a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yangın Başlamıştır – Turgut ÇAKAR

Camı çerçeveyi kırdılar ve içeri Molotof kokteylli attılar. Yangın başlamıştır. Değerli meslektaşlarım. Reklam konusunda şahsi ve konfederasyon olarak görüşlerimiz ortadadır. Israrla reklamın karşısında durduk. Şikâyetlerde bulunduk, yaptırımlar uygulanmasını sağlayacak bilgi ve belgeleri ilgili kurumlara gönderdik. Bu gün içinde bulunduğumuz durum haklılığımızı gösteriyor. Şimdi geldiğimiz noktada “Camı çerçeveyi kırdılar”  ve içeri molotof kokteylli attılar. Yangın başlamıştır. […]

02 Şubat 2012 - 12:26 'de eklendi ve 1273 kez görüntülendi. A+A-

Yangın Başlamıştır – Turgut ÇAKAR
Camı çerçeveyi kırdılar ve içeri Molotof kokteylli attılar. Yangın başlamıştır.
Değerli meslektaşlarım.

Reklam konusunda şahsi ve konfederasyon olarak görüşlerimiz ortadadır. Israrla reklamın karşısında durduk. Şikâyetlerde bulunduk, yaptırımlar uygulanmasını sağlayacak bilgi ve belgeleri ilgili kurumlara gönderdik.

Bu gün içinde bulunduğumuz durum haklılığımızı gösteriyor. Şimdi geldiğimiz noktada “Camı çerçeveyi kırdılar”  ve içeri molotof kokteylli attılar. Yangın başlamıştır.
Hiç bir müessese ve zincir bu yangının dışında kalamaz. Vahşi kapitalizm kendi çocuklarını yemeye başladı.

Orta ve küçük sermayeli işletmeler bundan sonra hızla yok olacaklar. A firması yaptı hadi onlar yabancıydı, şimdi B firması da yapıyor. Yani bizim çocuklarımız… Demek ki paranın bayrağı ve dini olmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Otuz kırk yılık müessesesini bu oluşumun içine dâhil eden bir arkadaşımla konuştuğumda bana böyle bir organizasyonun içinde olmak zorunda olduğunu, sektörü yok etmeye hazır Çok Uluslu Şirketlerin karşısında alternatif bir güç olmak istediklerini söylediğinde, kendisine kooperatifi önermiştim cevap vermemiş sadece gülmüştü, Şimdi neden güldüğünü anlıyorum. Hiçbir kooperatif sektöre bu kadar zarar verecek bir çalışmaya olur vermezdi. Anlaşılan amaç güç birliği değil iğrenç politikalara imza atabilmekti.

Değerli meslektaşlarım ve dernek başkanlarım bu soruna bir an önce çözüm bulmalıyız.

Hiç kimse bu eylemin masum ya da mesleki katkısı olduğu yalanının arkasına sığınmasın. Türkiye’de çıkan reçete Türkiye’de gözlük olarak tamamlanacaktır. Birileri daha fazla reçete kapma peşinde olduğundan bu tür eylemlerin içinde bulunuyor.

Bu gün değerli bir arkadaşım aklına ilk geleni, boykotu önermiş kendisini şahsi olarak destekliyorum. Boykot bu tür çalışmaların içinde bulunan tüm firmaların tedarikçilerine uygulanmalıdır bence.

Dernekler de tüm yasal ve sosyal baskıları uygulamalıdırlar. Hiçbir şekilde masumiyeti ve katkısı olmayan bu reklamın derhal durdurulması gereklidir. Parası çok olan görsel ve yazılı basını, adamı olan belediye otobüsü ve sokak tabelalarını,  maddi durumu ve adamı çok güçlü olmayan el ilanlarını, durumu daha zayıf olanlar seyyar ya da sabit tabelaları  ve tamamen zayıf olanlar da vitrinlerini bu amaçla kullanmaya başlayacaklar.

Önce üç para, sonra üç para ve yanında bir de bedava ve daha sonra üç para ve yanında iki bedava… Bunun sonu yok. Beş bin müessese kendi yok oluşunu hızlandıracak. Sadece kendi yok olmayacak kazanmadığı için düzgün ödeme yapmayacak ve tedarikçileri sıkıntıya sokacak ve onları batıracak. Sonra da vergileri sosyal güvenlik prim borçları ödeyemeyerek devlete zarar verecek.

Daha sonra dükkanlar kapanacak, imalatçı ve ithalatçı batağa girecek en sonunda sadece bizi batırmak için kar etmekten feragat etmiş ve hatta zarar için bile bütçe ayırmış Çok Uluslu Şirketler tek kaldıklarında istedikleri fiyata yüksek karla sattıkları ürünlerin karlarını kendi uluslarının refah düzeyini artırmak için kullanacaklar.

Sağlıkta reklam olamaz dememizin nedeni budur. Bizimki gibi ülkelerde reklamın katacağı artı değer sadece fiyat ve vade farklılığının avantajı ile kendini gösterir.

Değerli meslektaşlarım bu batağa girmemek için direnmek ve güç birliği yapmak zorundayız. Hemen şimdi harekete geçmeli ve “Ben nasıl bir kampanya yaparım?”ı değil, “Nasıl direnirim?”i tartışmalıyız

Turgut ÇAKAR.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (S.A.V) vahyedilmeye baş...

Yöneticilerin kafası neden karışık? Yöneticilerin kafası neden karışık?

Dijital çağa ayak uyduramayan “analog” kalmış yöneticiler görevlerini sürdürmekte ısrarcı olacaksa acilen “dijital zihniyet kartı” edin...

Çanakkale bir insanlık dramıdır. Epope’dir. Çanakkale bir insanlık dramıdır. Epope’d...

Optisyeninsesi portalında 20.03.2015 tarihinde yayınlanan “Çanakkale zaferi mi?” başlıklı yazımı küçük eklemelerle tekrar hatırlatmak i...

Güneş Gözlüğü Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüklerinin koruyucu gözlük olarak sınıflandırılmaları, göz sağlığınızı koruyan tıbbi ürün olma özelliğini ve gerçeğini değişti...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
optisyen_kız
optisyen_kız
5 Şubat 2012 01:34

Değerli meslektaşlarım; daha düne kadar siz demiyormuydunuz, birleşin, güçbirliği oluşturun, uluslar arası sermayeli zincir mağazalara ve şirketlere karşı rekabet edebilmek için bunların şart olduğunu her platformda dile getirmiyormuydunuz_? Ne oldu, ne değişti. Bugün Eos diye % 100 yerli bir oluşum ortaya çıkmış, bizim çocuklar diye büyüklere kafa tutar hale gelmiş. Kısa zamanda 72 mağaza sayısına ulaşmış, prestijli Avm lerde ve caddelerde boy göstermeye başlamış. Bu garez, bu kin, bu çekememezlik niye_? Haydi siz de gidin Eos zincir halkalarından biri olun, gücünüze güç katın. Yok efendim filanca firmayı biz adam ettik, yok mal almayalım, tepki gösterelim… Yıllarca babanızın hayrına mı aldınız… Read more »

coşkun poyraz
coşkun poyraz
3 Şubat 2012 11:42

ne yaparsanız yapın neticede başkalarının malını alıp satıyorsunuz mesleğin kurtuluşunu üç günde değil uzun vadede yapmak lazım bunun için bir araya gelip ihtiyacınız olan malları üretmenin yollarını bulmalısınız vakti gelince dünyaya açılmalısınız bunu yapabilenler gelecekte var olacaklar.

A.Baran
A.Baran
2 Şubat 2012 13:19

Sayın Çakar, 1923 ten beri ilaç üreten Mustafa Nevzat İlaç sanayi, bütün radyolarda bangır bangır reklam yapıyor. Hani sağlıkta reklam olmazdı ? Üstelik yaptığımız işin sağlıkla ne alakası var ? Bir yalan rüzgârıdır gidiyor. Alt tarafı iki camı, bir çerçeveye takıyoruz. Biz sağlık dedikçe, iktidardaki bademler de ciddiye alıp, ensemizde boza pişiriyor. Alın işte barkod…Kime ne benim sattığım çerçeveden. Vergisini verdikten sonra. Gözlük çerçevesi “suppozituar” mı ki insan sağlığı bozulsun. Ayrıca, ne oldu serbest piyasa ekonomisine ? Hani herkes “Liberal” olmuştu ? Meslektaşlarımız neredeyse oturup, ağlayacak. Durumu bu kadar dramatize etmenin kimseye faydası yok. Kooperatif kurdunuz da kaç kişi katıldı… Read more »

ŞEYHMUS BAĞIŞ
ŞEYHMUS BAĞIŞ
2 Şubat 2012 12:49

OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNİN BİRLİK OLUP TÜM MAL ALIMLARINI DURDURMASI GEREKİR.OPTİK SEKTÖRÜNE VURULMUŞ BÜYÜK BİR DARBEDİR.BURDAN TÜM MESLEKTAAŞLARIMA SESLENİYORUM. DİNOZORLAR BU SEKTÖRÜ BİTİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİR.BU İŞTE YA TEDARİKÇİ OLACAKSIN YADA PERAKENDECİ O YÜZDEN TÜM FİRMALARIN MAL ALIMINI DURDURMASI LAZIM.BİRLİK VE BERABERLİĞİN NASIL OLDUĞUNU GÖSTERMESİ GEREKİR.KURUMDAN ZAM BEKLEME AREFESİNDEYKEN BU YAPILANLAR OPTİK SEKTÖRÜNÜ BİTİRMEYE YÖNELİK BİR GİRİŞİMDİR.ŞU ANA KADAR TEDARİKÇİ FİRMA OLARAK GÜCÜNÜ OPTİSYENLİK MÜESSESELERDEN ALARAK YILLARCA PARA KAZANAN FİRMALAR ŞU AN KAZANDIKLARI PARAYI PERAKANDECİ OPTİK MÜESSESELERİNE KARŞI KULLANMAKTADIRLAR.HİÇ KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİRKİ BU MESLEKTEN EKMEK YİYEN GÖZLÜKÇÜ VE MESLEKTAŞLARI KÖTÜ BİR DURUMA DÜŞÜRSÜN.KENDİSİNİ DEV AYNASINDA GÖREN TEDARİKÇİLER BİR AN ÖNCE SİLKELENİP KENDİLERİNE… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV