a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Değerli meslektaşlarım; Eczacılık mesleğinde Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır. Mesleklerini bu şekilde sermayenin etki alanından korumaktadırlar. Zincir Eczaneler İngiltere, Danimarka, ABD gibi ülkelerde vardır. Ancak İspanya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Eczane sahibi eczanenin de mesul müdürüdür. AB birliğine giren üye ülkeler, birliğe girerken sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak girmişlerdir. Her ülke sağlık […]

18 Ocak 2011 - 18:13 'de eklendi ve 1665 kez görüntülendi. A+A-

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Değerli meslektaşlarım;
Eczacılık mesleğinde Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır. Mesleklerini bu şekilde sermayenin etki alanından korumaktadırlar.
Zincir Eczaneler İngiltere, Danimarka, ABD gibi ülkelerde vardır.
Ancak İspanya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Eczane sahibi eczanenin de mesul müdürüdür. AB birliğine giren üye ülkeler, birliğe girerken sağlıkla ilgili hükümlere şerh koyarak girmişlerdir. Her ülke sağlık ile ilgili ihtiyaçlarını ekonomik durumuna ve ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirler.
Gözlükçülük mesleğinde ise, kanunun çıkma aşamasında, tüm derneklerin karşı çıkmasına rağmen tek bir derneğin isteği üzerine mesul müdürlük sistemi kanuna yerleştirilerek muvazaa Yasal hale getirilmiştir. İsteyen her vatandaşımız bir mesul müdür çalıştırmak marifeti ile Mesleği yapabilirler. Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir? Değişen kanunla mesleğin sadece ticari yönü düzenlenmiştir. Oysa mesleğimiz Eczacılık tabiplik gibi bir sağlık mesleğidir. Kanunun amaç bölümünde toplumun ve fertlerin sağlığının korunması yasa ile bize emredilmiştir. Meslek kanunumuzun AB ülkeleri referans alınarak yeniden ortak akılla gözden geçirilmesi ve yasalaşmasının temini artık bir zorunluluktur.
 

Bu meslekte bir tuzu kuru olanlar var ama çoğunluğu perişan.devletin aylık ödemesi tüm gözlükçülere 18 trilyon .Eczanelere ayda bir katrilyonun üzerinde.

Bu sektörü bu hale getirenler ?

sizin optisyenlik müesseseniz yok mu?

siz geçiminizi iş yerlerinizden sağlamıyor musunuz?

yoksa sizde tuzu kuru olanlardan mısınız?

Parası olan bu mesleği yapsın zihniyeti neye hizmettir?

Bu mantık bizi sağlık mesleğimi ?Ticaret mesleğimi yapar?

Ecz.Opt.Taylan KÜÇÜKER

MUVAZAA İLE MÜCADELEDE ARTIK ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ

Bilindiği gibi, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan  20.04.2009 tarih, 29416 (2009/27) sayılı, “Eczanelere ilişkin işlemler” konulu Genelgenin, Birliğimiz ve Bölge Eczacı Odalarımızın muvazaalı eczanelerin açılmasının engellenmesi konusunda yürütülen mesleki mücadele açısından sorun yaratması, ayrıca eczacı odalarına yasa ve yönetmeliklerle verilen yetkileri kısıtlaması nedeniyle, Birliğimiz tarafından çalışmalar yürütülerek Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcıları nezdinde çok sayıda toplantı ve görüşme gerçekleştirilmiş, yapılan tüm girişimlerin sonucunda 30.06.2009 tarihinde Merkez Heyeti yöneticilerimizin de katıldığı bir toplantı ile yeni bir genelge taslağı hazırlanmış ve 01.07.2009 tarihinde 2009/27 sayılı genelgeyi ortadan kaldıran, 2009/40 sayılı Genelgenin yayımlanması sağlanmıştı.

Muvazaa ile mücadelede yeni bir dönemi başlatan 2009/40 sayılı Genelgenin yayımlandığı tarihten itibaren, Genelge ile tanımlanmış olan Muvazaa Değerlendirme Komisyonunun yaptığı çalışmalar ile, bu alanda çok önemli bir başarı elde edilmişti.

Yapılan Yönetmelik değişikliği ile, muvazaa değerlendirme komisyonunun yeniden işlev kazanması sağlanmıştır. Bu düzenleme, muvazaa ile mücadele alanında Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odalarının Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri ile eşgüdümlü olarak çalışmasına olanak vermekte, muvazaalı eczane açma girişimlerinin tamamına yakınını engelleyen oluşumu yeniden hayata geçirmektedir. 

ECZANELER VE ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILDI – MUVAZAA İLE MÜCADELEDE ARTIK ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ .

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
MERKEZ HEYETİ

24-06-2010  TEB:

Eczacı diploması kiralama tarih oluyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczacı olmayan kişilerin artık kiralık eczacı diplomasıyla eczane açamayacaklarını bildirdi. TEB’ den  yapılan açıklamada, uzun süredir mücadele ettikleri, muvazaalı eczaneler, yani kiralık eczacı diplomasıyla ’sahte eczaneler’ açılması konusunda çok önemli bir yol kat edildiği belirtildi.Açıklamada, “Yönetmelik değişikliği ile muvazaalı eczane açmak isteyen kişilerle ilgili bölge eczacı odalarımız ve sağlık müdürlükleri eşgüdüm içinde çalışacak, odalarımızın hazırlayacağı rapor, eczane açılışlarında daha belirleyici hale gelecek” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV