Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kamuoyuna Açıklama

22 Mayıs 2018 tarihinde, www.optikgazete.com adlı internet sitesinde, “Erol Harbi’nin Yürüyüşünün Etkisi” başlıklı yazıda, Alcon ve firmamıza ait www.lenskullan.com internet sitesi hakkında çıkan içerik sebebiyle işbu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

25 Mayıs 2018 - 13:50 'de eklendi ve 2546 kez görüntülendi. A+A-

Kamuoyuna Açıklama

www.optikgazete.com adlı internet sitesinde, 22.05.2018 tarihinde, saat 16:14 yayınlanmaya başlayan, “Erol Harbi’nin Yürüyüşünün Etkisi” başlıklı içerikte, firmamız hakkında, yanıltıcı ve hukuka aykırı bir şekilde, firmamız tarafından internet üzerinden 2016 yılından beri son tüketiciye yönelik dolaylı kontakt lens “satışı” yapıldığı, bu site hakkında yapılan şikayetler nedeniyle Tıbbi Cihaz Satış Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğine aykırılık nedeniyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (“TİTCK”) tarafından müvekkil şirket aleyhine uyarı cezası verildiği belirtilmiş, Erol Harbi’nin yürüyüşü nedeniyle satış yapıldığı iddia edilen firmamıza ait www.lenskullan.com internet sitesinin kapatıldığı belirtilmiş ve devamında firmamız aleyhine faaliyet durdurma cezası uygulanması gerektiği şeklinde ifadelerle kamuoyunu etkilemeye çalışılmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, söz konusu içeriğe, Beykoz Sulh Ceza Hakimliğinin 2018/664 D.İş sayılı, 24.05.2018 tarihli kararı uyarınca, “talebe konu haber içeriğinin firmamızın ticari itibarını zedeleme ve marka hakkına saldırı niteliğinde bir yayın olduğu göz önüne alınarak, kişilik haklarına saldırı niteliğinde yayımın yapıldığı gerekçesiyle” Erişimin Engellenmesine karar verilmiştir.

Söz konusu mahkeme kararı, yayımlanan içeriğin asılsız ve firmamız kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu tespit etmiştir.

Ayrıca, söz konusu içerikte iddia edilen uyarı işlemiyle ilgili olarak, her ne kadar firmamızın www.lenskullan.com internet sitesinde lens satışı yapılması sebebiyle, uyarı cezası aldığı anlamına gelecek ifadeler kullanılmış ise de, firmamız aleyhinde 2017 senesinde TİTCK tarafından uygulanan uyarı işleminin dayanağı optiklere yönlendirme yapıldığı iddiasıdır.

Kaldı ki, işbu uyarı işlemi, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 14.12.2017 tarih ve 2017/993 Esas, 2017/2424 Karar sayılı kararı ile hukuka aykırı bulunmuş ve İPTAL edilmiştir.

Maalesef ki, Erol Harbi şirketleri aracılığı ile firmamız aleyhinde müteakip kereler bu tür şikâyetlerde bulunulmuş ve www.optikgazete.com aracılığı ile gerçeği yansıtmayan benzer yazılar daha evvel de yayınlamıştır.

Zira 2017 yılında söz konusu şirketlerin vekili tarafından “Internet Üzerinden Kontakt Lens Pazarlama ve Satışı Yapan Alcon’a İdari Yaptırım Kararı” başlıklı bir yazı yazılmış ve bu yazı da yine sözü geçen internet sitesinde yayımlanmıştır.

2017 Mayıs ayında yayımlanan iş bu yazı hakkında da, firmamız tarafından hukuki işlem başlatılmış ve Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin 2017/399 D.İş sayı ve 26.05.2017 tarihli kararıyla, söz konusu internet adresinde yer alan haber başlığının, firmamıza uygulanan idari yaptırım kararını yansıtmadığı, gerçek haber olmadığı, yayın içeriğinin Alcon’un kişilik haklarını ihlal edici düzeyde nitelikte olduğu gerekçesiyle söz konusu yazının da Erişiminin Engellenmesine karar verilmiştir.

Yukarıda izah edilen sebeplerle, www.optikgazete.com adlı internet sitesinde Alcon hakkında çıkan asılsız ve hukuka aykırı içeriklere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Alcon Laboratuvarları Ticaret A.Ş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indirim yaptı!

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsatçılığa çevirenlere karşı, iş yerinde “Paramıza sahip çıkıyoruz” kampanyası ...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ d...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu genel başkanı Turgut Vardi, yaptığı açıklamayl...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Dolar artıyor, sektörümüz daralıyor! Dolar artıyor, sektörümüz...

Sektörlerde maliyetlerin artmasının beraberinde gelecek zam ...

İhtiyaç sahipleri yıl boyu et ile buluşacak İhtiyaç sahipleri yıl boy...

Türk Kızılay’ı Kadıköy Şubesi OptisyeninSesi Haber aracılığı...

Magazin HABERLERİ
Web TV