a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Lazer, sanıldığından daha tehlikeli

New York’taki dünyaca ünlü Westchester Medical Center’da göz doktoru ve retina uzmanı olarak çalışan Dr. Robert Josephburg, Yahoo Sports’a verdiği röportajda son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanan lazer konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Göz doktoru ve retina uzmanı Dr. Robert Josephburg, spor müsabakalarında oyuncuların performansını etkilemek ve konsantrasyonunu bozmak için kullanılan lazerlerin aslında sanıldığından çok daha […]

06 Mart 2013 - 16:17 'de eklendi ve 1474 kez görüntülendi. A+A-

Lazer, sanıldığından daha tehlikeli

New York’taki dünyaca ünlü Westchester Medical Center’da göz doktoru ve retina uzmanı olarak çalışan Dr. Robert Josephburg, Yahoo Sports’a verdiği röportajda son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanan lazer konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

Göz doktoru ve retina uzmanı Dr. Robert Josephburg, spor müsabakalarında oyuncuların performansını etkilemek ve konsantrasyonunu bozmak için kullanılan lazerlerin aslında sanıldığından çok daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Amerika’da da Avrupa’da da spor müsabakalarında taraftarların rakip oyuncuların dikkatini dağıtmak için gözüne tuttukları lazerin retinaya ciddi zararlar verebileceğini dile getiren Josephburg şunları söyledi:

“Bu lazere sadece birkaç saniye maruz kalındığında bile göze kalıcı zararlar verdiğini öğrendiğimde dilim tutulmuştu. Burada kalıcı zararlardan bahsediyoruz ki bu oldukça ciddi bir durum. Bir insanın görme kaybına uğraması için eylemde bulunan insanlar söz konusu. Bunu zarar vermek için yapmıyor olsalar bile gerçek bu. Biliyorsunuz, bazen insanlar istemeden cinayet işleyebiliyor ve ceza alıyor. Burada kasten yapılan bir eylem var. Fiziksel zarar vermek ciddi bir suç, bu da öyle…”

Futbolcuların da bu durumdan rahatsız olduklarını fakat sağlık bakımından aslında çok daha fazla endişe duymaları gerktiğini de söyleyen Josephburg “Eğer ben futbolcu olsaydım ve sahada gözüme lazer tutulsaydı dehşete düşerdim” diyor. “Retina oldukça hassastır ve lazerin yoğunluğuna karşı koyabilecek kadar dayanıklı değildir” diyerek olayın ciddiyetini gözler önüne seren Josephburg, en son Real Madrid ve Barcelona arasında oynanan El Clasico maçında Ronaldo ve Messi’nin gözüne tutulan yeşil lazerlerin ise standart lazerlerden daha güçlü olduklarını şu sözlerle açıklıyor:

“Halka satılmasına izin verilen normal lazerler 3-5 miliwatt kadar güce sahiptir. 50 miliwatt üzerindekiler ise kesinlikle fiziksel zarar verir. Fakat retina konusunda durum daha hassas. Son zamanlarda kullanılan yeşil lazerler 1.25 watt güce sahip. Yani satılmasına izin verilen lazerlerden 200 kat daha güçlü ve internetten kolayca satın alınabiliyor. Bu konuda yetkililerin harekete geçmesi gerek. Tıpkı pilotların gözüne tutulduğunda nasıl suç sayılıyorsa spor müsabakalarında da aynı durum geçerli olmalı.”

Satışına izin verilen lazerin tehlikesi halk arasında iyi bilinen bir durum değil. Bu oyuncakları çocuklar da satın alınabiliyor. Fakat şimdilerde kullanılmaya başlanan yeşil lazerler olayı “200” kat daha ciddi bir boyuta taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV