a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

DANALAR GİRMİŞ BOSTANA – Göray UĞURLU

“ORTAK BİR PROJENİZ YOKSA YOLLAR AYRILIR.” Aynen de öyle oldu, yollar ayrıldı. Bu sözün sahibi Sayın Abdullah Aydın. Peki neydi Sn. Aydın’ın sahiplendiği PROJE?  Kısa bir süre önce farklı düşüncelerin aynı çatı altında bulunmasını savunan bir kişi nasıl oluyordu da yüzseksen derece dönüş yapıp yeni bir dernek kurabiliyordu? Bununla da yetinmeyip kurduğu derneğin başına geçebiliyordu? […]

28 Kasım 2012 - 13:26 'de eklendi ve 1296 kez görüntülendi. A+A-

DANALAR GİRMİŞ BOSTANA – Göray UĞURLU

“ORTAK BİR PROJENİZ YOKSA YOLLAR AYRILIR.” Aynen de öyle oldu, yollar ayrıldı. Bu sözün sahibi Sayın Abdullah Aydın.

Peki neydi Sn. Aydın’ın sahiplendiği PROJE?  Kısa bir süre önce farklı düşüncelerin aynı çatı altında bulunmasını savunan bir kişi nasıl oluyordu da yüzseksen derece dönüş yapıp yeni bir dernek kurabiliyordu? Bununla da yetinmeyip kurduğu derneğin başına geçebiliyordu? Yeni derneğin kirası, sekreteryanın maaşları, kendisinin maaşı, yurtiçi, yurtdışı iş gezileri, dışarıdan gelecek misafirlerin masrafları. Bu listeyi uzatmak daha da mümkün. Peki bu derneğin asıl sahipleri kimlerdi? Bizler için bunu tahmin etmek hiç de zor değil.

   Gerçek sahipleri ne derse o olacaktı. Çünkü projenin sürdürülebilir olması, kısacası işlerin yarım bırakılmaması anlamına geliyordu. Şu soruyu da sormanın şimdi tam zamanı: Sayın Aydın kendisinin de başında bulunduğu eski dernek yönetimiyle beraber dokuz yıl boyunca hangi projenin hayata geçmesi için MÜTHİŞ BİR ÇALIŞMA yapmıştı? Cevap yine Sn. Aydın’dan: “Bir göz doktorundan çıkacak reçeteye mahkum yaşayan müesseseler olmamak adına mesleğin özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanabilmek adına müthiş bir çalışma yaptık bu dokuz yıl içersinde.” Hep beraber şunu anlıyoruz ki bu proje Türkiye’ye optometrinin getirilmesi projesiymiş. O zaman son bir soru daha. Açıkça görülüyor ki bu proje Sn Aydın’ın değil.

O sadece bir uygulayıcı. KİM BU PROJENİN ASIL SAHİPLERİ? Bunu bildiğimize göre BU PROJE KESİNLİKLE DIŞ KAYNAKLIDIR VE BİZE DAYATILMAKTADIR. BU PROJE KESİNLİKLE BİZİM PROJEMİZ DEĞİLDİR. BU PROJE TÜRKİYE’NİN PROJESİ DEĞİLDİR. Bugün gelinen noktada pek çok kişi optometrinin gelmesine sıcak bakıyorsa bu dokuz sene boyunca yapılan çalışmaların ve çalıştayların bir ürünüdür. Bu konuda mesafe alındığını kabul etmek durumundayız. Tüm bunları yaparken de hiç ağızlarından eğitimi düşürmediler. Ve hep onun altında gizlendiler. Bugün bile TOOMAD’ın sitesine girdiğinizde “EĞİTİM MESLEĞİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK YEGANE UNSURDUR.” yazısını görürsünüz. Eğitim doğaldır ki hepimizin en hassas olduğu konulardan biridir. Ülkemizde eğitim denilince karşı çıkanı zor bulursunuz. Bu eğitim konusunda ben de bir iki laf etmek isterim.
 
Dandini dandini dasdana
Danalar girmiş bostana
Kov bostancı sen onu
Yemesin bizim kavunu

Anneciğimin bebekken bize söylediği bir ninninin sözleri. Nereden bilebilirdim ki bunca yıl sonra küçücük çocuklar için söylenmiş bir ninninin sanki bardağına uyku ilacı atılmış gibi olanları uykudan uyandırmak için tekrar söylenmesine gerek duyulacağını. İnanın kırk yıl düşünsem böyle bir şey aklımın ucundan dahi geçmezdi. Bu ne müthiş bir çelişkidir.

Birilerine sorarsan kendilerinden başka herkes eğitime karşıdır. İşin garibi zamanla kendi yalanlarına kendileri de inanırlar. Askerlik yapan bilir. Askerlik bitene kadar her gün “Askerlik inecek” lafı kulaktan kulağa dolaşır. İşin garibi o dedikoduyu çıkaranlar sonunda bu yalana kendileri de inanırlar. Daha önce de değinmiştim. Öyle sorular vardır ki soruya soruyla karşılık verirsin. Sektörümüzde herhangi biri bana eğitimle ilgili bir soru sorsa aynı yöntemi kullanırım.

Derim ki “İyi de kardeşim bu eğitim dediğin ne için eğitim? Bu eğitim senin için mi, yoksa benim için mi? Bu eğitim kimler için?  Yoksa bu eğitim kurtlar için olmasın? Yoksa bu eğitim kuzuların yenmesi için yapılmasın?” Bunları söylediğimizde bize hemen “YOKSA SİZ EĞİTİME KARŞI MISINIZ? “derler. Ben de hiç tereddütsüz “Evet kardeşim. Yapılacak bir eğitim, biz kuzuların yenmesine neden olacaksa, bir kuzu olarak ben de bir defa değil on bin defa bu eğitime karşıyım.” derim. Derim, derim ama bazı kuzuların kurtlarla dansını görünce “Buna hangi yürek dayanır? ” diye de derin derin düşünmeden edemem. 

Şimdi siz söyleyin bakalım. Kavunu yemek için girmişse danalar bostana, nasıl kovacağız bu danaları bu bostandan? Bir meslektaşımızın dediği gibi kurtlar inmişse köyümüze, nasıl def edeceğiz bu kurtları başımızdan? Kim korkar danalardan ve kurtlardan diyen meslektaşlarımıza söyleyecek bir sözünüz var mı? Var mısınız böyle bir eğitime? Neden işbirlikçi kuzuların sessizliği içindesiniz? O zaman ben de derim ki

YOKSA SİZ EĞİTİME KARŞI MISINIZ“?

Göray UĞURLU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı geldi!

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici gözükmesi nedeniyle gözlük takmasını yasakladığı için eleştirildi....

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yürüten Cevdet Ceylan görevden alındı, yerine Kürşat Arat atandı....

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sinan
sinan
7 Aralık 2012 23:03

Avrupa Optometri ve Optik Konseyi (ECOO) 2012 Genel Kurul sonbahar toplantısı, 3-4 Kasım 2012 tarihlerinde İsveç Göteborg kentinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Derneğimiz Genel Başkanı Sayın Abdullah Aydin, Yönetim Kurulu üyesi Sayın Optometrist Ayşe Merve Uyar ve Yurt Dışı İletişim Koordinatörü Sayın Pınar Bedirli Schwarz katılmışlardır. PEKİ ECOO NUN DİĞER ÜYESİ BU TOPLANTIYA NEDEN VE NİÇİN KATILMADI?????ECOO NUN TÜZÜĞÜ TÜRKİYE ŞARTLARINA VE BİZİM ÇIKARLARIMIZA UYGUN DEĞİLSE, ECOO DAN ÇIKALIM O ZAMAN YA DA TOPLANTILARA MUTLAKA KATILIP TÜRKİYE ŞARTLARINA UYGUN OLMAYAN MADDELERE MUHALEFET ŞERHİ KOYALIM..ÜYESİ OLDUĞU HALDE TOPLANTILARA KATILMAMAK AMA AYNI ZAMANDA TOPLANTILARA KATILANLARI ELEŞTİRMEK HEM DEMOKRATİK HEM DE AKILCI DEĞİL..İŞTE O ZAMAN… Read more »

çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
1 Aralık 2012 19:55

Geleneksel Türk tiyatrosunun en az bilinen dallarından biri kukladır. Geçmişi çok eskilere dayanmakla birlikte 16. yy.’de Türkler tarafından kullanıldığı öne sürülmektedir. Başka bir deyişle Karagöz’den eski olduğu varsayımı güçlüdür.
GÜNÜMÜZDE GÖRÜYÜRUMKİ HALA GELENEKSEL KUKLA OYUNLARI OYNANIYOR.KONUSU İSE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ ORTA OYUNLARINDAN ALINMIYORDA OPTİK SEKTÖRÜNDEN ESİNLENİLİYOR.
BUYURUN OPTİSEYENLER,EMEKTAR GÖZLÜKÇÜLER ÜCRETSİZ OYUNA….GÜLERMİYİZ AĞLARMIYIZ KUKLAYA…

AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
29 Kasım 2012 14:06

Bütün gözlükçüler aklını başına toplasın. bizleri silip süpürmek isteyenler belli .Bu işe soyunup dernek kurduranları izleyip akıllı olalım; hem bize mal satıp semireceksin hemde zincir kurarak perakendeciliğe soyunacaksın. Altımızı oyup örneği yaşanmış küçük bakkalar gibi, telef edeceksin .Lütfen arkadaşlar gözlükçüler kooperatifi hele şükür kuruldu sermaye payı bizler için çok değil olabilen herkes üye olsun.KOOPERATİF % 30-40 AVANTAJLI FİYATLA üyelerine mal teklif ediyor .Özellikle anadolu gözlükçüleri için hatırı sayılır bir indirim sayılır. Bu vantajı ileride kooperatif üyeleri tek fiyat uygulamalı kampanyalarda kullanabilir.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
29 Kasım 2012 10:21

onlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlardır küresel sömürgeci güçlerin iş birlikçileri doğrultusunda
bu meslek şekillendirilmiştir dağınıklık bügün en büyük sorundur ilk iş olarak yapılması gereken
bütün meslektaşlarımızı tek çatı altında birleştirmektir ülkemizdeki iş birlikçilerine karşı tüm gözlükçü ve optisyenlerin milli birliğin oluşturulması net olarak ortaya gerekli hale gelmiştir bu adres
TÜRKİYE OPTİSYEN VE GÖZLÜKÇÜLER MESLEK BİRLİĞİ HAREKEDİDİR
küreselleşmeye karşı güç birliğidir

mehmet
mehmet
28 Kasım 2012 15:10

BU DERNEGIN YONETICILERI VEYA UYE OLAN ARKADSLARIMIZ MESLEKTASLARIMIZ CERCEVE CAM FIRMALAR I DESTEKLIYEN REKLAM VEREN HANGI FIRMA VARSA GELIN PROTESTOMUZU KOYALIM VE ARAMIZDA BARINDIRMIYALIM BUNLARIII TILKININ DÖNUP DOLAŞICAGI YER KURKCU DUKKANIDIR

zafer coşar
zafer coşar
28 Kasım 2012 14:01

BEN HEP SÖYLEMİŞİMDİR YİNE SÖYLÜYORUM, BU İŞİN CILKANANI ÇIKARDILAR; NE BU YA REÇETEYE GÖRE GÖZLÜK YAPIYORUM KIRK YIL OLDU, HERKEZ AKLINI BAŞINA ALSIN. İŞİ BİLMEYENLERİN PROJE ÜRETMELERİ DOĞALDIR ON SENEDİR OLUMLU BİR ŞEY YAPILMADI HEP PROJE ÜRETİM MERKEZİ ÇALIŞMAKTA. GECE GÜNDÜZ PROJE ÜRETİLİYOR ON SENEDİR GÖRDÜĞÜM BU..

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

Magazin HABERLERİ
Web TV
6
0
Would love your thoughts, please comment.x