a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kamuoyuna zorunlu bir açıklama

  Geçtiğimiz hafta sonu itibarı ile Optisyenin Sesi web sitesinde ”Sektörü SGK ya şikayet edeni açıklıyoruz (çamur at izi kalsın) başlıklı yazı üzerine yazdığım bir yazı sektörün bazı kesimlerince üzülerek söylüyorum anlaşılamamış ve bazı yanlış anlamalara sebep olmuştur. Söz konusu yazımda, kendisini optik sektöründe gözlük camı ve gözlük çerçevesi üreticilerinin ve kaliteli marka ithalatçılarının temsilcisi olarak […]

10 Eylül 2012 - 17:16 'de eklendi ve 1621 kez görüntülendi. A+A-

Kamuoyuna zorunlu bir açıklama

 

Geçtiğimiz hafta sonu itibarı ile Optisyenin Sesi web sitesinde ”Sektörü SGK ya şikayet edeni açıklıyoruz (çamur at izi kalsın) başlıklı yazı üzerine yazdığım bir yazı sektörün bazı kesimlerince üzülerek söylüyorum anlaşılamamış ve bazı yanlış anlamalara sebep olmuştur.

Söz konusu yazımda, kendisini optik sektöründe gözlük camı ve gözlük çerçevesi üreticilerinin ve kaliteli marka ithalatçılarının temsilcisi olarak ifade eden bir cemiyet temsilcisinin, rasyonel akılla izah edilemeyecek iddialarına, yine aynı ciddiyetle yapılmış yorumlar vardı.

Şimdi konuyu biraz derinlemesine inceleyelim. Bilindiği üzere perakende mağazaları 2011 stoklarını bundan kısa bir süre önce geçici karekodlarla sisteme uyumlu hale getirirlerken ve bizler çekincelerimizi dile getirirken malum çevreler hiçbir disipline edici önermede bulunmadılar.

Bu çerçevede yüzbinlerce çerçeve ve cam sisteme tanıtılırken susanların, bu gün piyasaya arz edilen ürünler üzerinden gözlükçü müesseselerini töhmet altına sokma gayretleri çok ciddiye alınacak bir tutum değildir.

Şöyleki, şu an piyasaya arz edilen karekodlu ürünler içinde benim bildiğim ve bana ulaşan bilgiler ışığında karekodu sistem tarafından kabul görmeyen ürün yoktur.

Öte yandan karekodsuz olarak, iddia edildiği gibi kaçak ürünleri Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura etmek isteyen çıkarsa ilgili ürün için bir gözlük yada cam satın almak gerekeceği için söz konusu uygulamada bu uygulamaya kalkan işletme için bir fayda yoktur ek bir maliyet getirir.

Hal böyle iken anılan yazıda lafedilen uygulama pratikte olacak gibi görünmemekte olup bir ihbar niteliğinde olmayıp bir teori olarak kalmaktadır. Ve sadece iddia sahibini bağlar, bu manada optisyenin sesi sitesinde haberin veriliş şekline bir itirazım vardır. söz konusu haber verilirken yazının bir yerinde geçen ihbar dilekçesi ifadesi bence yanlıştır.

Konuyu böyle ele almak yapılagelen yanlış bir uygulamadan kamuyu bilgilendirme anlamı çıkar ki durum böyle değildir. Konu asılsız bir ihbar olarak değerlendirilmelidir.

Ancak söz konusu yazının içinde bazı değerlendirilmesi ve ciddiye alınması gereken noktalarda yok değildir. Şöyleki imalatçılar ve ithalatçılar adına konuşan temsilcinin ifadesine göre imalatçılar ve ithalatçılar faaliyetleri konusunda iyice incelenmelidir.

Kısaca biz gözlükçülere kestikleri faturalar ve ekinde verdikleri karekod garanti belgesi gibi evrakların karşılıkları olan ithalat bilgileri ve imalat için gerekli hammaddelerin (alpaka, menteşe, çengel, köprü, aksesuarların) gerçekliği kontrol edilmeli ve olası bir şekilde yurda malum yollarla sokulabilen sonrada belli (merdivenaltı diye tabir edilen) atölyelerde LEGALİZE edilen ürünlerin olup olmadığı buna alet olan toptancı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Benim kendi adıma böyle bir iddiam yok söz konusu iddia malum iddia sahibinindir. Ancak hiç kimse ay sonunu zor getiren gözlükçüleri sahtekar, yalancı, gayrımeşru işlerle uğraşır gibi göstermesin.

Elden satılan (ne demekse) ürünlerin kalan karekodlarının SGK ya kullanılması, yada arızalı (ilgili firmaya geri verilen) gözlüklerin takibi gibi konularsa çok gayrı ciddi kavramlar olup sadece yazının gönderildiği makamı etkileme gayretli bir yaklaşımdır ilgi makamlara bizimde söyleyeceklerimiz vardır.

Konunun daha fazla üzerinde durup kimsenin haketmediği reklamını yapmak istemediğimden yazımı burada kesiyorum. Samimi insanlar yan yana gelip sıkıntı ve hedeflerini konuşacak insanlardır. Bu noktada perakendeci arkadaşlarımız her zeminde yan yana gelmeye başlamışlardır, zannederim bu süreç beraberinde birilerinin sıkılmasına neden oluyor.
Değerli meslekdaşlarım sonsuz sevgilerimle hepinize hayırlı günler ve huzurlu çalışma ortamı dilerim.

Sevgiyle kalın.

Kamil Nuri GİZER 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehir Kulübü Şehir Kulübü

Sadullah bey! Dedi. Bu kasaba da işini ilimle fenle icra eden biri olarak, yine fenni sıfatını hak eden zatıalinizle çarpışmak ne saade...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

Optisyenlik “geleneksel el sanatları” mesleği değildir Optisyenlik “geleneksel el sanatları” me...

Genç nüfusuyla övünen Türkiye’nin nüfusu yaşlanma eğrisindedir ve presbiyobiye bağlı gözlük talebinde büyük artışlar beklenmelidir....

Geleneksel müesseseleri zor günler bekliyor Geleneksel müesseseleri zor günler bekli...

Sağlık mesleklerini piyasalaştırırsanız, ticaret mesleğine dönüşürsek sağlık harcamalarımız artar. Pazar sermaye lehine el değiştirir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
9 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
9 yıl önce

Kamuaoyuna neyi ne yüzle açıklıyorsunuz.Birileri çıkıyor tüm gözlükçüleri sahtekarlıkla suçlar gibi dilekçe hazırlıyor ve bizlerin bu duruma sessiz kalmasını istiyorsunuz.Kusura bakmayın benim SGK reçetem 45-50 adedi geçmediği halde ki bu şekilde ne sahtekarlığı yapacağım söylenen ve yazılanlar beni bile rahatsız etti.Mesleğimiz ayaklar altı sizde çıkıp üzerine çiğnensin mi diyorsunuz.Unutmayınız KENDİ İÇİMİZDE MESLEK GRUBU OLARAK BİRBİRİMİZE SAYGI DUYMAZ VE BİRBİRİMİZE GÜVENMEZSEK HALKIN BİZE GÜVENİP SAYGI DUYMASINI BEKLEYEMEYİZ…Bizi şikayet eden vatandaş elini cebinden çıkarsın yüreğinin üzerine koysun sonrada aklını çalıştırıp bizlerden uzak dursun.Saygılar….

ergün karaçanak
ergün karaçanak
9 yıl önce

şikayet etmek doğrumudur ,yanlışmıdır tartılışır.Ancak görünen o ki bu şikayet dilekçesinin içeriğinden rahatsız olan bazı toptancı ve bazı perakendeciler hemen ortaya çıktılar.bu da şikayet konusu ile ilgili çalışma içerisinde olduklarının göstergesidir.Madem dürüst çalışıyorsunuz neden rahatsız oldunuz beyler neden kendinizin şikayet edildiğinizi düşündünüz

ihsan
ihsan
9 yıl önce

eee bu dünyanın üstü varsa (dibi) de var. (DİBİ, DİBİ)

Kemal Sönmez
Kemal Sönmez
9 yıl önce

Yahu arkadaşlar, bu kadar yazıdan sonra halen daha kimin ismini soruyorsunuz?
Yoksa siz gözlükçü değilmisiniz? Bahsi geçen isim Türkiye Gözlük Sanayicileri derneği başkanı Mehmet DİBİ
Site yönetimi daha sizin için ne yapsın? Eleştiri yapacağınıza, böyle birşeyi ortaya çıkardığı için teşekkür etmek gerekir.

İyi ki bu site var da herşeyi çok hızlı bir şekilde öğreniyoruz.

Teşekkürler Optisyeninsesi

levent
levent
9 yıl önce

işin ( DİBİ ) ne indiler!!!!!!!!

çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
9 yıl önce
Yanıtla  levent

hala kim diye soruyor hala birileri tarafından kollanıp korunuyor…kocaman bir YAZIKKKKK

reyhan aslan
reyhan aslan
9 yıl önce

Çok merak ediyorum, gerçekten kimdir bu? Açıklayacağınızı belirtmiştiniz, bekliyoruz..

cengiz
cengiz
9 yıl önce

Arkadaşlar lütfen bizlere bimece çözdürmeyin.Herkez kafasına göre yorm yapıyor.Kim ise açıklayında bilelim. Şayet açıklıyamıyorsanız susun olsun bitsin.Delinin bri kuyuya taş atıyor sorada onlarca kişi çıkarmak için uyraşıyor. Kimse kim neden korkuyorsunz..Ben şahsen yarın öğrenmek istiyorum.Yoksa sitenin de kaala alıması gerek yoktur. A Ç I K L A Y I N………

doğan
doğan
9 yıl önce

sizden rica o şikayeti yapanın ismini yada kurumunu açıklarmısınız açıklamıyorsanız neden?

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
9
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx