a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yeni Nesil Yazar Kasa/ Pos Sistemi Uygulaması

Yeni Nesil Yazar Kasa / Pos Sistemi Uygulaması 01.01.2016 Tarihinde Başlıyor. Eski Yazar Kasaların Yıl Sonunda Kadar Değişmesi Gerekiyor.

30 Ekim 2015 - 9:27 'de eklendi ve 2646 kez görüntülendi. A+A-

Yeni Nesil Yazar Kasa/ Pos Sistemi Uygulaması

Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, Gelir İdaresi Başkanlığı mali işlemlerin “Denetim kapasitesinin güçlendirilmesi” amacıyla; 2013 yılında “POS cihazlarının yazar kasalarla uyumlaştırılması” çalışmalarını başlatmıştı.

3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunun 69 ve 70 nolu Genel Tebliği ile 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 426 ve 427 seri nolu genel tebliğleri ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımı zorunlu kılınmıştır.

Maliye Bakanlığı içinde bulunduğumuz çağın gereği ve teknolojik gelişmelerden yararlanılarak POS cihazlarının yazar kasalarla uyumunu sağlayarak ticari işlemlerin daha etkin bir şekilde kayıt altına alınması amacıyla “Yeni Nesil ÖKC” kullanımını 2013 yılında itibaren zorunlu tuttu. Uygulamanın başlangıç sürecinde Yeni Nesil Ödeme Kayıt Cihazı üreten firmaların ihtiyaçlara cevap vermesi ve yazar kasa kullanan mükelleflerin sisteme uyumunun sağlanması için mevcut ödeme kaydedici (mevcut yazar kasa) cihazlarını, 31.12.2015 tarihini geçmemek üzere “mali hafızaları doluncaya kadar” kullanabilecekleri şeklinde yasal düzenleme yapılmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, “Yeni Nesil ÖKC” kullanımı ile ticari işlem verilerinin anlık veya günlük olarak bir merkeze aktarılması ile perakende satış işlemlerinin, daha kolay ve otomatik şekilde denetlemeyi amaçlamaktadır. İşlemler anında merkezi sisteme aktarıldığı için, Gelir İdaresi Başkanlığı bir tuşa basmak suretiyle Türkiye genelinde yapılan işlemleri anlık görecek ve denetleyebilecektir.

Yeni nesil ÖKC, temel olarak “Basit/Bilgisayar Bağlantılı” ve “EFT-POS özelliği olan cihazlar” olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tüm mükelleflerin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren “Basit/Bilgisayar bağlantılı” yeni nesil ÖKC kullanmak zorunluluğu başlayacaktır.

31.12.2015 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan mükelleflerin yeni nesil cihazlara geçiş süre tamamlanmış olduğundan 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan tüm mükellefler mevcut yazar kasalarını “Yeni Nesil ÖKC” değiştirmek ve işlemlerinde “Yeni Nesil ÖKC” kullanmak zorundadır. 31.12.2015 tarihine kadar gerekli değişikliği yapmayan mükelleflere VUK’un mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır. (Bu cezalar 1.1.2015 itibariyle birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek için 1.300 TL. ikinci sınıf tüccarlar, 660 TL. bunlar dışında kalanlar için 330 TL dır.)

Yeni nesil ödeme cihazlarının en önemli özelliği EFT-POS işleminin birlikte yapılmasıdır yani sistem hem bankacılık hem de mali fiş kesme işlemlerinin bir arada yapılabilmesine dayanmaktadır.

Yeni yıla az bir sürenin kaldığı bu günlerde mevcut yazar kasalarını “Yeni Nesil Ödeme Kayıt edici Cihaz” ile değiştirmek zorunda olan mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri için yıl sonundan önce eski yazar kasalarını yetkili servislerinde hurdaya ayırtmak suretiyle, bağlı bulunduğu vergi dairesine veya mal müdürlüklerine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

Mustafa Bahadır ALTAŞ
SM. Mali Müşavir

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x