Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sıkıntılı günlere geri döndük!

Öncelikle Covit-19 salgını 2020 yılı bitmeden mart aylarında yaşadığımız sıkıntılı günlere geri dönmüş gibi gözüküyor.

23 Kasım 2020 - 17:01 'de eklendi ve 1644 kez görüntülendi. A+A-

Sıkıntılı günlere geri döndük!

2021 yılı başlarında bulaş sayısı hızla artacak gibi. Tüm dünyayı etkisi altına alan olumsuz yaşam koşulları ticaret hayatını da fazlasıyla etkilemekte. Tüm sektörler bu durumdan fazlasıyla nasibini aldı.

Burada öncelikle bizleri yakından ilgilendiren kendi mesleğimiz olan Gözlükçülük. 30 yıllık meslek hayatının verdiği tecrübe ile baktığımda sektör olarak çok kırılgan bir yapıya sahibiz. Görünen o ki normalleşme sürecine girdiğimiz zamanlar geldiğinde bile çok ağır kayıplar vereceğimiz ortada.

Birçok platformda kendi iş modelimiz olan Kooperatifçilikten bahsettik, ulaşabildiğimiz kadar meslektaşlarımıza çalışma prensiplerimizi aktardık. Bu yazıyı kaleme alma sebebinin, sizleri bu yapıya davet etmek olarak algılanmamasını da özellikle rica ederim.

Bildiğimiz gibi her ne kadar mesleki bilgi birikimininiz, donanımınız yeterli seviyede olsada, başarılı olmanız için yeterli değildir. Maddi açıdan kuvvetli olmanız, rekabet ortamında başarının olmazsa olmaz koşullarındandır. Ezici rekabet ortamında mutlaka kendi özgün iş modellerinizi hayata geçirmek zorundasınız. Bu durumu alırken kazanmak olarak değerlendirmeyin çünkü; bu iş modeli uzun yıllar önce geçerliliğini muhafaza eden, yüksek enflasyonun olduğu, ürün bulmakta zorlandığımız yılların bir iş modelidir.

Öncelikle profesyonel yardım almaya açık olmamız şart. Kendi doğrularımız ile kurumsal hafızası gelişmiş rakiplerimiz ile mücadele etme şansımız (her ne kadar kabul etmesek de) maalesef yok. Gelişime ve değişime açık olmak lazım. Aynı yöntemleri deneyip farklı sonuçlar beklemek bizler açısından bir kazanım getirmeyecektir.

Öyleyse ne yapmalıyız?
Öncelikle elimizde bulundurduğumuz envanterimizi ivedi olarak gözden geçirmeli, olası yaşanacak fiyat rekabetine hazırlıklı olmak için stoklarımızda bulunan ürün gamını rekabet edebilir şekilde konumlandırmalıyız. Güçlü firmaların satışını gerçekleştirdiği ürünlere stoklarımızda yeterinden fazla yer verdiğimizde karlılığımızın her geçen gün azaldığının farkına varacaksınız.

Ürün gamımızı bulundurulması zorunlu emtialar ve karlılık verimi yüksek ürünler olarak ikiye ayırmalıyız. Küçük guruplar halinde iş birliği yapabileceğimiz partnerler oluşturmalı, ilkesel olarak farklılık göstermeyecek ticari iş birlikteliklerini bir an evvel hayata geçirmeliyiz. Bazı ürünlerin sadece sizin mağazanızda satılması size büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak markalaşma açısından o ürünün sadece sizde olması kalite ve bilinirlik açısından fayda sağlamayacağından sebeple, aynı işi yapan birlikte hareket edebileceğiniz partnerlere ihtiyacınız olacaktır.

Bu durumu örneklendirmek gerekirse; bir parekende mağazası düşünün, yurt dışından A marka bir ürünü sadece kendi mağazasında satışa çıkarmak için ithalat etmiş olsun ve envanterinin büyük bir bölümümü bu ürünlere ayırsın, karlılık açısından kâğıt üzerinde çok avantajlı görünse de ürün çeşitliği açısından vasat bir görüntü çizecektir. Burada yapılması gereken bu ürünün farklı mağazalarda da satışının sağlanması markanın farklı noktalardan tüketici ile buluşturularak bilinirliğinin arttırılması gerekmektedir.

Rakipleriniz ile bire bir aynı ürünün satışını yaparak rekabet edemezsiniz.
Özellikle Optisyenlik müesseselerinde en çok satışı yapılan Gözlük camları, rekabetin birinci unsuru haline gelmiştir. Aynı markalı ürünler bir km alan içerisinde yüzlerce farklı rakamla tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Uzun yıllardır kim ile konuşsam fiyat birlikteliğinden bahsetmekte ancak bu durum bir türlü gerçekleşmemektedir. Asla da gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor.

Ticari alışkanlıklarımızı bir an önce unutup, yeni iş modellerine yelken açma zamanı geldi, hatta geçmek üzere. Yazımın başlarında bu yazıyı kaleme almamın sebebi sizleri kendi iş modelimiz olan Kooperatifimize davet etmek veya reklamını yapmak olmadığını söylemiştim. Burada amacımız tecrübelerimizi dilimizin döndüğünce meslektaşlarımız ile paylaşmak, bir parça olsun faydalı olabilmek.

Gelecek süreçte bu değişim rüzgarına ayak uyduranlar ticari hayatlarına devam edecek. Belkide birçok zorluk ile karşılaşacak mücadele etmek zorunda kalacak, belkide zor olacak çok zor. Ama mücadele edecek. Bana bir şey olmaz diyenler maalesef aramızda olmayacak.

Gelecek dönemde tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim. Mücadele enerjinizi hiç kaybetmemeniz temennisiyle…

İlker AYAZ
Optik Koop Yönetim Kurulu Başkanı

Yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Miyopi’ 2020 Karantina yılı ‘Miyopi’ 2020 Karantina yılı...

1960'larda Çin'deki gençlerin% 10-20'si miyoptu. Bu yüzde şimdi genç nüfusun % 90'ına yükseldi. Avrupa'da da aynı eğilim gözlemleniyor:...

Ek gümrük vergileri tek kararnamede! Ek gümrük vergileri tek kararnamede!

İthal edilen bazı ürünlere uygulanacak ilave gümrük vergilerine dair 2020 yılında çıkarılan 7 kararname tek metinde birleştirilerek yen...

Aşı kaydı nasıl oluşturulacak? Aşı kaydı nasıl oluşturulacak?

Optisyen, Gözlükçü ve çalışanlarımızın Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan covid-19 aşısı için aşı programının düzenlenebilmesi...

SGK, 2020 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2020 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
‘Miyopi’ 2020 Karantina yılı ‘Miyopi’ 2020...

1960'larda Çin'deki gençlerin% 10-20'si miyoptu. Bu yüzde şi...

Ek gümrük vergileri tek kararnamede! Ek gümrük vergileri tek k...

İthal edilen bazı ürünlere uygulanacak ilave gümrük vergiler...

Aşı kaydı nasıl oluşturulacak? Aşı kaydı nasıl oluşturul...

Optisyen, Gözlükçü ve çalışanlarımızın Sağlık Bakanlığı tar...

SGK, 2020 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2020 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Verbis’e Kayıt! Verbis’e Kayıt!

Sürenin dolmasına yaklaşık iki ay gibi bir süre kalması nede...

Eleman Aranıyor Eleman Aranıyor

Çalışma arkadaşları arıyoruz....

TİTCK Uyardı! TİTCK Uyardı!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türk Optisyen ve Gözlükç...

Belgelerin elektronik ortamda alınması Belgelerin elektronik ort...

Reçetelere ait fatura ve eki belgelerin taranarak Kurumumuza...

Kuzeydoğu Odası “Aşı Programı” Duyuru Kuzeydoğu Odası “Aş...

Meslektaşlarımızın kayıtlarının oluşturulması için EKİP sist...

2021 yılı Oda Aidatları ne oldu? 2021 yılı Oda Aidatları n...

Odalara giriş ücreti ve aidat hesaplamaları kanun koyucu tar...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
TBMM Sağlık komisyonundan geçti

Koronavirüsün meslek hastalığı sayılması TBMM sağlık komisyonundan geçti.

Kapat