a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor. ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol […]

11 Eylül 2011 - 23:01 'de eklendi ve 1453 kez görüntülendi. A+A-

Göz enfeksiyonu salgını Mordoğan’ı perişan etti

İzmir’in turistik beldesinde başlayan hastalık, dalga dalga yayılarak 7’den 77’ye birçok kişiye bulaştı. Hastalık, gözde sulanma, körlük, denge bozukluğu ve baş ağrısına yol açıyor.

ERKAN DOĞAN/FATİH ABACIOĞLU/CEM LİMAN

Virüs veya bakterilerle insandan insana geçebilen göz enfeksiyonu İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan’da yaşayanları perişan etti. Göz sulanması, görme kaybı, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşe yol açan enfeksiyon, yaz başından beri ilçedeki vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Her mahallede görülen enfeksiyon, iki ile üç hafta sürüyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ‘Salgın yok’ derken, aileler hastalığın okulların açılmasıyla tüm ilçede yayılmasından endişe ediyor.
Çocuklarını, önümüzdeki hafta açılacak okullarına göndermek istemeyen aileler, salgının Mordoğan’da denize dökülen foseptik yüzünden çıktığını düşünüyor. İlçe sakinleri Yeni Asır’a yaptıkları açıklamada, “Hastalık günden güne yayılıyor, yetkililerden yardım istiyoruz” dedi. Hastalığın geniş bir kitlede görülmesinin havuz veya denizdeki bir kirliliği akla getirdiğini belirten göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, “Mordoğan’da yaşayanlar birleriyle tokaşmasın, öpüşmesin. Sık sık ellerini yıkasınlar. Havlu ve nevresimlerini sık aralıklarla değiştirsinler” uyarılarında bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda İstanbulluları da vuran göz salgını bu kez İzmir’in, yaz aylarında nüfusu 10-15 bini bulan Mordoğan beldesinde görüldü. ‘Konjonktivit’ ismi verilen göz enfeksiyonu, yaz başında ortaya çıktı.

100 KİŞİYİ BULDU
Birçok ailede, ailenin tüm fertleri hastalığa yakalandı. Birbirleriyle temas eden çocuklar ve yetişkinler aracılığıyla enfeksiyon iki aylık süreçte, tahminlere göre 100’e yakın kişiye bulaştı. Özelikle bağışıklık sistemleri zayıf olan bebek, çocuk ve yaşlılar, hastalığı ağır bir şekilde geçiriyor. Tek veya iki gözü kapanan ilçe sakinleri perişan oluyor. Göz sulanması, gözde batma, görme kaybı, şişlik, baş ağrısı, denge bozukluğu ve ateşle seyreden enfeksiyonun yayılmasından korkuluyor.
Anne ve babalar, çocuklarını götürdükleri ilçedeki ‘Aile Hekimi’nin kendileriyle ilgilenmediğini, salgın olduğunu İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirmediğini öne sürdü. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine kendisinin telefonla ulaştığını belirten ev hanımı Sema Yay (40), “Müdürlük Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’ndeki bir görevli benimle ilgilendi, bilgi aldı. Daha sonra beni telefonla arayıp, ‘Hijyen kurallara dikkat ederseniz hastalık 14 günde geçer’ dedi. Ancak hastalık geçmiyor. Çaresiz kaldık” dedi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, Mordoğan’daki durumu bir salgın olarak nitelendirmediklerini söyledi.

OKUL KORKUSU
Mordoğan’da hastalığın kendisine ve oğlu Yusufhan’a da (11) bulaştığı ev hanımı Benal Liman, beldede bir ilköğretim okulu ve lisenin bulunduğunu belirterek, “Bu okularda 520 civarında öğrenci okuyor. Okullar açıldığında salgının tüm öğrenciler arasında yayılmasından korkuyoruz” dedi.

“Öpüşmeyin ve tokalaşmayın”
Çiğli’deki Özel Kent Hastanesi’nde görevli göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Safiye Can Küçükgül, dışarıdan gelen bakteri veya virüs ile hastalığa yol açan ‘konjonktivit’ isimli göz enfeksiyonunun bulaşıcı olduğunu, bu yüzden de hijyenine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun havuz veya deniz gibi ortak kullanım alanlarından bulaşabileceğini anlatan Dr. Küçükgül, “Hastalar sık sık ellerini yıkasınlar, ortak eşya kullanmasınlar, nevresimlerini sürekli değiştirsinler ve öpüşüp tokalaşmasınlar” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2022 yayınlandı....

Güneş Gözlüğü Bir Aksesuar Değildir! Güneş Gözlüğü Bir Aksesuar Değildir!...

Başkan Küçüker, “Güneş gözlüğü bir aksesuar değil, göz sağlığını koruyan bir üründür. Doğru bilgi güvenilir ürün için Optisyen Gözlükçü...

Tek gözü görmeyenler ehliyet alabiliyor Tek gözü görmeyenler ehliyet alabiliyor...

Renk körleri herhangi bir şart aranmadan, tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi sahibi olabilir.....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Magazin HABERLERİ
Web TV