıntıya rastlayamazsanız .

” Değerli Cemaat, demin okuduğum  Rahman suresinin ilk ayet-i Kerimelerin  de Cenab-ı Hak, : göğü yükseltti ve ölçüyü koydu. ….”

Birden türkçe hutbeye geçince kendime geliyorum.Ayaklarım uyuşmuş,yarım bağdaş kurup dinliyorum.   ”Ella tedgav fil mizan, yani ölçüde haddi aşmayın,tartıyı adaletle yapın,teraziyi eksik tutmayın diye buyuruyor yüce Allah.

Muhterem müminler,Kadıköy çarşısının göbeğinde bulunmamız sıfatıyla,çarşı esnafının çoğunluğunu oluşturduğu cemaatimizde bu gün alış-veriş te adalet ve kul hakkı üzerine hutbemiz.

Yüce dinimiz insanlar arası ilişkilerde kul hakkını bağışlanmaz günahlardan saymıştır.En büyük kul hakkı da insanlar arası ilişkilerde ticaretle olmaktadır.Onun için adil tartınız,doğru ölçünüz denmiştir.Alış-verişlerinizde adil olmak,doğru tartıp-doğru ölçmek sosyal ahlakı ve toplumsal yapıyı güçlendirir.İsrafı azaltır.Adaletsiz ve haksız alış-veriş , tatminsiz ve birbirine güvenmeyen bir sosyal yapı oluşturacağı için sosyal hayatın günden güne bozulup, Allah muhafaza dinden de uzaklaşmasına sebep olur.

Bu konuda  efendimiz S.A.V, hadis-i şerif lerinde,uzaktan mal getiren tüccarı, henüz pazara gitmeden karşılayıp malını satın almasını yasaklar. ” mal sahibi pazara geldiği zaman fiyat farkını görünce yoldaki satışı iptal etmeye hakkı vardır  ”der. Yani bir malın değerinden aşağıya satılmaması gerektiğini bildirir.Yani aldatmayınız, aldanmayınız.

Değerli Cemaat, % 70-80 iskontolarla satılan ürünlere şahit oluyoruz. Hatta internetin alış-veriş sitelerinde 500 liralık ürüne,50 liraya sahip olmak istemez misiniz ? diye  reklamlar  var.

” Ve leyse minni…” Bizden değildir.Kimler bizden değildir deniyor ? Aldatan….Aldatan ,bizden değildir.

Sevgili müminler , Bir malı zararına satma hakkınız yoktur.  Hem günahtır,  hem emeğe saygısızlıktır.  Ayrıca  bir malı değerinden ucuza almak dinen haksızlıktır.  Pahalıya almak ta öyle…Kelepir diye tabir edilen ,hakedilenden daha ucuza bir alış-verişe konu olan mal fırsatçılığı doğurur. Burada söz konusu edilen Önüne çıkan fırsatlardan yararlanmak değil, bizzatihi fırsatları beklemek,fırsatları kollamak.. Cemat-i müslümin sıkıldığınızı görüyorum.Konuyu fazla uzatmayacağım.Tüketici ve müşteri ayrımını yapmanızı isteyeceğim sizden .

Kapitalist batı dünyası herkesi tüketici olarak gördüğü için 1 saat alan yanında 2 saat  daha verebilir.  Bu tüketim toplumunun bir politikasıdır.Ama sizden alış-veriş yapan kimseleri tüketici değil de müşteri olarak görürseniz ona ihtiyacı olan ürünü satmakla mükellefsiniz.

Bir tane satın DEĞERİNE satın.Helal kazancın keyfini sürün.Bir saat ihtiyacı varken 1 saat fiyatına  3 saat satıyorsanız hem tüketimi özendirip,hem de dünya üzerinde ki sömürünün bir parçası  oluyorsunuzdur.”

Bu hoca’nın dinlediğim üçüncü hutbesi. İlk hutbesinde Sosyal İslam ‘ı,geçen haftada islam da kadın hakları ve çok eşlilik konusunu işlemişti.Şimdi ellerimizi açtık duasına eşlik ediyoruz :

….Ümmet-i Muhammed’in sağlık ve selameti için,Allah rızası için el fatiha……”

Metin TURANLI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehir Kulübü Şehir Kulübü

Sadullah bey! Dedi. Bu kasaba da işini ilimle fenle icra eden biri olarak, yine fenni sıfatını hak eden zatıalinizle çarpışmak ne saade...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

Optisyenlik “geleneksel el sanatları” mesleği değildir Optisyenlik “geleneksel el sanatları” me...

Genç nüfusuyla övünen Türkiye’nin nüfusu yaşlanma eğrisindedir ve presbiyobiye bağlı gözlük talebinde büyük artışlar beklenmelidir....

Geleneksel müesseseleri zor günler bekliyor Geleneksel müesseseleri zor günler bekli...

Sağlık mesleklerini piyasalaştırırsanız, ticaret mesleğine dönüşürsek sağlık harcamalarımız artar. Pazar sermaye lehine el değiştirir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Numan Hocaoglu
Numan Hocaoglu
10 yıl önce

Kıymetli meslektaşlarıma saygılarımı sunduktan sonra, hem böyle güzel bir yazıyı kaleme alanı, hemde yorumuyla katkı sağlayan her iki meslektaşımı ve tabiki bizlere kadar ulaşmasını sağlayanları tebrik ediyorum.
Bu gibi söylemleri paylaşarak, manevi değerlerimizi bilip, hatırlatarak,sahip çıkarak, birde gereğini ifa ettiğimizde sırtımızın yere gelmeyeceğine inanmalıyız.

İşte o zaman ne aldatırız nede aldanırız.

Numan Hocaoğlu

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
10 yıl önce

Sayın Metin bey,muhteşem bir kaleminiz var .Yazılarınız için teşekkür ediyoruz ve devamını bekliyoruz Saygılarımla Taylan KÜÇÜKER KUL HAKKI ÇOK ÖNEMLİ BUNA DİKKAT ETMEK LAZIM DERVİŞ GÖNLÜ – KABAĞIN SAHİBİ Vaktiyle bir derviş, nefisle mücadele makamının sonuna gelir. Meşrebin usulünce bundan sonra her türlü süsten, gösterişten arınacak, varlıktan vazgeçecektir. Fakat iş yamalı bir hırka giymekten ibaret değildir. Her türlü görünür süslerden arınması gereklidir… Saç, sakal, bıyık, kaş, ne varsa hepsinden. Derviş, usule uygun hareket eder, soluğu berberde alır. -Vur usturayı berber efendi, der. Berber dervişin saçlarını kazımaya baslar. Derviş aynada kendini takip etmektedir. Başının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Berber tam diğer… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx