a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kamuoyuna zorunlu bir açıklama

  Geçtiğimiz hafta sonu itibarı ile Optisyenin Sesi web sitesinde ”Sektörü SGK ya şikayet edeni açıklıyoruz (çamur at izi kalsın) başlıklı yazı üzerine yazdığım bir yazı sektörün bazı kesimlerince üzülerek söylüyorum anlaşılamamış ve bazı yanlış anlamalara sebep olmuştur. Söz konusu yazımda, kendisini optik sektöründe gözlük camı ve gözlük çerçevesi üreticilerinin ve kaliteli marka ithalatçılarının temsilcisi olarak […]

10 Eylül 2012 - 17:16 'de eklendi ve 1977 kez görüntülendi. A+A-

Kamuoyuna zorunlu bir açıklama

 

Geçtiğimiz hafta sonu itibarı ile Optisyenin Sesi web sitesinde ”Sektörü SGK ya şikayet edeni açıklıyoruz (çamur at izi kalsın) başlıklı yazı üzerine yazdığım bir yazı sektörün bazı kesimlerince üzülerek söylüyorum anlaşılamamış ve bazı yanlış anlamalara sebep olmuştur.

Söz konusu yazımda, kendisini optik sektöründe gözlük camı ve gözlük çerçevesi üreticilerinin ve kaliteli marka ithalatçılarının temsilcisi olarak ifade eden bir cemiyet temsilcisinin, rasyonel akılla izah edilemeyecek iddialarına, yine aynı ciddiyetle yapılmış yorumlar vardı.

Şimdi konuyu biraz derinlemesine inceleyelim. Bilindiği üzere perakende mağazaları 2011 stoklarını bundan kısa bir süre önce geçici karekodlarla sisteme uyumlu hale getirirlerken ve bizler çekincelerimizi dile getirirken malum çevreler hiçbir disipline edici önermede bulunmadılar.

Bu çerçevede yüzbinlerce çerçeve ve cam sisteme tanıtılırken susanların, bu gün piyasaya arz edilen ürünler üzerinden gözlükçü müesseselerini töhmet altına sokma gayretleri çok ciddiye alınacak bir tutum değildir.

Şöyleki, şu an piyasaya arz edilen karekodlu ürünler içinde benim bildiğim ve bana ulaşan bilgiler ışığında karekodu sistem tarafından kabul görmeyen ürün yoktur.

Öte yandan karekodsuz olarak, iddia edildiği gibi kaçak ürünleri Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura etmek isteyen çıkarsa ilgili ürün için bir gözlük yada cam satın almak gerekeceği için söz konusu uygulamada bu uygulamaya kalkan işletme için bir fayda yoktur ek bir maliyet getirir.

Hal böyle iken anılan yazıda lafedilen uygulama pratikte olacak gibi görünmemekte olup bir ihbar niteliğinde olmayıp bir teori olarak kalmaktadır. Ve sadece iddia sahibini bağlar, bu manada optisyenin sesi sitesinde haberin veriliş şekline bir itirazım vardır. söz konusu haber verilirken yazının bir yerinde geçen ihbar dilekçesi ifadesi bence yanlıştır.

Konuyu böyle ele almak yapılagelen yanlış bir uygulamadan kamuyu bilgilendirme anlamı çıkar ki durum böyle değildir. Konu asılsız bir ihbar olarak değerlendirilmelidir.

Ancak söz konusu yazının içinde bazı değerlendirilmesi ve ciddiye alınması gereken noktalarda yok değildir. Şöyleki imalatçılar ve ithalatçılar adına konuşan temsilcinin ifadesine göre imalatçılar ve ithalatçılar faaliyetleri konusunda iyice incelenmelidir.

Kısaca biz gözlükçülere kestikleri faturalar ve ekinde verdikleri karekod garanti belgesi gibi evrakların karşılıkları olan ithalat bilgileri ve imalat için gerekli hammaddelerin (alpaka, menteşe, çengel, köprü, aksesuarların) gerçekliği kontrol edilmeli ve olası bir şekilde yurda malum yollarla sokulabilen sonrada belli (merdivenaltı diye tabir edilen) atölyelerde LEGALİZE edilen ürünlerin olup olmadığı buna alet olan toptancı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Benim kendi adıma böyle bir iddiam yok söz konusu iddia malum iddia sahibinindir. Ancak hiç kimse ay sonunu zor getiren gözlükçüleri sahtekar, yalancı, gayrımeşru işlerle uğraşır gibi göstermesin.

Elden satılan (ne demekse) ürünlerin kalan karekodlarının SGK ya kullanılması, yada arızalı (ilgili firmaya geri verilen) gözlüklerin takibi gibi konularsa çok gayrı ciddi kavramlar olup sadece yazının gönderildiği makamı etkileme gayretli bir yaklaşımdır ilgi makamlara bizimde söyleyeceklerimiz vardır.

Konunun daha fazla üzerinde durup kimsenin haketmediği reklamını yapmak istemediğimden yazımı burada kesiyorum. Samimi insanlar yan yana gelip sıkıntı ve hedeflerini konuşacak insanlardır. Bu noktada perakendeci arkadaşlarımız her zeminde yan yana gelmeye başlamışlardır, zannederim bu süreç beraberinde birilerinin sıkılmasına neden oluyor.
Değerli meslekdaşlarım sonsuz sevgilerimle hepinize hayırlı günler ve huzurlu çalışma ortamı dilerim.

Sevgiyle kalın.

Kamil Nuri GİZER 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Yaşamın Değeri Yaşamın Değeri

Tutum bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir seçimdir. İyilik bir seçimdir. Vermek bir seçimdir. Saygı bir seçimdir. Yaptı...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (S.A.V) vahyedilmeye baş...

Yöneticilerin kafası neden karışık? Yöneticilerin kafası neden karışık?

Dijital çağa ayak uyduramayan “analog” kalmış yöneticiler görevlerini sürdürmekte ısrarcı olacaksa acilen “dijital zihniyet kartı” edin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
13 Eylül 2012 18:24

Kamuaoyuna neyi ne yüzle açıklıyorsunuz.Birileri çıkıyor tüm gözlükçüleri sahtekarlıkla suçlar gibi dilekçe hazırlıyor ve bizlerin bu duruma sessiz kalmasını istiyorsunuz.Kusura bakmayın benim SGK reçetem 45-50 adedi geçmediği halde ki bu şekilde ne sahtekarlığı yapacağım söylenen ve yazılanlar beni bile rahatsız etti.Mesleğimiz ayaklar altı sizde çıkıp üzerine çiğnensin mi diyorsunuz.Unutmayınız KENDİ İÇİMİZDE MESLEK GRUBU OLARAK BİRBİRİMİZE SAYGI DUYMAZ VE BİRBİRİMİZE GÜVENMEZSEK HALKIN BİZE GÜVENİP SAYGI DUYMASINI BEKLEYEMEYİZ…Bizi şikayet eden vatandaş elini cebinden çıkarsın yüreğinin üzerine koysun sonrada aklını çalıştırıp bizlerden uzak dursun.Saygılar….

ergün karaçanak
ergün karaçanak
11 Eylül 2012 22:41

şikayet etmek doğrumudur ,yanlışmıdır tartılışır.Ancak görünen o ki bu şikayet dilekçesinin içeriğinden rahatsız olan bazı toptancı ve bazı perakendeciler hemen ortaya çıktılar.bu da şikayet konusu ile ilgili çalışma içerisinde olduklarının göstergesidir.Madem dürüst çalışıyorsunuz neden rahatsız oldunuz beyler neden kendinizin şikayet edildiğinizi düşündünüz

ihsan
ihsan
11 Eylül 2012 11:58

eee bu dünyanın üstü varsa (dibi) de var. (DİBİ, DİBİ)

Kemal Sönmez
Kemal Sönmez
11 Eylül 2012 00:43

Yahu arkadaşlar, bu kadar yazıdan sonra halen daha kimin ismini soruyorsunuz?
Yoksa siz gözlükçü değilmisiniz? Bahsi geçen isim Türkiye Gözlük Sanayicileri derneği başkanı Mehmet DİBİ
Site yönetimi daha sizin için ne yapsın? Eleştiri yapacağınıza, böyle birşeyi ortaya çıkardığı için teşekkür etmek gerekir.

İyi ki bu site var da herşeyi çok hızlı bir şekilde öğreniyoruz.

Teşekkürler Optisyeninsesi

levent
levent
10 Eylül 2012 23:05

işin ( DİBİ ) ne indiler!!!!!!!!

çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
13 Eylül 2012 18:25
Reply to  levent

hala kim diye soruyor hala birileri tarafından kollanıp korunuyor…kocaman bir YAZIKKKKK

reyhan aslan
reyhan aslan
10 Eylül 2012 22:25

Çok merak ediyorum, gerçekten kimdir bu? Açıklayacağınızı belirtmiştiniz, bekliyoruz..

cengiz
cengiz
10 Eylül 2012 19:52

Arkadaşlar lütfen bizlere bimece çözdürmeyin.Herkez kafasına göre yorm yapıyor.Kim ise açıklayında bilelim. Şayet açıklıyamıyorsanız susun olsun bitsin.Delinin bri kuyuya taş atıyor sorada onlarca kişi çıkarmak için uyraşıyor. Kimse kim neden korkuyorsunz..Ben şahsen yarın öğrenmek istiyorum.Yoksa sitenin de kaala alıması gerek yoktur. A Ç I K L A Y I N………

doğan
doğan
10 Eylül 2012 17:37

sizden rica o şikayeti yapanın ismini yada kurumunu açıklarmısınız açıklamıyorsanız neden?

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV