a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optik Şehri Sivas ta Mercek Fabrikası Açılıyor

2020’deki Göktürk uydusunun merceğini Sivas’ta ve ilk milli silahımız olacak piyade tüfeğinin dürbününü de yapmaya talibiz. Bunu yapmaya bizlerin ve Sivas sanayisinin alt yapısı var”

28 Ekim 2015 - 16:46 'de eklendi ve 2573 kez görüntülendi. A+A-

Optik Şehri Sivas ta Mercek Fabrikası Açılıyor

SİVAS – Sivas Ticaret Sanayi Odası tarafından ‘Sivas’ta Savunma Sanayinin Yeri ve Geleceği’ konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker, Vali Alim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Aselsan yöneticileri, Meclis Üyelerimiz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, ”2023 yılında Sivas’ı Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde görmek istiyorsak teknoloji yatırımlarına uygun altyapı hazırlamamız lazım .Sivas’ın savunma sanayinde yerini alması gerekiyor ”dedi.

Yıldırım:‘Aselsan ile Sivas’ta mercek fabrikası kuruyoruz’

Savunma sanayi konusunda Sivas’ta yapılan çalışmaları da değerlendiren Yıldırım, “Teknoloji, bilgi ve özel sektör ilk defa Sivas’ta bir araya geldi. Aselsan ile Sivas’ta mercek fabrikası kuruyoruz. Türkiye’de ilk defa üniversitemizde optik bölümü açıldı. Aselsan’ın bilgisi ve tecrübesi, özel sektör galibiyetimiz birleşti. Gelecekte Sivas’ı optik merkezi yapacak bir konuma getireceğiz. 2020’deki Göktürk uydusunun merceğini Sivas’ta ve ilk milli silahımız olacak piyade tüfeğinin dürbününü de yapmaya talibiz. Bunu yapmaya bizlerin ve Sivas sanayisinin alt yapısı var” diye belirtti.

Yıldırım,”Savunma sanayinin Sivas’ta kamu adına büyük bir yatırım yapmasını bekliyoruz. Sivas sanayi yatırımlarına hazır. Altyapının ve yan sanayinin buralarda olması gerekiyor. Onun için işletmelerimiz şuan kendileri için değil Sivas için önemli görevler üstleniyor. Bugün Sivas’ta 10 firma başarılı olursa 100’e çıkar.100 firma başarılı olduğu zaman bir savunma sanayi yapısı doğar. İşletmelerimiz ve hepimiz bu bilinç içindeyiz” dedi.

Sivas’ın hedeflerine adım adım ilerlediğini belirten Yıldırım” Çevre yollarımız tamamlansın derken bugün hızlı treni ve Sivas’a deniz getirecek Karadeniz, Akdeniz projesini konuşuyoruz. Üniversitemize yeni fakülteler açılmasını isterken bugün ikinci, üçüncü üniversitenin açılmasını konuşuyoruz. Sorunlarımızı talep ettik. Ortaklıktan ve birlikten Sivas bugünkü durumuna geldi. Yeterli görülmeyebilir ama geçmişi de unutmamak lazım .Özel sektörümüzün morale ihtiyacı var”şeklinde konuştu.

Teknolojik değeri yüksek Ar-Ge binası kurduklarını söyleyen,Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr.Faruk Kocacık,”Optik bölümü, optik mühendisliği bölümünü açmak, optik araştırma merkezi açmak ve aselsan ile ortak Ar-Ge araştırmalarını yapılacağı binayı oluşturmak gibi hususları yerine getirdik” şeklinde ifade etti.
Belediye Başkanı Sami Aydın ise ”Sivas 2003’ten bu yana büyük bir aşama kaydetti. Başkan Yıldırım’a övgülerde bulunan Aydın, Sivas’ı her alanda zenginleştireceğiz” dedi.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, savunma sanayi yatırımları ile ilgili sunum yaptı. Şeker, Sivas’ta Aselsan ve özel sektör ortaklığı ile yapımı süren Hassas Optik Sanayi Fabrikası hakkında bilgiler verdi.

Vali Alim Barut ise ,“Türkiye’nin bulunduğu coğrafya üzerindeki birçok riskler nedeniyle savunma sanayisini güçlendirmesi gerekiyor. Savunma sanayini güçlendirmek noktasında son 10 yılda birçok ivme kazanılmasına rağmen kendi tankımızı, kendi helikopterimizi, kendi İHA’ mızı yapmak başka ülkelere bağımlılıktan kurtulmamız gerekir. İşte bizde bugün burada Sivas olarak ne yapabiliriz, savunma gücüne bizim katkımız ne olabilir, bunun için nasıl çalışmalıyız” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x