a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor. ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol […]

11 Eylül 2011 - 23:01 'de eklendi ve 1168 kez görüntülendi. A+A-

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor.

ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN

Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol açan enfeksiyon, yaz başından beri ilçedeki vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Her mahallede görülen enfeksiyon, iki ile üç hafta sürüyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ‘Salgın yok’ derken, aileler hastalığın okulların açılmasıyla tüm ilçede yayılmasından endişe ediyor.
Çocuklarını, önümüzdeki hafta açılacak okullarına göndermek istemeyen aileler, salgının Mordoğan’da denize dökülen foseptik yüzünden çıktığını düşünüyor. İlçe sakinleri Yeni Asır’a yaptıkları açıklamada, “Hastalık günden güne yayılıyor, yetkililerden yardım istiyoruz” dedi. Hastalığın geniş bir kitlede görülmesinin havuz veya denizdeki bir kirliliği akla getirdiğini belirten göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, “Mordoğan’da yaşayanlar birleriyle tokaşmasın, öpüşmesin. Sık sık ellerini yıkasınlar. Havlu ve nevresimlerini sık aralıklarla değiştirsinler” uyarılarında bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda İstanbulluları da vuran göz salgını bu kez İzmir’in, yaz aylarında nüfusu 10-15 bini bulan Mordoğan beldesinde görüldü. ‘Konjonktivit’ ismi verilen göz enfeksiyonu, yaz başında ortaya çıktı.

100 KİŞİYİ BULDU
Birçok ailede, ailenin tüm fertleri hastalığa yakalandı. Birbirleriyle temas eden çocuklar ve yetişkinler aracılığıyla enfeksiyon iki aylık süreçte, tahminlere göre 100’e yakın kişiye bulaştı. Özelikle bağışıklık sistemleri zayıf olan bebek, çocuk ve yaşlılar, hastalığı ağır bir şekilde geçiriyor. Tek veya iki gözü kapanan ilçe sakinleri perişan oluyor. Göz sulanması, gözde batma, görme kaybı, şişlik, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşle seyreden enfeksiyonun yayılmasından korkuluyor.
Anne ve babalar, çocuklarını götürdükleri ilçedeki ‘Aile Hekimi’nin kendileriyle ilgilenmediğini, salgın olduğunu İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirmediğini öne sürdü. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine kendisinin telefonla ulaştığını belirten ev hanımı Sema Yay (40), “Müdürlük Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’ndeki bir görevli benimle ilgilendi, bilgi aldı. Daha sonra beni telefonla arayıp, ‘Hijyen kurallara dikkat ederseniz hastalık 14 günde geçer’ dedi. Ancak hastalık geçmiyor. Çaresiz kaldık” dedi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, Mordoğan’daki durumu bir salgın olarak nitelendirmediklerini söyledi.

OKUL KORKUSU
Mordoğan’da hastalığın kendisine ve oğlu Yusufhan’a da (11) bulaştığı ev hanımı Benal Liman, beldede bir ilköğretim okulu ve lisenin bulunduğunu belirterek, “Bu okularda 520 civarında öğrenci okuyor. Okullar açıldığında salgının tüm öğrenciler arasında yayılmasından korkuyoruz” dedi.

“Öpüşmeyin ve tokalaşmayın”
Çiğli’deki Özel Kent Hastanesi’nde görevli göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, dışarıdan gelen bakteri veya virüs ile hastalığa yol açan ‘konjonktivit’ isimli göz enfeksiyonunun bulaşıcı olduğunu, bu yüzden de hijyenine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun havuz veya deniz gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabileceğini anlatan Dr. Küçükgül, “Hastalar sık sık ellerini yıkasınlar, ortak eşya kullanmasınlar, nevresimlerini sürekli değiştirsinler ve öpüşüp tokalaşmasınlar” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya son!

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive lensler hakkında bilgi vererek, çift gözlük kullanımına son verilebileceğin...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyond...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözlere vereceği zarar da o kadar büyüktür ve hasar daha kısa zamanda gerçekleş...

Doğru Gözlükle Göz Kaymaları Düzeltilebilir Doğru Gözlükle Göz Kaymaları Düzeltilebi...

Her yaşta tedavisi mümkün olan şaşılığın büyük çoğunluğu 2 - 3 yaş aralığında ortaya çıkıyor. Uygun gözlük kullanımı, gözün çalıştırılm...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Domuz derisinden kornea! Domuz derisinden kornea!

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olm...

Türk şirket NOVAX kalitesini dünyaya gösterdi Türk şirket NOVAX kalites...

Türkiye ve Almanya’nın en köklü optik markalarından iş birli...

Göz deyip geçmemek gerek! Göz deyip geçmemek gerek!...

Gelin beraberce gözler arasında gezinelim. Eminim ki; sizler...

Çift gözlük kullanmaya son! Çift gözlük kullanmaya so...

XX. Bölge Kuzeydoğu Ogo Başkanı Taylan Küçüker, progressive ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Garanti belgesi ve sorumluluklar Garanti belgesi ve soruml...

Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine g...

Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x