Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kamuoyuna Açıklama

22 Mayıs 2018 tarihinde, www.optikgazete.com adlı internet sitesinde, “Erol Harbi’nin Yürüyüşünün Etkisi” başlıklı yazıda, Alcon ve firmamıza ait www.lenskullan.com internet sitesi hakkında çıkan içerik sebebiyle işbu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

25 Mayıs 2018 - 13:50 'de eklendi ve 2395 kez görüntülendi. A+A-

Kamuoyuna Açıklama

www.optikgazete.com adlı internet sitesinde, 22.05.2018 tarihinde, saat 16:14 yayınlanmaya başlayan, “Erol Harbi’nin Yürüyüşünün Etkisi” başlıklı içerikte, firmamız hakkında, yanıltıcı ve hukuka aykırı bir şekilde, firmamız tarafından internet üzerinden 2016 yılından beri son tüketiciye yönelik dolaylı kontakt lens “satışı” yapıldığı, bu site hakkında yapılan şikayetler nedeniyle Tıbbi Cihaz Satış Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğine aykırılık nedeniyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (“TİTCK”) tarafından müvekkil şirket aleyhine uyarı cezası verildiği belirtilmiş, Erol Harbi’nin yürüyüşü nedeniyle satış yapıldığı iddia edilen firmamıza ait www.lenskullan.com internet sitesinin kapatıldığı belirtilmiş ve devamında firmamız aleyhine faaliyet durdurma cezası uygulanması gerektiği şeklinde ifadelerle kamuoyunu etkilemeye çalışılmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, söz konusu içeriğe, Beykoz Sulh Ceza Hakimliğinin 2018/664 D.İş sayılı, 24.05.2018 tarihli kararı uyarınca, “talebe konu haber içeriğinin firmamızın ticari itibarını zedeleme ve marka hakkına saldırı niteliğinde bir yayın olduğu göz önüne alınarak, kişilik haklarına saldırı niteliğinde yayımın yapıldığı gerekçesiyle” Erişimin Engellenmesine karar verilmiştir.

Söz konusu mahkeme kararı, yayımlanan içeriğin asılsız ve firmamız kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu tespit etmiştir.

Ayrıca, söz konusu içerikte iddia edilen uyarı işlemiyle ilgili olarak, her ne kadar firmamızın www.lenskullan.com internet sitesinde lens satışı yapılması sebebiyle, uyarı cezası aldığı anlamına gelecek ifadeler kullanılmış ise de, firmamız aleyhinde 2017 senesinde TİTCK tarafından uygulanan uyarı işleminin dayanağı optiklere yönlendirme yapıldığı iddiasıdır.

Kaldı ki, işbu uyarı işlemi, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 14.12.2017 tarih ve 2017/993 Esas, 2017/2424 Karar sayılı kararı ile hukuka aykırı bulunmuş ve İPTAL edilmiştir.

Maalesef ki, Erol Harbi şirketleri aracılığı ile firmamız aleyhinde müteakip kereler bu tür şikâyetlerde bulunulmuş ve www.optikgazete.com aracılığı ile gerçeği yansıtmayan benzer yazılar daha evvel de yayınlamıştır.

Zira 2017 yılında söz konusu şirketlerin vekili tarafından “Internet Üzerinden Kontakt Lens Pazarlama ve Satışı Yapan Alcon’a İdari Yaptırım Kararı” başlıklı bir yazı yazılmış ve bu yazı da yine sözü geçen internet sitesinde yayımlanmıştır.

2017 Mayıs ayında yayımlanan iş bu yazı hakkında da, firmamız tarafından hukuki işlem başlatılmış ve Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin 2017/399 D.İş sayı ve 26.05.2017 tarihli kararıyla, söz konusu internet adresinde yer alan haber başlığının, firmamıza uygulanan idari yaptırım kararını yansıtmadığı, gerçek haber olmadığı, yayın içeriğinin Alcon’un kişilik haklarını ihlal edici düzeyde nitelikte olduğu gerekçesiyle söz konusu yazının da Erişiminin Engellenmesine karar verilmiştir.

Yukarıda izah edilen sebeplerle, www.optikgazete.com adlı internet sitesinde Alcon hakkında çıkan asılsız ve hukuka aykırı içeriklere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kan...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018/11668 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile asgari ücret desteğine esas pa...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin finansmanı içi...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin sağlık sistemine gelecek 5 yıl boyunca yapılacak yıllık ortalama yüzde 3,4...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere mahkeme’ d...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçüler ve Optisyenler derneklerinin Sağlık Bakanlığına, Oda ve Birlik kurulması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicile...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla ...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere m...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçül...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve ...

Almanya’ nın en iyi ciro yapan optik zincir mağazaları! Almanya’ nın en iyi...

Zirvedeki 10 zincirin 2016-2017 yıllarına ait ciroları ve pa...

Ramazan Bayramında Yollar Yine Kan Gölüne Döndü Ramazan Bayramında Yollar...

Ramazan bayramında yollar yine kan gölüne döndü. Meydana gel...

İngiliz Optisyenler Derneği Tarihi Müzesi İngiliz Optisyenler Derne...

Muhtemelen Londra'ya gidenler, daha büyük ve daha iyi biline...

“EssilorLuxottica” İlk Genel Kurul Bildirisi “EssilorLuxottica&#...

EssilorLuxottica, 7 Haziran 2018 tarihli toplantısında, Essi...

Güneş gözlüğü ile ilgili bu bilgi sizi çok şaşırtacak! Güneş gözlüğü ile ilgili ...

Karadeniz Optisyen Gözlükçüler Derneği Başkanı Ali Mutlu, Ça...

Magazin HABERLERİ
Web TV