a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

ECOO’ nun İnternet’ ten Lens satışı ile ilgili görüşü

Avrupa Optometri ve optik konseyi(ECOO), mesleki niteliği bulunmayan satıcılar tarafından internet üzerinden, özelikle kozmetik kullanım için (Plano reçeteli-Diyoptri numarası olmayan) şekilde ve bir kanuni düzenleme olmadan satılan kontakt lensler hakkında büyük endişeler duymaktadır.   1)Bu endişeler için mevcut sebepler, potansiyel riskle ilgili olup, şayet hastanın muvafakati yoksa yahut ilgilinin mesleki yönetim bilgisi yetersiz ise görmeyi […]

06 Ocak 2015 - 10:32 'de eklendi ve 1790 kez görüntülendi. A+A-

ECOO’ nun İnternet’ ten Lens satışı ile ilgili görüşü

Avrupa Optometri ve optik konseyi(ECOO), mesleki niteliği bulunmayan satıcılar tarafından internet üzerinden, özelikle kozmetik kullanım için (Plano reçeteli-Diyoptri numarası olmayan) şekilde ve bir kanuni düzenleme olmadan satılan kontakt lensler hakkında büyük endişeler duymaktadır.

 

1)Bu endişeler için mevcut sebepler, potansiyel riskle ilgili olup, şayet hastanın muvafakati yoksa yahut ilgilinin mesleki yönetim bilgisi yetersiz ise görmeyi tehdit eden durum herhangi bir formdaki kontakt lensin göze takılması ile yükselebilmektedir.

 

.
Kontakt lenslerle ilgili komplikasyonlar, sigara içme ve yaşlılık gibi Basit yaşam tarzı dâhil, geniş dağılım gösteren çeşitli sebeplerden meydana gelmektedir. Ancak bunların içinde en önemli olanı hastanın muvafakati (onayı)alınmadan gittikçe artan bir lens kullanımıdır.
.
Avrupa’daki kontakt lens takıcıları için verilen 25 milyon nüfus içinde, Az rastlanan reaksiyonlar bile olsa, durum geniş sayıdaki kullanıcıları etkileyebilir.
.
2)Kontakt lenslerle ilgili EPİDEMİYOLOJİK hastalıklara Özellikle yeni tip ve şekillerdeki lenslerin piyasaya çıkışı ile ilişkili anlayış moda olan lensin seçimi bilgilerini haiz olmayan meslektaşlar için kesin olup, bu konuda hijyenik istemler ve lensin takılması tarifnamelerinin düzenlenmesi ve yayınlanması gerekmektedir.
.
Son 10 yıl içinde açıklanan risk verileri, lensin kullanımının başlangıç periyodunda, dikkatli müşadelerin (gözlemlemelerin)yapılmasının çok önemli olduğunu belirtmekte ve yeni teknolojilerin acele ve erken adaptasyonunun değişik partnerler de farklı riskler bulunduğunu göstermektedir.
.
3) Optisyenler, Optometristler ve Oftalmolojisiler tarafından hazırlanmakta olan ve tüketiciyi göz sağlığı problemlerinden korumak için dizayn edilen düzenleme ve mevzuatlar, daha ziyade kontakt lenslerin reçeteleşmesi ve satışına ait bulunmaktadır.
.
Üretim sürecinin başlangıç aşamasından itibaren itibaren gerekli tedbirler başlatılmalı ve ikame şekillere yer verilmeli ve lens takılacak hastaya ait ilk tespitten itibaren kullanıcının uzun süreli yönetimine kadar devam etmelidir.
.
Herhangi bir kontakt lensin hastaya tespiti(takma ve çıkartma) mutlaka bir göz koruması meslek adamı tarafından yapılmalı ve bu meslek adamının oküler yüzey dokusu (kornea) ile ilgili kontra endikasyonları tahmin ve değerlendirme yeteneği ve bilgilerine sahip olması ve güncelleştirilmiş gözlük reçetesini elde ederek, bununla bağlantılı şekilde kontakt lensin emniyetli kullanımını sağlamalıdır.
.
Kontakt lensin modeli dizaynı(tasarımı) materyali ve bakım rejimi kontakt lens pratisyeni tarafından bireyin istemlerini karşılayacak şekilde dikkatli biçimde seçilmelidir.
.
Lenslerin hastaya dispense edilmesinde lense ait günlük el işlemlerinin yönetimi ve münakaşası yapılan bakım şekli ve defekli (kusurlu) bir lensin göze takılması gibi, gözde tehlike yaratılması, müteakip aşamalarda problemlere sebep olabilirken, muvafakat verilmemiş bir bakım rejimi tahrip edici etkilere sebep olabilir.
.
Şahsın bir defa lensi taktıktan sonra, belirlenmiş düzenli aralıklarla görülmesine ve lensin takılışının gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır. Bu gözden geçirilme ve kontakt lensin bakımı rejimleri görme performansı lensin göze tespiti(Takıp çıkartma) işi ve oküler yüzeyle intibak(uyum sağlamak) ve bütünlük teşkil etme bakımından olacaktır.
.
Kontakt lens kullanıcıları ,pratisyen tavsiyelerini takip etmek üzere cesaretlendirilmeli ve meydana gelebilecek (advers-ters) reaksiyonlar için bilgilendirilmelidir.Bakım sonrası pratisyenin tekrar ziyaretlerinde uygun ve rahatlatıcı işlemlere ihtiyaç olabilir.Bu hizmetler ancak tam kalifiye olmuş optisyenler, optometristler veya oftalmologlar tarafından sağlanabilir.
.
Bireylerin kendi lenslerini internet üzerinden satın almamaları en doğru yoldur. Bu satın almanın yapılması kendi göz sağlıkları için yapılan genel tavsiyelerin daha az takip edilmesini göstermektedir.Bu kimseler  aynı zamanda kontakt lens kullanıcılarına ait koruyucu sağlık bakımı rutin işlerinin hayati bir kısmı olan sıkça yapılan muayenelerden sıkıntı ve endişe duyduklarından kontakt lens takılmasını müteakip yapılması gerekli doktor ziyaretlerini pek az aramaktadırlar.
.
Otorizasyonu olmayan biçimde satış uygulaması gösteren ve monitör olmayan dekoratif kozmetik kontakt lensleri takanların oküler komplikasyonlara maruz kaldıkları durumlar rapor edilmektedir.
Hastalık ve hijyen bakımından görme maksadı ile diyoptrili bir kontakt lens takılması ile dekoratif ve kozmetik maksatlarla takılan plano(numarasız) bir lensin farkı bulunmamaktadır.
.
Risk her ikisinde de aynıdır.ancak sonuçlar internet üzerinden veya kanuni düzenlemesi yapılmamış bir satıcıdan lensi satın alan ve uygun bakım ve tavsiyelere daha az riayet eden şahıslar için daha tehlikeli görülmekte ve kontakt lens takıcıları ile birleşik problemlerin minimize edilmelerine ihtiyaç bulunmaktadır.
.
Her çeşit lenslerin tedarikine ait kanuni düzenleme ve bu konunun pratisyenleri, kontakt lens takıcılarında oküler değişimlerin mukadder(kaçınılmaz) olan risklerini minimize etmelidirler. (en aza indirgemelidirler)
.
Bu raporlara göre, akut görmeyi tehdit eden enfeksiyonları ve İltihaplanmaları karşılaştırmayı denedikçe çoğunun hastane girişine ihtiyacı oldu görülmektedir.
Judith MORRİS
BSc MSc FCO optom FAAO FIACLE
BSc Bachelor of Science :Bir bilim dalında Üniversite kolej kursunu tamamladığınız zaman aldığınız derece
.
MSc :Master of Science :Bir Üniversite veya kolejde daha ileri bir kursu veya bir bilim dalında araştırmayı tamamladığınınzda aldığınınz ikinci bir kalifiyelik belgesidir.
Yazarın biyografisi
.
Judith MORRİS  İngiltere Londra City Üniversitesinden mezun olmuştur.kendisi optometri enstitüsü direktörü olana kadar ,moorfields göz hastanesi kontakt lens departmanında senior optometrist di .Bayan MORRİS halen City üniversitesinde kontakt lens öğretimi direktörü olarak hizmet görmekte ve optometri Enstitüsünde senior kilinisyenlik yapmaktadır.byn Morris’in geçmişteki mesleki pozisyonları (BCLA-British Contakt Lens Association ve Optometristler koleji başkanlığını içermektedir .Kendisi aynı zamanda genel optik konseyi (GOC)nin seçilmiş üyesi olup ,halen (İACLE-Uluslar arası kontakt lens egiticileri birliğinin Avrupa bölgesi başkanıdır.JUDİTH MORRİS kontakt lens manual kitabının yazarlarından olup ,Dünya çapında toplantılarda sunulan çok sayıda yazılı TEBLERİ (makaleleri bulunmaktadır)
.
Referanslar(yararlanılan kaynaklar) :
References
1. Stapleton F, Dart JK, Minassian D. Risk factors with contact lens related suppurative keratitis CLAO J 1993;19:204-10
2. Nilsson SE, Montan PG. The annualised incidence of contact lens related induced keratitis in Sweden and its relation to lens type and wear
schedule: results of a 3-month prospective study. CLAO J 1994; 20:225-30
3. Cheng KH, Leung SL, Hoekman HW, Beekhuis WH, Mulder PG, Geerards AJ, Kijlstra A, Incidence of contact-lens-associated microbial keratitis
and its related morbidity. Lancet 1999;354:181-5
4. Seal DV, Kirkness CM, Bennett HG, Peterson M. Population-based cohort study of microbial keratitis in Scotland: incidence and features. Cont
Lens Anterior Eye 1999;22:49-57
5. Morgan PB, Efron N, Hill EA, Raynor MK, Whiting MA, Tullo AB. Incidence of keratitis of varying severity among contact lens wearers Br J
Ophthalmol 2005;89:430-6
6. Stapleton F, Keay L, Jalbert I and Cole N. The Epidemiology of Contact Lens Related Infiltrates. Optometry and Vision Science 2007;84:257-272
7. Keay L, Stapleton F. Development and evaluation of evidence-based guidelines on contact lens-related microbial keratitis. Contact Lens and
Anterior Eye 2008 31; 1: 3-12
8. Efron N and Veys J. Defects in disposable contact lenses can compromise ocular integrity. ICLC 1992;19:8-18
9. Radford CF, Minassian DC, Dart JK. Acanthamoeba keratitis in England and Wales: incidence, outcome and risk factors. Br J Ophthalmol
2002;86:536-42
10. Fogel J and Zidile C. Contact lenses purchased over the internet place individuals potentially at risk for harmful eye care practices. J AOA
2008;79:23-35
11. Snyder RW, Brenner MB, and Wiley L. Microbial keratitis associated with plano tinted contact lenses. CLAO J 1991; 17:4 252-5
12. Steinemann TL, Pinninti U, Szczotka LB et al. Ocular complications associated with the use of cosmetic contact lenses from unlicensed vendors.
Eye & Contact Lens 2003;29:196-200
13. SteinemannTL, Fletcher M, Bonny AE et al. Over-the-Counter Decorative Contact Lenses: Cosmetic or Medical Devices? A Case Series. Eye &
Contact Lens 2005;31:194-200
.
.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx