a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

10 SENEDİR, SEKTÖRÜMÜZÜN YAŞADIĞI ZULMÜ, MESLEK TARİHİ BOYUNCA YAŞAMADIK Taylan KÜÇÜKER

  Avrupa nın Çin i olacağız. Dünya ile rekabet edeceğiz, ortak yatırım yapacağız dediler. Çerçeve başına 3 dolar fon uygulamasını getirdiler Kayıt dışını artırırsınız dedik dinlemediler üstelik bize birde vatan haini dediler. ÇİN DEN ÖNCE ve SONRA Üreticiler kapalı ekonomi döneminde, model renk ve kalite yönünden çeşitliği az olan ürünlerini çok büyük karlılıkla gözlükçülere satıyorlardı. […]

05 Nisan 2012 - 14:39 'de eklendi ve 1298 kez görüntülendi. A+A-

10 SENEDİR, SEKTÖRÜMÜZÜN YAŞADIĞI ZULMÜ, MESLEK TARİHİ BOYUNCA YAŞAMADIK Taylan KÜÇÜKER

 

Avrupa nın Çin i olacağız. Dünya ile rekabet edeceğiz, ortak yatırım yapacağız dediler. Çerçeve başına 3 dolar fon uygulamasını getirdiler Kayıt dışını artırırsınız dedik dinlemediler üstelik bize birde vatan haini dediler.

ÇİN DEN ÖNCE ve SONRA
Üreticiler kapalı ekonomi döneminde, model renk ve kalite yönünden çeşitliği az olan ürünlerini çok büyük karlılıkla gözlükçülere satıyorlardı. Her sene gözlük zam aldığında onlarda ürünlerine zam yapıyorlardı. Bu saadet zinciri Çin in gözlük sektörüne girmesi ile birlikte kırıldı.

Aynı pozisyonlarını sürdürmek için kafa patlatmaya başladılar:

 ÇİN DEN SONRA BAŞIMIZA NELER GELDİ

 

•Derneklerle ilişkisi olmayan insanlar derneklerde boy göstermeye başladılar.

•Gözlükçülük kursu gündeme geldi. Eğitimin alternatifi eğitimsizlik olmaz. Başbakan arkadaşım gerekirse ona çıkar yine kursu açtırmayız dediler. Birde öğrendik ki Kayseri vekili Salih KAPUSUZ un evine gitmişler kursun çerçevesini çizmişler. optisyenlik programlarını kursiyerlere başarı dileyen afişlerle donattılar.

•Sonra 3958 sayılı meslek kanunumuz, 5193 sayılı kanunla değişti. AB müktesebatıdır diyerek mesul müdürlüğü meslek kanunumuza monte ettiler. Bunu yapmayın, bu meslektaşı işçi yapar, pazarın sermayenin eline geçmesine sebep olur dedik. Türkiye de zincir mi var (bugünde aynı şeyi söylüyorlar) ,optisyenlere iş alanı açıyoruz dediler. (Kanunla mesleğin ticari yönü düzenlendi)

•Mesul müdürlükle ilgili görüşlerimi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/mesul-mudurluk-meslektasin-iscilestirilmesi-pazarin-sermayeye-teslim-islemidir-12969.html

•Çin den gelen ürünlere kota getirdiler. Çin den gelen ürünler bu seferde Bulgaristan ve bazı Avrupa ülkelerinden ülkemize girmeye başladı kotayı kaldırdılar.
•Bazı gözlükçüler organik camı istismar ediyor, çerçeveleri 1 dolara alıp devlete 50 TL satıyor dediler.
Gözlük cam ve çerçevelerinin fiyatları düştü.

•  Çok ağır ceza maddeleri içeren bir optik protokol sözleşmesi ile karşı karşıya kaldık.
•  AB de olmayan garanti belgesi uygulamasını başlattılar, seri numaralarını bile basmayı beceremediler, meslektaşlarımız ağır para cezaları ödediler.
•  Avrupa nın Çin i olacağız. Dünya ile rekabet edeceğiz, ortak yatırım yapacağız dediler. Çerçeve başına 3 dolar fon uygulamasını getirdiler Kayıt dışını artırırsınız dedik dinlemediler üstelik bize birde vatan haini dediler.
•Bu palyatif yöntemlerle ÇİN gibi bir devi durduramazsınız. Emtia su gibi  akar yolunu bulur.
SON OLARAKTA BARKOD KAREKOD UYGULAMASI GÜNDEME GELDİ

Gerekçe kayıt dışını kontrol etmek. Ürünleri saymak takip etmek. Bu projeyi bizlerde destekledik. 5 ilde üyelerimizi bilgilendirmek için toplantılar tertip ettik. Gaziantep e uçağım kalkmadı. Kış şartların da kara yolu ile 12 saatte gittim.

SGK hak sahiplerine temin ettiği görmeye yardımcı tıbbi cihaz gözlük ve çerçevelerin TİTUBB kayıtlı olmasını istiyor. Bu doğal hakkıdır ve doğrudur. Ancak kayıtların nasıl yapılacağı Sağlık Bakanlığının görevdir. SGK burada yönlendirici ve belirleyici olamaz.

Bir problemi tüm ısrarlarımıza rağmen tırmandırdılar.

Üreticisi ve ithalatçısı belli ürünler, TİTUBB orijinal barkodu ile tedarikçisinin girerek, karekodlarını optisyenlik müesseselerine servis etmeleri gerekirken, bu ürünler artık o müessesenin ürünüdür gerekçesi ile optisyenlik müesseselerinin girmesini istediler.

2012 de aldıklarına karekod u firmalar verecek dediler. Peki, bu ürünler müessesenin malı değil mi? 2012 dekine karekod alabiliyoruz da neden önceki üreticisi belli ürünlere karekod alamıyoruz?

2011 envanterine göre giriş isteniyor, 2011 envanterine göre giriş 1 Ocakta uygulama başlasa problem olmayacaktı. Uygulama başlayana kadar satılmış olan ürünlere de karekod alınmış olacak, Kurumlara verilenler, perakende verilenler nasıl düşülecek? 2011envanterine göre giriş yanlış uygulamadır.

Bu envanter merakı nerden geliyor? Neden bu envanterlerimizi görmeyi çok arzu ediyorlar? Bir stok affı bir stok düzenlenmesi olmadan bu envanterlere göre girişler üyelerimizi ilerleyen dönemlerde ciddi mağduriyetler yaşamasına neden olacaktır. Yanlış olan envanter girişlerinden mesul müdürlerde ileriki hayatlarında cezalarla maalesef karşı karşıya kalacaklardır.

TİUTBB bankasına girişleri bırakın ayın 15 ne kadar,6 ay daha uzatsanız ciddi sayıda meslektaşımız giriş yapamayacaktır. Giriş işlemleri çok zor ve karmaşıktır.

Bu inat sektörde kutuplaşma ve  kaos dan başka  bir şey yaratmaz.

Bu ürünleri sizler sattıysanız neden karekodlarını vermiyorsunuz? Gerekçeniz nedir? Envanterlerimizdeki ürünlerin sorumlulukları tedarikçisine aittir. Lütfen bu yanlıştan dönün ve bu kaosu sonlandırın.

Bu doğru ve yasal bir yöntem olsa 16 katrilyonluk ilaç pazarında uygulanırdı.

Bizler karekod uygulamasına karşı değiliz. Yanlış ve haksız uygulamalara karşıyız.

Bu muhteşem proje heba oldu.

Artık bu iş karakolda mahkemede biter.

Bakalım bundan sonra başımıza daha neler gelecek.

Mevla’m bizi korusun

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehir Kulübü Şehir Kulübü

Sadullah bey! Dedi. Bu kasaba da işini ilimle fenle icra eden biri olarak, yine fenni sıfatını hak eden zatıalinizle çarpışmak ne saade...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

Optisyenlik “geleneksel el sanatları” mesleği değildir Optisyenlik “geleneksel el sanatları” me...

Genç nüfusuyla övünen Türkiye’nin nüfusu yaşlanma eğrisindedir ve presbiyobiye bağlı gözlük talebinde büyük artışlar beklenmelidir....

Geleneksel müesseseleri zor günler bekliyor Geleneksel müesseseleri zor günler bekli...

Sağlık mesleklerini piyasalaştırırsanız, ticaret mesleğine dönüşürsek sağlık harcamalarımız artar. Pazar sermaye lehine el değiştirir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
6 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
levent akagündüz
levent akagündüz
10 yıl önce

sayın hocam siz ne kadar bana,beni bir daha arama demiş olsanızda fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum.hepsi doğru fazlası yok eksiği var.şimdide o bahsi geçen insanlar eğitim şart deyip özel üniversiteyede bu işi sokmayı başardılar yani mezar çukurunu biraz daha derinleştirdiler.şimdi kalksak bunlara karşı dursak vay cahil eğitim karşıtı cevabını alacağız oysaki tek hedefleri gruplara bol bol ruhsat yaratmaktır.bu bol ruhsatlı ortamdada ruhsat enfelasyonu yaratım hem değerlerini düşürüp hemde adamların şubeleşmesini, kolaylaştırmaktadır.yakında seçimler var arkadaşlar biraz akıllı olun.:)bu zihniyetleri başımızdan atalım.

TUBA YILDIRIM
TUBA YILDIRIM
10 yıl önce

Elbette bir kurs açıldı ise o kursta neler olup bittiğine hakim olmak, oralarda da kimlerin ne vaad ettiğini gözlemlemek gerekmiyormu idi Sayın Serkan Adalılar meslektaşım?Ben bir optisyenim, o kursun afişlerini okulumun koridorlarında gördüğümde ne hissettiğimle ilgili fikri olan var mı?Bence olmasın…Çünkü tüm ikazlarımıza rağmen bilerek ve isteyerek gerçek bir nefretin, kinin ve ayrışmanın temellerini attı birileri…Elbette bu da bir kurgu idi. Birilerinin bu dev sektörü hamudu ile yutması için yanyana gelmememiz ve güçlenmememiz gerekiyordu. O yüzden yeni yetişen optisyen neslin beyinlerine ve ruhlarına BİLİNÇLİ olarak kin, nefret, ayrılık, ezilmişlik, horlanmışlık, dışlanmışlık ve hakkı elinden alınmışlık duyguları yerleştirildi. Bir taşla birkaç… Read more »

serkan adalılar
serkan adalılar
10 yıl önce
Yanıtla  TUBA YILDIRIM

Sayın Meslektaşım Tuba Hanım,
Google ‘a 1 dolara gözlük yazdığımda “OPTİSYENİNSESİ SİTESİNDEKİ VE İSTGOZOP TAKİ TAYLAN KÜÇÜKER’İN YUKARIDAKİ YAZILARI GELİYOR” Birazcık internet bilgisi olanlar bilir, arama sonuçlarında aynı kelimelerin eski tarihli olanları geride kalır yeni tarihli olanlar öne çıkar. Yani küllenmiş alevi üflemek gibi birşey oluyor. Anlatmak istediğim bu, yoksa sinirlenmenize gerek yok. Google arama sonuçlarında ilk üç sayfa incelendiğinde hep Taylan Bey’in yazıları çıkıyor karşınıza. buyrun deneyin lütfen.

Numan Hocaoglu
Numan Hocaoglu
10 yıl önce

Taylan hoca’nın düşünce, görüş ve eleştirilerine gönülden katılıyorum. Temeli sağlam olmayan tüm yapı ve yapılanmaların, ayakta duramayacağını artık bilmemiz lazım. Bundan böyle, sektörün yol haritasini belirleyici etkin meslektaşlarımız, bu veya benzeri konularda çok daha fazla sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerekir diye düşünmekteyim.

serkan adalılar
serkan adalılar
10 yıl önce

TAYLAN BEY MADEM GÖZLÜKÇÜLÜK KURSUNA BU KADAR KARŞIYDINIZ NEDEN KURS SÜRESİNCE ÜNİVERSİTEDE DERS VERDİNİZ O ZAMAN? BİR DE BU SİTELERDE 1 DOLAR RAKAMINI SİZ TELAFUZ ETTİKÇE ACABA GOOGLE DA DİĞER İNSANLARA DA AYNI MESAJI VERMİYORMUSUNUZ? BİRAZ DİKKAT

SERVET SAAT OPTİK
SERVET SAAT OPTİK
10 yıl önce

TAYLAN HOCAM SİZİ VERDİĞİNİZ SEMİNERDE CANLI DİNLEME FIRSATI BULDUM,YAZDIKLARINIZDA SÖYLEMLERİNİZ KADAR FEVKALADE DOĞRU KEŞKE O KENDİNİ BİLİRKİŞİ ZANNEDEN İNSANLARDA SİZİN SÖYLEMLERİNİZE KATILSADA ŞU SEKTÖR HAKETTİĞİ YERİ BULSA SİZE BU SEKTÖR İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLENDİRME VE HİZMET İÇİN SONSUZ SAYĞI VE SEVGİLER..

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
6
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx