a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Devlet gözlük vermiyor

Türkiye’de sağlık alanında yapılan dönüşümlerden en çok etkilenen ve eczanelerle eşdeğer bir yapıya sahip olan gözlükçüler, göz sağlığı problemlerinin de mihenk taşı durumunda. Gözlükçülerin ise en büyük problemi günden güne azalan devlet desteği.

04 Şubat 2013 - 18:42 'de eklendi ve 6141 kez görüntülendi. A+A-

Devlet gözlük vermiyor

Türkiye’de sağlık sektöründeki değişikliklerden nasibini almış bir sektörde Gözlük sektörü.

Çarşamba’nın önemli gözlükçülerinden Yunus Öziç ile sektörün sorunlarını konuştuk.

HABER – FOTO: Serkan KARAHAN- Türkiye’de sağlık alanında yapılan dönüşümlerden en çok etkilenen ve eczanelerle eşdeğer bir yapıya sahip olan gözlükçüler, göz sağlığı problemlerinin de mihenk taşı durumunda. Gözlükçülerin ise en büyük problemi günden güne azalan devlet desteği. Çarşamba’da uzun yıllardır gözlükçülük mesleği ile uğraşan Yunus Öziç ile söktürün sorunlarını konuştuk.
.
Öziç, konu ile ilgili açıklamalarında Devletin artık gözlük vermediğini verilenin ise sağlık yardımı altında cuzzi bir para olduğunu kaydetti. Öziç, “ Türkiye’de 1980’li yıllara kadar gözlük kullanımıda yaygın olmadığından kaynaklı gözlük için belli bir sağlık desteği verilmiyordu. Bu süreç 80’den sonra Özal ile birlikte değişti. Özalın gözlük için vermeye başladığı devlet desteği ile birlikte göz problemi olanlar ücretsiz gözlük almaya başladılar. Bu rakam o dönemlerde 90 TL gibi bir rakamdı. Fakat bu rakam zaman içerisinde farklı iktidarlarla birlikte erimeye başladı. Şimdi ise adını bile tamamen değiştirerek gözlük değil sağlık yardımına dönüştürerek 35 ila 50 TL arasında değişen bir rakama indirdiler” dedi.
.
Devletin sağlık yardımı altında gözlük kullanması gereken insanlara ödenen paranın yetersiz olduğunu dile getiren Öziç,  devletin verdiği para ile kaliteli bir gözlük almanın mümkün olmadığını ve daha sağlıksız camlar ve çerçeveler verildiğini dile getirdi. Gözlük camı esas alındığında üç tip cam olduğunu dile getiren Öziç, bunları; sıradan düz cam, yarı kırılmalı UV filtreli ve tam kırılmalı UV filtreli cam olarak nitelendirdi. Öziç, bunlar arasından göz için en uygun camın, UV ışınlarını tam kıran cam olduğunu belirtirken devletin verdiği para ile bu tarz bir camı almanın mümkün olmadığını söyledi.

‘Kalitesiz çerçeveler alerji ve kanser yapıyor’

Kalitesiz çerçevelerin Alerjiye ve kansere neden olduğuna dikkat çeken Öziç, “Gözlükte sadece cam seçimi değil çerçeve seçide çok önemli. Siz camın iyisini de alsanız aldığını çerçevenin metali yada diğer malzemesi de bir o kadar önemli, çünkü kötü ve kalitesiz çerçevelerin Alerjiye ve daha kötüsü kansere neden olma riski var. Bugün fırınlarda bile poşeti kaldırmaya çalışan hükümet, insanların sürekli üzerinde olan bir malzemenin plastik olmasına göz yumabiliyor” dedi.

Türkiye de son dönemde gözlük anlamında önemli gelişmeler olduğunu da kaydeden Öziç, “Çerçeve noktasında değil ama dünya ölçeğinde gözlük camı üreten fabrikalarımız var. Bu da Türkiye için önemli bir değer” dedi.

İnsanları gözlük seçimi yaparken dikkatli olmaya davet eden Öziç, “göz sağlığı önemli bir husus bu konuda insanların daha bilinçli olması gerekiyor. Ben elimden geldiği kadar çerçevenin de camında iyisinin ne demek olduğunu insanlara anlatmaya çalışıyorum. Gözünüzü düşüyorsanız iyi bir çerçeve ve iyi bir cam alın” dedi.

Gözlük sektöründe devlet desteğinin artması gerektiğini kaydeden Öziç, “bizim devlet gözlük veriyor diyebilmemiz için devletin gözlük için iyi bir para ödemesi gerekiyor. Bir çok arkadaşımız ve ben vatandaşlara daha iyi bir gözlük verebilmek için gayret gösteriyor. Ama devletin ödediği para ile bu pekte mümkün olmuyor. Bazen zarar da etsek insanları daha kalitelisine yönlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Opt.Gökhan
Opt.Gökhan
9 yıl önce

Aynen öyle. ‘Kalitesiz çerçeveler alerji ve kanser yapıyor’ evet doğru ama kimse bu çerçeveleri mağazasına sokmuyor sokamaz da. Cam olarak da en ucuz ve ağır camı ödüyor zaten.

Sgk cam ve çerçeve bedelini eğer biraz daha düşürecek olursa, sanırım herkes birer birer il müdürlüklerine gidip sgk optik sözleşmesi fesih dilekçesini verir herhalde. Keşke SGK, milletvekillerine ödediği cam çerçeve toplam bedelin çeyreğini normal vatandaşımıza yani bizlere de ödese.

erkan
erkan
9 yıl önce

bencede çünkü çok ucuza gözlük verenler var ya bu piyasa gerçekten acayip kim ne tutturursa

Zeynel cakirlar
Zeynel cakirlar
9 yıl önce

Değerli meslektaşım çok önemli bir tespit yaptığınız için size çok teşekkür ediyorum . Önemli olan tüm meslektaşların olaya böyle bakması 45tl gözlük olmaz en normal bir cam 60 çerçeve 70 tl olmalı. Biraz düzgün Bi gözlük 250. 300. TL olmalı ne kadarını Sgk öder ne kadarını müşteri o bizi bağlamaz ama önce biz ısımızın degerini bilip mesleğimizi ucuzlatmamiliyiz.

Zeynel Cakirlar

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx