a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye, son dönemde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu

Gözlük mağazalarında numaralı muayeneye onay çıkması halinde daha da büyüyecek pazarda erken konuşlanmak isteyen yabancıların yeni hedefi ise 40 yıla yakın bir geçmişi olan Şişli Optik. Ankaralı Kent Optik ile ortaklaşa Şişli Kent markasını yaratan Şişli Optik ile İtalyan ve Alman şirketler ilgileniyor. Necla DALAN Yıllık 12 milyon adet gözlüğün satıldığı Türkiye, son dönemde yabancı […]

17 Eylül 2012 - 23:29 'de eklendi ve 1450 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye, son dönemde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu

Gözlük mağazalarında numaralı muayeneye onay çıkması halinde daha da büyüyecek pazarda erken konuşlanmak isteyen yabancıların yeni hedefi ise 40 yıla yakın bir geçmişi olan Şişli Optik. Ankaralı Kent Optik ile ortaklaşa Şişli Kent markasını yaratan Şişli Optik ile İtalyan ve Alman şirketler ilgileniyor.

Necla DALAN

Yıllık 12 milyon adet gözlüğün satıldığı Türkiye, son dönemde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. İtalyan Luxoticca ile başlayan yabancı yatırımcı girişi 2010’dan sonra hızlandı. 3 binin üzerinde mağazası olan Hollandalı Hal Holding Atasun’u, İtalyan De Rigo ise Opmar’ı aldı. Fransız Essilor, ortak cam üretimi için görüşüyor. Avrupalı başka şirketler de pazarına girmeye hazırlanıyor.

Mağazada muayeneye onay çıkması halinde daha da büyüyecek pazarda erken konuşlanmak isteyen yabancıların yeni hedefi ise Şişli Optik. Ankaralı Kent Optik ile ortaklaşa Şişli Kent markasını yaratan Şişli Optik’le İtalyan ve Alman şirketler ilgileniyor. Stratejik ortaklık isteyen de şirketin tamamını satın almak isteyen de var. Şişli Optik stratejik ortağa sıcak bakıyor ve görüşmeleri 6 ay içinde bitirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de yıllık yaklaşık 12 milyon adet gözlük satılıyor. Bunun yarıdan fazlası optik, geri kalanı güneş gözlüğü. 2 milyar dolarlık büyüklüğü olan pazar, son dönemde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. Dünyanın en büyük gözlük tedarikçilerinden İtalyan Luxoticca ile başlayan yabancı yatırımcı girişi 2010 yılından sonra hızlandı. 3 binin üzerinde mağazası olan Hollandalı Hal Holding, Atasun’u, İtalyan De Rigo ise Opmar’ı aldı. Fransız Essilor, cam üretimi için Türk şirketleriyle ortaklık görüşmeleri yapıyor. Gözlük kullanım oranının yüzde 15 olduğu pazardaki potansiyelden etkilenen Avrupalı yeni şirketler de Türkiye pazarına girme hazırlıkları yapıyor.

Potansiyel cezbediyor

Gözlük mağazalarında numaralı muayeneye onay çıkması halinde daha da büyüyecek pazarda erken konuşlanmak isteyen yabancıların yeni hedefi ise 40 yıla yakın bir geçmişi olan Şişli Optik. Ankaralı Kent Optik ile ortaklaşa Şişli Kent markasını yaratan Şişli Optik ile İtalyan ve Alman şirketler ilgileniyor.
Stratejik ortaklık isteyen de şirketin tamamını satın almak isteyen de var. Ancak Şişli Optik, stratejik ortağa sıcak bakıyor ve görüşmeleri 6 ay içinde sonuçlandırmayı planlıyor. Yabancı fonlardan da teklif aldıklarını söyleyen Şişli Optik Yönetim Kurulu Başkanı Emir Yunusoğlu, “Fonların tekliflerini de değerlendiriyoruz ancak bizim finansman desteğine ihtiyacımız yok. Biz birlikte yatırım yapıp Türkiye’ye yayılabileceğimiz bir ortaklığa sıcak bakıyoruz” dedi.

‘Büyük ortak alabiliriz’

Stratejik ortaklıkla büyümekten yana olduklarını kaydeden Yunusoğlu, “İtalyan ve Alman şirketlerden teklifler var. Bizimle birlikte pazara girmek isteyen büyük zincirler bunlar… Şu anda şartlar üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor. Şartlara göre büyük ortak yabancılar olabilir” dedi.

Şişli Optik Genel Müdürü Cemalettin Küpeli de yabancıların stratejik ortaklık veya şirketin tamamını almak için kapılarını çaldığını belirterek, “Türkiye’de gözlük kullanım oranı yüzde 15 civarında. Göz doktoru sayısı az. Optimetrinin yani mağazada göz muayenesinin yapılabilmesine imkan tanıyacak düzenlemelerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu düzenleme olursa numaralı gözlüklere ulaşım daha kolay olacak. Yani daha alınacak çok yol var pazarda. Bütün bu etkenler bir araya geldiğinde Avrupa’daki durgunluktan kaçan yatırımcılar Türkiye’ye geliyor” diye konuştu.

Yabancı yatırımcılarla hem Şişli Optik hem de Şişli Kent’in yer aldığı grubun hisselerinin satışını konuştuklarını dile getiren Küpeli, “Şu anda Şişli Optik’in 13, Şişli Kent’in 9 mağazası var. Harvey Nichols İstanbul ve Ankara’da varız. Hedefimiz her yıl en az 4 mağaza açmak. Yabancı ortak geldiğinde Şişli Kent markamızla büyümeyi planlıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

En fazla 300-600 liralık tasarım gözlük satılıyor

EMİR Yunusoğlu, mağazalarında satılan gözlüklerin yüzde 70’ten fazlasının güneş gözlüğü olduğunu anlattı. Cirolarının yüzde 25’inin optikten geldiğini kaydeden Yunusoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güneş gözlüğünde inanılmaz rekabet var. En çok satılan markalar Ray Ban, Prada, Dolce&Gabbana, Tom Ford gibi markalar… Bizim mağazalarımızdaki satışların yüzde 40’ı Ray Ban. Güneş gözlüğü fiyatları ise 300 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. En fazla 300-600 lira aralığındaki ürünler tercih ediliyor. Bizim Şişli Optik mağazalarımızın 4 tanesi outlet. Outlet mağazalarımızda daha uygun fiyata ürün sunduğumuz için yüksek hacimli satışlar yapabiliyoruz.”

Hedef 2015’te 50 mağaza

CEMALETTİN Küpeli, yabancı ortağın 2015 yılına kadar 50 mağazaya ulaşma hedeflerini hızlandıracağına inandıklarını vurguladı. Küpeli, “Türkiye’de sektörde zincir mağazacılığı başlatan marka biziz. Sonra İtalyanlar, Fransızlar, Hollandalılar geldi. Sektör kabuk değiştirmeye başladı. Biz de bu değişime ve yoğun rekabete ayak uydurmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedefimiz 2015 yılına kadar 50 mağazaya ulaşmak. Yabancı ortakla bu hedefe daha hızla ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

KaynaK : http://haber.gazetevatan.com/gozleri-acildi/481175/2/Ekonomi#.UFd-zVFlz8k

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
avni öztürk
avni öztürk
18 Eylül 2012 10:15

Değerli meslektaşlarım,
Bundan 5 yıl önce Antalyada Ulusal Oftalmoloji kongresine katıldım.Yaklaşık 1300 civarında göz doktorunun katıldığı kongre.Orada doktorlara ameliyat teknikleri ilaçlar sempozyumlar ve diğer bilgiler veriliyor.
ŞİMDİ:::Orada Bir toplantıya katıldım.Yaklaşık 600 civarında doktor vardı.Konu ise OPTOMETRİ idi.Konuşanlar prof doç düzeyinde hocalar.Almanyada ortaya çıkan adli OPTOMETRİ vakalarından bahsettiler.BU işin Türkiyede gözükçüler tarafından yapılmak istenmesinden ve bunun hem onların gelirleri açısından hemde muayene sırasında bulunacak hastalıkların artık bulunamayacağını paylaştılar.
O zaman düşündüm,TOOMD ne kadar zarar vermiş camiaya…Tüm doktorlar gözlükçülere karşı toplantı düzenleyecek kadar ters düşmüşler.
O toplantıda alınan kararlardan biri OPTOMETRİ geldiğinde hukusal savaşın başlatılacağı yönündeydi.
Benim adım HIDIR,gördüğüm budur….

şükrü ökçün
şükrü ökçün
18 Eylül 2012 09:55

Mağazalarda numaralı gözlük muayenesine izin çıkması pazarı genişletmez.küçük gözlükçüleri bitirir.Bu küçük gözlükçüleri bitirme projesinin bir parçasıdır.Eğer böyle birşey yapılacaksa bile ben yaptım diye yapılmaz, en az 10 yıl süre verilir 10 yıl sonra bu böyle olacak diye herkes ona göre pozisyon alır.Yoksa binlerce küçük esnafı işsiz bırakıp elindeki ekmeğini alıp zincir mağazalara alın siz yiyin demektir.yabancılara peşkeş çekmektir.Gözlükçülerin muayene yapma yetkisi olmadığı için göz doktoru çalıştıracaklar bu da ancak büyük mağazaların yapabileceği bir iştir.herkes göz doktoru çalıştırmak istese bile türkiyede doktor bulamaz.

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
18 Eylül 2012 09:51

Yayınlanan bu araştırma yazısının üzerinde önemle durmak gerekiyor. İlk aklıma gelen balinaların sahile vurarak topluca intihar etmeleri. Ama balina olmak şart değil, topluca duralım yeter.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
18 Eylül 2012 08:36

YİNE SORALIM DEMOKRASİ NEYİN ARACI değişim dönüşüm masallarıyla makul ve makbul bir adam olduklarını anlatmaya çalışırlarken bir lafı hiç ağızlarından düşürmüyorlar DEMOKRASİ DAHA ÇOK ÖZGÜRLÜĞÜN dahada ilerlemenin OPTOMETRİYLE ADİL BİR GELİR DAĞILIMININ ARACIDIR MASKESİYLE gerçek niyet KAMUFLE EDİLMİŞTİR liyakat yerine yakınlık ve bağlılık derecesini ÖLÇÜ aldılar ve YÜZLERCE MESLEKTAŞIMIZ mağdur edildi optometri marifetiyle meslektaşlarımızın kafalarını karıştırmak mesleğin üniter yapı hedef alındı genleriyle oynandı zaman zaman küçük yoklamalar yapıldı daha doğrusu gidemediler ancak asla vaz geçmediler hep fırsat kolladılar zamanı beklediler yıpratma kanpanyası yürüttüler her türlü iftirayı atacaksınız kimseden ses çıkmayacak BUNUN ADI OPTOMETRİ BUNUN ADI DEMOKRASİ OLACAK işte bu kadar… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV