a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Her iki gözlükten biri kaçak

  19.07.2011 tarihinde İstanbul Ticaret Odası salonlarından birinde mesleğimiz ile ilgili olarak önemli bir toplantı organize edildi. T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Müdürlüğü, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun değerli müdürleri bizleri gelecekte bekleyen yeni gelişmeler hakkında bilgilendirdiler.   Toplantıda anlatılanlar ve bizleri ilgilendiren teknik konular hakkında konfederasyon veya dernek gerekli […]

20 Temmuz 2011 - 15:33 'de eklendi ve 1284 kez görüntülendi. A+A-

Her iki gözlükten biri kaçak

  19.07.2011 tarihinde İstanbul Ticaret Odası salonlarından birinde mesleğimiz ile ilgili olarak önemli bir toplantı organize edildi. T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Müdürlüğü, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun değerli müdürleri bizleri gelecekte bekleyen yeni gelişmeler hakkında bilgilendirdiler.
 

Toplantıda anlatılanlar ve bizleri ilgilendiren teknik konular hakkında konfederasyon veya dernek gerekli açıklamaları yapacaktır.
Ben, hiç kimsenin dile getirmeyeceği bir konuyu anlatmak istiyorum. Bu toplantı Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Gözlük Sanayicileri derneğinin ortak çalışmasıydı. İTO ilk zamanlar bu toplantıya salon bile vermek istememişti ve Sayın Mehmet Dibi bu nedenle başka alternatifleri değerlendirmiş; toplantı bir iki kez ertelenmişti. Sonuçta gerçekleşti ve bizler salona girdik.

İlk konuşmacı T.C. Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Sayın Dr Murat BİLBAY sözlerine “ Havaalanından buraya kadar sektörünüzde büyük sorunlar olduğunu ve gözlüklerin % 50 sinin kaçak olduğunu öğrendim” diyerek başladı. Evet, % 50 yani her iki gözlükten biri kaçak.  Toplantıdan sonra iş yerine geldim büyük panik içindeyim ben kaçakçılık yapmadığıma göre alış veriş yaptığım firmalar bana kaçak gözlük vermişler ben şimdi ne yapacağım? Çalıştığım firmalar büyük firmalar, ben onlara nasıl “siz kaçakçıymışsınız” diyeceğim?
O gün sabahtan toplantı saatine kadar konfederasyon temsilcileri ile birlikteydim. Sabah saatlerinde Ankara’dan gelen temsilciler ile bir zümre toplantısı yapılacaktı, bize bu toplantının iptal edildiği ve çalışmanın salonda başlayacağı söylendi. Bu nedenle gerek havaalanı Sirkeci arasında, gerekse toplantı saatine kadar geçen sürede ve öğle yemeğinde Ankara’dan gelen temsilcilerle Konfederasyon temsilcileri hiçbir şekilde bir araya gelmediler. Bu da demek ki bu bilgi konfederasyon temsilcilerinden verilmedi. Zaten kendileri ile konuştuğum değerli başkanlar da bunu teyit ettiler.

Öyleyse, bu kısa süre içinde bakanlık temsilcilerine bu çok değerli bilgiyi kimler verdi?
Eğer bu bilgi doğru ise, dayanağı nelerdir?
Bu kadar büyük miktarda kaçağı hangi firma veya firmalar yapıyor?
Bunlar hangi gümrüklerden giriyor?
Gözlükçü kaçakçı olmadığına göre kendini kaçakçılık yapan firmaların doğuracağı sıkıntılardan nasıl koruyacak?  Firmalar çıkıp ben kaçakçı değilim diyecekler, onlara inanabilecek miyiz?

Yoksa sektörün dinamikleri olarak plaket alan firmaları referans alıp sadece onlardan mı mal alacağız?

Sektördeki aktörlerin bizleri kandırdığını, aldığımız ürünlerin % 50sinin kayıt dışı olduğunu ve bununla mücadele ettiğini söyleyen dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri bu bilgileri, bizlerle paylaşmalıdırlar.

Bildiğiniz gibi Konfederasyon temsilcilerinin sanayici ve ithalatçılarla ilişkileri sadece mesleki seviyededir. Bu güne kadar sürekli olarak taklit gözlüklerin, naylon faturanın ve kayıt dışı ürünlerin piyasada var olduğunu savunan bunları yazılara döken dernek başkanları ve yönetim kurulları bildiklerini bizlere ve kamu yöneticilerine açıklamak zorundadırlar. Tüm sektörü zan altında bırakan söylemlerde bulunup sonrada otel salonlarında dinamik kutlamaları yapmak dergi ve sitelerde reklam yayınlayıp sonra da iki gözlükten biri kaçak demek, reklam verenlere de salonda resim verenlere de haksızlıktır.
 

Şimdi sizlerden rica ediyorum. Ben bilmiyorum ve bu yüzden itham da etmiyorum. Hava alanı ve Sirkeci arasındaki yolculuk sürecinde, iptal edildi deyip bir grubu dışarıda bırakıp toplantı yapanlar ve yemekte görüşmeye devam edenler kimlerdi, bunu hepimiz tahmin ediyoruz.  Bu kişiler Bakanlık temsilcilerine bu şekilde bilgi veriyorlarsa ki başta Sayın Dibi olmak üzere hepsi önemli kişilerdir;  kayıt dışı çalışan firmalarla irtibatımızı kesmemizi sağlayacak bilgileri bizlerle paylaşsınlar . Paylaşsınlar ki biz ve kamu bu firmaları cezalandıralım.
 

Turgut ÇAKAR.

Not: İşte tam da bu zamanda Kooperatifin ne kadar gerekli olduğunun altını çizmek gerekiyor. Aldığınız üründen kesinlikle kuşku duymadan satabilmenin mümkünlüğünün garantisi olacaktır…

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/her-iki-gozlukten-biri-kacak-7592.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV