a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Değerli meslektaşlarım; Eczacılık mesleğinde Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır. Mesleklerini bu şekilde sermayenin etki alanından korumaktadırlar. Zincir Eczaneler İngiltere, Danimarka, ABD gibi ülkelerde vardır. Ancak İspanya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Eczane sahibi eczanenin de mesul müdürüdür. AB birliğine giren üye ülkeler, birliğe girerken sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak girmişlerdir. Her ülke sağlık […]

18 Ocak 2011 - 18:13 'de eklendi ve 1568 kez görüntülendi. A+A-

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Değerli meslektaşlarım;
Eczacılık mesleğinde Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır. Mesleklerini bu şekilde sermayenin etki alanından korumaktadırlar.
Zincir Eczaneler İngiltere, Danimarka, ABD gibi ülkelerde vardır.
Ancak İspanya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Eczane sahibi eczanenin de mesul müdürüdür. AB birliğine giren üye ülkeler, birliğe girerken sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak girmişlerdir. Her ülke sağlık ile ilgili ihtiyaçlarını ekonomik durumuna ve ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirler.
Gözlükçülük mesleğinde ise, kanunun çıkma aşamasında, tüm derneklerin karşı çıkmasına rağmen tek bir derneğin isteği üzerine mesul müdürlük sistemi kanuna yerleştirilerek muvazaa Yasal hale getirilmiştir. İsteyen her vatandaşımız bir mesul müdür çalıştırmak marifeti ile Mesleği yapabilirler. Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir? Değişen kanunla mesleğin sadece ticari yönü düzenlenmiştir. Oysa mesleğimiz Eczacılık tabiplik gibi bir sağlık mesleğidir. Kanunun amaç bölümünde toplumun ve fertlerin sağlığının korunması yasa ile bize emredilmiştir. Meslek kanunumuzun AB ülkeleri referans alınarak yeniden ortak akılla gözden geçirilmesi ve yasalaşmasının temini artık bir zorunluluktur.
 

Bu meslekte bir tuzu kuru olanlar var ama çoğunluğu perişan.devletin aylık ödemesi tüm gözlükçülere 18 trilyon .Eczanelere ayda bir katrilyonun üzerinde.

Bu sektörü bu hale getirenler ?

sizin optisyenlik müesseseniz yok mu?

siz geçiminizi iş yerlerinizden sağlamıyor musunuz?

yoksa sizde tuzu kuru olanlardan mısınız?

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Bu mantık bizi sağlık mesleğimi ?Ticaret mesleğimi yapar?

Ecz.Opt.Taylan KÜÇÜKER

MUVAZAA İLE MÜCADELEDE ARTIK ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ

Bilindiği gibi, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan  20.04.2009 tarih, 29416 (2009/27) sayılı, “Eczanelere ilişkin işlemler” konulu Genelgenin, Birliğimiz ve Bölge Eczacı Odalarımızın muvazaalı eczanelerin açılmasının engellenmesi konusunda yürütülen mesleki mücadele açısından sorun yaratması, ayrıca eczacı odalarına yasa ve yönetmeliklerle verilen yetkileri kısıtlaması nedeniyle, Birliğimiz tarafından çalışmalar yürütülerek Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcıları nezdinde çok sayıda toplantı ve görüşme gerçekleştirilmiş, yapılan tüm girişimlerin sonucunda 30.06.2009 tarihinde Merkez Heyeti yöneticilerimizin de katıldığı bir toplantı ile yeni bir genelge taslağı hazırlanmış ve 01.07.2009 tarihinde 2009/27 sayılı genelgeyi ortadan kaldıran, 2009/40 sayılı Genelgenin yayımlanması sağlanmıştı.

Muvazaa ile mücadelede yeni bir dönemi başlatan 2009/40 sayılı Genelgenin yayımlandığı tarihten itibaren, Genelge ile tanımlanmış olan Muvazaa Değerlendirme Komisyonunun yaptığı çalışmalar ile, bu alanda çok önemli bir başarı elde edilmişti.

Yapılan Yönetmelik değişikliği ile, muvazaa değerlendirme komisyonunun yeniden işlev kazanması sağlanmıştır. Bu düzenleme, muvazaa ile mücadele alanında Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odalarının Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri ile eşgüdümlü olarak çalışmasına olanak vermekte, muvazaalı eczane açma girişimlerinin tamamına yakınını engelleyen oluşumu yeniden hayata geçirmektedir. 

ECZANELER VE ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILDI – MUVAZAA İLE MÜCADELEDE ARTIK ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ .

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
MERKEZ HEYETİ

24-06-2010  TEB:

Eczacı diploması kiralama tarih oluyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczacı olmayan kişilerin artık kiralık eczacı diplomasıyla eczane açamayacaklarını bildirdi. TEB’ den  yapılan açıklamada, uzun süredir mücadele ettikleri, muvazaalı eczaneler, yani kiralık eczacı diplomasıyla ’sahte eczaneler’ açılması konusunda çok önemli bir yol kat edildiği belirtildi.Açıklamada, “Yönetmelik değişikliği ile muvazaalı eczane açmak isteyen kişilerle ilgili bölge eczacı odalarımız ve sağlık müdürlükleri eşgüdüm içinde çalışacak, odalarımızın hazırlayacağı rapor, eczane açılışlarında daha belirleyici hale gelecek” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV