a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

OPTİSYENLİK BÖLÜMLERİNİN SAYISI ROKET HIZI İLE ARTIYOR

Ülkemizde her yıl ortalama yaklaşık 50 kadar optisyenlik müessesesi açılmaktadır. Bu yıl öğrenci alımında yüzde yüz bir artış meydana gelmiştir.Bu kadar optisyenin mezun olması sektörümüze ne katkı sağlayacak? 20 – ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ                                                20 40 – SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ                                                     40 25 – EGE ÜNİVERSİTESİ                                                                                          25 40 – İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ                                                                                   40 30 – MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ                                                […]

12 Temmuz 2012 - 17:39 'de eklendi ve 5480 kez görüntülendi. A+A-

OPTİSYENLİK BÖLÜMLERİNİN SAYISI  ROKET HIZI İLE ARTIYOR

Ülkemizde her yıl ortalama yaklaşık 50 kadar optisyenlik müessesesi açılmaktadır. Bu yıl öğrenci alımında yüzde yüz bir artış meydana gelmiştir.Bu kadar optisyenin mezun olması sektörümüze ne katkı sağlayacak?

20 – ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ                                                20
40 – SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ                                                     40
25 – EGE ÜNİVERSİTESİ                                                                                          25
40 – İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ                                                                                   40
30 – MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ                                                30
30 – ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ                                                            30
30 – CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ                                                                   30
30 – CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (İ.Ö)                                                        30
20 – HARRAN ÜNİVERSİTESİ                                                                             20
40 – FATİH ÜNİVERSİTESİ                                                                                  40
60 – İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ                                                          60
60 – İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ    ( İ.Ö)                                           60
50 – OKAN ÜNİVERSİTESİ                                                                                   50
50 – OKAN ÜNİVERSİTESİ    (İ.Ö)  

525  : TOPLAM 

 Ülkemizde her yıl ortalama yaklaşık 50 kadar optisyenlik müessesesi açılmaktadır. Bu yıl öğrenci alımında yüzde yüz bir artış meydana gelmiştir. Bu kadar optisyenin mezun olması sektörümüze neyi getirecektir?
Kendimce bulduğum maddeleri sizlerle paylaşıyorum.

1-) Kiralık diploma kullananların sayısı artacak
2-) Yabancı sermayeli şirketlerin sayıları artacak
3-) Zincir mağazalar ilk başta alışveriş merkezinde idiler, daha sonra caddelerde açılmaya başladılar, şimdi sırada daha alt kesimler ve hastane karşısında şubelerini açacaklardır. Optisyen sayısı artması ile birlikte optisyen bulma sıkıntıları bertaraf olmuş olacaktır.
4-)Yüzlerce gözlükçü kepenk kapatmak zorunda kalacak.
5-) Yüzlercesi de bugünü kurtarmaya çalışacak.
6-)Eğitim kalitesi zaten düşük, daha fazla düşecektir.

7-)Bu üniversitelerde şirketler çalışanlarının okuması için burs vereceklerdir.

😎 Toptancılar çoğu batacak, Çünkü şirketler sayıları artırdıkları için kendi ürünlerini kendileri  getirecek. Tekli mağaza sayıları da düşeceği için kar edemeyecek ve batacaklardır.

Bu sistemin sonunda ülke genelinde gözlükçülerin yüzde 90 u şirketlere ait geri kalanı da tekli veya birkaç mağaza sahiplerinin sahibi olduğu optik müesseseler kalacaktır.

Bu maddeleri daha fazla da sıralıyabiliriz. Bu maddeler olduktan sonra kanımca bu sefer diğer plan işlenmeye başlayacak, Optisyen sayıları artmış ve optisyenler işsizlik kervanında yerlerini almış olacaklardır. Birileri optisyenlere optometri istemeleri hakkında pof poflayacaklardır.

Türkiye ye optometri gelmesi için şirketler her türlü baskıyı yapacak olup optometriyi ülkemize getireceklerdir. Bu devrede de Çekoslovakya optometri okumak için gönderilen öğrenciler devlete mesleğini ülkemizde gerçekleştirmek için davalar açacak ve büyük güçler bunları destekleyecektir.

Optometriye denklik verilmesi sağlanarak yurt dışında bin, iki bin dolara çalışan ve bazı ülkelerde çoğu işsiz optometristler şirketlere akın edeceklerdir. Yıllık belki 15 kişilik bir optometri okulu açılacak ülkemizde, öğrencilerimiz göz doktorların hocalığını yaptığı okuldan mezun olmaya çalışırken yüzlerce optometri şirketlerin mağazasında yer almış olacak optisyenlerede kapı gösterilecektir. Çünkü hiçbir şirket güneş gözlüğü satarak ayakta duramaz .

Ayakta kalıp para kazanabilmeleri için numaralı gözlük satışlarının güneş gözlüğü satışlarından daha fazla olması gerekmektedir.
Yukarıda ki yazdıklarım kendi düşüncelerimdir.

Açılan okulların bir an önce yanlışlığın fark edilip kapatılması ve mesul müdürlüğü sektörümüzde kaldırılıp oda olmamız dileği ile.
                                                                                                                                             

Optisyen DURMUŞ ASMAHAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(19 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

19 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
erhan
erhan
26 Eylül 2013 13:16

artık bu meslek fazla kazandırmayacak ilerleyen yıllarda askeri ücretle çalışırız bu kadar basit. ancak şirketlerde primde aldıgın için maaşın yükselir yoksa şahıs yerlerinde artık çalışmak kimse istemez, düşünün şahıs yerinde 700 tl yada 850 tl ile çalışırmısınız … işinize gelirse diyecek optisyen çoklugundan elbet biri kabul eder. artık 2500 tl yokkkk yokk 3000 tl gibi işler rüyanızda bile göremezsiniz. ahhh kafamıza edeyim bir memur olamadık ki ,,,,

Optometrist
Optometrist
27 Temmuz 2013 10:48

Çekoslavakya yıkılalı çok oldu ama ben Çek Cumhuriyetinde Olomouc şehrinde Univerzita Palackeho da optometri okuyorum. Arkamda büyük güçler falan da yok ama mesleğimi türkiyede yapmak en büyük hakkım benim. Optisyenler kazandığı paradan ödün vermesin diye dünyanın heryerinde saat gibi işleyen bi sistemin ülkemize gelmesini engellemeye çalışmak boşa uğraştır. Optometri gelişen Türkiyenin sağlık alanındaki temsilcisidir. En kısa zamanda ülkemde işe başlamak dileği ile iyi günler.

eylem
eylem
17 Temmuz 2013 14:50

Ya ben tercih verdim optisyenlik bolumunu bana birzz bilgi verseniz lutfen

Sabit Salman
Sabit Salman
28 Temmuz 2012 12:25

Gelişimin, değişimin önündeki engeller doğal mecrasında kendiliğinden ortadan kalkar. Avrupa birliğinde optisyenlik ve optometri her ülkede faklı bir mevzuatla işliyor. Sızlanmayı bırakıp modelleri inceleyip hangi sistemin ülkemize uygun olacağına karar verip altyapısına müdahil olmamız gerekiyor. Yoksa bir gün tepeden inme bir düzenlemeyle korktuğunuzdan da beter bir durumla karşılaşırsınız. Optometriye benzer bir çalışma modelini bu piyasaya ilk getiren kimlerdi? henüz zincir mağazalar yokken hani? Doktorlu ortaklı çalışma modelinden bahsediyorum!. Optometriden veya eğitiminden korkmanıza gerek yok, asıl buradan mezun olacak saf çocukların kanına girip onları kısa zamanda reçete katibi olmaya zorlayacak adına gözlükçü denen grühun cinliklerinden nasıl koruyabilirsiniz? bunun üzerine kafa yorun… Read more »

hatice
hatice
30 Temmuz 2012 18:11
Reply to  Sabit Salman

kusura bakmayın bana yardımcı olurmusunuz. ben bu yıl sağlık meslek lisesi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun oldum ve odyometri optisyenlik programlarına geçişimiz var fakat kafam çok karışık kimisi diyor yaz bölümü çok iyi. kimisi atanma derdi var dıyor lütfen bana yardımcı olurmsunz?

zeliha
zeliha
23 Temmuz 2012 08:38

açışlması optik sektörüne çok güzel katkıları olacak bence tek düşündüğünüz para hiç sentörün gelişmesini düşünmüyorsunuz 6 ay eğitimle diploma verilmesini istiyorsunuz ama unutun olmayacak böyle bir şey allah ın izniyle

alp
alp
23 Temmuz 2012 11:05
Reply to  zeliha

mesul müdürlük kalkarsa gözlükçüler işallah diplomalarını kısa bir sürede alacak hakkı olan gözlükçüler diplomalarını almalıki optisyenler bakalım daha 2000 veya 3000 tl isteyebileceklermi?

bayram
bayram
20 Temmuz 2012 10:21

evde yatarak para kazanma dönemi kapanıyo birileride hak etmediği parayı almaktan olacak hak eden merak etmeyin 100 binde optisyen olsa alınterini alır…bence diplomaların artması çok olumlu…..

hakan
hakan
15 Temmuz 2012 17:39

haklısınız durmuş bey . Nasıl bir sektör her gun yeni sorunlar her gun kötü gidişat ALLAH sonumuzu hayır etsin

ahmet
ahmet
14 Temmuz 2012 15:17

Şimdi tartışma zamanı değil birlik olma zamanıdır. Ben bu mesleği 32 yıldır yapıyorum .Lise mezunu olmadığım için 2004 yılındaki kurs ta ruhsat alamadım.Açık öğretim okuyarak liseyi bitirdim .Diplomam olsun ben de isterim ama bu şekilde alınacak diplomaya lanet olsun . Ben ekmek kazanamadıktan sonra diploma almışım almışım ne fark eder.Birbirimize kabahat bulmayalım artık . optisyenler suçlu gözlükçüler sütten çıkmış ak kaşık mı . Hepimizin hataları var birlik olursak hatalarımızı beraber düzeltiriz yada birlik olmazsak hepimiz birlikte yok oluruz.

erkan
erkan
14 Temmuz 2012 14:52

durmuş asmahan ve destekleyenlere bu konuda hak veriyorum. mesele optisyenlerin menfaati değil bütün optik sektörü için doğru olandır. “ben ne olursa olsun dükkanımı kapatacağmı bilsemde o diplomayı alıcam” demek bencilliktir. hırs iyi bişy değildr. heryer gözlükçü olunca sadece biz zarar görmycez sizde kendi kuyunuzu kazmış olcaksınız. bu işten tek karlı çıkan da zincir mağzalar olacak.

lara
lara
14 Temmuz 2012 12:26

sız optısyenler kendınızı dusundunuz ıcınmı böle endıselınıyosunuz? derdınız para sadece pıyasa dusecek dıye korkunuz gozlukculerı elınızde oynatamıycaksınız dıye bu
Derdınız meslegınıze meslek olarak bakmayı ögrenırsınız belkı bu durumda elınız tonravıda tutamazken para pazarlıgı yapmaktasınız, derdınız bu olsa gerek meslek ögrenıcenıze pazarlıktasınız
sözum kendını bılmeyenlere arkadaslar

newvin
newvin
14 Temmuz 2012 11:07

yukardaki tespitlerin hepsi dogru yakın zamanda da hepimizi tehtit edecegi aşikar !!! yanlız!! bu duruma nasıl geldik diye bir düşünsen optisyenler hele hele sayısı azken tlf aradıgımızda bana 4,000 tl maaş evimin kirası hafta sonu çalısmam sunu yapmam bunu yapmam gıbı burnuzndan kıl aldırmayan tavırlar…. bunları biz müessese sahipleri hiç unutmadık unutmayacagızda…. o yüzden bizlerde girip özel üniversitelere diplomalarımızı alıcaz bir kaç yıl sonra batsak bile diplomalarımızı alıcaz….

hamdi selvi
hamdi selvi
13 Temmuz 2012 13:53

BÜYÜK OYUN mesleğimizin sorunları yokmuş gibi davranma söylenenleri ÖNEMSEMEME bunları bizmi YAPACAĞIZ şeklin de KÜÇÜMSEYİCİ düşünce PARA KAZANALIM yada biz yolumuzu ÇİZELİM öyle YAPALIM ANLAYIŞI mesleğimizin sorunlarını GÖRMEZDEN GELMEK bizlerin ŞİKAYET ETMEMESİNİ GEREKTİRİR ilgisizlik ve ÖNEMSEMEME herkesin HALİNDEN MEMNUN olduğunu ve ŞİKAYET EDİLMEMESİNİ GEREKTİRİR bu sorunları bizlerin çözemeyeceğine İNANMAK kendine olan GÜVENSİZLİĞİ gösterir benim le AYNI DÜŞÜNCEYİ TAŞIYAN ARKADAŞLARIN OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUM YAPMAMIZ GEREKEN SADECE BU İNSANLARI BİR ARAYA TOPLAYA BİLMEK BUNU NASIL YAPABİLİRİZİ TARTIŞMALIYIZ ,,,,,,, yaşam tarzını kendi istediği şekilde KURGULAMAYA çalışan KÜRESEL SİSTEM ÖZELLİKLE EN BÜYÜK DEĞERİ PARA OLDUĞU AHLAK HUKUK GİBİ DEĞERLERİN PARA ETMEDİĞİ TOPLUMLARDA BU… Read more »

ADEM ÇELİK
ADEM ÇELİK
13 Temmuz 2012 07:04

dogru tesbit. mesülmüdürlük kakmadıkca sıkıntı bitmez sisdem eczaneler gibi vefgi mükellefi olursa mesülmüdür o zaman düzelir. ŞUNU ANLAMIYORUM NEDEN MESÜLLER ???????????? BİLİYORLARMI

Engin PEKER
Engin PEKER
13 Temmuz 2012 02:50

İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Grup Başkanlıkları (yeni adıyla toplum sağlığı merkezleri) nde bizleri denetleyenlerin Optisyen olması şartı gelirse, SGK da İlk Optik Şube Müdürlüklerinde, Optisyenler görevlendirilirse, üretim ve ithalat yapan cam, çerçeve ve lens firmalarına Optisyen çalıştırma şartı getirilirse, bu şekilde yüksek sayıyla mezun veren sektörün mezunlarını istihdam edebilirsiniz. Ancak bu bahsettiklerim olmazsa, sektörü şişer, kalitesizleşir ve kaostan beslenen bazı zihniyetlerin rant düzeni haline gelir. Bazı kesimler için, düzensizlik, bir düzendir. Onların kazançlarını en tatlı sağlayacakları düzen, düzensizliktir.. Bu meslek neden yıllardır oda olamıyor da, Fıruncıların, Berberlerin, bir sürü ıvır zıvır işlerin bile meslek odası var? Kaldı ki, “Meslek… Read more »

kayahan
kayahan
12 Temmuz 2012 22:19

Yukardaki yapılan tesbitlerin tamamı 100/100 doğru ve yorumlarda doğru ilk başta bu kirlık diplamalar piyasada oldukca yabancı sermaye denilen firmalar her geçen gün çogalmaya başladıkca hastane yanlarına saldırmaya başladıkları sürece diğer optikci arkadaşlar bunların karşısında dayanma gücü kalmayacaktır.ve şöyleki bu açık ve nettir ,diploma kiralayan arkadaşlar bizlere kızacak olduğundan asıl doğrunun nasıl olduğunu ve yakın zamanda yabanci sermaye ile gelen firmalaraın karşısına çıkacagı günü beklemekten başka çaresi kalmamıştır.bu yüzden bu mesül müdürlüğün kaldırılması şarttır .şuda bir gerçektir,ki gizlenemez yabancı sermaye.de hükümet tarafından desteklenmektedir buna kim kimler dur diyecek ..

volkan YILMAZ
volkan YILMAZ
12 Temmuz 2012 19:16

2yıl sonra mağzalarımıza kepenk vurmaya başlıcaz şirketler hastene karşılarına sadırmaya başladı optisyenlerin çoğalması demek herköşede telefoncu gibi gözlükçü olur diploma kiralamalar ve insanların göz sağlığını hiçe sayanlar çoğalcak bugünleri çok arıcaz……

murat
murat
12 Temmuz 2012 18:26

Durmuş bey doğru söylüyorsunuz mesul müdürlük kalkmadıkça gözlükçülülerin sorunları bitmez..

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV