a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

FANTAZİYA

  ‘’Kızı şöyle kolundan tutup yere uzatacaksın.Bir elinle bileğini tutup,diğeriyle bacağına uzanacaksın….’’ Öyle bir anlatışı var ki, kendinden geçmiş. Bu Ziya’ nın böylesi fantazilerinden ötürü adı Fantaziya kaldı. Bu fantazisini de demin dükkanın önünden geçen kız için yapıyor. Bizim yan sokakta konfeksiyon atölyesinde çalıştığını bildiğim kız, bizim abla diyeceğimiz bir yaşta. Beni de, Ziyayı da […]

26 Ocak 2014 - 14:52 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi. A+A-

FANTAZİYA

ziya

 

‘’Kızı şöyle kolundan tutup yere uzatacaksın.Bir elinle bileğini tutup,diğeriyle bacağına uzanacaksın….’’

Öyle bir anlatışı var ki, kendinden geçmiş. Bu Ziya’ nın böylesi fantazilerinden ötürü adı Fantaziya kaldı. Bu fantazisini de demin dükkanın önünden geçen kız için yapıyor. Bizim yan sokakta konfeksiyon atölyesinde çalıştığını bildiğim kız, bizim abla diyeceğimiz bir yaşta. Beni de, Ziyayı da umursamayacak bir olgunlukta. Ama Ziya, öyle düşünmüyor. O kısa boyuna rağmen, hala konuşmakta:

‘’ Var ya ! şöyle bir belinden kavrayacan….’’

Aynı dükkanda, aynı yaşta 2 çırağız Ziyayla. Ben yazları çalışırken, o daimi. Ziya, hayal dünyası çok bir geniş çocuk, her bir şeyden besleniyor.

12 eylül darbesi ile hayatımızda hissedilebilir değişikliklerden biri öğle tatilleri olmuştu ya… Tüm yurtta uygulanır mıydı bilemem. Ama Kadıköy de kısa süren bu yasakla tüm iş yerleri 1 saat öğle tatilini zorunlu olarak uyguluyordu. Denetimlerini zabıtaların yaptığı bu yasakla kepenkler kapatılıyor, kimi dışarıda yemeğe çıkarken, çoğu bizim gibi dükkandan çıkmayıp kapısı ve elektriği kapatılmış dükkanlarda yemek yiyordu.

Ben yarım ekmek köftemi yerken, Ziya bitirdiği yemek sonrasında sigarasını içiyor, kapalı kapı arkasından çevreyi kesiyordu. Birden bağırmaya başladı.

–Bak. Bak.Gene paşa geldi.

Paşa dediği Jandarma Genel komutanı Sedat Celasun. Reno steyşin marka siyah mütevazi bir arabayla park ettiği Süleymanpaşa sokağının başında inerek Galeri Murat ‘a gidiyordu. Arabanın başında bir subay, bir de askeri şoför bekliyor.. Şu sıra sık sık gördüğümüz bu 12 eylülün kudretli paşasının Galeri Murat’ la özel bir dostluğumu vardı yoksa alış veriş için mi geliyordu bilinmez. Al işte! Mağazanın sahibi Arşak bey de arabaya kadar uğurluyor paşayı.

Ziya, sigarasını söndürdü. Sandalye ye ters oturarak karşıma geçti. Belli. Bir fantezi var kapıda. Hep cinsel içerikli olacak değil ya.

–Bak şimdi. Karşıya paşa geldi ya. İster misin şimdi de içeriye Kenan Evren girsin? Patron’ a diyecek ki ” ya burada Ziya diye biri çalışıyormuş. Çağırın onu bana netekim… ” Ne havam olur ama. Patron’ a çay söylettirmezsem şerefsizim. Bir de diyecek ki,

”Yaşını büyütelim Ziya. Burda bir bok olamazsın. Yanıma alayım. Yaverim ol. Ne dersin ha? ”

Gözleriminin içine bakarak tepkimi ölçmeye çalışan bu paşa yaveriyle sıkça yaptığımız bir şey bu. Kapının önünden geçen lise öğrencisi kızlardan Bülent Ersoy’a;  Cemil Turan’dan Barış Manço’ ya kadar dönemin tüm Kadıköylü ünlülerine dek yapmadığımız geyik kalmadı.

Ama en etkilisi, en beğendiklerim muktedirlere karşı geliştirdiği fantaziler. Hele Süleyman Demirel’le ilgili olanları..

–Bana gözlükçüler camları küçük kesiyor dedirtemezsiniz. Pupila ölçüsü, bu meslek için zuldür. Bunun icabı vardır veya yoktur, o ayrı mesele. Binaaleyh, icabı yoksa fevkalade fuzuli bir şey yapılmış olabilir mi mesela, ben bilmem. Ayrıca da dün dündür, bugün bugündür. Yarın Allah kerim.

Fantaziya tabii eskisi gibi değil artık. Evlendi. Torun-torba sahibi. Bir duydum geçen sene hacca gitmiş. Allah kabul etsin. İyi ki beraber gitmedik. Yoksa gülmekten haccı tamamlıyamazdık.

Şimdi bu yağmurlu günde dükkandan dışarıya bakarken aradan geçen bunca yıldan sonra Fantaziya beynimin kıvrımlarında dolaşıp duruyor. O çıraklık günlerimizi bu günün dünyasında yaşasaydık o geyikleri çevirmeye devam eder miydi acaba?

–Usta şimdi dükkandayız ya! Bir bakıyorsun dükkanın önü siyah takım elbiseli, güneş gözlüklü adamlarla kaynıyor. Sonra içeriye uzun boylu bir adam giriyor, ” Naber lan Ziya? ” diyor ve ekilyor: ”Gözlüğümün sapları açıldı. Şunu bir sıkıştırsana .

Ben de sitem ediyorum.

”Helal olsun Recep abi.. Gözlüklerini Babasun’ dan al, Söz grup’tan al. Sıkıştırmaya bize getir. İyi valla…”

O da ”Ben senin cemaziyülevvelini bilirim Ziya, Uzatma ” diyecek. Ben de bir tavırla gözlüğü alıp sana vereceğim, sıkıştırman için. Tabii senin de her zamanki gibi sakarlığın üstünde. Gözlüğü az ısıttığın için kıvırayım derken sapını çatlatacaksın. Elin ayağın birbirine karışacak. Japonu boşaltırken, elin çerçeveye yapışacak. Çıkarayım derken parmak etlerin cama yapışacak. Asetonla yumuşatırken de kemik çerçevenin rengini attıracak, benim başbakanımın gözlüğünü berbat edeceksin. Allah’ tan ben iş bilen adamım da, gözlüğü incelettirmeden gözüne takacağım. Bu arada bir kulağımda onda. Dinliyormuş gözükeceğim.

” Nasıl öğrendin mi gözlük yapmayı Ziya? Bak hala gözlüğünü çıkarıp masaya ters koyanlar var. Bir de bazıları kazaklarıyla siliyor. Uyarmıyor musunuz onları? Benim dönemimde güderi diye bir şey kalmadı.Hepsini temizledik çok şükür. Şimdi ne var? Mikrofayfır! Millet parlak görüyorsa nedendir? Bizim sayemizde. Çünkü biz, Yaradılanı severiz yaradandan ötürü. Kusura bakmasınlar, biz gözlükleri başlarına taç yapanları da biliriz.”

Yanaklarımdan öpüyor. Giderken ”Biz her şeyi biliriz. Merak etmeyin ”diyor.

 

 Metin Turanlı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hususi Bahariye Dispanseri Hususi Bahariye Dispanseri

70’li yılların ortaları. Gözlük ve gözlükle ilgili malzemelerin çok değerli ve az olduğu yıllar....

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme d...

Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya'ya açabilir. Gözlerimiz adeta beynimizin uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz...

Göz ve Zihin Açıklığı Göz ve Zihin Açıklığı

Görsel uyarılar hayata gözleri açmakla başlıyor. Göz gelişimi çocuklukta büyük ölçüde tamamlanıyor. Görme kalitesi kişinin geleceğini b...

Jigo’nun Gözlükleri Jigo’nun Gözlükleri

Bir gözlük ayarında para yerine bir demet menekşe ile başlayan dostluğumuz, şehre uzak bir koyda yaşaması sebebiyle aralıklı olarak bug...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV