Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor. ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol […]

11 Eylül 2011 - 23:01 'de eklendi ve 1000 kez görüntülendi. A+A-

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor.

ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN

Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol açan enfeksiyon, yaz başından beri ilçedeki vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Her mahallede görülen enfeksiyon, iki ile üç hafta sürüyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ‘Salgın yok’ derken, aileler hastalığın okulların açılmasıyla tüm ilçede yayılmasından endişe ediyor.
Çocuklarını, önümüzdeki hafta açılacak okullarına göndermek istemeyen aileler, salgının Mordoğan’da denize dökülen foseptik yüzünden çıktığını düşünüyor. İlçe sakinleri Yeni Asır’a yaptıkları açıklamada, “Hastalık günden güne yayılıyor, yetkililerden yardım istiyoruz” dedi. Hastalığın geniş bir kitlede görülmesinin havuz veya denizdeki bir kirliliği akla getirdiğini belirten göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, “Mordoğan’da yaşayanlar birleriyle tokaşmasın, öpüşmesin. Sık sık ellerini yıkasınlar. Havlu ve nevresimlerini sık aralıklarla değiştirsinler” uyarılarında bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda İstanbulluları da vuran göz salgını bu kez İzmir’in, yaz aylarında nüfusu 10-15 bini bulan Mordoğan beldesinde görüldü. ‘Konjonktivit’ ismi verilen göz enfeksiyonu, yaz başında ortaya çıktı.

100 KİŞİYİ BULDU
Birçok ailede, ailenin tüm fertleri hastalığa yakalandı. Birbirleriyle temas eden çocuklar ve yetişkinler aracılığıyla enfeksiyon iki aylık süreçte, tahminlere göre 100’e yakın kişiye bulaştı. Özelikle bağışıklık sistemleri zayıf olan bebek, çocuk ve yaşlılar, hastalığı ağır bir şekilde geçiriyor. Tek veya iki gözü kapanan ilçe sakinleri perişan oluyor. Göz sulanması, gözde batma, görme kaybı, şişlik, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşle seyreden enfeksiyonun yayılmasından korkuluyor.
Anne ve babalar, çocuklarını götürdükleri ilçedeki ‘Aile Hekimi’nin kendileriyle ilgilenmediğini, salgın olduğunu İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirmediğini öne sürdü. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine kendisinin telefonla ulaştığını belirten ev hanımı Sema Yay (40), “Müdürlük Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’ndeki bir görevli benimle ilgilendi, bilgi aldı. Daha sonra beni telefonla arayıp, ‘Hijyen kurallara dikkat ederseniz hastalık 14 günde geçer’ dedi. Ancak hastalık geçmiyor. Çaresiz kaldık” dedi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, Mordoğan’daki durumu bir salgın olarak nitelendirmediklerini söyledi.

OKUL KORKUSU
Mordoğan’da hastalığın kendisine ve oğlu Yusufhan’a da (11) bulaştığı ev hanımı Benal Liman, beldede bir ilköğretim okulu ve lisenin bulunduğunu belirterek, “Bu okularda 520 civarında öğrenci okuyor. Okullar açıldığında salgının tüm öğrenciler arasında yayılmasından korkuyoruz” dedi.

“Öpüşmeyin ve tokalaşmayın”
Çiğli’deki Özel Kent Hastanesi’nde görevli göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, dışarıdan gelen bakteri veya virüs ile hastalığa yol açan ‘konjonktivit’ isimli göz enfeksiyonunun bulaşıcı olduğunu, bu yüzden de hijyenine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun havuz veya deniz gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabileceğini anlatan Dr. Küçükgül, “Hastalar sık sık ellerini yıkasınlar, ortak eşya kullanmasınlar, nevresimlerini sürekli değiştirsinler ve öpüşüp tokalaşmasınlar” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

GÖZ uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Hasta-Hekim ve Müşteri-Tüccar Hasta-Hekim ve Müşteri-Tüccar

Gözlükçüler hastalarını müşteri olarak mı görmelidir? Hastayı müşteri, gözlüğü mal, optisyenlik müessesesini ticarethane olarak mı nite...

Gözler için jimnastik! Gözler için jimnastik!

Norbekov'a göre kapsamlı göz tedavisi katarakt, miyopi, göz yorgunluğunu ortadan kaldırır,...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Sağlık
Harcamalarda en çok suistimal sağlıkta!

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün 2006-2010 dönemindeki harcama denetimlerindeki suistimalleri ortaya koydu. En fazla suistimal sağlıkta var.   ANKARA-Maliye Bakanlığı...

Kapat