a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor. Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin […]

05 Mart 2013 - 11:36 'de eklendi ve 1354 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt lensleri kozmetik malzeme gibi görmeyin

Genellikle gözlüksüz tedavi amacıyla kullanılan optik aparat olan kontakt lenslerin uygulamasında en önemli basamağı uygun hasta seçimi teşkil ediyor.

Hasta seçimi yapılırken yaş, kişisel bakım, çevresel faktörler, mesleki durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, lens kullanılmadan önce detaylı bir göz muayenesi yapılması uyarısında bulundu.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Perihan Dinç, kontakt lens uygulaması için kesin bir yaş sınırı olmamakla beraber kişinin bakım ve kullanım koşullarını yerine getirebilecek olgunlukta olması gerektiğini belirtti.
.
“LENS YÜZME ESNASINDA TERCİH EDİLMEMELİ”
.
Katarakt cerrahisi geçirmiş çocuk hastalar, tek gözünde yüksek numarası olan, göz tembelliği mevcut çocuk hastalarda yaş sınırının gözetilmeyeceğini dile getiren Dinç, “Sportif faaliyetler esnasında kontakt lens kullanımı genellikle daha konforlu ve güvenilirdir.
.
Ancak yüzme sporu esnasında tercih edilmemelidir. Çünkü kontakt lensler havuz sularındaki mikroorganizmaların bulaşması sonucu, kontakt lens kullanımına bağlı oluşabilecek en ciddi komplikasyon olan keratit (kornea enfeksiyonu, ülseri) oluşumuna neden olabilirler. Keratit oldukça zor iyileşen, iyileşme halinde bile görmede kayıp ve gözde hasar bırakma riski yüksek olan ciddi bir kornea hastalığıdır” dedi.
.
Göz muayenesinin kontakt lens kullanımı için uygun hasta seçimindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Dinç, kişinin göz kapaklarının, gözünün ön kısmının muayenesinin ayrıntılı olarak yapılması gerektiğini bildirdi.
.
“ALERJİK HASTALAR KONTAKT LENS KULLANIMI İÇİN UYGUN ADAYLAR DEĞİL”
.
Alerjik hastaların kontakt lens kullanımı için uygun adaylar olmadıklarını ifade eden Op. Dr. Dinç, şu bilgileri verdi, “Astım, saman nezlesi, hayvan tüyleri ve gıdalara karşı alerjisi olan hastalar kontakt lense karşı alerji geliştirme açısından artmış bir riske sahiptirler.
.
Göze iyi yerleşmemiş, kenarları kalkık lensler kırpma esnasında göz kapaklarına sürtünerek alerjik reaksiyona sebep olabilirken, bazı lens solüsyonlarının içerdiği koruyucu maddeye karşı da reaksiyon gelişebilmektedir. Kişinin göz yaşı fonksiyonlarının uygun olup olmadığı lens kullanımında bir diğer önemli faktördür.
.
Göz yaşı miktarı, fonksiyonları normal olmalıdır. Kuru göz mevcudiyetinde kontakt lens kullanımı önerilmez. (Tedavi edici lensler hariç) Kuru gözü olan ve kontakt lens kullanmak zorunda olan hastalarda ise punktum tıkacı, nemlendirici damla tedavisi gibi tedbirler mutlaka alınmalıdır.
.
Bu hastaların takipleri daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Romatizmal artriti olan veya menopoza giren hastalarda kuru göz görülme sıklığı fazla olup kontakt lens kullanımı için iyi bir aday değillerdir. Doğum kontrol hapı kullananlar, hamileler, emziren annelerde kontakt lenslerde protein birikimi daha fazladır. Bu hasta grubunda olan kontakt lens kullanıcıları yakından takip edilmelidir.”
.
Göz yaşının normalden çabuk buharlaşmasına sebep olan, klimalı ortamlarda çalışanlar ve göz kırpma refleksi bozuk olan hastaların kontakt lens kullanmaya uygun olmadığını belirten Dinç, “Akne tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine gözyaşı fonksiyonlarını etkilediği için kontakt lens kullanımı için uygun değillerdir.
.
Kontakt lensler iki göz arasında yüksek numara farkı varlığı, yüksek myopi, keratokonus, iyileşmeyen kornea yaraları gibi durumlarda kullanılabilen, uygun hasta ve hastaya uygun kontakt lens seçimi yapılıp hekim kontrolünde belli aralıklarla kontrolü yapıldığında güvenilir bir tedavi seçeneğidir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV