Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

UV korumalı kontak lensleri kullanmaktan kaçının!

Bir süredir UV-engelleyici kontakt lensler sunuluyor. Ancak, bu lenslerin göz hücrelerini güneşe maruz kalmaktan ne kadar iyi korudukları araştırılmamıştır.

09 Ekim 2019 - 0:13 'de eklendi ve 2480 kez görüntülendi. A+A-

UV korumalı kontak lensleri kullanmaktan kaçının!

OptisyeninSesi Dış Haberler-(Berlin) – Güneş ışığının yoğun ultraviyole ışınımı, gözdeki konjonktiva ve korneaya zarar verebilir. Şimdi araştırmacılar, dahili UV korumalı kontakt lenslerin bu hasarı önleyip önleyemeyeceğini test ediyor. Kontakt lensler, örneğin bir asit yanmasından sonra korneasına hassas kök hücreleri nakledilen hastalar için yararlı olacaktır.

Ancak ayrıca düzenli olarak yüksek UV radyasyonuna maruz kalan işçiler de kontakt lenslerden faydalanabilir. İlk test sonuçları başarısız olduğu Eylül ayında düzenlenen DOG (Alman Oftalmoloji Derneği) Kongresinde uzmanlar tarafından açıklandı.

Güneş kremi insan cildini UV ışınlarından koruyabilir. İnsan gözünün kapsamlı bir şekilde korunması ise daha zordur.

Örneğin güneş gözlükleri, başıboş ışığın içeri girmesine izin veriyor. Şimdi bir süredir UV-engelleyici kontakt lensler sunuluyor. Ancak, bu lenslerin göz hücrelerini güneşe maruz kalmaktan ne kadar iyi korudukları araştırılmamıştır.

Prof. Dr. Med. Claus Cursiefen, Alman Oftalmoloji Derneği (DOG) Başkanı ve Köln Üniversitesi Oftalmoloji Merkezi Müdürü “Kontakt lenslerin kök hücrelerin insan korneasından fotodamalarını önleyip önlemediğini laboratuvar testlerinde test ettik” diyor.

Limbal kök hücreler (LSC) sağlıklı görme için çok önemlidir. Hücreler boynuz ve konjonktiva arasındaki sınırda oturur ve korneayı sıfırdan birkaç haftada bir yenilemek için diğer şeylerin yanı sıra hizmet eder. Bu hücreler olmadan, kornea bulanıklaşır ve böylece görme kısıtlanır. UV ışığı, aynı zamanda hastalık, yanıklar veya kimyasal yaralanma bu kök hücrelere zarar verebilir ve körlüğe neden olabilir. Cursiefen, “Bununla birlikte, şimdi limbal kök hücrelerini nakledebilmenin ve oküler yüzeyi restore etmenin birkaç yolu var” diyor. Ancak, nakil sonrasında bu kök hücreler UV ışınlarına karşı çok hassastır.

Kontakt lenslerle umut verici ilk testler
Köln merkezli oftalmologlar, özenle nakledilmiş kök hücrelerden gelen hasarı önlemek ve hastaların görüşlerini korumak için piyasada bulunan kontakt lensleri yerleşik bir UV filtresi ile test etti. Cursiefen, “Laboratuvarda UV ışığı ile ışınlanan insan limbal kök hücreleri üzerinde deneyler yaptık,” diyor. Işınlama UV koruması olmadan gerçekleşti. Sonuç: “Dahili filtreli kontakt lensler UV hasarını neredeyse tamamen önleyebildi, olumsuz etkiler eksikti” diyor DOG Başkanı Cursiefen. UV koruması olmadan limbal kök hücrelerinde belirgin hasar meydana geldi.

Cursiefen, “Laboratuvardaki insan deneyinin sonuçları açıktı” diyor. Şimdi Köln bilim adamları klinik bir çalışma hazırlıyor: Limbal kök hücre nakli yapılan hastalar ameliyattan sonra UV korumalı kontakt lens kullanmalılar.

Cursiefen, “Kontakt lenslerdeki UV filtresi bu hastalar için işe yararsa, lensler gün ışığında çok fazla zaman geçiren insanlar için de bir seçenek olabilir” diyor.

Yoğun UV radyasyonu sadece bağ ve korneaya zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yaşa bağlı maküler dejenerasyonu, kataraktı ve göz tümörlerini de teşvik eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Badem ile Adem Badem ile Adem

Optisyenligi bitireli 3 yıl oldu... Bugün yarın dükkan açacağım diye oyalıyor beni. Bir dükkan 2 kişiye fazla. Ama olsun. Bu kaplıca mu...

Geçmiş Olsun Malatya Geçmiş Olsun Malatya

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 21.06’da merkez üssü Malatya'nın Pütürge ilçesinde olan 5.0...

Üniversite Optisyen istihdamı! Üniversite Optisyen istihdamı!

Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi tarafından yapılan ilan aşağıdaki gibidir....

Görmeyen çocuk öğrenemez! Görmeyen çocuk öğrenemez!

Çocukların eğitim hayatlarına başlamadan önce sonradan doğabilecek göz kusurlarının da önüne geçebilmek adına mutlaka göz muayenesi olm...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Badem ile Adem Badem ile Adem

Optisyenligi bitireli 3 yıl oldu... Bugün yarın dükkan açaca...

Geçmiş Olsun Malatya Geçmiş Olsun Malatya

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bil...

Üniversite Optisyen istihdamı! Üniversite Optisyen istih...

Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi tarafından yapılan ilan aşa...

Görmeyen çocuk öğrenemez! Görmeyen çocuk öğrenemez!...

Çocukların eğitim hayatlarına başlamadan önce sonradan doğab...

Yeni Dünya Düzeni ve Oda Seçimlerimiz Yeni Dünya Düzeni ve Oda ...

Yeni normal düzene geçmemiz ile birlikte seçimler ne zaman y...

Fikrini Söyle Fikrimiz Olsun! Fikrini Söyle Fikrimiz Ol...

Yaşadığımız şu sıkıntılı dönemlerde iki şeye çok ihtiyaç var...

Maske fiyatları internette “dip” yaptı.. Maske fiyatları internett...

Tavan fiyatı 1.00 TL olarak belirlenen maske, internette 20 ...

Cumhuriyet Üniversitesi Optisyen istihdamı! Cumhuriyet Üniversitesi O...

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapılan ilan aşağıd...

Avrupa ülkelerinde nüfus başına düşen gözlükçü sayıları Avrupa ülkelerinde nüfus ...

Avrupa da yapılan bir araştırma ile her on bin kişiye düşen ...

Hastalara yakınlıkta Optisyenler üst sıralarda! Hastalara yakınlıkta Opti...

COVID-19 maruziyeti riski yüksek olan meslekler üzerine yapı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sağlık
Toplantımıza Davetlisiniz

11 Ekim 2019 Cuma akşamı saat 20:30 – 23:00 arası Bahçelievler Piramit Davet Salonunda yemekli bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Kapat