favor
Optisyenin Sesi

İcraatın içinden

Hükumet bile alacaklarını ötelemeye çalışırken, bizim olan bu birlik niye meslektaşı mesajla, aramayla kullanamayacağı parayı tahsil etmeye uğraşır, taciz eder anlamış değilim.

24 Aralık 2020 - 14:41 'de eklendi ve 9648 kez görüntülendi. A+A-

İcraatın içinden

Sevgili meslektaşlarım;

Göreve gelen her siyasinin yapmak istediği, vadettiği bir takım icraatları, bir veya bir kaç planı (a planı, b planı, c planı, … z planı) vardır. 1980 li yıllara döndüğümüzde o dönemlerin önemli siyasetçisi daha sonraki günlerde sırası ile başbakanımız ve Cumhur Reisimiz olan Sayın Turgut Özal’ın her ay düzenli olarak yaptığı “İcraatın İçinden ” isimli isteseniz de, istemeseniz de izlemek zorunda olduğunuz (S&S kanunu-tek kanallı yıllar) bir sunumu olurdu. Ay boyunca yapılanların hesabını verir, halkın merakını giderir, reklamını yapardı. İzleyen izler, izlemeyenler televizyonlarını kapatır hane sakinleri ile hasbihal ederdi.

Kısa bir süre önce sektörümüz için seçilen oy verenin de, vermeyenin de başkanı olan Sayın Ayhan Demircan uzun zamandır başsız kalan gözlükçülerin ve optisyenlerin 1.bölge İstanbul odasının başkanı oldu. Hayırlı uğurlu olsun.

Sayın başkanımız, ilk icraat olarak yıllardır Doğubank işhanı içinde faaliyet gösteren dernek ve sonradan oda ikametgahı olan yerimizi değiştirdi. Kirası ne kadardır? Sanki meslek için yapacak başka masraflık yer yokmuş gibi mesleğimizi bir plazaya taşıdı. Tabi ki konu sadece kira değil. Yenilenen mefruşat ve koltuk takımları da bu giderin bir parçası oldu. Taşıdı da alan o kadar büyük geldi ki fazla gelen bir katı Makinacılara ayırıp genç optisyenlere staj alanı yapacağını duyduk.

Oysaki bu gençleri odamız değil mezun oldukları okullar stajlamalıydı. Görev onlarındı. Büyük bir özveri ile onların işini de üzerine aldı. Diğer açıdan bakınca sayın başkan makinacının, makinalarını ön safa taşıdı, desteğin borcunu ödedi.

Başkanın İcraatları bununla da bitmedi. Durmak yok yola devam dedi bu seferde ülkemizde saat 19.00 da kapanan eczanelerle boy ölçüştü onlar 19.00 da dükkan kapatırsa ben 18.00 de kapatır ve daha uzağa fırlatırım dedi. Bizleri düşündü. Bunun resmi talebini de İstanbul il sağlık müdürlüğüne yaptı. Tabi tok açın halinden anlamazdı.

Başkanda anlamadı. (Saat 16.30 da kapanan bir devlet hastanesinin önünde dükkanım olsa bende öğle yaparım. Tabi oda öğle yaptı.) Kendi uzun istirahatinden tüm meslektaşlarım faydalansın deyip bununla ile ilgili açma, kapama saatlerini geriye çekti. İşte en büyük icraatı da buydu. Oysaki biz mahalle esnafları işten çıkan genç cebinde parası, kredi kartı ve harcama potansiyeli olan, kaliteli, markalı, para bırakan, günü kurtaran kitleyi tamda o saatlerde bekliyor oluyorduk. Fakat sayın başkan bundan bihaber icraatlarını yapmaya devam ediyordu. Yine Sayın Başkan başa geleli kaç ay oldu hesaplamak lazım, halen hiç bir esnafa selamın aleyküm teşekkür ederim beni seçtiniz veya seçmediniz nasılsınız, iyi misiniz, mesleğimizi nerelere nasıl taşırız fikriniz nedir diye sormadı. Aslında yapması gereken en büyük icraat buydu. “İcraatın İçine” en öne bunu koymalıydı. Esnafın derdini talebini dinleyip programını ona göre yapmalıydı. Fakat gerek bile görmedi. Koltuğundan kalkmadı.

Sevgili Meslektaşlarım;

Aylardır kuruldu kurulacak diye beklediğimiz odamız nihayet kuruldu. Fakat Yasa da yapılan hatalar maalesef odalarımızı zor bir sürece soktu. Yargıtayın Oda hareketimize yönelik iptal kararı Anayasa mahkemesine sunuldu ve oradan gelecek kararı bekleniyor. Birlik ve odalarımızın kasamızda tahmini 5.000.000 tl paramız olduğunu düşünüyorum. Paraya ihtiyacı olmayan oda birliğimiz işsizliğin tavan yaptığı şu günlerde meslektaşlarından gelecek olan 2020 yılının aidatı olan 7.000.000 tl nin peşine düşmüş. Halbuki yasamızdan kaynaklı bir iptal olursa toplamda 12.000.000 tl sektör parası hazineye devir olacak.  Hükumet bile alacaklarını ötelemeye çalışırken, bizim olan bu birlik niye meslektaşı mesajla, aramayla kullanamayacağı parayı tahsil etmeye uğraşır, taciz eder anlamış değilim.

Alın teri ile kazandığımız paralarımız nerelere gidecek ah! ah! vede ah!

Kalın sağlıcakla.

 

Levent Akagündüz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonunuzu bırakın biz arayalım....

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlarda büyüme!

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi Optik mağazalarında görüldü....

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecektir

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir....

Bu neyin kafası? Bu neyin kafası?

"Ya benimsin ya kara toprağın"...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(7 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa nizam oğlu
Mustafa nizam oğlu
9 ay önce

Leventcim kesinlikle katılıyorum hepimizin derdi bilmiyorum herkes aldı mı almadı ama bir halk bankasına 25 milyon TL para aldık evraklarımızı teslim ettik paramızı aldık Altı ay sonra ben öyle aldım sesli yazıyorum kusura bakmayın cümle düşüklüğü olabilir Altı ay sonra listede birikren parayı ödedim kız bana bakıyor ben ona bakıyorum kız bu kadar mı yatırıyorsunuz dedi ben de ben paranın üstünü bekliyorum dedim abi dedi sizin borcunuz yani 1 milyar küsür lira daha fazla ben para bekliyorum sen benden para istiyorsunuz neyse uzatmayalım bir esnaf saat kooperatifi’ne üyolmadığım için 0:45’ten bile daha fazla demişler 1.000.000.100 TL daha fazladan para ödedim… Read more »

Zinnet Ebru KAYTARAN
Zinnet Ebru KAYTARAN
9 ay önce

Unutmamalıyız ki 1.Bölge İstanbul odamız tüm Türkiye deki gözlükçü meslektaşların 4 de 1 üye sayısına sahip en büyük odadır, mevcut yönetim birliğin gönderdiği yazıdan anladığımızı kabul etmese de aidat toplamak yönetimin yetkisindedir. Birlik alacağı %35 in pesinde maalesef. Seçim öncesi odalar aidat almasın, SGK sözleşme ücretleri aidatlardan düşülsün imza kampanyaları paylaşılırken yönetimde olup yapabilecek yöntem de mevcut iken diğer odalar ile kötü olmamak için harekete geçmemek ne kadar doğru meslektaş bunu unutur mu? İyi düşünmek gerekir. Biz üyeler elbette aidatlarımızı ödemeliyiz kamu kurumu niteliğinde oda ve birliğimiz çalışabilsin değil mi ? Ancak SGK sözleşme yenileme ücretleri OCAK ayında ödenecek görevini… Read more »

Levent Akagündüz
Levent Akagündüz
9 ay önce

Tüm beklentimiz Oda yönetimi dik dursun ve aldığı kararlarda İstanbullu meslektaşlarının haklarını savunsun.

Zinnet Ebru KAYTARAN
Zinnet Ebru KAYTARAN
9 ay önce

tek beklentimiz.

ORHAN TIRPAN
ORHAN TIRPAN
9 ay önce

Ayhan Demircan başkanım Antalya toplantısında yanılmıyorsam söz alarak ücret toplanmasını istemedi.yani gözlükçülerin yanındadır daima.

oradan gelen cevap bu ücretlerin kesinlikle alınması yönünde.

Levent Akagündüz
Levent Akagündüz
9 ay önce
Reply to  ORHAN TIRPAN

İnşallah amin.

Levent Akagündüz
Levent Akagündüz
9 ay önce
Reply to  ORHAN TIRPAN

Sevgili kardeşim ;Ödemeyi unutmayın mesajları halen geliyor. Bu nasıl istememek ben anlamış değilim. Bu ne perhis bu ne lahana turşusu bir durum var gibi sen ne dersin bu işe?

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonu...

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlar...

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi ...

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecek...

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî G...

Sağlık Bakanı’ na ’’Amazon’’ mektubu Sağlık Bakanı’ na ’’Amazo...

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, yazdığı bir mektupla Amazon’...

Amazon, Türkiye’ de sağlık alanına giriyor! Amazon, Türkiye’ de...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyaca ünlü inte...

SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

14 Ekim Dünya Görme Günü 14 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Tek acil! Tek acil!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildiğ...

Sistemi kurmaya çalışıyoruz Sistemi kurmaya çalışıyor...

Yüce Mahkemelerimizin verdiği kararlar apaçık ortadayken, bu...

Merve Optik yeni sezonda Omega, Longınes ve Max Mara ile hazır Merve Optik yeni sezonda ...

Modaya uygun renkler, desenler ve çerçevelerdeki detaylar di...

Magazin HABERLERİ
Web TV