a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor. Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin […]

05 Mart 2013 - 11:36 'de eklendi ve 1155 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor.

Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber kişinin bakım ve kullanım koşullarını yerine getirebilecek olgunlukta olması gerektiğini belirtti.
.
“LENS YÜZME ESNASINDA TERCİH EDİLMEMELİ”
.
Katarakt cerrahisi geçirmiş çocuk hastalar, tek gözünde yüksek numarası olan, göz tembelliği mevcut çocuk hastalarda yaş sınırının gözetilmeyeceğini dile getiren Dinç, “Sportif faaliyetler esnasında kontakt lens kullanımı genellikle daha konforlu ve güvenilirdir.
.
Ancak yüzme sporu esnasında tercih edilmemelidir. Çünkü kontakt lensler havuz sularındaki mikroorganizmaların bulaşması sonucu, kontakt lens kullanımına bağlı oluşabilecek en ciddi komplikasyon olan keratit (kornea enfeksiyonu, ülseri) oluşumuna neden olabilirler. Keratit oldukça zor iyileşen, iyileşme halinde bile görmede kayıp ve gözde hasar bırakma riski yüksek olan ciddi bir kornea hastalığıdır” dedi.
.
Göz muayenesinin kontakt lens kullanımı için uygun hasta seçimindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Dinç, kişinin göz kapaklarının, gözünün ön kısmının muayenesinin ayrıntılı olarak yapılması gerektiğini bildirdi.
.
“ALERJİK HASTALAR KONTAKT LENS KULLANIMI İÇİN UYGUN ADAYLAR DEĞİL”
.
Alerjik hastaların kontakt lens kullanımı için uygun adaylar olmadıklarını ifade eden Op. Dr. Dinç, şu bilgileri verdi, “Astım, saman nezlesi, hayvan tüyleri ve gıdalara karşı alerjisi olan hastalar kontakt lense karşı alerji geliştirme açısından artmış bir riske sahiptirler.
.
Göze iyi yerleşmemiş, kenarları kalkık lensler kırpma esnasında göz kapaklarına sürtünerek alerjik reaksiyona sebep olabilirken, bazı lens solüsyonlarının içerdiği koruyucu maddeye karşı da reaksiyon gelişebilmektedir. Kişinin göz yaşı fonksiyonlarının uygun olup olmadığı lens kullanımında bir diğer önemli faktördür.
.
Göz yaşı miktarı, fonksiyonları normal olmalıdır. Kuru göz mevcudiyetinde kontakt lens kullanımı önerilmez. (Tedavi edici lensler hariç) Kuru gözü olan ve kontakt lens kullanmak zorunda olan hastalarda ise punktum tıkacı, nemlendirici damla tedavisi gibi tedbirler mutlaka alınmalıdır.
.
Bu hastaların takipleri daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Romatizmal artriti olan veya menopoza giren hastalarda kuru göz görülme sıklığı fazla olup kontakt lens kullanımı için iyi bir aday değillerdir. Doğum kontrol hapı kullananlar, hamileler, emziren annelerde kontakt lenslerde protein birikimi daha fazladır. Bu hasta grubunda olan kontakt lens kullanıcıları yakından takip edilmelidir.”
.
Göz yaşının normalden çabuk buharlaşmasına sebep olan, klimalı ortamlarda çalışanlar ve göz kırpma refleksi bozuk olan hastaların kontakt lens kullanmaya uygun olmadığını belirten Dinç, “Akne tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine gözyaşı fonksiyonlarını etkilediği için kontakt lens kullanımı için uygun değillerdir.
.
Kontakt lensler iki göz arasında yüksek numara farkı varlığı, yüksek myopi, keratokonus, iyileşmeyen kornea yaraları gibi durumlarda kullanılabilen, uygun hasta ve hastaya uygun kontakt lens seçimi yapılıp hekim kontrolünde belli aralıklarla kontrolü yapıldığında güvenilir bir tedavi seçeneğidir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx