a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesleki Yeterlilik Kurumu

Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği genel başkanı sn. Mahmut Yetim, Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği tarafından yapılması düşünülen VII MESLEK İÇİ EĞİTİM Program ve çalışmalarını şikayet etmiş ve  VII. meslek içi eğitim program ve çalışmaları Mesleki Yeterlilik Kurumunun gönderdiği yazı ile durdurulmuştur. Sn. Mahmut Yetim’in gönderdiği şikayet dilekçesi; TC .ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK […]

16 Şubat 2013 - 2:10 'de eklendi ve 2334 kez görüntülendi. A+A-

Mesleki Yeterlilik Kurumu

Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği genel başkanı sn. Mahmut Yetim, Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneği tarafından yapılması düşünülen VII MESLEK İÇİ EĞİTİM Program ve çalışmalarını şikayet etmiş ve  VII. meslek içi eğitim program ve çalışmaları Mesleki Yeterlilik Kurumunun gönderdiği yazı ile durdurulmuştur.

Sn. Mahmut Yetim’in gönderdiği şikayet dilekçesi;

TC .ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU BAŞKANLIĞINA

Konu : Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamlar, Derneği tarafından yapılması düşünülen VII MESLEK İÇİ EĞİTİM Program ve Çalışmalar,

Tüm Optik ve Optimetrik Meslek Adamları Derneği tarafından kendi internet sayfalarında VII Meslek içi Eğitim Ders Programı Katılım şartları ve bu eğitimlerin yapılacağı Üniversite kampüsleri ile ilgili duyuru yapıldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu demek tarafından bu eğitimlerin 5554 Sayılı Yasa ile Kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu ‘nun kriterlerinin baz alınarak yapılacağı ifade edilmektedir, ilgili dernek tarafından yapılan açıklamada kesin kayıt için belirlenen kurs ücreti, istenen belgeler sıralanmış olmakla birlikte bu eğitime katılacak olanların asgari eğitim seviyesine ilişkin bir açıklamaya yer verilmediği açıklanan ders programı, incelendiğinde ise bunun ileri düzey bir eğitim programı olduğu açıkça görülmektedir.

Meslek mensuplarımız arasında eğitimsiz 60 KİSİ (%1,2), ilkokul mezunu 42 Kişi (%0,9) .ortaokul mezunu 1385 kişi (%29,6) lise mezunu 1949 kişi (%41.7) üye bulunmakta olup, yüksekokul mezunu sayısı ise 1231 kişi (%26,6) dir.
Türkiye’de gözlükçü veya optisyen olarak meslek icra edenlerin mevcut eğitim seviyeleri dikkate alındığında, bir yüksekokulda verilecek ders programı kadar ayrıntı ihtiva eden temel bazı bilgi ve eğitimler olmadan amacına ulaşamaz.

Bu ileri düzey meslek içi eğitimin amacına ulaşması mümkün olamayacağı gibi, bu programın uygulanması halinde telafisi imkansız ve malpraktis açısından hukuki ve cezai yaptırımları da gündeme getirebilecek
niteliktedir.

Tüm bu nedenlerle Tüm optik ve Optometrik Meslek Adamları Derneğinin İnternet sayfasında ayrıntılı olarak yer alan söz konusu programın Kurumunu, uzmanları tarafından İncelemeye alınarak, meslek mensuplarınız açısından meslek içi eğitime uygun olup olmadığının İncelenmesini ve gerekli tedbirlerin ivediİikle alınmasına karar verilmesini, Tensip ve Takdirlerinize arz ederim.

Saygılarımızla,
Tüm Optisyen Gözlükçüler Derneği Başkanı

Mahmut YETİM

Mesleki Yeterlillik Kurumunun verdiği cevap yazısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin açılacağı ilin sağlık idaresinden optisyenlik müessesesi ruhsatı almak zor...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(17 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

17 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ABDULLAH DEMİR
ABDULLAH DEMİR
18 Şubat 2013 12:44

Sn.Mahmut Yetim , 1992-1993 yıllarında Gözlükçülük sınavlarına aldırdığınız manav ,bakkal, kasaplardan topladığınız paraları çabuk unuttunuz. O zaman Meslek adamları olmak gerekmiyordu menfaatleriniz doğrultusunda değil mi? Şimdi ama Kahraman oldunuz . Dün dünÜdr , bugün bugündür.değil mi?

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
18 Şubat 2013 22:32

Sayın Demir Diplomayı kim verdi? Sayın Mahmut Yetim mi? Yoksa Sağlık Bakanlığı mı? Bu bahsettiğin manav, bakkal ve kasaptan sadece birer tanesini yanına alıyorsun ve Sağlık Bakanlığı’na götürerek bunun hesabını onlardan soruyorsun. (Tüm masraflar benden) Bitmedi. Sayın Yetim o paraları dernek makbuzu ile mi topladı yoksa makbuz almadan mı topladı? Bitmedi. Şu anda Türkiye’nin en iyi derneği diye parmakla gösterebileceğimiz satın alınan derneğin parasını sen mi verdin? Bu sorularıma cevap vermediğin zaman bu sitenin içinde nereye gidersen git, nereye yorum atarsan at daima senin ensende olacağım. Benden kurtulamazsın. Bundan sonra bu sitede kimse kimseye iftira atamayacak. Herkes haddini bilecek. Bunu… Read more »

uma
uma
18 Şubat 2013 12:31

hop hop uşaklar biraz sakin olun konuşmak istediklerinizi yüz yüze konuşun ayıp oluyor .ortada döneleri iyi tahmin etmeniz gerekir

sabit salman
sabit salman
18 Şubat 2013 12:28

Geçen haftanın bence en flaş haberi bu yargı kararı oldu.
İçeriğine baktığınızda meslek önderi idareye; Benim meslektaşım eğitimsizdir, teknik ve teorik bilgiye kafası basmaz, algı özürlüdür gelişim gösteremez, okuma alışkanlığı yoktur bu nedenle standartlarını yükseltecek meslek içi eğitim ağır gelir, gerekiyorsa onların anlayacağı dilden seminerlerle bu eğitim verilmelidir. Mealindeki gerekçeyle uygulamayı iptal ettirmiş ve bunu “merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler” misali övünçle yayımlamıştır.
Daha önce de belirttiğim gibi görüşler “kimlikler” üzerinden değerlendirildiğinden, içerik hep ıskalanmakta, üstelik alkışlanmakta!. Boşuna dememişler ; İnsanoğlu tuhaftır, söversin kızar, badelersin aldırmaz!.
Bade; http://www.haberturk.com/gundem/haber/801705-badeci-hocaya-kotu-haber

gözlükçü
gözlükçü
16 Şubat 2013 23:48

Tebrikler Mahmut Bey şikayet ettiniz iptal ettirdiniz başınız göğe erdi! Ben 2 dönem önce gözder e kaydı olmadığı halde meslek içi eğitimlere katılmış ve birincilikle bitirmiş bir mağaza sahibiyim. Hatta sektörle hiç alakası olmayan üniversiten bir arkadaşımı da kayıt ettirdim o da sınıf ikincisi olarak meslek içi eğitimleri tamamladı. Şunu öncelikle belirteyim,ne diploma ne de ruhsatname almak gibi bir niyetle gittim bu eğitimlere,tek amacım bilmediğim birşeyler varsa öğrenmekti ve inanın özellikle optometrist serap hocadan öğrendiklerim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Meslek içi eğitimlerde sektörde benden çok daha eski çalışanlar vardı ancak şunu üzülerek belirtmeliyim ki antireflenin ne işe yaradığını ,pupila… Read more »

