a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Optik Şehri Sivas ta Mercek Fabrikası Açılıyor

2020’deki Göktürk uydusunun merceğini Sivas’ta ve ilk milli silahımız olacak piyade tüfeğinin dürbününü de yapmaya talibiz. Bunu yapmaya bizlerin ve Sivas sanayisinin alt yapısı var”

28 Ekim 2015 - 16:46 'de eklendi.

Optik Şehri Sivas ta Mercek Fabrikası Açılıyor

SİVAS – Sivas Ticaret Sanayi Odası tarafından ‘Sivas’ta Savunma Sanayinin Yeri ve Geleceği’ konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker, Vali Alim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Aselsan yöneticileri, Meclis Üyelerimiz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, ”2023 yılında Sivas’ı Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde görmek istiyorsak teknoloji yatırımlarına uygun altyapı hazırlamamız lazım .Sivas’ın savunma sanayinde yerini alması gerekiyor ”dedi.

Yıldırım:‘Aselsan ile Sivas’ta mercek fabrikası kuruyoruz’

Savunma sanayi konusunda Sivas’ta yapılan çalışmaları da değerlendiren Yıldırım, “Teknoloji, bilgi ve özel sektör ilk defa Sivas’ta bir araya geldi. Aselsan ile Sivas’ta mercek fabrikası kuruyoruz. Türkiye’de ilk defa üniversitemizde optik bölümü açıldı. Aselsan’ın bilgisi ve tecrübesi, özel sektör galibiyetimiz birleşti. Gelecekte Sivas’ı optik merkezi yapacak bir konuma getireceğiz. 2020’deki Göktürk uydusunun merceğini Sivas’ta ve ilk milli silahımız olacak piyade tüfeğinin dürbününü de yapmaya talibiz. Bunu yapmaya bizlerin ve Sivas sanayisinin alt yapısı var” diye belirtti.

Yıldırım,”Savunma sanayinin Sivas’ta kamu adına büyük bir yatırım yapmasını bekliyoruz. Sivas sanayi yatırımlarına hazır. Altyapının ve yan sanayinin buralarda olması gerekiyor. Onun için işletmelerimiz şuan kendileri için değil Sivas için önemli görevler üstleniyor. Bugün Sivas’ta 10 firma başarılı olursa 100’e çıkar.100 firma başarılı olduğu zaman bir savunma sanayi yapısı doğar. İşletmelerimiz ve hepimiz bu bilinç içindeyiz” dedi.

Sivas’ın hedeflerine adım adım ilerlediğini belirten Yıldırım” Çevre yollarımız tamamlansın derken bugün hızlı treni ve Sivas’a deniz getirecek Karadeniz, Akdeniz projesini konuşuyoruz. Üniversitemize yeni fakülteler açılmasını isterken bugün ikinci, üçüncü üniversitenin açılmasını konuşuyoruz. Sorunlarımızı talep ettik. Ortaklıktan ve birlikten Sivas bugünkü durumuna geldi. Yeterli görülmeyebilir ama geçmişi de unutmamak lazım .Özel sektörümüzün morale ihtiyacı var”şeklinde konuştu.

Teknolojik değeri yüksek Ar-Ge binası kurduklarını söyleyen,Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr.Faruk Kocacık,”Optik bölümü, optik mühendisliği bölümünü açmak, optik araştırma merkezi açmak ve aselsan ile ortak Ar-Ge araştırmalarını yapılacağı binayı oluşturmak gibi hususları yerine getirdik” şeklinde ifade etti.
Belediye Başkanı Sami Aydın ise ”Sivas 2003’ten bu yana büyük bir aşama kaydetti. Başkan Yıldırım’a övgülerde bulunan Aydın, Sivas’ı her alanda zenginleştireceğiz” dedi.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, savunma sanayi yatırımları ile ilgili sunum yaptı. Şeker, Sivas’ta Aselsan ve özel sektör ortaklığı ile yapımı süren Hassas Optik Sanayi Fabrikası hakkında bilgiler verdi.

Vali Alim Barut ise ,“Türkiye’nin bulunduğu coğrafya üzerindeki birçok riskler nedeniyle savunma sanayisini güçlendirmesi gerekiyor. Savunma sanayini güçlendirmek noktasında son 10 yılda birçok ivme kazanılmasına rağmen kendi tankımızı, kendi helikopterimizi, kendi İHA’ mızı yapmak başka ülkelere bağımlılıktan kurtulmamız gerekir. İşte bizde bugün burada Sivas olarak ne yapabiliriz, savunma gücüne bizim katkımız ne olabilir, bunun için nasıl çalışmalıyız” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de yüzde 67,3 iken 2023'te yüzde 67,7 olarak hesaplandı....

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 mil...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar dolar nakit karşılığında satın almak üzere anlaşma imzaladı....

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünde büyük farklıl...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en çok para harcayanlar olurken, 2.986 Euro ile Romenler en az harcayanlar....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Magazin HABERLERİ
Web TV