a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

TIP MERKEZLERİ VE OPTİKÇİLER İNCELEMEYE ALINDI

Sgk İl Müdürü Muhammet Gerçek, devleti zarara uğratan tıp merkezleri ve optik satıcılarını tespit edeceklerini açıkladı.   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü, Adana’da sosyal güvencesi olan vatandaşların kafile halinde göz merkezlerine götürülüp, göz muayenesinden geçirilmesi ve gözlük verilmesi konusundaki ihbarları ve kuruma yansıtılan faturaları incelemeye aldı. Sgk İl Müdürü Muhammet Gerçek, herhangi bir şikayetleri […]

04 Ağustos 2011 - 17:16 'de eklendi ve 1243 kez görüntülendi. A+A-

TIP MERKEZLERİ VE OPTİKÇİLER İNCELEMEYE ALINDI
Sgk İl Müdürü Muhammet Gerçek, devleti zarara uğratan tıp merkezleri ve optik satıcılarını tespit edeceklerini açıkladı.
 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü, Adana’da sosyal güvencesi olan vatandaşların kafile halinde göz merkezlerine götürülüp, göz muayenesinden geçirilmesi ve gözlük verilmesi konusundaki ihbarları ve kuruma yansıtılan faturaları incelemeye aldı.

Sgk İl Müdürü Muhammet Gerçek, herhangi bir şikayetleri olmadığı halde vatandaşlara göz muayenesi yapıp ve gözlük yazarak devleti zarara uğratan tıp merkezleri ve optik satıcılarını tespit edeceklerini açıkladı. Adana’da 5 göz merkezi ve 102 optik satıcısının kayıtlarını incelemeye başladıklarını belirten Muhammet Gerçek şunları söyledi: “Kayıtlarda, aynı tarihte muayene olan ve gözlük verilen vatandaşları belirleyeceğiz. Bu vatandaşlarımızı tekrar muayene ettirip, gözlerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını tespit ettireceğiz. Böylece ihtiyacı olmadığı halde gözlük verilen vatandaşlar ortaya çıkacak. Devleti zarara uğratan kişilerin hesap vermesini sağlayacağız. ”

ÖZEL EKİPLER KURULDU

Mahallelerden ‘ücretsiz muayene ve ücretsiz gözlük dağıtımı yapacağız’ diyerek vatandaşları servis araçlarıyla göz merkezlerine götüren ve göz hastalığı olmadığı halde gözlük yazdığı iddia edilen merkezlere yönelik yapılan uygulama kapsamında bir ekip kurduklarını belirten Gerçek şöyle devam etti: “Şirketlerde haksız kazancın önlenmesi için çalışıyoruz. Kurduğumuz özel ekiplerle, öncellikle vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendireceğiz. Daha sonra da göz merkezleri ve optiklerin faturalarını inceleme altına alacağız. Faturalardaki protokol sıra numaralarına bakarak, alt alta gelenleri inceleyeceğiz. TC numaralarından ikametlerini tespit edeceğiz. Tespit ettiğimiz aynı mahallede oturan kişilerin aynı gün aynı merkeze gittiği belirlenirse, bu kişilerin bilgilerine başvurarak nasıl yönlendirildiklerini tespit edeceğiz. Bu yolla insanların servis, kampanya ya da yönlendirmeyle gidip gitmediğini anlayacağız. Tespit ettiğimiz kuruluşlara cezai işlem uygulayacağız. ”

BİRÇOK YOLSUZLUK İDDİASI

Adana birçok kurumun usulsüzlük yaparak devleti dolandırdığının iddia edildiğini, ancak belge olmadığı için işlem yapamadıklarını anlatan Gerçek, şöyle konuştu: “Optikçiler çeşitli mahallelerden araçla ‘ücretsiz muayene ve ücretsiz gözlük dağıtımı yapacağız’ diyerek vatandaşları anlaşmalı oldukları tıp merkezlerine götürüyor. Giden vatandaşlara gözük bozuk olmasa dahi gözlük yazılıyor. Çoğu kurum bir sistem haline dönüştürülmüş. Sonuçta toplanan vatandaşlar göz merkezi için müşteri, optikçi için de gözlük demek.

Böylece hem halkın sağlığı tehlikeye giriyor, hem de devlet milyonlarca lira zarara uğruyor. Vatandaşlar için iyi gibi görülen bu durum birçok probleme yol açabilir. Kurumlar devleti dolandırmak için göz sorunu olmayan bir vatandaşa ‘göz sorunu var’ diyor ve ona göre rapor yazıyor. Bu gözlükleri kullanan vatandaşların gözlerinde gerçekten sorunlar oluşabiliyor. Eğer vatandaşa yanlış teşhis konulduğu ortaya çıkarsa daha büyük bir suç işlenmiş olunur ve cezası kurumun kapatılmasına kadar gider. Hatta usulsüz işlemden dolayı savcılığa sevk olduğu için hapis cezası dahi olabilir. ”

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/goz-merkezleri-ve-optikciler-incelemeye-alindi-7892.html

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamama...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
teco
teco
23 Ağustos 2011 17:17

hadi bakalım inşallah dedikleriniyaparlar ama yapamazlar ankarada dünya göz telekom genel müdürlüğünde topluyor diye şikayet ettik neden ce za yazılmadı haaaa istersen yazarsan hemen alınırsın görevden alırsın çünkü başbakan dünya optiğin açılışını yaptı baklava yedi ordan daha birçok örnek verilebilir yalan diyen çıksın karşıma

Emin
Emin
13 Ağustos 2011 10:29

tespite gerek yok,İst.Kartal göz.Temad aracılığı ile otobüslerle hasta topluyor ve bunuda sgk biliyor.İki aydırda bir işlem yapamadılar.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Would love your thoughts, please comment.x