a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İSVİÇRE BÜYÜKELÇİSİ, AZ GÖREN ÇOCUKLARA YARDIM ELİNİ UZATTI

İsviçre’nin Ankara büyükelçisi Raimund Kunz, 30 Mayıs’ta İLK BAKIŞ Az Görenlere Yardım Derneği’nin yararına bir resepsiyon verecek. Resepsiyonda elde edilecek gelir, özellikle eğitim çağındaki az gören çocukların cihazlarını desteklemek için kullanılacak. ANKARA(ANKA) – İsviçre’nin Ankara büyükelçisi Raimund Kunz ve eşi, 30 Mayıs’ta İLK BAKIŞ Az Görenlere Yardım Derneği’nin yararına bir resepsiyon verecekler. Resepsiyonda elde edilecek […]

İSVİÇRE BÜYÜKELÇİSİ, AZ GÖREN ÇOCUKLARA YARDIM ELİNİ UZATTI

İsviçre’nin Ankara büyükelçisi Raimund Kunz, 30 Mayıs’ta İLK BAKIŞ Az Görenlere Yardım Derneği’nin yararına bir resepsiyon verecek.

Resepsiyonda elde edilecek gelir, özellikle eğitim çağındaki az gören çocukların cihazlarını desteklemek için kullanılacak. ANKARA(ANKA) – İsviçre’nin Ankara büyükelçisi Raimund Kunz ve eşi, 30 Mayıs’ta İLK BAKIŞ Az Görenlere Yardım Derneği’nin yararına bir resepsiyon verecekler. Resepsiyonda elde edilecek gelirin özellikle eğitim çağındaki az gören çocuklarının cihazlarını desteklemek için kullanılacağı bildirildi.

İsviçre Büyükelçiliği’nde düzenlenecek resepsiyonun amacının, toplumun az görme konusundaki farkındalığını arttırmak ve ekonomik nedenlerle az görme yardım cihazlarını (teleskopik gözlükler, büyüteç gözlükler, elektro-optik sistemler gibi) alamayan kişileri desteklemek için bir kaynak yaratmak olduğu belirtildi. Resepsiyonda elde edilecek gelirin, özellikle eğitim çağındaki az gören çocukların cihazlarını desteklemek için kullanılacağı da vurgulandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, az görme yardım cihazlarının bir kısmı hiç ödenmediğine, ödeme kapsamında olan cihazların da piyasa fiyatının sadece yaklaşık üçte biri ödendiğine dikkat çekilirken örnek olarak piyasada 2 bin-4 bin TL civarında satılan bir teleskopik gözlük için bin 500-2 bin 500 TL civarında bir katkı payı ödenmesi gerektiğine de işaret edildi.

REHABİLİTASYON ÇOCUKLUK ÇAĞINDA ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİ

Bu nedenle az görenlerin pek çoğunun sosyal güvenlik kapsamında olsalar bile bu cihazları alamadıkları belirtilirken şu değerlendirmeler yapıldı:

“Görme engellilerin yüzde 75-80’inde görme rehabilitasyonu ve az görme yardım cihazları ile arttırılabilecek bir görme duyusu mevcuttur. Örneğin görme keskinliği yüzde 5 civarında olan ve gözlükle bile yakını okuyamayan kişilerde, az görme rehabilitasyonu ve uygulanan cihazlarla görme tam (yüzde 100) düzeyine çıkar ve kişi 8 puntoluk bir yazıyı bile okuyabilir. Az görme rehabilitasyonu her yaşta uygulanabilir. Ancak çocukluk çağında önemli ve önceliklidir. Çünkü bebeklik ve erken çocukluk çağı, görmenin geliştirilebilir ve arttırılabilir olduğu bir dönemdir.”

Öte yandan, Türkiye’de görme rehabilitasyonu ile ilgili üniversite bünyesindeki ilk ve tek merkezi olan “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi”nin Prof. Dr. Aysun İdil tarafından 2004 yılında kurulduğuna dikkat çekiliyor.

Merkezde bu güne kadar yaklaşık bin 800 hastanın görme rehabilitasyon programı tamamlandığı, az görme rehabilitasyonu konusunda göz hekimlerine yönelik bir master program yürütüldüğü de bildiriliyor.

Bu arada, İLK BAKIŞ – Az Görenlere Yardım Derneği’nin de, bu merkezde rehabilitasyon programına katılan az gören bireyler, yakınları ve bu alanda çalışan profesyoneller tarafından 2011 yılında kurulduğu, derneğin, az görenlerin yaşam kalitesini yükseltmek, toplumsal farkındalığı arttırmak ve sosyal dayanışmayı geliştirmek amacını taşıdığı, ana hedeflerinden birisinin de çocukluk dönemi az görenler olduğu belirtiliyor. (ANKA)
(HM/ZHR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin ...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük koleksiyonlarını tasarlamak, üretmek ve dünya çapında dağıtmak için münhasır l...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kul...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdesi:...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
suna
suna
30 Mayıs 2012 20:58

İyi akşamlar, Benim kızım 13 yaşında sbs sınavına girecek yüzde 10 görme var, yirmi nisanda ege üniversitesinde muayene oldu ve stargardt hastalığı tanısı kondu, hem yakın hem uzak gözlük verdiler gözlükçü 1000 tl para istedi veremedim ne yapacagımı bilmiyorum sgk var ama yinede para istiyorlar ben de yardım istiyorum lütfen çocugumun gözlüklerini alabilme konusunda bana yardımcı olursanız cok mutlu olurum. kız çocugum 8.sınıfa gidiyor. Stargardt hastalığı, bu hastalık, çocuklukta ya da ergenlikte merkezi görmenin ilerleyici azalmasıyla başlar. Başlangıçta sarı leke çukurunun normal pırıltısının yitmesiyle birlikte sarı leke bölgesinde pigment birikimi, bu alanda düzensizliğe neden olur. Göz yavaş yavaş topaklar, pigmentler… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Magazin HABERLERİ
Web TV