a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mucize Çerçeve

İstanbul’dan yola çıkıp, 20 den fazla il ve ilçeye uğramak için yolculuğumun başladığında; Görünüşte çantalarım ve içerisine tıkıştırılmış yüzlerce çerçeveler imle beraber yola çıkıyorum. Optikçilere uğrayıp, çerçevelerimi satıyor ve hızla geri dönüyorum. Gerçekte ise durum bambaşka; Bir kere düşünsenize; Yolculuğuma başlayıp eve geri döndüğümde yaklaşık 7000- 8000 km yol yapıyorum. Bu yolculuk bir kaç güne […]

30 Nisan 2014 - 12:47 'de eklendi ve 1701 kez görüntülendi. A+A-

Mucize Çerçeve

mardin1İstanbul’dan yola çıkıp, 20 den fazla il ve ilçeye uğramak için yolculuğumun başladığında; Görünüşte çantalarım ve içerisine tıkıştırılmış yüzlerce çerçeveler imle beraber yola çıkıyorum. Optikçilere uğrayıp, çerçevelerimi satıyor ve hızla geri dönüyorum.

Gerçekte ise durum bambaşka;

Bir kere düşünsenize;

Yolculuğuma başlayıp eve geri döndüğümde yaklaşık 7000- 8000 km yol yapıyorum.

Bu yolculuk bir kaç güne sığar mı ?
Sadece çerçeve satmakla bu yolculuk biter mi ?
20- 25 gün süren bu gezi keyifsiz çekilir mi ?
Amaçsız ve gayesiz dayanılır mı ?

Eğer birisi çıkar ve evet derse inanınki başarılı olamaz. Çünkü böyle bir macera tatsız tuzsuz yemek yemeye benzer. Maksat bu olursa tur tamamlanmadan yolculuk çoktan bitmiş olur. Kolay değildir yollarda olmak, günlerce evden aileden uzakta kalmak, ama bu yolculuk için sebepleriniz varsa, o zaman durum çok farklı olur.

Aslında yaptığınız işin sıradan bir pazarlama, sattığınız ürünün sıradan bir çerçeve olmadığını idrak ederiz.

Siz aslında bir mucize taşırsınız çantalarınızda. Bilirsiniz ki imalatçının titizlikle üzerinde çalıştığı, en az 20 – 30 ustanın dikkatle ve özenle hazırladığı, hayatı ve geleceği daha iyi görebilmek, geleceğini renklendirmek için kendisiyle özdeşleşeceği, belkide ayrılmaz bir parçası olacak olan rengarenk çerçeveyi seçmeye gelecek, minik Ayşe ye, gazetesini daha iyi okuyabilmek için çerçevesini değiştirecek olan Rıza amcaya, el örgüsünü daha rahat örebilmek için gelecek olan Fatma teyzeye, farklı seçenekler sunacak olan Nuri ustanın raflarını süsleyecek, mucize çerçeveleri taşırsınız çantalarınızda.

Taşıdığınız çerçevelere sevginizi katacaksınız ki Nuri ustanın yüzü gülsün. Minik Ayşe ye de Fatma teyzeye de, Rıza Amcaya da, keyfle hizmet versin. Onların sağlığı için mücadele etsin. İşte o zaman tam olarak işinizin ehemmiyetini anlamış olursunuz.

O insanların mutluluğunu düşününce, sizde mutlu olursunuz.

Çerçevelerinizin mucizesini yaşarsınız. Minik Ayşe ye daha farklı, daha renkli, neleri sunabilirim diye düşünürsünüz.

Yolculuğunuz keyf vermeye başlar.Bir ilden diğer ile geçerken heyecanla ve istekle gidersiniz. Artık amacınız ve gayeniz vardır.

Bilirsiniz ki bu çerçevelerin arkasında hayatı umutla yaşayan, dış dünyayı rengarenk ve mutlulukla izleyen, bir sürü insan vardır. Gelecekte Vatanına ve Milletine hizmet edecek olan gençler, geçmişte bizler için gece gündüz demeden çalışmış olan Anne Babalar vardır. İşte bu duygu ve düşünceler taşıdığınız çerçevelerin mucizesidir. Siz bir anda Doktor, Optikçi ve Mutlu müşteri arasında iyi birer elçi olduğunuzu hissedersiniz.

Bir pazarlamacı gibi değil, sağlık için bir elçi gibi hareket edersiniz.

İşte bu duyguyla yola çıktığınızda, ne yol uzun gelir insana, ne de zorluklar sizi yorar. Hatta hasret bile umurunuzda olmaz. Çünkü bilirsiniz ki, siz insanların bakış açısını değiştiren mucize bir çerçeve taşıyorsunuz.

Tabii il il gezmenin farklı keyifleri de vardır. Gittiğiniz illerin güzelliklerini de görme imkanı bulursunuz. Sizlere bu illerden birini, kısa da olsa tanıtmaya çalışacağım.

mardin2

Neredeyse Anadolu da var olmuş tüm kültürleri içerisinde bulunduran, binlerce yıllık geçmişi olan şu anda Müslüman, Hristiyan ve Süryanilerin iç içe yaşadığı tarihi bir kentimiz Mardin den bahsedeceğim.

Gezilecek o kadar güzel yerleri vardır ki Mardin’in, neresinden bahsetseniz, neyini anlatsanız illaki anlatamadığınız, gezemediğiniz çok yeri vardır.

Bir kere çarşılarından başlamanız gerekir gezmeye, küçük daracık sokaklarını gezerken içiniz açılır.Bedesten çarşısında veya revaklı çarşısında Mırra içmediyseniz Mardin’i gezmiş sayılmazsınız. Küçük ve güzel hediyeler almak için bulunmaz bir fırsattır bu çarşılar.

mardin3

Mardin Ulu camiinde bir öğle namazı kılmak ve sürekli ziyarete açık olan Hazreti Peygamber (S.A.V) Efendimizin Sakalı Şerifini ziyaret etmek gönlünüzü ferahlatır.

Sonra Kasımiye Medresesi, Şah sultan Medresesi ve Reyhanlı Camii gezebildiğimiz camilerden bazılarıdır sadece.

Ayrıca Kültür mozaiği o kadar güzeldir ki, Deyrül Zaferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı ve Mor Yakup kilisesini gezmeden yapamazsınız.

Kartal yuvası olarak ta bilinen Mardin kalesi şu sıralar tadilatta olmasına rağmen görülmeye değer bir güzelliği vardır. Ayrıca Anzavur kalesi Rabbat kalesi ve Fasih kale sinide unutmamak gerekir.

mardin4

Mardin’in tarihi evleri gerçekten görülmeye değer ve çok akıllıca yapılmış harika mimarisi olan tarihi evlerdir. işin güzel tarafı 1979 dan beri bu evler sit alanı ilan edildiğinden sadece restorasyon yapılarak aslına uygun dizayn edilmiş olmalarıdır.

O kadar güzel evler var ki, şimdilerde bir cafe olarak hizmet veren tarihi bir evi detaylıca gezdiğimde gördüklerime inanamadım. Evin sahibi bundan asırlar önce yaptığı evinde o kadar güzel ve değişik bir mimari uygulamış ki; görmelisiniz.

4 bölümden oluşan evin her bölümün tavanını farklı desende ve farklı mimaride lakin ilginçtir ki, her bölümün yer mozaiği de çok farklı ve inanın çok güzel yapılmış. Sit alanı olduğu içinse birebir aynen muhafaza edilerek yenilenmiş.

Mardin’in şimdilerde nüfusu 773.000. bunun 139250 si Mardin merkezde diğer nüfus ise ilçeler ve köyler dahil toplamdır.

Mardin’in ilçelerinide unutmamak lazım. Nusaybin üzerinden Midyat’a giderken yol üzerinde o kadar güzel piknik yerleri var ki, eğer yolunuz Mardin’e düşerse bir akşam yemeği için burayı tercih etmenizi tavsiye ederim.

Buram buram tarih kokan bu güzel şehrimizi gezmek için fırsat kollayın. eğer profesyonel bir rehber için imkanlarınız kısıtlı ise bir kahvede iki bardak çay için, inanın gönüllü ve ücretsiz bir çok rehber bulabilirsiniz.

Bendeniz Qzen marka mucizevi bu çerçeveleri insanlara ulaştırmak için tekrar yola çıktığımda, sizler için yine, yeni bir ilimizi tanıtmaya çalışacağım.

Mucize bir hayat dileğimle…

Siracüddin ÇAĞLAR/ Efor Optik Kurumsal Pazarlama

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hususi Bahariye Dispanseri Hususi Bahariye Dispanseri

70’li yılların ortaları. Gözlük ve gözlükle ilgili malzemelerin çok değerli ve az olduğu yıllar....

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme d...

Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya'ya açabilir. Gözlerimiz adeta beynimizin uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz...

Göz ve Zihin Açıklığı Göz ve Zihin Açıklığı

Görsel uyarılar hayata gözleri açmakla başlıyor. Göz gelişimi çocuklukta büyük ölçüde tamamlanıyor. Görme kalitesi kişinin geleceğini b...

Jigo’nun Gözlükleri Jigo’nun Gözlükleri

Bir gözlük ayarında para yerine bir demet menekşe ile başlayan dostluğumuz, şehre uzak bir koyda yaşaması sebebiyle aralıklı olarak bug...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV