Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Almanya’da Sağlık Harcamaları Cep Yakıyor

Diş tedavisi, gözlük ve özellikle de ilaç masraflarında sigortalının cebinden çıkan, istatistiklere göre son on yılda yüzde 40 oranında arttı; sağlık sigortaları bu yılın ilk üç ayında 100 milyon Euro açık verdi.

14 Temmuz 2019 - 18:02 'de eklendi ve 1783 kez görüntülendi. A+A-

Almanya’da Sağlık Harcamaları Cep Yakıyor

BERLİN — Alman sağlık sistemi yıllık 270 milyar Euroluk hacmiyle en önemli ekonomik branşlar arasında yer alıyor ve aynı zamanda gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 12’sini oluşturuyor.

Devlet tarafından organize edilen sağlık sistemi genel olarak bakıldığında sigortalıların bütün ihtiyaçları karşılamasına rağmen son yıllarda önemli gedikler vermeye başladı. Bunun başlıca nedeni hızla yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte sağlık hizmetlerinin pahalanması.

Almanya’da sağlık sigortası 2009’dan bu yana hukuki bir zorunluluk. Nüfusun yüzde 90’ı devletin resmi sağlık sigortasını kullanırken, yüzde 10’u ise özel sigorta şirketlerini kullanıyor.

Ülke ekonomik açıdan içinde bulunduğu refaha rağmen, dünyanın en pahalı dördüncü sağlık hizmeti sunan ülkesi durumuna geldi. Diş tedavisi, gözlük ve özellikle de ilaç masraflarında sigortalının cebinden çıkan, istatistiklere göre son on yılda yüzde 40 oranında arttı; sağlık sigortaları bu yılın ilk üç ayında 100 milyon Euro açık verdi.

Sağlık sigortaları ilaç sektörünü eleştirerek, piyasadaki rekabet şartlarının ve şirketlerin fiyat politikalarının saydam olmadığını iddia ediyor. Reçete zorunluluğu olan ilaçların fiyatları yasal olarak saptanıyor ve her eczanede aynı bedele satılıyor. Reçetesiz ilaçlar ise ürünü sunan veya satışa süren şirket eczane tarafından serbest bir şekilde belirleniyor.

Aspirin başta olmak üzere ağrı, soğuk algınlığı ve kas ağrıları gibi rahatsızlıklara karşı önerilen ilaçların büyük bir bölümünün sabit bir fiyatı yok. Nitekim ağrı kesici parasetemolu bir eczane 4 Euroya satışa sunarken, aynı ilacı başka bir eczane 6 Euroya satabiliyor.

Hastaları en çok etkileyen ve sürekli tartışılan bir konu, ilaç fiyatlarının Avrupa’daki diğer ülkelere göre yüzde 40’a varan oranda daha pahalı olması. Sürekli ilaç almak zorunda olan milyonlarca hasta örneğin komşu ülke Avusturya’ya kıyasla yüzde 40 oranında daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

Almanya’da 20 milyon dolayında kronik hasta bulunduğunu belirten tıp uzmanı Murat Üzel, ilaçların fiyatlarını düşürmek için sigorta kurumlarının ihale ve sözleşme yöntemlerini kullanarak, ilaç lobisine baskı yapması gerektiğini belirtiyor.

İhtiyaç duydukları ilaçlara daha az para harcamak isteyenler için internet üzerinden ısmarlama servisleri bir alternatif olarak gündeme geliyor. Yabancı firmalar Almanya’daki hastalara reçeteli ve reçetesiz ilaçları internet üzerinden daha uygun fiyata satabiliyor. Ancak uzmanlar internetten satış yapan firmalar arasında çok sayıda dolandırıcı firmanın da bulunduğunu ve çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Özellikle yan etkileri kestirilemeyen taklit ilaçları kullananların, bunu sağlıklarıyla ödeyebileceği uyarısı yapılıyor.

 Amerika’nın Sesi 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi.

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasaray'daki muayenehanesinde, gözlük yerine hastalarının, göz bebeklerinin önüne...

Çalışma Komisyonlarına üye alımları başladı Çalışma Komisyonlarına üye alımları başl...

Benimde bir düşüncem var, bende görev almak istiyorum, bende mesleğim için çalışabilirim diyen her meslektaşımızı bu komisyonlarda görm...

İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor...

Bölgelerde bulunan Optisyen /Gözlükçü meslektaşlarımızın sayısına göre belirlenecek olan temsilci sayısı ve başvuru sonuçları duyurulac...

Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkatine! Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkat...

Tıbbi cihaz satış merkezlerinde çalışmak üzere "sorumlu müdür", "satış tanıtım elemanı” ve "klinik destek elemanı” yeterlilik belgeleri...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Konta...

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasara...

Çalışma Komisyonlarına üye alımları başladı Çalışma Komisyonlarına üy...

Benimde bir düşüncem var, bende görev almak istiyorum, bende...

İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor İstanbul Odası bölge tems...

Bölgelerde bulunan Optisyen /Gözlükçü meslektaşlarımızın say...

Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkatine! Sorumlu Müdür belgesi ala...

Tıbbi cihaz satış merkezlerinde çalışmak üzere "sorumlu müdü...

2.Meslek İçi Eğitim Programı 2.Meslek İçi Eğitim Progr...

Kocaeli Optisyen ve Gözlükçüler odası meslektaşlarımızın mes...

Boşa aidat ödemeyin! Boşa aidat ödemeyin!

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneğimize 2020 yılı ...

OptisyeninSesi e dergi/ 75.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

SGK Sözleşme süresi uzatıldı! SGK Sözleşme süresi uzatı...

Kurumumuzla sözleşmeli olup 2020 yılında da halen hizmet alı...

SGK, 2019 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Mustang’dan Erkeklere Özel Alternatifler Mustang’dan Erkeklere Öze...

Modadan vazgeçmeden, hem cool hem de kullanışlı optik çerçev...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
Gözlük mü?

Gece, kendi içinde sükuneti barındırır. Gündüzün bütün karmaşası, gürültüsü, acelesi ve hoyratlığı karanlık çökünce yerini önce sessizliğe sonra yalnızlığa bırakır.

Kapat