Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Lütfen ifademi anlayışsızlık olarak algılamayın-Hayim K.YANAROCAK

Rekabet ve müşterisini darıltmama adına çok sayıdaki optisyenlik müesseselerinin Garanti’yi adeta bir Sigorta şeklinde uygulama yolunu seçtikleri ve bu uygulama sonucunda da tüketicinin bunu adeta kazanılmış bir hak görüp talep etmeleri şeklinde oluşmuştur. Sayın Dernek Başkanları, Yetkilileri ve sektörümüzün değerli mensupları,   Son zamanlarda sektörümüz muhteviyatı ürünlerin satışı sonrasında uygulanmakta olan Garanti hususu ile alakalı […]

08 Temmuz 2011 - 15:05 'de eklendi ve 1075 kez görüntülendi. A+A-

Lütfen ifademi anlayışsızlık olarak algılamayın-Hayim K.YANAROCAK

Rekabet ve müşterisini darıltmama adına çok sayıdaki optisyenlik müesseselerinin Garanti’yi adeta bir Sigorta şeklinde uygulama yolunu seçtikleri ve bu uygulama sonucunda da tüketicinin bunu adeta kazanılmış bir hak görüp talep etmeleri şeklinde oluşmuştur.

Sayın Dernek Başkanları, Yetkilileri ve sektörümüzün değerli mensupları,
 
Son zamanlarda sektörümüz muhteviyatı ürünlerin satışı sonrasında uygulanmakta olan Garanti hususu ile alakalı muhtelif elektronik postalar bu postanın muhataplarına iletilmekte, farklı görüşler izah edilmeye çalışılmaktadır. Muhakkak ki nihai amaç sektörün hizmet kalitesini arttırmak, uzun yıllar öncesinde olduğu gibi daha saygın bir meslek grubu haline gelmek ve en nihayet geçimlerini bu sektörden sağlamaya çalışan binlerce optisyenlik müessesesi ve tedarikçinin varolma sebebi olan tüketiciyi kanunlar dahilinde mağdur etmemektir. Ne var ki yıllar sonrasında geldiğimiz nokta, maalesef Garanti konusunun doğru uygulamanın çok dışında ve sektörün tamamına zarar verecek bir noktaya vardığı, rekabet ve müşterisini darıltmama adına çok sayıdaki optisyenlik müesseselerinin Garanti’yi adeta bir Sigorta şeklinde uygulama yolunu seçtikleri ve bu uygulama sonucunda da tüketicinin bunu adeta kazanılmış bir hak görüp talep etmeleri şeklinde oluşmuştur.
 
Sektörümüzü bir bütün olarak ele aldığımız zaman, arz edenlerinin oransal artışının, talep edenlere göre çok daha yüksek olduğu hususu ve bunun yanında pazara girmekte olan global oyuncularla, zincir mağazaların da  etkisinin yine paylaşım açısından olan tesirleri hepimizin malumudur. Yukarı da ifade ettiğim üzere haklı tüketici kesinlikle mağdur edilmemelidir. Ancak gözlüklerin de, diğer ürünler gibi eskimeye uğramasının doğal olduğunun da kabul edilmesi önce mesleği icra edenler tarafından anlaşılmalı ve tüketiciye de özellikle satış anında izah edilmelidir. Bir gömlek aldığınızı düşünün. Birkaç yıkamadan sonra, özellikle yakalarda ve manşetlerde eskime, aşınma başlamaktadır. Bu gömleği aşınmış olduğunu öne sürerek aldınız mağazaya değişim veya yakasının yenilenmesi talebiyle götürebilirmisiniz?
 
Bu noktada dün yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. Ülkemizin önde gelen zincir elektronik mağazalarının bir tanesinden işyerimiz için 8 adet telsiz telefon satın aldık. Sadece 1 tanesinin şarj olmadığını alımı yaptığımız 5.günde fark ederek ürünü kendilerine götürdük. Garanti uygulaması başlatmak için bizden garanti belgesi dışında, orijinal ambalaj ve faturayı talep ettiler. Fatura zaten yanımızdaydı. Geriye döndük orijinal ambalajı bereket ki atmamıştık alıp götürdük. Bize telefonun yenisini vermelerini beklerken, servise göndereceklerini ve arıza tespiti yapacaklarını bildirdiler. Bu sadece bir örnek. Bunu misli misli çoğaltabiliriz.
 
Dünyanın muhtelif yerlerinde bu mesleği icra edenlerle temasım oldu. Öncelikle gözlükçü veya optisyen veya optometrist, müşterisi (hastası) ile doğrudan muhatap olur. Ancak bizde son zamanlardaki yaygın uygulama tüketiciyi tedarikçiye yöneltmek şeklinde de oluşmaktadır. Tedarikçilerin çok önemli bir bölümü bu konunun teknisyeni değillerdir. Bunun yanında tüketici ile karşı karşıya kalındığı durumlarda, bazen gözlükçünün söylediğinin dışında ifadeler de kullanabilmektedirler. Bu durum da tüketicinin gözlükçü ile olan iletişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Unutulmaması gereken, çerçeve ile camı birleştirip gözlük haline getiren optisyen – gözlükçü dür. Dolayısıyla da garanti konusunda tüketiciyi tam manasıyla bilgilendirecek kişi de yine onlardır. Sayın gözlükçülerimizin garanti ve parça temini hususunda ciddi haklı şikayetleri olduğu hepmizce malumdur. Ancak, sap, gövde gibi gözlüğün tamamını oluşturan kısımlar ana üreticilerce yedek parça olarak tarif edilmemektedir. Bunun yanında gözlükçülerimizin stoklarında bulunan çok sayıdaki üretimden kalkmış yıllar öncesine ait ürünün sapı veya gövdesi nasıl temin edilebilecekti?. Bir faset gözlüğü düşünün. Bugün sağ sapını, 1 hafta sonra sol sapını ve yine 1 hafta sonra burunluğunu değiştirdiğinizi varsayın. Bu gözlük tamamıyla yenilenmiştir. Bu mesleği icra eden perakendeci ne zaman yeni bir gözlük satacak ve hayatiyetini sürdürecektir? Garanti ile söz konusu edilen ürünün tamiridir. Şu anki uygulamadaysa genellikle tüketici, kırık gözlüğü ile gözlükçüye gelmekte ve başka gözlüğü olmadığını öne sürerek sorununun hemen halledilmesini istemektedir. Lütfen ifademi anlayışsızlık olarak algılamayın. Ancak maddi durumu en yetersiz kişinin dahi birden fazla ayakkabısı, gömleği, ceketi vs. vardır. Ayakkabısı yırtılınca yalın ayak gezmez. Ancak ona doğru bir görüş sağlayan gözlük gibi bir ürünün en ekonomik olanından 1 adet daha ednmeyi düşünmez.
 
Sayın Sektör Mensupları,
 
Hepimizin de bildiği üzere gelinmiş olan bu nokta, aslen geçmişte ülkemize çok ekonomik ve kalitesiz ürünleri ithalat veya diğer kanallarla getiren, fahiş karlar edinmeleri gereği de kırık gözlüğün yerine sorgulamadan yenilerini vermelerinin neticesidir. Ancak bu uygulama, başta bu mesleğin perakendeci bölümüne büyük zarar vermiştir.
 
Kişisel olarak, her 2 perakendeci derneğinede eşit mesafede bulunmaktayım. Bu yazımı ve diğer görüşlerimi bu sektörün tedarik tarafında faaliyet göstermekte olan bir kişi ve “Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği” üyesi sıfatıyla sadece şahsımı bağlar şekilde yazmaktayım. Önerim ayrılık ve alınganlıklardan arınarak, sektörün tüm kademelerinin bir araya gelip, bir uygulama ve gözlükte “garantinin ne manaya” geldiğini izah eden bir metni oluşturmaları yönündedir.
 
Yazımı okuma sabrını gösteren herkese en derin saygılarımla teşekkürlerimi sunarım.
 
Hayim K. YANAROCAK

kAYNAk  :http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/lutfen-ifademi-anlayissizlik-olarak-algilamayin-hayim-k-yanarocak-7347.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yetersiz olmasının s...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığında seyrettiği görülmektedir. Yıllık görme kusuru muayene ihtiyacının ise ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıl...

Optometri Optometri

Haber sitemizin Sağlık Köşesi programında bu hafta Optometri konusunu moderatör İlker Ayaz, Göz Doktoru Timuçin Yıldırım ile değerlendi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
9 yıl önce

Bu konuyu böyle tartışarak yada suçlayarak çözemeyiz bir yerede varamayız .
Bize referans olacak noktalara bakmalıyız .Örneğin AB
AB de gözlük çerçeceleri için garanti belgesi uygulaması yoktur
CE ye uygunlu karanır ,kullanım kılavuzu verilir
Bizdede garanti belgesi uygulaması kaldırılmalıdır.

durmuş asmahan
durmuş asmahan
9 yıl önce

gayet güzel bi konuya değinmisiniz . ama parakende sektörünüde bu duruma sokan tedarikçi firmalardır.Asıl hata bize ürünleri tedarik eden firmalardadır. Tedarikçi firmalar ‘abi ne olursa olsun birebir gözlüğün değişimi yaparız ‘ sözleri ile… gözlükcülere ürünlerini satmaktadırlar. Bu tarz garanti verince bazı gözlükcülerde daha fazla müşteri gelsin diye , müşteri memnuniyeti kapsamında ,gözlüğe ne olursa olsun değişimini yapmaktadırlar.Nasıl olsa tedarikçi firmalar yenisini veriyor. Diğer gözlükcülerde diğer meslektaşı hastanın gözlüğünü değiştirdiği için , müşteri kaybetmemek için oda değiştirmek zorunda kalıyor.Gözlük çerceveleri değiştirilirken neden camlarda ne olursa olsun değiştirme yapılamıyor. Camla ilgili bi sorun olduğu zaman parakende de olan bizler her hatayı kabul… Read more »

hayim k. yanarocak
hayim k. yanarocak
9 yıl önce

Sayın Asmahan,
Kesinlikle haklısınız. Ancak perakendecilere düşen 1/10 luk hata da bence bu oyuna alet olmaları.
Saygılarımla,
Hayim K. YANAROCAK

ZAFER COŞAR
ZAFER COŞAR
9 yıl önce

38 yıldır bu mesleği icra etmekteyim, bu hale geleceği aklımın ucundan geçmezdi, arabanız var kasisli bir yolda altını öyle bir vurdunuz eksoz koptu, garantiden değiştir. Otuz – Kırkbin liralık bir araba , kaskon varsa değiştirirsin. 35.-, ,40.- liralık gözlüğün garantisimi olur.

corsluder
corsluder
9 yıl önce

gözlüğü satarken üzerine basa basa ,gözlük hasar görürse,üzerine basılırsa,kırılırsa garantiden faydalanamıyacağını söylüyoruz.Üretimden kaynaklanan sorunlarda garanti hakkı doğar dememize rağmen, en basit ayar eksikliğinde bile müşteriler iade ya da değiştirme talep ediyor.Bunu kendilerinde hak olarak görmelerinin bir diğer sebebi, kaynak yaptırmak için uğradıkları bir gözlükçünün ”bu gözlüğü kaynak ettirmeyin,garantisi var,değiştirirler ” demeleri.Hiç bir sektörde bu kadar kolay iade ya da garantiden değiştirme talep edilemiyor.Bu da bizim eksikliğimiz.

uma
uma
9 yıl önce

gözlügünü düşürüp camları kırılan ınsanlar gelip garantili diye degiştir diyorlar ve arkasından sgk il müdurlüğüne şikayete gidiyorlar buna ne dersiniz garanti belgesi elim de diyorlar.dogunun sıcagın da boyası kaklmayan gözlük çerçevesi varmı kulan gel degiştir buna ne drsiniz çünkü garantili
8tl gönderme 8 tl geliş kargo ucreti bunu kim ödeyecek

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Haberler, Yazarlar
VP CAMLARIN VE KONTAKT LENSLERİN ÖDENMESİ HAKKINDA

İstanbul Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü Cibali Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezinin vp camlar ve kontakt lenslerin ödenmesi hakkındaki cevabı aşağıdaki gibidir.

Kapat