a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

UDİ

İyi İyi geceler diliyorum. Nasıl iyi eğlenebiliyor musunuz?   –Evet, evet dostum! Çok iyi eğlendiriyorsunuz. –Ya ben bir şey isteyebilir miyim? –Buyrun hanımefendi! –Şey diyecektim. Bir seğah girseniz… Mi’ den olursa size eşlik edebilirim. –Memnuniyetle hanımefendi. Hangi parça için ? –Ya, bilmem ki ! Siz girin, ben eşlik ederim. –Hay hay efendim! Aradan sonra sizi […]

03 Mayıs 2014 - 10:40 'de eklendi ve 947 kez görüntülendi. A+A-

UDİ

İyi İyi geceler diliyorum. Nasıl iyi eğlenebiliyor musunuz?

 

–Evet, evet dostum! Çok iyi eğlendiriyorsunuz.

–Ya ben bir şey isteyebilir miyim?

–Buyrun hanımefendi!

–Şey diyecektim. Bir seğah girseniz… Mi’ den olursa size eşlik edebilirim.

–Memnuniyetle hanımefendi. Hangi parça için ?

–Ya, bilmem ki ! Siz girin, ben eşlik ederim.

–Hay hay efendim! Aradan sonra sizi bekliyeceğim.

Biraz daha kalsam var ya, bu konuşma uzar giderdi. Bu işler için yaşlı mı sayılırız ne ? Kaldıramıyorum istek parçaları. Aslında benim masaları dolaşma huyum da yoktur. İşte, mekan sahibi ısrar edince mecburen dolaşıyoruz. Bundan da anlaşılıyor ki, bu gece hayatında Ümit Besen ve benim gibilerin yeri yok.

Yıllar yılı oturduğumuz yerden söyleyip durduk . O zamanlar gece hayatı böylesi bin bir naz gerektirmezdi. Biz de hata etmişiz tabii. Keşke biraz daha müşterilerle aramı iyi tutabilseydim. Şimdi böylesine masa beklemezdik.

Senelerce hep AKM gibi yerlerde konserler vermeyi düşledim. Kaliteli bir izleyici grubuna kanunumla güzel bir resital vermekti hevesim. Kul kurar, kader gülermiş derler ya, nerdeee? Şimdi bu 2.sınıf restorant’ ta Salı ve Çarşamba geceleri ki en ölü gecelerdir boşluk dolduruyorum.

Bu sahne işi çıktım okudum, eğlendirdim den öteye bir şey oldu. Müşteri ile gerekli kontaktı kuramadın mı;  Hafız Burhan olsan hikaye, yaya kalırsın.

Allah‘ tan sahne dışında bir de gözlükçülük mesleğim var. Gündüzleri gözlük, hafta da 2 gece de sahne hayatım… Arada ekstra işlerde çıkarsa gidiyorum, ama eskisi kadar değil. Gerçek işim hangisi ben de bilmiyorum. Müzik uğraşım aileden. Yani daha eski. Ama gözlükçülükte daha bir fazla vakit geçirdim. Hatta, bir ara 1990’ larda bir küskünlük neticesinde sahnelerden soğumuşken, optisyenlik sayesinde tekrar sahnelere döndüm.

Arada her nasılsa, cam traşlarken şarkı söyleye söyleye tekrar ısını verdim bu mesleğe. Gündüzleri sorduklarında mesleğimi sanatçı, geceleri sorulduğunda da Optisyen diyorum.

Her ikisinin de kendine göre zorlukları var. Hani hep optikte ki rekabetten ve mesleki zorluklar dile getiriliyor ya, emin olun bütün meslekler aynı zorluğu yaşıyor. Bir de siz bu mesleği görün. Al işte! Zeynep hanım ve avenesi geldiler. Pek bir uzun süredir ortalıkta yoklardı, Hayret !

Efendim, bu Zeynep hanım, 56 yaşında sanat müziği aşığı bir zengin hanım. Kocası dışında devamlı onlara eşlik eden 2-3 kişi bulunur. Masasının renkli ve kalabalık oluşundan dolayı hemen her sanatçının görmek isteyeceği biridir. O yüzden gece hayatında, özellikle fasıl yapılan her ortamda tanınırlar.

Yan tarafta saatlerdir 2 salata parçasıyla rakı içen adamı görünce bu masayı şarkılara daha bir ortak etmem, daha bir eğlendirmem gerektiğini anlamışsınızdır. Bu adam buranın müdavimlerinden. Daha sıcak bir yemek yediğine rastlamadım. Bir peynir,bir kavunla geceyi bitiriyor. O salatayı öyle küçük dilimlere bölüyor ki, bitecek te, masası boş kalacak diye, ya da garsonlardan biri yanlışlıkla salata tabağını alacak diye devamlı tetik de durmak adama farklı bir ustalık kazandırmış.

Cep telefonuyla tesbihini aynı anda kullanıp, rakısını da içebiliyor . Arada alkışladığı da oluyor,hakkını yemeyeyim. Aslında eğlenceli bir gece geçiriyoruz da ben tadını çıkaramıyorum. Her müşterimi iyice incelemek ben de hal bırakmadı. Tüm masalardaki gözlüklüleri daha bir ayrı inceliyorum.

Gecenin bir vakti, saçlarında güneş gözlüğüyle oyuna kalkanlar, Hesap pusulasını yakın gözlüğünü takarak kontrol edenler, fazla zıpladığı için lensin tekini düşürüp pistte arayanlar, Cep telefonundan arayanları göremediği için telefonu uzak tutanlar.. Aslında proğramı iyi ayarlanırsa her 2 meslekte birbirinin rehabilitesi oluyor. Dükkandayken yorulduğumu hissettiğimde, şarkı söylemek iyi geliyor. Ama artık karar verdim, solo çalışmayacağım. Birinin arkasında çalmak daha iyi. Aksi halde çabuk yorulan ve çabuk sinirlenen birine dönüyorum. Optikte Rekabet ve pazarlık beni yıpratıyor. Bilmiyorum. ..

Belki de mevcut mesleklerimin hakkını veremiyorum. Ya da.. Ya da söylemesi zor ama, belki de her iki mesleğimde de beklentilerimi elde edemediğim için tatminsiz ve sıkıcı bir tip oldum çıktım. Amannn, sizde buraya iki kadeh yorgunluk atmaya gelmişisiniz, kafanızı daha fazla şişirmeyelim. Meslekdaşız diye .

Hadi bakalım bir şarkı da benden size, ama sizlerde katılın ha…

 

Metin Turanlı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hususi Bahariye Dispanseri Hususi Bahariye Dispanseri

70’li yılların ortaları. Gözlük ve gözlükle ilgili malzemelerin çok değerli ve az olduğu yıllar....

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme d...

Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya'ya açabilir. Gözlerimiz adeta beynimizin uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz...

Göz ve Zihin Açıklığı Göz ve Zihin Açıklığı

Görsel uyarılar hayata gözleri açmakla başlıyor. Göz gelişimi çocuklukta büyük ölçüde tamamlanıyor. Görme kalitesi kişinin geleceğini b...

Jigo’nun Gözlükleri Jigo’nun Gözlükleri

Bir gözlük ayarında para yerine bir demet menekşe ile başlayan dostluğumuz, şehre uzak bir koyda yaşaması sebebiyle aralıklı olarak bug...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV