a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Fenni gözlükçü Yasef’ den, Optik Shoplar’ a

Sirkeci de Ziya Aksu, Modern optik, Uzay optik, Beyoğlu’nda Emgen, Rebul eczane–optik, Sedat, Üsküdar da Adil köktener, Kadıköy de fenni gözlükçü Yasef, Güven optik, Saylam Optik, Yıldız optik.

28 Nisan 2013 - 17:50 'de eklendi ve 28541 kez görüntülendi. A+A-

Fenni gözlükçü Yasef’ den, Optik Shoplar’ a

metinturanliTaksim bambaşka bir yerdir. 2 yıl sonra 1 mayıs 77 katliamının yaşanacağı bu meydanda 15 yaşında bir çocuk ilk kez geldiği bu meydanda ürkek bakışlarla gideceği istikameti arıyor..

Kendisine tembihlendiği gibi Beyoğlu’ na inen yolu bulacak, Fitaş sinemalarından Ağa camiine doğru gidecek. Şaşırdığı yerde Gözlükçübaşı Sedat’ ın dükkanını soracak.

Hayalinde devasa diye canlandırdığı gözlükçü dükkanının küçüklüğü karşısında uğradığı hayal kırıklığına rağmen dükkanı zahmetsizce bulduğundan dolayı kendini kutlayacak bu çocuk orta ikinci sınıfta. 1 Hafta önce bir yakınının yanında başladığı işte, kendine teslim edilen altı boş gözlüklerle (o zamanlar nylor diye bir ad bilinmiyor  ya da haberi yok.) ilk kez Taksim’ i görüyor.

Altı boş gözlüklerin yeni yaygınlaştığı dönemde mineral camları elmas ucuyla delen sayılı kimselerden biri de Gözlükçübaşı Sedat’ın kardeşi Tuncer ustaydı. Öğlen saatlerinde verdiğiniz gözlüğü bir ertesi gün alırdınız.

Sirkeci de Ziya Aksu, Modern optik, Uzay optik, Beyoğlunda Emgen, Rebul eczane–optik, Sedat, Üsküdar da Adil köktener, Kadıköy de fenni gözlükçü Yasef, Güven optik, Saylam Optik, Yıldız optik.

İsmini unuttuklarım bağışlasınlar.

Gözlük cam depolarının ağırlıklı olarak yer aldığı Doğubank ve Nafizbey hanlarına gitmek işe yeni başlayanların başlıca görevi idi. Dükkan da temizlik ve getir, götür işlerine bakmaktansa, dükkan dışında vakit geçirmek tüm sorumluluğuna karşın daha zevkli bir uğraş idi. Sizden tecrübeli cam getiren çırakların öğütlerini dikkate alırsanız fazladan yolunuzu da bulabilirdiniz. Karaköy vapurların da ikinci mevki bileti alıp, 1.mevki parası dükkana yazılırdı. Karaköyden dolmuşa binmeyip, Galata köprüsü yüründüğünde de bir limonata parası da çıkardı.

Önce Amber optik te Hristo’ ya gidilir. Cam listesine öncelikle onun bakması istenirdi. O yaşlı haline rağmen üşenmez, elinizdeki listeyi tek tek inceler,büyük çoğunluğunu bulur, bulamadıklarını da nerede bulabileceğinizi söylerdi.

Zeıss camları Aristodomis Emanuelidis’ten, Yeşil camları Faros’ tan, 50 milim camları Essel de Juan Saragossiden alırdınız. En zoru da asansör çalışmadığı zamanlar 6. kata çıkıp Dita dan Rodenştock camları almaktı. Mois Nassi, Mois Barokas, koço mecbur kalınırsa cam alınacak adreslerdi.

50’li yıllardan sonra yaşanan köyden kente göç, tarım kökenli toplumun kentler de çeşitli meslekler edindiği kıyısından, köşesinden kente tutunmanın yollarının araştırıldığı yıllardı. Sonradan gelenlerin güçlü hemşerilik bağlarını kullanarak kendinden önce gelenlerin yanına sığındığı, onların kent tecrübelerini değerlendirerek kendi kaderlerini çizdiği yıllarda mesleklerde Anadolu’ nun belli şehirlilerince paylaşılırdı.

Gelenler, İstanbul’un dört bir yanında açılan Filanca şehir ve köyleri kalkınma dernekleri aracılığıyla hem yalnızlıktan kurtuldular,hem kentlileştiler.

Karslıların peynirci ve pazarcı, Çankırılıların kuruyemişçi, Karadenizlilerin inşaatçı ve fırıncı, Antalya Aksekilerin saatçı olduğu dönem de Kayseri Develiler gözlük toptancısı, Bitlisliler, Yozgatlılar, Sivaslılar da fenni gözlükçü olarak bu bayrağı devraldılar.

Optik sektörüne emeği geçen, yukarda saydığım bir kısım gayri müslüm gözlük toptancılarıyla tanışan ilk kuşak için gözlükçülük gerçekten bir el sanatı ve fenni bir uğraştır. Kredi kartı, garanti kartı, SGK kırtasiyelerinin olmadığı; otomatik cam kesme makinelerinin esamesinin okunmadığı bu dönemde 70’li yılların sonuna dek yaşanan tek değişiklik tabelalarda oldu.

Fenni gözlükçülerin yerini optikler aldı. Bu dönemde -15,00 numara bir camı Amor marka bir çerçeveye, seramik cam kesme makinelerinde titiz bir işçilikle monte edip, arkasından keyifle sigarasını tüttüren ustalar muhtemelen şimdi emekliliklerini yaşıyorlardır.

Üniversiteli ve yeni mezun olacak meslektaşlarımıza :

Bugün mesleğimizde gördüğünüz 1 alana 1 bedava, cam+ çerçeve şu kadar, hastane önlerine çığırtkan koymak, müşteri kapmak için servis çıkarmak, hiçbir neden göstermeden satılan ürünü geri almak (emeğe saygı diye bir şey varsa), Toptancılığını unutup perakende zincir mağazalar açmak bizim de yabancı olduğumuz gelişmeler.

Bizler mesleğin güzel zamanlarını yaşadık. Optisyenlerin toplumda saygı gördüğü o zamanlarda sözü senet sayılan patronlarımız vardı. Garanti kartı yoktu. Garanti kartına ihtiyaçta yoktu. Müşteri ilişkileri ve gözlüklerin sağlamlığı şansımızdı. Günümüz dünyasında fiyatlar pahalandıkça, malzemeler hafifliyor ve kalitesizleşiyor (her sektörde olduğu gibi).

Ve asıl önemlisi rekabet bu denli acımasız değildi.

Yanlış anlaşılmasın. Amacım geçmişe övgüler düzmek değildi. İnsan ilişkilerinin satış tekniklerinden daha önemli olduğunu vurgulamaktı. Kalemin ucu kaçtı.

 

Metin Turanlı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i satın aldı İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i ...

İtalya merkezli OEM gözlük tedarikçisi iVisionTech, Fransız Ticaret Mahkemesi tarafından yönetilen rekabetçi bir satış sürecinin ardınd...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz sorununu teşhis e...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını teşhis edebiliyor, bu sayede tanı ve tedaviyi hızlandırabiliyor....

Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(13 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Remzi Ünal
Remzi Ünal
27 Mart 2015 08:33

Merhaba,
Yıllardır gözlük takıyorum. Perakende ve kapitalist gözlükçülerden değil de “gerçek” esnaf gözlükçü arıyorken yazınıza tesadüfen rastladım.
Güzel bir yazı.
Teşekkürler

levent
levent
8 Eylül 2014 20:26

Metin Bey;
Öncelikle yazı harika,emeğinize sağlık,bir kaç eksik dışında tabi.Anlattığınız tüm ustalarla tanışma şerefine eriştim bundan da çok mutluyum.

Herkese hayırlı işler,bol bereket.

enver açıcı
enver açıcı
8 Eylül 2014 15:15

güzel,nostaljik ve keyif verici bir anektod’du gerçekten çok teşekkürler.

serkan şanver
serkan şanver
22 Mayıs 2013 12:49

ben 1978 dogumluyum ve 10 yaşından beri gözlük işiyle ugraşıyorum ve meslegimi çok seviyorum eskiden insanlık vardı komşu gözlükçünün elamnı giderken bizede sorardı cam lazım mı diye ama şimdi nerde birbirlerini baltalıyorlar ama sebebi ise paragöz olmak ben bilirim çırakken komşu gözlükcünün ustası evlendi tüm gözlükçüler dügününe gelmişti yada eskilerden gözlükçünün arkadaşı gözlükçü olurdu şimdi öyle degil gözlükçünün düşmanı gözlükçü ee nedenmi ben gördüklerimi söyliycem adam evinden dükkan idare eder meslege sahip çıkmaz kimide insanları kücümser yada parayla imtihan eder yanında çalışan adama parasını vermez toptancıya para ödemez sggk sahtekarlık yapar dolandırıcılık yapar vs vs ve heleki birbirlerini çekemez minibüscü… Read more »

hamdi selvi
hamdi selvi
30 Nisan 2013 14:01

BİZ ZATEN MASALIZ SEKE SEKE HATIRALARIM BEN GELDİM anı anlatmak anlatıcıya bireysel bir zevk versede dinleyici hoşuna gidiyormuş gibi yapmaktan öteye geçmez anı herkese anlatılmaz ANI tozlu raflardaki yerinden ANCAK onu kaleme ALMAK ROMAN TADIN DA OKUNABİLİR BİR YAPIT HALİNE GETİRMEKTİR bu havuza hayatta olan olmayan büyüklerimizin bizlerin sektörde olan eski yeni kim varsa her kesin harcını anı havuzunda toplayıp büyük bir kalıcı eser haline getirmek GİBİ bu konuda BİR ARAYA GETİRİLİP BU ŞAHESERİ YARATMALIYIZ NOT. anılarını anlat askerlik anıları bitmez anlat anlat teskere alamazsın yahu yaşayan yaşamayan ustalarımızın anılarınıda çocuklarındanda dinleyerek anılaştırmaktır diye düşünüyorum ANI YAZAMIYORUM USTA ve BÜYÜKLERİM… Read more »

hakan
hakan
30 Nisan 2013 13:34

Malaga-Malaga;
Sayın Metin Turanlı;
Aynı Abdullah Aydın gibi olduk,aynı şeyleri yapmaya,aynı şeyleri takip etmeye,farkında olmadan onun savunduklarını savunmaya,desteklemeye,ardından gitmeye başladık.Anlattığınız geçmişimizi 2013 e gelene kadar olan mücadeleleri unuttuk,unutturulur olduk.Farklı bir akımın içine düştük,allah sonumuzu hayır eyleye.:)

hakan
hakan
29 Nisan 2013 18:49

METİN BEY;
NE KADAR GÜZEL ANLATMIŞSINIZ.YAZINIZDAN ŞUNU ANLADIM Kİ TARİH HİÇ BİR ŞEYİ UNUTMUYOR.

akşit şenol
akşit şenol
29 Nisan 2013 10:41

metin ellerine saglık bende meslege yeni başladıgımdan bu güne ait anılar ve eski gözlükçüler va depolar la ilgigi kitap yazıyorum vaktim oldukça selamlar

hakan
hakan
29 Nisan 2013 13:40
Reply to  akşit şenol

kitaptan kendi başınızxdan geçenlerden bahsedin akşit bey 🙂

ADEM ÇELİK
ADEM ÇELİK
11 Haziran 2011 11:33

AGZINA SAGLIK GÜZEL YAZMİŞIN DOSDUM BENDE GEÇMİŞ BU GÜZEL İNSANLARI SAYGIYLA ANIYORUM BENDE 06/09/1969 GÜNÜ BU MESLEGE ANKARADA TUNÇER ARIKAN YANINDA BAŞLAMIŞ BİRİ OLARAK DUYGULANDIM

Mehmet KAHRAMAN
Mehmet KAHRAMAN
11 Mayıs 2011 18:37

Yasef ustanın yazısı beni 40 yıl öncesine götürdü. Babamın İstanbula ilk getirdiği, elimden tutup nafizbey işhanını ,doğubank iş hanını (o zamanlar Kastel Han , Altın Han yoktu) gezdirip toptancılar ile tanıştırdığı günleri hatırladım.Hikmet AMBER , Adulkadir ALTINTAŞ ,Kadir AYDIN, Saragossi , Yervant , Nubar, Nazaret , Celoptik Muzaffer bey , Muharrem ve Hüsamettin CÖMERT kardeşler ve Sedat abi o zamanlar çok başka idi. Gaziantep ten fıstık ile baklava ile gelir , çikolata, lokumla uğurlanırdık.. O zamanlar söz senetti..Sektörde çürük elmalar yoktu..saygı vardı , hürmet vardı..

Özer Giray
Özer Giray
11 Mayıs 2011 10:26

Yasef ustam çok güzel yazmış,ellerine sağlık.Sayesinde o güzel gözlükcülük zamanlarımı hatırladım,eskiye bir nostalji oldu.Seramik taşta işlediğimizyüksek numaralı camlardan olma parmağımdaki nasır hala o günlerin hatırasıdır.Tekrar ellerine sağlık Yasef usta.(Bu arada rahmetli optik cam Nazaret abiyi unutmamak lazım.Bulunmayan yüksek konvekslerde tek adresti.)

Metin Turanlı
Metin Turanlı
11 Mayıs 2011 13:57
Reply to  Özer Giray

teşekkür ederim.Yasef ustayı da,Nazaret abiyi de saygıyla anıyorum.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İtalyan OEM grubu Henry Jullien’i satın aldı İtalyan OEM grubu Henry J...

İtalya merkezli OEM gözlük tedarikçisi iVisionTech, Fransız ...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

Magazin HABERLERİ
Web TV