a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor. Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin […]

05 Mart 2013 - 11:36 'de eklendi ve 1413 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor.

Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber kişinin bakım ve kullanım koşullarını yerine getirebilecek olgunlukta olması gerektiğini belirtti.
.
“LENS YÜZME ESNASINDA TERCİH EDİLMEMELİ”
.
Katarakt cerrahisi geçirmiş çocuk hastalar, tek gözünde yüksek numarası olan, göz tembelliği mevcut çocuk hastalarda yaş sınırının gözetilmeyeceğini dile getiren Dinç, “Sportif faaliyetler esnasında kontakt lens kullanımı genellikle daha konforlu ve güvenilirdir.
.
Ancak yüzme sporu esnasında tercih edilmemelidir. Çünkü kontakt lensler havuz sularındaki mikroorganizmaların bulaşması sonucu, kontakt lens kullanımına bağlı oluşabilecek en ciddi komplikasyon olan keratit (kornea enfeksiyonu, ülseri) oluşumuna neden olabilirler. Keratit oldukça zor iyileşen, iyileşme halinde bile görmede kayıp ve gözde hasar bırakma riski yüksek olan ciddi bir kornea hastalığıdır” dedi.
.
Göz muayenesinin kontakt lens kullanımı için uygun hasta seçimindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Dinç, kişinin göz kapaklarının, gözünün ön kısmının muayenesinin ayrıntılı olarak yapılması gerektiğini bildirdi.
.
“ALERJİK HASTALAR KONTAKT LENS KULLANIMI İÇİN UYGUN ADAYLAR DEĞİL”
.
Alerjik hastaların kontakt lens kullanımı için uygun adaylar olmadıklarını ifade eden Op. Dr. Dinç, şu bilgileri verdi, “Astım, saman nezlesi, hayvan tüyleri ve gıdalara karşı alerjisi olan hastalar kontakt lense karşı alerji geliştirme açısından artmış bir riske sahiptirler.
.
Göze iyi yerleşmemiş, kenarları kalkık lensler kırpma esnasında göz kapaklarına sürtünerek alerjik reaksiyona sebep olabilirken, bazı lens solüsyonlarının içerdiği koruyucu maddeye karşı da reaksiyon gelişebilmektedir. Kişinin göz yaşı fonksiyonlarının uygun olup olmadığı lens kullanımında bir diğer önemli faktördür.
.
Göz yaşı miktarı, fonksiyonları normal olmalıdır. Kuru göz mevcudiyetinde kontakt lens kullanımı önerilmez. (Tedavi edici lensler hariç) Kuru gözü olan ve kontakt lens kullanmak zorunda olan hastalarda ise punktum tıkacı, nemlendirici damla tedavisi gibi tedbirler mutlaka alınmalıdır.
.
Bu hastaların takipleri daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Romatizmal artriti olan veya menopoza giren hastalarda kuru göz görülme sıklığı fazla olup kontakt lens kullanımı için iyi bir aday değillerdir. Doğum kontrol hapı kullananlar, hamileler, emziren annelerde kontakt lenslerde protein birikimi daha fazladır. Bu hasta grubunda olan kontakt lens kullanıcıları yakından takip edilmelidir.”
.
Göz yaşının normalden çabuk buharlaşmasına sebep olan, klimalı ortamlarda çalışanlar ve göz kırpma refleksi bozuk olan hastaların kontakt lens kullanmaya uygun olmadığını belirten Dinç, “Akne tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine gözyaşı fonksiyonlarını etkilediği için kontakt lens kullanımı için uygun değillerdir.
.
Kontakt lensler iki göz arasında yüksek numara farkı varlığı, yüksek myopi, keratokonus, iyileşmeyen kornea yaraları gibi durumlarda kullanılabilen, uygun hasta ve hastaya uygun kontakt lens seçimi yapılıp hekim kontrolünde belli aralıklarla kontrolü yapıldığında güvenilir bir tedavi seçeneğidir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV