a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu Yıl Gözde Alerji Erken Görülmeye Başladı

Adıyaman- Göz hastalıkları uzmanı Op.Dr. Lütfiye Yaprak, mevsim itibarıyla bu yıl alerjilere erken rastladıklarını belirtti. Mevsim başında alerjik tedavilere başlanmasını önerdiklerini ifade eden Op.Dr. Lütfiye Yaprak, “Bulunduğumuz coğrafya gereği alerjilere sık rastlıyoruz. Doğuda yoğun güneş var. Çiftçilikle uğraşan büyük bir kesimimiz var. Bunun dışında hiçbiri olmasa bile ev alerjilerinden tutunda, halı tüyüne karşı, hayvan tüyüne […]

16 Mart 2014 - 17:13 'de eklendi ve 1011 kez görüntülendi. A+A-

Bu Yıl Gözde Alerji Erken Görülmeye Başladı

goz_alerjisine_dikkatAdıyaman- Göz hastalıkları uzmanı Op.Dr. Lütfiye Yaprak, mevsim itibarıyla bu yıl alerjilere erken rastladıklarını belirtti.

Mevsim başında alerjik tedavilere başlanmasını önerdiklerini ifade eden Op.Dr. Lütfiye Yaprak, “Bulunduğumuz coğrafya gereği alerjilere sık rastlıyoruz.

Doğuda yoğun güneş var. Çiftçilikle uğraşan büyük bir kesimimiz var. Bunun dışında hiçbiri olmasa bile ev alerjilerinden tutunda, halı tüyüne karşı, hayvan tüyüne karşı, çiçek tozuna, polenine karşı alerji olabiliyor.

Mevsim oldukça sakin geçti. Bu yıl kış mevsimini pek görmedik. Çiçekler erken açtı, ortalık yeşermeye başladı. Bunun yüzünden bu yıl alerjilere daha erken rastladık. Şubat ayından itibaren hastalarımızda alerji bulguları görüyoruz.

Gözünde kızarıklık, sulanma, kaşıntı, göz altlarında şişlik, morluk, bu tarz bulgularlar bize başvuruluyor. Bu tarz yakınmaları olan hastalarımız bunu ihmal etmeden, bir göz hekimine başvuruda bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü biraz bekleyince böyle Nisan ayına doğru alerjiler daha bir müdahale edilemez, gözde hasar bırakır hale geliyor.

Ülkemizde ve özellikle de bulunduğumuz coğrafyada aşırı yoğunluk güneşe bağlı kaşıntıyı meydana getiren bir hastalığa da sık rastlıyoruz. Bu hastalık korneanın dışarıya doğru fıtıklaşması olarak, şişmesi incelmesidir. Bunu sık görüyoruz. Bu bizim için çok önemli. Özellikle çocuk yaşta ihmal etmemek gerekiyor” dedi.

Mevsim başı itibarıyla alerji tedavilerine başlanmasını önerdiklerini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lütfiye Yaprak; “Alerji tedavisinin zamanında başlamasının yanı sıra başlayan tedavinin de yine periyodik olarak bir göz hekimi kontrolünde gerekirse aylık kontrollerle takip edilip bu bahar, yaz aylarının en az alerjiyle geçirmelerini öneriyoruz.

Hastalarımıza bir başka önerimiz de gözlerine kesinlikle dokunmamalarını, kaşıntı hissettiklerinde gidip bol soğuk suyla yıkamaları ve doktorun önerdiği ilaçları kullanmaları, Çocuklara siperli şapka, dışarıda güneş gözlüğü kullanmalarını mutlaka öneriyoruz.

Güneş gözlüklerini bir gözlükçüden bir optisyenden alınmasını öneriyoruz.

Koyu renk camlı güneş gözlüklerini öneriyoruz. İlaçlarını bir göz hekimi kontrolünde düzenli olarak kullanırlarsa sezonu daha sıkıntısız tamamlayacaklarını tahmin ediyoruz. İlaçları doktor kontrolünde kullanmalarını istememizin sebebi de bazen kontrolsüz streoit yani kortizonlu ilaç kullanımı olabiliyor. O anlık rahatlatabiliyor ama ondan sonra yan etkilere rastlıyoruz.

Göz tansiyonu, katarakta neden olabiliyor. Bu anlamda hastaların mutlaka bir hekim kontrolünde dönemi geçirmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde ifade etti. – ADIYAMAN

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: ...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalac...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı?

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet olduğunu belirterek, “Katarakt, görme siniri dokusu gerilemesi, tavuk karası (g...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama programı

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımaktır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakala...

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi...

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi...

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı...

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reç...

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi...

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik d...

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rü...

Tıbbi Cihaz Taraflarının Dikkatine Tıbbi Cihaz Taraflarının ...

Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri ürün güvenliğini sağlamak amaçlı ...

ETO’ da seçimler yapıldı ETO’ da seçimler ya...

Beyaz listeden giren meslektaşlarımızın da dahil olduğu 41 k...

29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Magazin HABERLERİ
Web TV