a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SAĞLIĞIN MODASI VE REKLAMI OLMAZ/ Taylan Küçüker

Bizim mesleğin moda yönü var diyerek, Kamu ve toplum sağlığı, hiç kimsenin ekonomik menfaati ve karlılığına feda edilemez. Komik olmayın sağlığın modası olmaz.   Özel meslek kanunu olan, Sağlık Bakanlığı gözetim ve denetiminde faaliyet gösteren başlıca Sağlık meslekleri Tedavi hizmetleri, tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Optisyenlik olarak sıralayabiliriz. Kamu ve toplum sağlığını olumsuz etkileyeceği için hiçbir […]

27 Temmuz 2014 - 20:46 'de eklendi ve 1897 kez görüntülendi. A+A-

SAĞLIĞIN MODASI VE REKLAMI OLMAZ/ Taylan Küçüker

Bizim mesleğin moda yönü var diyerek, Kamu ve toplum sağlığı, hiç kimsenin ekonomik menfaati ve karlılığına feda edilemez. Komik olmayın sağlığın modası olmaz.

 

Özel meslek kanunu olan, Sağlık Bakanlığı gözetim ve denetiminde faaliyet gösteren başlıca Sağlık meslekleri

Tedavi hizmetleri, tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Optisyenlik olarak sıralayabiliriz.

Kamu ve toplum sağlığını olumsuz etkileyeceği için hiçbir sağlık mesleğinde reklama izin verilmez. Reklam sağlık mesleklerinde kamu sağlık harcamalarının artmasına kamu zararına, haksız rekabete sebep olur. Reklam sağlık mesleklerine olan güveni azaltır. Çok sayıda sağlık problemine neden olur. Sağlık hizmeti ve ürünleri her hangi bir emtia gibi mütalaa edilemez.

Tedavi hizmetleri ve tıp alanında, hekimler sadece muayene hane adresini çalışma saatlerini ilan edebilirler. Bir an için düşünelim modacı arkadaşların söylediği gibi; bir hekim ben eğitimimi Paris’te ABD’de, İngiltere’de yaptım. En uzman benim. Tıp sağlık hizmetini en iyi ben yaparım diyebilir mi? Bir hekim ben muayene ücretlerinde %60 indirim yapıyorum. Bana muayene olanın ikincisini bedava yapıyorum diye pazarlama ve reklam yapabilir mi? Bir hastane bir böbreğini ameliyat ettirene ikinci böbrek bedava ameliyat edilir? Çağrı ve reklam yapabilir mi? Bir cerrah; iki sünnet yaptır bir öde diye reklam ve pazarlama yapabilir mi?

Tükiye’de 24 bin eczacının Hiçbirisi eczanesi içinde kendisisi içinde bir reklam yapamaz. İlaç bende %65 indirimli diyebilir mi? Bir aspirin alana ikinci aspirin bedava diyebilir mi? İki al bir öde diyebilir mi? Eczacı e-ticaret yapamaz. İnternet sitesi açması dahi yasaktır. Eczanede reklamı serbest moda yönü olan ürünlerde satılır. Dermokozmetik ,fitoterapi ürünleri reklamı serbest tıbbi cihaz (ör prezervatif) bu ürünler için dahi eczane reklam yapamaz.Eczane optikler güneş gözlüğü ve reçeteli optik ürünleri satabilir ama asla reklam yapamaz. Aynı meslek içinde bu reklam uygulaması anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Eczane optikler nasıl reklam yapacaklar?

Hiçbir diş hekiminin diş ücreti bizde %70 indirimli diyebilir mi? Bir diş yaptırana ikincisi bedava diyebilir mi? Altın Gümüş Bronz kaplama yapılır diyebilir mi? Gel vatandaş en uzman benim. Bir diş çektirene ikinci çekim bedava diyebilir mi? iki diş yaptır bir öde diyebilir mi? En iyi implantı ben yaparım en uzman benim %50 de indirim yaparım diye reklam yapabilir mi?

AB ne katılan her ülke sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak birliğe katılmıştır. Her ülke sağlıkla ilgili alanda ekonomik durumuna ve toplumun ihtiyaçlarına göre düzenleme yapabilir. Ülkemizde de ;Optisyenlik /Gözlükçülükte tıpkı yukarıda saydığımız sağlık meslekleri gibi düzenlenmiştir.özel meslek kanunu vardır. Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde faaliyetini yürütür. Özetle sağlık mesleği olarak düzenlenmiştir. Tüm sağlık mesleklerinde toplumun sağlığının korunması en temel yükümlülük ve etik kuraldır. Nitekim bizim kanunumuzun amaç bölümünde de toplumun ve fertlerin sağlığının korunması yasa ile gözlükçülere emredilmiştir. Reklam ve e-ticaret, moda yoluyla toplumun sağlığı korunamaz.

2004 den önce 5193 sayılı ohmk ‘dan öncede optisyenlik müesseseleri vitrinlerine ,cam +çerçeve+muayene ücreti …..TL yazmıyorlar mıydı? Diyenlere cevabım su-i misal emsal olmaz diyebilirim.

Sağlığın modası olmaz. Eğer bir ürünü moda olarak isimlendiriyorsanız orada sağlık hizmetinden söz edilemez. O başka bir şeydir. Reklam e-ticaret olabilmesi için mesleğimizin Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminden çıkarılması ticaret mesleği olarak dizayn edilmesi gerekir. Gözlük çerçevesi cam ve kontakt lensin modasının olması hizmet sunumuna engel değildir. Ürettiğiniz ya da ithal ettiğiniz ürünlerin tanıtımını yapabilirsiniz. Tanıtım için yasal engel yoktur. Fuarlarda ya da bizati müesseseleri, göz hekimlerini ziyaret ederek kreasyonlarınızı, optik ürünlerinizin optisyenlik müesseselerine ve hekimlere tanıtımınızı yapabilirsiniz. Optisyenler ve hekimlerde de sizin modalarınızı! hastalarına sunumunu gerçekleştirir.

TİTCK tarafından “05.12.2013 tarihinde yapılan bilimsel komisyon toplantısında; optisyenlik müesseseleri tarafından satışı yapılan optik ürünlerin (kontak lensler, gözlükler, az görmeye yardımcı cihazlar) “reçeteye tabi ilaçlar ve tedaviler” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kararı alındığı ve bu kararın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na iletildiği” belirtilmiştir. Modacı arkadaşlar bu karar için “ konkav camı yutunca “miyopin düzeliyor mu ki tedavi olsun”. Diye yorumlar yapıyorlarmış.Bu kararı alan göz hekimlerinin tıp bilgisini tartışmak sizlerin haddi olmadığını hatırlatmak isterim.

GÖZLÜK ÇERÇEVESİ NUMARALI GÖZLÜK CAMI, KOZMETİK VE DERECELİ KONTAK LENS TIBBİ CİHAZDIR, geri ödeme kapsamında olan cihazların, internet dâhil halka açık yayın yapılan her türlü medya ve iletişim ortamında program, film, dizi film, haber ve benzeri yollarla doğrudan veya dolaylı olarak topluma reklamı yapılamaz. Cihazların gazete, radyo, televizyon, telefon aracılığıyla ya da kapıdan veya internet üzerinden satışı yapılamaz.
Gözlük çerçevesi, gözlük camı her türlü kontak lens (kozmetik ve numaralı ) tıbbi cihazdır. Yasa gereği hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müesseslerinde satılır. Reklamı ve e-ticaret yolu ile satışı yapılamaz.

Bizim mesleğin moda yönü var diyerek, Kamu ve toplum sağlığı, hiç kimsenin ekonomik menfaati ve karlılığına feda edilemez. Komik olmayın sağlığın modası olmaz.

Bizleri sürekli devletle kavga ediyor, devlete dava açıyor diye suçlayanlar duyduk ki şimdi TİTCK ‘nu ,tıbbi cihaz satış reklam ve tanıtım yönetmeliği için Danıştay’a Dava açmış !!! “büyük lokma ye büyük laf etme”

Gözlük ödemelerinin kaldırılmasını, Reklamları, mesul müdürlüğü, e-ticareti savunan destekleyenler nasıl bu sektörün temsilcisi olabilir ki?

Mesul müdürlük meslektaşın işçileştirilmesi, köleleştirilmesidir. Türkiye’ye uygun bir uygulama değildir. Kaldırılması nerdeyse tüm problemlerimizin çözümü olacaktır.

taylanküç

Taylan Küçüker/ Eczacı Gözlükçü

GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER KONFEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tarihi Gözlükçü Tarihi Gözlükçü

Güzel ülkemin, yeşilliğiyle, gölleriyle, antik kalıntılarıyla, insan sıcaklığıyla, yemekleriyle, doğasıyla ünlü ilçesinde güne başlıyor...

Güneş Gözlükleri neden gözlükçü de satılmalıdır? Güneş Gözlükleri neden gözlükçü de satıl...

2011 yılında, TBMM Kanser Araştırma Komisyonunca hazırlanan raporda okul ve marketlerde kalori menüsü belirtilmesinin yanı sıra şapka v...

Cumhuriyet Gözlükçüsü Cumhuriyet Gözlükçüsü

Cumhuriyeti kapatmaya kimsenin gücü yetmez dedi,. Cumhuriyet yaşıyor, ilelebet yaşayacak....

Her toplum kaderini kendi belirler. Her toplum kaderini kendi belirler.

Laik Cumhuriyetimizin 100 yılı kutlu olsun, değerini bilenlere!...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV