a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bilgi kirliliği ve Kavram kargaşası -Taylan KÜÇÜKER

TİTUBB, üreticilerin, ithalatçıların takibini yapar. Perakendecilerin takibini yapmaz. Değerli Meslektaşlarım , TİTUBB ,üreticilerin ,ithalatçıların takibini yapar. Perakendecilerin takibini yapmaz. SGK ,TC Sağlık Bakanlığına yazı yazıyor,CE siz üreticisi aktif ,Üreticisi belli olmayan tıbbi cihaz yönetmenliğinden önceki ürünler nasıl girilecek diye soruyor. TC Sağlık Bakanlığı SGK cevap yazıyor , http://www.iegm.gov.tr/Folders/News/Folders/Tıbbi%20Cihaz%20Değerlendirme%20ve%20Kayıt%20Şube%20Müdürlüğü/0101_3ab3cb0.pdf TC Sağlık Bakanlığı ,TİTUBB üzerinden üretici ve […]

30 Nisan 2012 - 9:50 'de eklendi ve 1268 kez görüntülendi. A+A-

Bilgi kirliliği ve Kavram kargaşası -Taylan KÜÇÜKER

TİTUBB, üreticilerin, ithalatçıların takibini yapar. Perakendecilerin takibini yapmaz.

Değerli Meslektaşlarım ,
TİTUBB ,üreticilerin ,ithalatçıların takibini yapar. Perakendecilerin takibini yapmaz.
SGK ,TC Sağlık Bakanlığına yazı yazıyor,CE siz üreticisi aktif ,Üreticisi belli olmayan tıbbi cihaz yönetmenliğinden önceki ürünler nasıl girilecek diye soruyor.
TC Sağlık Bakanlığı SGK cevap yazıyor ,

http://www.iegm.gov.tr/Folders/News/Folders/Tıbbi%20Cihaz%20Değerlendirme%20ve%20Kayıt%20Şube%20Müdürlüğü/0101_3ab3cb0.pdf

TC Sağlık Bakanlığı ,TİTUBB üzerinden üretici ve tedarikçilerin takibini yapar. Ancak bir defaya mahsuz CE Siz üreticisi aktif ve üreticisi belli olmayan ürünler 2011 envanterinde varsa 237 ile girebilirler açıklamasını yapıyor.

CE li üreticisi aktif ürünlerin girişlerininde optisyenlik müessesesi tarafından yapılacağı yönünde bir açıklama duyurularda mevcut değil.

Üreticisi aktif CE li ürünleri ,eczanelerde olduğu gibi tedarikçisi girmesi ve geçici karekod ya da orjinal karekodları optisyenlik müeeseselerine dağıtması gerekiyor.

Tamamen bir bilgi kirliliği ve kavram kargaşası yaratılıyor. Yani 31 aralık 2011 de aldığınız ürünü siz gireceksiniz,1 ocak 2012 de aldığınız ürünün karekodunu firma verecek deniyor. Nerede böyle bir yasa hükmü var? bir günde ne değişiyor.Tıbbi cihaz yönetmenliği böylemi söylüyor? 1Ocaktakine karekod alabiliyorumda 31 Aralıktakine neden karekod alamıyorum. ?2011 envanteri girilecek deniyor,şu ana kadar satılanlar nasıl düşülecek?

Ürünleri aynı mali yıl içerisinde iade edelirsiniz diyorlar. Ürün sorumlululğu firmada,ürününü satışa hazır hale getirmezse satamazsam tabiki iade edebilirim. Bu Eczanelerde de böyle olmuştur.
Daha önce firmalar bize karekod vermek için ıslak imza ile liste dağıtmadılarmı? bu listeleri toplamadılardı? bugün sisteme girin diye inat eden başkanımız internet kahvesinden sektöre bu yönde seslenmedimi?

Değerli meslektaşlarım 2011 envanterinizde eğer varsa CE siz üreticisi aktif,üreticisi belli olmayan ürün TİUBB girebilirsiniz.

CE li üreticisi,tedarikçisi aktif ürünleri, satışa hazır hale getirmek tedarikçisine aittir.Bunları tıpkı eczanelerde olduğu gibi sisteme firmaları girerek ,satış elemanları eliyle sizlere ulaştırması gerekmektedir.

Ayrıca bu konu ile ilgili alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı ve  yasal süreç mevcuttur. Hukuk kararlarınada hepimizin saygılı olması gerekiyor.
Eğer CE li üreticisi aktif ürünler 237 geçici karekodla TİUBB girilecekse ,bunları kelime oyunları ile sözlü değil ,SGK ve TC Sağlık bakanlığı açık ve yazılı olarak duyurmalı ve gerekli zeyilnameyi yayınlamalıdır.

ECZANELERDE KAREKODSUZ İLAÇLARIN KAREKODLULARIYLA BİREBİR DEĞİŞİMİ İLE İLGİLİ YAPILACAK İŞLEMLER HAKKINDA HABERİ LÜTFEN OKUYUNUZ.

http://www.teb.org.tr/?modul=haberdetay&id=1176211

16 katirlyonluk,25 bin Eczanenin olduğu  ilaç pazarında bu uygulama maalesef gözlükçülere önerilen şekilde uygulanmadı .Tedarikçiler bu işlemi yaptılar.Bu ilaçta olduğu gibi gözlük tedarikçilerinin yasal sorumluluğudur.

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleğine harcamış, evlenmiş, 2 çocuğu olmuş kariyer sahibi biri. 30 yıldır bu mes...

Siftah Siftah

Siftah, ne güzel bir adettir. İş olsa da olmasa da dükkandan içeriye atılan birkaç kuruş, güne güzel başlamak için bir teşviktir adeta....

Perili Köşk Perili Köşk

Ben hemen gözlüğü elime alıp inceleyecektim ki; Ülkü hanım elime vurdu....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Elifsu Bekçeribaşı
Elifsu Bekçeribaşı
30 Nisan 2012 10:13

İyi günler, sgk şöyle haksızdır, tituba girmeyelim deyip de son günlerde bile en azından bir rahatlatıcı açıklama yapmayan konfederasyon ve bağlı dernekleri neden videodaki sgk yetkilisine de doğru düzgün bir cevap veremiyor. Bu ketumluk nedendir. Şimdi açık açık diyorki ,bunu kaydedin yoksa değil sgkya piyasata da satamazsınız, bir kişi de demiyorki madem devlet malları çeker o zaman versin parasını. Karşısındaki herkese kaçakcı (!) derken ,neredeyse alkışlanılıyor. Vitrinlerdeki balık mı denize dökelim. Ondan sonra bu televizyona benziyor mu diyene kızıyorsunuz. E yetkili de balık diyor.

Not: Bu yorumun da yayınlanmayacağını düşündüren benzeri sitelere de kimin sesi olduğunu sormak isterim.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV