Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yeni “ZEISS BlueGuard” mavi ışık koruması

BlueGuard Gözlük Camını ayrıca 400 nm’ye kadar göz ve göz çevresine tam UV koruması sağlıyor

12 Mayıs 2021 - 18:32 'de eklendi ve 2131 kez görüntülendi. A+A-

Yeni “ZEISS BlueGuard” mavi ışık koruması

Yeni ZEISS BlueGuard Gözlük Camları gelişmiş mavi ışık korumasını sunuyor.

Böylece potansiyel olarak retinaya zarar veren dalga boylarını bloke ederek, göz sağlığını koruyor ve kişinin konsantrasyonu iyileştiriyor.

ZEISS’in yeni bir ürün yelpazesi olan BlueGuard camları , mavi ışık dalga boylarının daha iyi bir şekilde engellenmesini sağlıyor ve ekranlarda uzun süre çalışan insanlar için olası bir sağlık sorununu önlemeyi amaçlıyor. Şirkete göre yeni ürün 400 ila 455 nanometre ışık dalga boyu arasında zararlı mavi ışığın % 40’a varan kısmını engelliyor.

Ekranlardan, tablet , PC ,akıllı telefondan gelen mavi dalga boy ışığına aşırı maruz kalmanın kötü etkileri bir süredir inceleniyor, ancak Covid-19 salgını, birçok insanı çevrimiçi- online çalışmaya, ev içi medya tüketimine zorlayarak sorunu daha da kötüleştirdi.

ZEISS’ten Sn.Christian Lappe, ” Tüm dijital ekranlar ve iç mekânlarda LED aydınlatma, geleneksel ampul veya halojen tipi ampullerden daha yüksek oranda mavi ışık yayarlar ve bu mavi ışığa genellikle uzun süre maruz kalırız. Mavi ışığa maruz kalarak aşırı yakın okuma, çalışma ve kromatik göz içi zorluklarının bu kombinasyonu, göz kaslarını zorlar ve dijital göz yorgunluğuyla ilişkili olarak görme rahatsızlığına ve asthenopic (Göz kullanımından kaynaklanan göz yorgunluğu, rahatsızlık, gözyaşı ve baş ağrısının öznel belirtileri) semptomlara katkıda bulunabilir.” Dedi.

Birkaç on yıl önce göze gelen mavi dalga boylarının olumsuz etkilere sahip olabileceğine dair ilk göstergeler, retinadaki rod ve cone dışındaki gangliyon hücrelerinin gelen ışığa tepki verdiğinin keşfedilmesiyle birlikte fark edildi.

Bu hücrelerin uyarılmasının, bir hayvanın sirkadiyen ritimlerinin düzgün çalışmasıyla yakından bağlantılı olduğu kanıtlandı, bu döngü, değişen doğal ışığın görsel olarak algılanmasına kilitlenmiş bir döngü. Melanopsinin bir varyantı olan retina pigmenti, 470 nanometre civarındaki mavi dalga boylarında ışığa duyarlıdır ve bu dalga boylarındaki ek uyarı, doğal fizyolojik tepkiyi bozar.

Aynı mavi dalga boyları, gözün hassas dokularındaki fiziksel hasarla da ilişkilendirilmiştir ve katarakt oluşumu, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğer durumlarla ilişkilendirilebilir.

Aydınlatma teknolojisindeki değişiklikler, doğrudan bakıldığında göze beyaz görünen ancak spektrumun mavi bölgesindeki dalga boylarını içeren ışık üreten LED’ler ile bu akademik konuyu yeni bir ilgi alanına getirdi. Kullanımdaki LED’lerin eskimesi, emisyonları daha da mavi dalga boylarına kaydırdı.

Gözlük camının kimyasal yapısı
Bilgisayarlar ve mobil cihazlardaki modern ekranlar mavi dalga boyları da yayar, ekran üreticileri bunu azaltmak için belirli bir yol elde etmedikçe , ancak bilim insanlarının ,insanların spektral diyetinin ve en önemli spesifik dalga boylarının tam olarak anlaşılması ise zamanını almaktadır.. İsviçre araştırma laboratuvarı EPFL’de, 2019 yılında mavi ışığa maruz kalma hakkında değerli veriler sağlamak için giyilebilir bir ışık sensörü tasarlamayı amaçlayan bir proje geliştirildi.

Belirli mavi dalga boylarının etkili bir şekilde bloke edilmesinin, ticari optik cam üreticileri için bir zorluk olduğu kanıtlanmıştır. Mevcut bir gözlük camı malzemesinin yüzeyine uygun bir film tabakası kaplamak ise bir yaklaşımdır, ancak bu durumda bu kaplama soyulmaya veya çizilmeye eğilimlidir.

Daha iyi bir çözüm ise, üretim sırasında gözlük camı hammaddesinin optik özelliklerini ayarlamaktır, böylece diğer renklerde optik olarak şeffaf kalırken belirli mavi dalga boylarını bloke eder aslında ZEISS’in BlueGuard ile yaklaşımı budur.

Şirket, “ZEISS BlueGuard, mavi ışık engellemesini l hammadde malzemesinin kimyasal yapısının ayrılmaz bir parçası haline getirmek için en son organik-kimyasal teknolojiyi kullanıyor” diye belirtiyor. “BlueGuard Gözlük Camını ayrıca 400 nm’ye kadar göz ve göz çevresine tam UV koruması sağlıyor”

Bu yaklaşım veya bu teknoloji aynı zamanda, ZEISS’e göre birçok mavi ışığı bloke eden çözümün ortak bir dezavantajı olan cam yüzeyinde rahatsız edici ve rahatsız edici yansımaların oluşmasını da önlüyor.

Sn .Christian Lappe, “Parlamayı azaltarak, yeni hammadde tabanlı yaklaşımımız gözlerdeki zorlanmayı önlemeye katkıda bulunuyor ve rahat görme ve artan kontrast sağlıyor” dedi.

Kaynak : Zeiss BlueGuard offers improved blue light protection (optics.org)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi açıldı

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzerine yoğunlaşmaya başladı....

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kil...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş olduğu kararın sektörümüz açısından önemli olduğu düşüncesiyle bu kararı görüşl...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden biri olan şehrin kafeleri, pubları restoranları çok tatlı gerçekten. Küçük bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkisi

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları ekonomik sorunlar...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi aç...

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzer...

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesin...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş oldu...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi...

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkis...

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları eko...

E- Rapor uygulaması hakkında duyuru E- Rapor uygulaması hakkı...

Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemelerin, Görmeye...

İstihdam için soru önergesi verildi İstihdam için soru önerge...

Çeşitli alanlardaki sağlık teknikerlerinin istihdamına ilişk...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha! Luxottica’dan yeni bir ha...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha, ünlü İtalyan Mazzucchelli...

TTB: #TedirginOlmaAşıOl TTB: #TedirginOlmaAşıOl

Kendinizi, sevdiklerinizi ve toplumu korumak için aşınızı ol...

6 milyon liralık gözlük çaldılar 6 milyon liralık gözlük ç...

İngiltere’de sosyete gözlükçüsü soyuldu!...

Aslında Boştu! Aslında Boştu!

Bir umut devam ederiz yaşamaya, tüm kötülüklere, iğrençlikle...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sağlık
Ne mutlu o erdemli duruşlara

Bu süreçte sınıfta kalan diğer bir kesim de kapanma sürecinde direnip açmaya çalışan müesseseler olmuştur.

Kapat