Mahmut YETİM
Mahmut YETİM
17 Şubat 2013 15:15
Reply to  gözlükçü

Meslek İçi Eğitim meslekten olana verilir.Meslekten olmayan kişilere verilmez. Bir de gözlükçüyüm diyorsun ama gözlükçü değilsin. 5193 sayılı yasaya göre kendini gözlükçü ilan etmekle suç işliyorsun. Her önüne gelen bu mesleğe katılmak isterse 19 Mayıs Statyumunu kiralamak ve statyumda kurs açmak zorunda kalırız.

levent
levent
18 Şubat 2013 01:09
Reply to  Mahmut YETİM

BEĞENDİM.:)

gözlükçü
gözlükçü
19 Şubat 2013 15:25
Reply to  Mahmut YETİM

Sayın Yetim demagoji yapıyorsunuz.Eğitim almak için meslekten olmak şartı da kanunlarda mı yazıyor.O zaman mesleğinizle ilgili olmayan hiçbirşeyi okumayın izlemeyin takip etmeyin,eğitimin zararı olmaz Sayın Yetim hiç işinize yaramazsa ble genel kültür aklınızın bir köşesinde durur. Sanki mesleğimizin en büyük sorunu meslek içi eğitim,yok stadyumlar dolusu kurs açılacakmış falan. Şimdi size tavsiyem optisyen/mesul müdür aradığınıza dair bir ilan verin arayacak arkadaşların isteyeceklerini aşağıda sıralıyorum. 1.yeni mezun 2500-3000 tl maaş 2.eski mesul müdür kiralık diploma 1500-2000 3.çalışan eski mesul müdür 6 aylık veya 12 aylık peşin maaş 4.1000 tl karşılığı size mesul müdür bulacaklarını söyleyen simsarlar. 5.Saat 10:00 da gelir 17:00… Read more »

TURGUT ÇAKAR
TURGUT ÇAKAR
18 Şubat 2013 19:27
Reply to  gözlükçü

Sayın yorumcu tanıyanların bildiği gibi ben yorum yazmayı sevmem, fakat aşağıdaki satırlar yorum yapma zorunluluğu doğurdu. “Son olarak hatırlatmak isterimki hem meslek içi eğitimlere hemde istanbulda açılacak özel üniversitelerin optisyenlik bölümlerine karşı olan kıymetli bir sektör büyüğümüz şu an o özel üniversitelerden birinde ders vermektedir ve bence çok doğru yapmaktadır.” Sayın yorumcu sizin de uzun zamandır uyuyan ve uyandığında tüm sorunları kendi çözdüğünü sanan bazı sözde kahramanların düştüğü yanlışa düşmenizi istemediğimden ve savunma yapmak için bazı noktaları açıklamak isterim. Ben hiç bir zaman meslek içi eğitimlere karşı olmadım. Hatta OVO dergisinde bu eğitimlerin gerekliliği hakkında Abdullah Aydın ve düşüncelerine ters… Read more »

gözlükçü
gözlükçü
19 Şubat 2013 15:08
Reply to  TURGUT ÇAKAR

Bugüne kadar yazmış olduğunuz üstü kapalı ve açık yazılar ve benimde üyesi olduğum sizin de yöneticisi olduğunuz derneğin idarecilerinin söylemleri bizlerin bu fikirlere kapılmasına neden oldu.Ancak şu an yaptığınız açıklamalar benim için yeterli ve tatmin edicidir.Ayrıca sizin üniversite de ders vermeniz hem o öğrenciler hemde meslek adına son derece faydalı ve önemlidir.

M.Orhuna

sabit salman
sabit salman
16 Şubat 2013 17:38

Meslek mensuplarımız arasında eğitimsiz 60 KİSİ (%1,2), ilkokul mezunu 42 Kişi (%0,9) .ortaokul mezunu 1385 kişi (%29,6) lise mezunu 1949 kişi (%41.7) üye bulunmakta olup, yüksekokul mezunu sayısı ise 1231 kişi (%26,6) dir.
Türkiye’de gözlükçü veya optisyen olarak meslek icra edenlerin mevcut eğitim seviyeleri dikkate alındığında, bir yüksekokulda verilecek ders programı kadar ayrıntı ihtiva eden temel bazı bilgi ve eğitimler olmadan amacına ulaşamaz.
Yukarıdaki istatistiki açıklamanızla gerçekleri tüm çıplaklığı ile ortaya koyduğunuz için teşekkürler.

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
16 Şubat 2013 20:51
Reply to  sabit salman

Sayın Sabit Salman
Bana vermek istediğiniz mesajı ben daha önceki bir yorumunuzdan zaten almıştım. İçiniz rahat olsun. Sizin hakkınızdaki düşüncelerim değişmeye başladı. Aniden kaybolan Sayın Sinan Bey’i sevdiğim gibi sizi de sevmeye başladım.
Saygılar.

sabit salman
sabit salman
18 Şubat 2013 12:27
Reply to  Göray Uğurlu

Sevmeye başladıklarınız Sinan bey gibi ortadan kayboluyorsa! Hayyam’a kulak vermek gerek ;

Bu zamanda az dostun olsun, daha iyi.
Herkesle uzaktan hoş beş edip geçmeli.
Can gözünü açınca görüyor ki insan
En büyük düşmanıymış, en çok güvendiği..

levent
levent
18 Şubat 2013 21:16
Reply to  sabit salman

Yukarıda verilen rakamlar sanırım 1930 da 20 li yaşlarda ve 1940 larda 20 li yaşlarda bu mesleği içra etmiş ve %99 u hakkın rahmetine kavuşmuş,o istenmeyen ihtiyarlar heyeti mensuplarıdır.Şu anda eğitimsiz bir gözlükçü ve optisyen olamaz malum lise mezunu olmayan ruhsat alamadı.Ama Mahmut hocam işletmecilerden bahsediyorsa onları bilemem ben onları zaten meslekten kabul etmiyorum.

OPT. DURMUŞ ASMAHAN
OPT. DURMUŞ ASMAHAN
16 Şubat 2013 13:35

Sayın Mahmut Yetim
Bu duyarlı davranışınız için teşekkürü bir borç bilirim. Meslek içi eğitim adı altında ileriye dönük bir takım sektöre zararlı gizli planları olan kişilerin planlarını gene alt üst ettiniz.

uma
uma
16 Şubat 2013 12:59

teşekür ve taktir ediyorum saygılar

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
16 Şubat 2013 11:00

Sayın Mahmut Yetim TOOMAD 7. Meslek İçi Eğitim Programına Durdurma kararını üzülerek okudum(!) Anlaşılıyor ki siz sayın TOOMAD başkanının TV’deki konuşmasını izlememişsiniz. Bu konuyla ilgili kendi sitelerinde yayınladıkları haberi de okumamışsınız. İzninizle dikkatinizi çekmek için bu yazıdan küçük bir alıntıyı aktarıyorum. “23 Aralık 2012 tarihinde başlatmayı planladığımız ve üniversitelerin belirlemiş olduğu 20-25 kişilik sınıfların oluşturulamaması sebebiyle (etik, metik, vizyon, misyon, biraz da atmasyon) iptal edilmiştir. Sizin herkes tarafından bilinen statükocu tavrınız ve eğitime karşı oluşunuzu(!) ve her sıkıştığınızda da hukuka başvurmanızı şiddetle kınıyorum. Şunu biliniz ki teknolojik gelişmenin önünde kimse duramaz. Anlaşılıyor ki henüz VASATLIĞI AŞIP KALİTEYİ YÜKSELTEMEYEREK BELLİ BİR… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Sektörün gelişimi için bu anketi cevaplayın! Sektörün gelişimi için bu...

Sektörün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve çözüm öneril...

Sektör istişare toplantısı Sektör istişare toplantıs...

Toplantıda, tıbbi cihaz sektörüne yönelik genel değerlendirm...

Kaçak gözlük operasyonu Kaçak gözlük operasyonu...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bir yolcu otobüsünün bagajınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV