a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yeni “ZEISS BlueGuard” mavi ışık koruması

BlueGuard Gözlük Camını ayrıca 400 nm’ye kadar göz ve göz çevresine tam UV koruması sağlıyor

Yeni “ZEISS BlueGuard” mavi ışık koruması

Yeni ZEISS BlueGuard Gözlük Camları gelişmiş mavi ışık korumasını sunuyor.

Böylece potansiyel olarak retinaya zarar veren dalga boylarını bloke ederek, göz sağlığını koruyor ve kişinin konsantrasyonu iyileştiriyor.

ZEISS’in yeni bir ürün yelpazesi olan BlueGuard camları , mavi ışık dalga boylarının daha iyi bir şekilde engellenmesini sağlıyor ve ekranlarda uzun süre çalışan insanlar için olası bir sağlık sorununu önlemeyi amaçlıyor. Şirkete göre yeni ürün 400 ila 455 nanometre ışık dalga boyu arasında zararlı mavi ışığın % 40’a varan kısmını engelliyor.

Ekranlardan, tablet , PC ,akıllı telefondan gelen mavi dalga boy ışığına aşırı maruz kalmanın kötü etkileri bir süredir inceleniyor, ancak Covid-19 salgını, birçok insanı çevrimiçi- online çalışmaya, ev içi medya tüketimine zorlayarak sorunu daha da kötüleştirdi.

ZEISS’ten Sn.Christian Lappe, ” Tüm dijital ekranlar ve iç mekânlarda LED aydınlatma, geleneksel ampul veya halojen tipi ampullerden daha yüksek oranda mavi ışık yayarlar ve bu mavi ışığa genellikle uzun süre maruz kalırız. Mavi ışığa maruz kalarak aşırı yakın okuma, çalışma ve kromatik göz içi zorluklarının bu kombinasyonu, göz kaslarını zorlar ve dijital göz yorgunluğuyla ilişkili olarak görme rahatsızlığına ve asthenopic (Göz kullanımından kaynaklanan göz yorgunluğu, rahatsızlık, gözyaşı ve baş ağrısının öznel belirtileri) semptomlara katkıda bulunabilir.” Dedi.

Birkaç on yıl önce göze gelen mavi dalga boylarının olumsuz etkilere sahip olabileceğine dair ilk göstergeler, retinadaki rod ve cone dışındaki gangliyon hücrelerinin gelen ışığa tepki verdiğinin keşfedilmesiyle birlikte fark edildi.

Bu hücrelerin uyarılmasının, bir hayvanın sirkadiyen ritimlerinin düzgün çalışmasıyla yakından bağlantılı olduğu kanıtlandı, bu döngü, değişen doğal ışığın görsel olarak algılanmasına kilitlenmiş bir döngü. Melanopsinin bir varyantı olan retina pigmenti, 470 nanometre civarındaki mavi dalga boylarında ışığa duyarlıdır ve bu dalga boylarındaki ek uyarı, doğal fizyolojik tepkiyi bozar.

Aynı mavi dalga boyları, gözün hassas dokularındaki fiziksel hasarla da ilişkilendirilmiştir ve katarakt oluşumu, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğer durumlarla ilişkilendirilebilir.

Aydınlatma teknolojisindeki değişiklikler, doğrudan bakıldığında göze beyaz görünen ancak spektrumun mavi bölgesindeki dalga boylarını içeren ışık üreten LED’ler ile bu akademik konuyu yeni bir ilgi alanına getirdi. Kullanımdaki LED’lerin eskimesi, emisyonları daha da mavi dalga boylarına kaydırdı.

Gözlük camının kimyasal yapısı
Bilgisayarlar ve mobil cihazlardaki modern ekranlar mavi dalga boyları da yayar, ekran üreticileri bunu azaltmak için belirli bir yol elde etmedikçe , ancak bilim insanlarının ,insanların spektral diyetinin ve en önemli spesifik dalga boylarının tam olarak anlaşılması ise zamanını almaktadır.. İsviçre araştırma laboratuvarı EPFL’de, 2019 yılında mavi ışığa maruz kalma hakkında değerli veriler sağlamak için giyilebilir bir ışık sensörü tasarlamayı amaçlayan bir proje geliştirildi.

Belirli mavi dalga boylarının etkili bir şekilde bloke edilmesinin, ticari optik cam üreticileri için bir zorluk olduğu kanıtlanmıştır. Mevcut bir gözlük camı malzemesinin yüzeyine uygun bir film tabakası kaplamak ise bir yaklaşımdır, ancak bu durumda bu kaplama soyulmaya veya çizilmeye eğilimlidir.

Daha iyi bir çözüm ise, üretim sırasında gözlük camı hammaddesinin optik özelliklerini ayarlamaktır, böylece diğer renklerde optik olarak şeffaf kalırken belirli mavi dalga boylarını bloke eder aslında ZEISS’in BlueGuard ile yaklaşımı budur.

Şirket, “ZEISS BlueGuard, mavi ışık engellemesini l hammadde malzemesinin kimyasal yapısının ayrılmaz bir parçası haline getirmek için en son organik-kimyasal teknolojiyi kullanıyor” diye belirtiyor. “BlueGuard Gözlük Camını ayrıca 400 nm’ye kadar göz ve göz çevresine tam UV koruması sağlıyor”

Bu yaklaşım veya bu teknoloji aynı zamanda, ZEISS’e göre birçok mavi ışığı bloke eden çözümün ortak bir dezavantajı olan cam yüzeyinde rahatsız edici ve rahatsız edici yansımaların oluşmasını da önlüyor.

Sn .Christian Lappe, “Parlamayı azaltarak, yeni hammadde tabanlı yaklaşımımız gözlerdeki zorlanmayı önlemeye katkıda bulunuyor ve rahat görme ve artan kontrast sağlıyor” dedi.

Kaynak : Zeiss BlueGuard offers improved blue light protection (optics.org)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin ...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük koleksiyonlarını tasarlamak, üretmek ve dünya çapında dağıtmak için münhasır l...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kul...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdesi:...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Magazin HABERLERİ
Web TV