a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Luxottica A.Ş. ‘ ye Açılacak Dava 2.yazı

Bu amaç uğruna da tüm meslektaşlarımla beraber elimden ne geliyorsa yasal çerçevede yapmaktan vazgeçmeyeceğim.

26 Şubat 2015 - 16:36 'de eklendi ve 6286 kez görüntülendi. A+A-

Luxottica A.Ş. ‘ ye Açılacak Dava 2.yazı

Sevgili meslektaşlarım,

İlk yazımdan sonra konuyla ilgili çok sayıda olumlu dönüş almam bizleri sektörümüzün geleceği açısından umutlandırdı. Öncelikle mailleriyle, telefonlarıyla, gönderdikleri vekâletlerle yanımızda olduklarını bildiren tüm meslektaşlarıma ve sesimizi duyuran optik haber portallarımıza teşekkürlerimi iletirim.

1977 yılından beri perakende gözlükçülük sektörünün içindeyim. O yıllardan itibaren Luxottica (Standart) firması, İzi ve Berti beylerle çalışmaya başladım. Luxottica firmasıyla, Berti beylerin devretmesinden sonra İtalyanların getirdikleri ağır satış politikaları nedeniyle sorunlar yaşamaya başladık. Hiçbir ithalatçı-toptancı firmayla alıp veremediğim kişisel hiçbir konu yada sorun yoktur.
Benim tek amacım Luxottica ve benzeri satış politikası uygulayan firmaların rekabet ilkelerine açıkça aykırı bu politikalardan vazgeçmelerini sağlamaktır. Ankara Ticaret Odası Gözlükçüler Meslek komitesinde Meclis üyesi olarak meslektaşlarımı temsil etmekteyim. Komitemize sizlerden gelen, bu konularla ilgili olarak şikâyetlerden sonra sessiz ve kayıtsız kalmamız beklenemezdi.

Ülkemizdeki 5700 meslektaşımdan herhangi biri, Luxottica firmasından sadece bütçesi kadar peşin ödemeli 40-50 adet Ray-Ban markasını bırakın almayı sipariş bile verebilmiş mi ? Bir gözlükçünün Ray–Ban markasını sat(a)maması fırıncının ekmek sat(a)mamasıyla eşdeğerdir. Neden sadece Luxottica’dan Ray-Ban ya da başka bir markayı alamıyoruz?

Logo İstanbul firmasından, Doğan Optiğin dikta ettiği markaların siparişini vermeden sadece 20-30 adet Tag–Heuer markasını almayı başarmış bir gözlükçü var mı? Neden Doğan Optiğin istediği markaları almadan Logo İstanbul firmasından sadece Tag-Heuer markasını alamıyoruz? Doğan Optik ve Logo İstanbul firması aslında aynı firma değil mi? Ortak değiller mi? Satış ekibi bile aynıyken, iki firma arasında virman yapılırken, bunlar açık bir şekilde ortadayken minareyi kılıfa uydurma çabası neden?

Luxottica bizleri A-B-C-D-Top ve Key Account olarak sınıflandırmış durumda. Çalışma Planı adı altında bizlere imzalattıkları belgelerle bütün bir yıl boyunca bazı satın almalara mecbur kılıyorlar. Her nedense bu çalışma programını kendi yöneticilerinin isimleri yazmasına rağmen imzalamıyorlar! Bizlere de bu belgelerin asıllarını değil fotokopilerini veriyorlar!

Bu çalışma programının en alt sınıfında yer alan, Ray-Ban ve( Luxottica’nın almaya mecbur bıraktığı) Vogue, Top –Ten ve Yanks markalarını alan bir gözlükçü Bvlgari markasından da almak istese alamıyor. Neden? Çünkü yasak! ‘Sen sınıfını bil elindekiyle yetin yoksa onu da alamazsın!’ Böyle bir satışı hiçbir ithalatçı firmanın yapmaya hakkı yok. Her meslektaşımın istediği markayı istediği miktarda bedeli karşılığı almaya hakkı var.

Perakende Gözlükçüler için Rekabet Kurumu üzerinden Luxottica firması hakkında müracaat edeceğimiz yasal işlemler bir başlangıç ve diriliş olacaktır. Şimdi Luxottica firmasıyla çalışmış ya da çalış(a)mamış tüm meslektaşlarımdan destek bekliyorum. Sayımızı katlayarak, hep beraber birlik olarak yasal haklarımızı savunalım.

Bu amaç uğruna da tüm meslektaşlarımla beraber elimden ne geliyorsa yasal çerçevede yapmaktan vazgeçmeyeceğim. Bu süreçte yanımda olan yüzlerce meslektaşım olduğu gibi en yakınımda görüp yasal ve haklı mücadelemi baltalamak ve zarar vermek adına yalan yanlış yorumlarda bulunan arkadaşlarımda oldu. Ben zaten bu yola çıkarken ithalatçı firmaları karşıma aldığımda bu tarzda ürün verdikleri bazı meslektaşlarımın davaya zarar vermeye çalışacaklarını biliyordum.

Bu mücadelede menfaat arayan arkadaşlarıma söylemek isterim ki, Rekabet Kurumu biz gözlükçüleri haklı bulduğu takdirde kazanan sadece gözlükçüler olacaktır. Şimdi hepinizden rica ediyorum mağazanızdaki ürünlerinize bir göz gezdirin. Mağazalarımız marka çöplüğüne dönmüş ve stoklar şişmiş durumdadır. Eğer bu haklı mücadelemizi elele verip kazanırsak bize dikta edilerek zorla satılan bu ürünler için her birimiz ayrı ayrı dava açabileceğiz.

Bu yolda bizlerle hareket edecek hiçbir meslektaşımın ismi yer almayacak, dava Akın Özel ve …… sayıda meslektaşı olarak açılacak. Av.Ali İhsan Ünver beye verilecek vekalette (Rekabet Kurumuna Açılacak Dava için) ibaresi yer alacak ve tamamen sınırlı bir yetkilendirme olacak. Şimdi harekete geçme zamanı! Bundan sonrasında tek vücut halinde her platformda sessimizi daha gür bir şekilde duyurabilmemiz için tüm meslektaşlarımın desteklerini bekliyorum.

Saygılarımla,
Akın ÖZEL

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin!

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Ka...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu gidermek umuduyla Lasik ameliyatı geçiriyor....

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman başkalarıdır. Liderlerin onlara nasıl hizmet ettiğini, onları güçlendirip o...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
muhittin gürses
muhittin gürses
3 Mart 2015 13:26

İyi dediniz hoş dediniz Akın BEy ama Lüx’ü Lüx yapan sizler değilmisiniz??Almasaydınız.Kafanıza silah dayayan mı oldu??Vatandaş 10sene önce 15 sene önce Prada Gucci RAyban bilmezken sizler adam etmediniz mi??sırf küçük esnafı paranızla ezebilmek içindi….Besleyip büyüttüğünüz yılan gün geldi sizi soktu.Artık sektörümüzün sermaye sahiblerinden biri olarak statükonun 1numaralı adamı olarak dükkanları satınca mı aklınıza geldi??Milleti enayi zannetmeyin!Düzenden para kırıp düzeni eleştirmek sizin değil ezilmiş anadolu esnafının isyanıdır.Sizler gibi AVm lerde Atasunlara dükkan satanların değil!!

levent
levent
26 Şubat 2015 23:47

Sayın Akın Özel;
Çalışmanız taktire değer.Artık çalışmayan derneklerin değil çalışan insanların yanında olma zamanıdır.Geçmişe,ben ve benim gibi düşünenler bunları anlatırken hadi sende canım,bana dokunmayan bin yaşasın,olsun canım müşteride şu markayı istiyor ne yapayım diyenleri unutup birlik olma zamanıdır.Halen meslekdaşlarımın içinde çok geç artık yapacak bir şey yok derken ben umudumu hiç kaybetmedim Onca meslek hainine direndim,direnmeyede devam edeceğim.Sıra güneş ürünlerini hem bize,hemde katlı mağazalara sattıranlarada gelecek inşallah.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV