Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

’SGK’ nın sağlıkta dönüşümü baş döndürdü’

TEİS: ’’SGK’NIN, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ BAŞ DÖNDÜRDÜ’’ ’’PARAN KADAR SAĞLIK’’ DÖNEMİ DEVAM EDİYOR. ’’MUAYENE ÜCRETLERİ GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 70 ARTTI’’ Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sağlıkta dönüşüm adı altında yaptığı sürekli değişen uygulamalar, vatandaşı da eczacıyı da bezdirdi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: ’’SGK, bu ülkenin sağlık […]

07 Kasım 2012 - 13:59 'de eklendi ve 1385 kez görüntülendi. A+A-

’SGK’ nın sağlıkta dönüşümü baş döndürdü’

TEİS: ’’SGK’NIN, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜ BAŞ DÖNDÜRDÜ’’

’’PARAN KADAR SAĞLIK’’ DÖNEMİ DEVAM EDİYOR.

’’MUAYENE ÜCRETLERİ GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 70 ARTTI’’

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sağlıkta dönüşüm adı altında yaptığı sürekli değişen uygulamalar, vatandaşı da eczacıyı da bezdirdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: ’’SGK, bu ülkenin sağlık otoritesi değil, finans kurumudur. Sağlıkta dönüşüm adı altında yaptığı sürekli değişimler vatandaşın ve eczacının başını döndürdü. Yapılan son değişimlerle her kutu ilaca ayrı para ödeme dönemini başlatırken, bir yandan da muayene ücretlerinin geçen yıla göre yüzde 70 artması vatandaşı da eczacıyı da mağdur etti’’ dedi.

Saydan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
’’Önce SSK, Bağkur ve Emekli sandığı bir araya getirilmeye çalışıldı, ama hala getirilmediğini kurum da bizler de çok iyi biliyoruz. Hala 3 kurum için ayrı ayrı işlem yapılmaktadır. Çalışan devlet memurları, yeşil kartlı vatandaşlar SGK bünyesine dahil edilmiş ama kurum hala eskisi gibi işlemektedir. Neredeyse 75 milyonu kapsadığını iddia eden kurumun ilaç harcaması elbette artacaktır.

Artmaması matematiksel olarak mümkün değildir.

Vatandaşlarımız her ay SGK ya oldukça yüksek miktarda prim yatırmaktadır. Ve haklı olarak ilaç ve sağlık hizmeti beklemektedir. Üstelik muayene ücreti, yazılan her kutu ilaç için ilave katkı payı, ayrıca aldığı ilaçlar için katılım payı (emeklilerde %10, çalışanlarda %20) ve en ucuz ilaca göre SGK tarafından yapılan düzenleme ile eşdeğer ilaç farkı ödemektedir. Bütün bu ücretler maalesef eczanelerimizden tahsil edilmektedir. SGK tarafından eczanelerimiz MUAYENE ÜCRETİ TAHSİL VEZNESİ gibi kullanılmaktadır.

Kurum yetkililerince vatandaşlara net olarak anlatılmayan bu durumdan bütün eczacılarımız şikayetçidir. Vatandaş haklı olarak, ’bu para nerden çıktı?’ ’SGK’ya neden prim ödüyorum?’ ’Ben sana mı muayene oldum?’ ’Hastanede para ödemiştim veya ben hastaneye gitmedim ki, ne zaman gitmişim?’ gibi sorular soruyor.

Biz bu ülkenin eczane eczacıları bu sorulara cevap vermekten yıldık. Bize kalmayan, bizim olmayan bir ücretin derdini anlatmaya mecbur değiliz. Sürekli olarak gün içinde ve gece nöbetlerde mesaimizin %80’nini bunların nedenlerini anlatmakla tüketiyoruz. Bu durum meslektaşlarımızın ilaç ve danışmanlık hizmetine zarar verdiği gibi bizlerinde sağlığını bozmakta ve mesleğimizin yıpranmasına neden olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu; ya bizim zorunlu tahsilatçılık yapmamıza neden olan bu uygulamayı eczanelerimizin üstünden alsın, yahut çıkıp vatandaşların ne için ne kadar ödediklerini kamuoyuna açıklasın.”

HER KUTU İLACA AYRICA PARA ÖDENİYOR

Vatandaşın, 8 Mart 2012’de yapılan yeni değişiklikle her kutu ilaca ayrıca para ödediğini hatırlatan Ecz. Nurten Saydan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Aile Hekimliğinde, sağlık ocağında yani 1. basamak sağlık hizmeti veren yerlerde muayene olup 1 kutu bile ilaç yazdırıp, eczanelerimizden almaya kalkarsanız 3 lira muayene ücreti ödersiniz. 3 kutudan fazla aldığınız her kutu ilaç için 1 lira daha fazla ödeme yaparsınız. İlacın fiyatı 50 kuruş bile olsa 1 lira ödersiniz. 4 kutuya dört,5 kutu ilaca beş lira ödeyeceğiniz bu durumda ayrıca her kutu ilacın (%10-20) katılım payını ve ucuz ilaca göre farkını ödersiniz..

Devlet ve üniversite hastanelerine gittiğiniz zaman reçete yazdırsanız veya yazdırmasanız da Sosyal Güvenlik Kurumu 5 lira muayene ücreti alır. Eğer reçeteniz varsa 1 kutu ilaç için bile 5+3=8 lira para ödersiniz. Eğer yazdırdığınız ilaç kutu sayısı 3 taneyi geçerse yine her kutu ilaç için ilacın fiyatı ne olursa olsun 1 lira daha ödersiniz. Özel hastanelerde de durum değişmemektedir. Muayene parası 12 liradır. Reçete yazılırsa 3 kutu ilaca kadar 12+3=15 lira ödenecek olup, yine fazla yazılacak her kutu ilaç için 1 lira daha ödeme yaparsınız.

YÜZDE 70 ARTAN MUAYENE ÜCRETLERİNE VATANDAŞ İSYAN EDİYOR !

Vatandaşlarımız reçetesindeki 3 liralık ilaç için 3 lira para ödüyor. Ayrıca hastanelerden ancak fatura edilince sisteme düşen birikmiş muayene ücretleri ise hastaların ödeme gücünü zorlamaktadır. Çoğu vatandaşımız ilaçlarını almaktan vazgeçiyor. Bunun sonucu olarak sadece “muayene olarak” iyileşemediği için kısa bir süre sonra tekrar doktora gitmek zorunda kalıyor.

Kendisini sağlık otoritesi sanan kuruma buradan sormak istiyoruz: Genç nüfusumuz var, ama neden senede ortalama 9 defa doktora gidiyoruz?

Bunun sebebi geçen seneye oranla %70 artmış olan muayene ücretleri (yeni ismi ile reçete parası) olmasın?

SGK Bu ülkenin sağlık otoritesi olmadığını, finans kurumu olduğunu fark etmediği ve tedavi sürecine sadece günü kurtaran ekonomik kıstaslarla müdahil olduğu sürece, sağlık harcamalarının azalması mümkün değildir. Dünyada bir çok ülke bu yöntemi denemiş ve harcamaların orta ve uzun vadede arttığını görerek vazgeçmiştir. Siyasi iradenin bunun farkına varmasının, Sağlık Bakanlığı’nın da görev alanına sahip çıkmasının, vatandaşımızın ve gelecek kuşakların sağılığı için elzem olduğunu kamuoyunun bilgisine ve dikkatine bir kez daha sunuyoruz.’’

.

TEİS BASIN BÜROSU

Kasım/2012

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rutin denetimler ertelendi! Rutin denetimler ertelendi!

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen COVİD-19 salgın ile mücadelenin kesintisiz ve etkin bir şekilde yürütülmesi ...

Optisyenlik Müesseseleri dezenfekte ediliyor Optisyenlik Müesseseleri dezenfekte edil...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Oda yönetiminin görevlendirdiği bölge temsilcileri, yaptıkları girişimlerle bölgelerindeki müesseseler...

Essilor siber saldırıya hedef oldu! Essilor siber saldırıya hedef oldu!

EssilorLuxottica Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Essilor'un 21 Mart'ta bazı grup sunucularına ve bilgisayarlarına erişimi engelleyen ...

Luxottica tüm İtalyan üretim tesislerini durdurdu Luxottica tüm İtalyan üretim tesislerini...

Ürünler veya hizmetler toplumun ve toplumun işleyişi için temelde gerekli olmayan fabrikalar, şirketler ve ofisler kapatılacak....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Rutin denetimler ertelendi! Rutin denetimler ertelend...

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen C...

Optisyenlik Müesseseleri dezenfekte ediliyor Optisyenlik Müesseseleri ...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Oda yönetiminin görevlendir...

Essilor siber saldırıya hedef oldu! Essilor siber saldırıya h...

EssilorLuxottica Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Essilor'u...

Çalışma saatleri ile ilgili Sağlık bakanlığının görüşü Çalışma saatleri ile ilgi...

Salgının yayılmasını önlemek için sosyal ortam etkileşimini ...

65 Yaş üzeri mesul müdürler dikkat! 65 Yaş üzeri mesul müdürl...

Bu Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan bir kişi mesul m...

Kısa çalışma ödeneği Kısa çalışma ödeneği...

Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan i...

Luxottica tüm İtalyan üretim tesislerini durdurdu Luxottica tüm İtalyan üre...

Ürünler veya hizmetler toplumun ve toplumun işleyişi için te...

Etkilenecek mesleklerden biriside gözlükçü Etkilenecek mesleklerden ...

Lazer cerrahisi kişinin isteğine bağlı elektif estetik cerra...

TOBB’dan koronaya karşı yeni ‘nefes’ kredisi geliyor TOBB’dan koronaya karşı y...

Koronavirüsle iktisadi mücadele için TOBB, yeni bir finansma...

İzleyicilerimize ve tedarikçilerimize mesaj İzleyicilerimize ve tedar...

Piyasa ile iletişim kurmak için dijital platformların kullan...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem
Tekzip yazısına cevap

Metin içerisindeki HİÇBİR BEYAN TARAFIMIZA AİT DEĞİLDİR. Değerli Okurlar, . Bir önceki haberde Sayın Mehmet Dibi’nin yargı yolu ile yolladığı...

Kapat