OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Almanya’da Sağlık Harcamaları Cep Yakıyor

Diş tedavisi, gözlük ve özellikle de ilaç masraflarında sigortalının cebinden çıkan, istatistiklere göre son on yılda yüzde 40 oranında arttı; sağlık sigortaları bu yılın ilk üç ayında 100 milyon Euro açık verdi.

14 Temmuz 2019 - 18:02 'de eklendi ve 1666 kez görüntülendi. A+A-

Almanya’da Sağlık Harcamaları Cep Yakıyor

BERLİN — Alman sağlık sistemi yıllık 270 milyar Euroluk hacmiyle en önemli ekonomik branşlar arasında yer alıyor ve aynı zamanda gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 12’sini oluşturuyor.

Devlet tarafından organize edilen sağlık sistemi genel olarak bakıldığında sigortalıların bütün ihtiyaçları karşılamasına rağmen son yıllarda önemli gedikler vermeye başladı. Bunun başlıca nedeni hızla yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte sağlık hizmetlerinin pahalanması.

Almanya’da sağlık sigortası 2009’dan bu yana hukuki bir zorunluluk. Nüfusun yüzde 90’ı devletin resmi sağlık sigortasını kullanırken, yüzde 10’u ise özel sigorta şirketlerini kullanıyor.

Ülke ekonomik açıdan içinde bulunduğu refaha rağmen, dünyanın en pahalı dördüncü sağlık hizmeti sunan ülkesi durumuna geldi. Diş tedavisi, gözlük ve özellikle de ilaç masraflarında sigortalının cebinden çıkan, istatistiklere göre son on yılda yüzde 40 oranında arttı; sağlık sigortaları bu yılın ilk üç ayında 100 milyon Euro açık verdi.

Sağlık sigortaları ilaç sektörünü eleştirerek, piyasadaki rekabet şartlarının ve şirketlerin fiyat politikalarının saydam olmadığını iddia ediyor. Reçete zorunluluğu olan ilaçların fiyatları yasal olarak saptanıyor ve her eczanede aynı bedele satılıyor. Reçetesiz ilaçlar ise ürünü sunan veya satışa süren şirket eczane tarafından serbest bir şekilde belirleniyor.

Aspirin başta olmak üzere ağrı, soğuk algınlığı ve kas ağrıları gibi rahatsızlıklara karşı önerilen ilaçların büyük bir bölümünün sabit bir fiyatı yok. Nitekim ağrı kesici parasetemolu bir eczane 4 Euroya satışa sunarken, aynı ilacı başka bir eczane 6 Euroya satabiliyor.

Hastaları en çok etkileyen ve sürekli tartışılan bir konu, ilaç fiyatlarının Avrupa’daki diğer ülkelere göre yüzde 40’a varan oranda daha pahalı olması. Sürekli ilaç almak zorunda olan milyonlarca hasta örneğin komşu ülke Avusturya’ya kıyasla yüzde 40 oranında daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

Almanya’da 20 milyon dolayında kronik hasta bulunduğunu belirten tıp uzmanı Murat Üzel, ilaçların fiyatlarını düşürmek için sigorta kurumlarının ihale ve sözleşme yöntemlerini kullanarak, ilaç lobisine baskı yapması gerektiğini belirtiyor.

İhtiyaç duydukları ilaçlara daha az para harcamak isteyenler için internet üzerinden ısmarlama servisleri bir alternatif olarak gündeme geliyor. Yabancı firmalar Almanya’daki hastalara reçeteli ve reçetesiz ilaçları internet üzerinden daha uygun fiyata satabiliyor. Ancak uzmanlar internetten satış yapan firmalar arasında çok sayıda dolandırıcı firmanın da bulunduğunu ve çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Özellikle yan etkileri kestirilemeyen taklit ilaçları kullananların, bunu sağlıklarıyla ödeyebileceği uyarısı yapılıyor.

 Amerika’nın Sesi 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruşturma açılan birliklere kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgis...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
Gözlük mü?

Gece, kendi içinde sükuneti barındırır. Gündüzün bütün karmaşası, gürültüsü, acelesi ve hoyratlığı karanlık çökünce yerini önce sessizliğe sonra yalnızlığa bırakır.

Kapat