Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

UTANGAÇ OPTOMETRİSTLER

Çocuklara sadece uyumaları için mi masallar anlatılır? Bence değil. O çocukların, büyüdüklerinde de anlatılan masalların içinden kendileri için gerekli öğütleri aldıklarını düşünüyorum. Bu masallardan en çarpıcı olanları ise kurtla kuzu masallarıdır. Burada ikisi arasında hep uzlaşmaz karşıtlık nedeniyle devamlı bir mücadele vardır. Kurt kuzuyu yemeye çalışır, kuzu da hayatta kalmaya çalışır. Bütün insanlar kurtla kuzu […]

04 Şubat 2013 - 12:37 'de eklendi ve 1458 kez görüntülendi. A+A-

UTANGAÇ OPTOMETRİSTLER

Çocuklara sadece uyumaları için mi masallar anlatılır? Bence değil.

O çocukların, büyüdüklerinde de anlatılan masalların içinden kendileri için gerekli öğütleri aldıklarını düşünüyorum. Bu masallardan en çarpıcı olanları ise kurtla kuzu masallarıdır. Burada ikisi arasında hep uzlaşmaz karşıtlık nedeniyle devamlı bir mücadele vardır. Kurt kuzuyu yemeye çalışır, kuzu da hayatta kalmaya çalışır. Bütün insanlar kurtla kuzu arasındaki bu UZLAŞMAZ KARŞITLIĞI çok iyi bilirler.

Bu örneği sektörümüze uygularsak bizde de kurtlarla kuzuların mücadelesine tanık oluruz. Hemen hemen her yazımda belirttiğim gibi uluslararası sermaye, pazarını genişletme ve yeni pazarlar yaratma çabası içinde tüm gücünü kullanarak önüne çıkacak her engeli yıkıp geçmeye çalışır. Masallarda olduğu gibi önce tatlı dille bizi uyumlulaştırmaya çalışacaklar, olmadı uyaracaklar, o da olmadı yeter susun diye susturmaya çalışacaklar, o da olmazsa suyumuzu bulandırıyorsun diye bizi “ham” yapacaklar.
.
Şimdi, BUYURUN KURTLAR SOFRASINA. ( BANA BİR MASAL ANLAT BABA İÇİNDE OPTOMETRİ OLSUN…)
.
Eskiden olduğu gibi bugünlerde de herkes birlik istiyor. Huyum kurusun, benim ruhumda muhalefet etmek var. Ne demiştim daha önce BEN OPTOMETRİYE KARŞIYIM. Ben şimdi de BİRLİĞE KARŞIYIM diyorum. Hoppalaaa! diyeceksiniz biliyorum ama yazacaklarımı okumadan hemen karar vermemenizi rica ediyorum.
.
Bu son günlerde hep ne dendi? “Yıllardır özlediğimiz birlik tam gerçekleşecekken ne oldu da bunu beceremiyorsunuz? Yoksa siz birliği istemiyor musunuz?
HER KAFADAN BİR SES! BEKLENEN TEK SES!” Söylenenlerden anlıyoruz ki birilerinin kulağına kar suyu kaçmış. Aslında olan HER KAFADAN İKİ SES! HANGİSİ DOĞRU SES! Bunun cevabını aramak yerine bunu yapmayıp, bir de üstüne “ARTIK SUSUN!” dersen, ben orada bir şeyler arama ihtiyacını ister istemez duyarım. Optometriyi savunanlar bugünlerde tam siper.
.
Optometriyi yirmi senedir savunup da her gün bülbül gibi ECOO, ECOO diye şakıyanlara ne oldu? Hepsi dut yemiş bülbüllere döndü. Ne dersiniz, bu işte bir GARİPLİK yok mu? HER KAFADAN BİR SES yazısına katılan bir yorumcu bakın ne diyor? “…Seni de mi kaybettik …” Yazının asıl sahibi olan kişi, benim attığım yoruma ne cevap veriyor biliyor musunuz?
.
GİZLİ İTTİFAK KURANLAR MESLEĞİ İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN Mİ KURDU YOKSA BÖLMEK İÇİN Mİ?
.
Böylece mesleği ileri götürmek için kurulan gizli ittifakı kendi ağzıyla İTİRAF EDİYOR. Ne diyelim? Hayırlı uğurlu olsun, diyelim.
.
Aslında bu işi fazla yokuşa sürmenin de hiç bir anlamı yok. Önce tarafsız(!) bir hakem bulursun. Uzlaşmacı mı uzlaşmacı, uyumlu mu uyumlu. Sonra Sayın Abdullah Aydın ile Sayın Tuğrul Uğurlu’yu bir araya getirirsin. Bu hakem de iki tarafı uzlaştırarak birliği sağlar. Böylece sektörümüzde derin bir “OH!” çekerek kendi işine gücüne bakar. Şimdi herkes benim şaka yaptığımı zannediyor değil mi? Hayır, şaka yapmıyorum ve bu konuda çok ciddiyim.
.
Bakın Sayın Çakar son yazısında ne diyor: “Optometri için ön koşulsuz ve acil gelmesini isteyenler gibi kökten inkarcılarda hata yapıyorlar… Öyleyse fanatik taraflar da inkarcılar da ön yargılarından sıyrılıp bizim gibi tartışılmasını isteyenlerle konuşup gerçekle yüzleşmelidirler.” Hata neymiş? Hata Sn Aydın’la, Sn Tuğrul Uğurlu’nun bir araya gelememesiymiş. Niye bir araya gelememişler? Ön yargılarından sıyrılamadıkları için bir araya gelememişler.
.
Soru: Fanatik tarafların temsilcisi deyince aklınıza kim geliyor?
Cevabı basit. Sayın Abdullah Aydın ve o düşünceyi yani OPTOMETRİYİ savunanlar geliyor.
Soru: Kökten inkarcılar kimler? Bunun cevabı da basit. TOOMD yönetim kurulu ve “optometriye hayır” diyen herkes. Ama en başta Sn T. Uğurlu geliyor.
Soru: Aralarında uzlaşmaz karşıtlığı olan bu iki zıt düşünceyi bir araya getirmek isteyen uyumcular kim? Ve neyi savunuyorlar?  Bunların içinde Sayın Çakar’ın olduğunu biliyoruz ama yanındakiler kim?  Bunları bilmiyoruz. Bir de neyi biliyoruz? Bunlar optometriyi savunuyorlar. Optometriye karşı çıkanları KÖKTEN İNKARCILAR diye isimlendiriyorlar.(Ben bu benzetmeyi çok tuttum)  Optometriyi koşullu olarak savunan bu uyumlu ve uysal uzlaşmacılara da ben bundan böyle UTANGAÇ OPTOMETRİSTLER diyeceğim.
.
En son sorum da masal dinleme yaşında olan çocuklara: “Kurtlarla kuzuların bir araya gelerek tartışmaları ve gerçekle yüzleşmeleri ne anlama gelmektedir?
Cevabı çocuklara sorunuz. Bakalim size ne diyecekler? Bu sefer gökten üç değil iki elma düşmüş ikisi de optometriyi savunanların kafasına…
.
Utangaç Optometristler bizi aynı masa etrafına oturtarak, birlik olalım diyorlarsa ki diyorlar, biz böyle ilkesiz bir birliğe karşıyız. O nedenle ilkeli birlik dediğimiz sözde değil özde birliği savunuyoruz. Biz BÖYLE BİR BİRLİĞİ savunuyoruz. Biz mesleğimize ihanet edemeyiz. Bizim ölçümüz budur. Birlik anlayışımız da budur.
.
BİZ KUZULARIN BİRLİĞİNİ SAVUNUYORUZ. BİZ ZİNCİR MAĞAZALARININ DEĞİL, BU MAĞAZALARIN DIŞINDA KALAN  MAĞAZALARIN BİRLİĞİNİ SAVUNUYORUZ.
.
Haddim olmayarak utangaç optometristlere bir önerim olacak. Neleri paylaşacaksınız? Onu bilemiyorum ama optometrinin ön koşulsuz ve acil gelmesini isteyenlerin en büyük lideri Sn A. Aydın’a karşı pazarlıkta elinizin güçlü olmasını istiyorsanız önce kendinize yeni bir dernek kuracaksınız. Tabii ki tüm bunlar MESLEĞİMİZİ İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN(!) olacak. Herkes bilecek ki ismini ne takarsanız takın bu TOOMAD’ın ikinci derneği olacak. Neden mi ?
.
HEM OPTOMETRİ Yİ SAVUNACAKSIN, HEM DE MAĞAZA ZİNCİRLERİNE KARŞI MÜCADELE EDİYORUM diyeceksin.
.
Buna kimler güler? Buna kargalar güler.
Bir kez daha söylüyorum. Bundan böyle bir şeyler söyler veya yazarken insanların zekasıyla alay etmeyiniz.
.
.
Göray UĞURLU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi açıldı

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzerine yoğunlaşmaya başladı....

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kil...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş olduğu kararın sektörümüz açısından önemli olduğu düşüncesiyle bu kararı görüşl...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden biri olan şehrin kafeleri, pubları restoranları çok tatlı gerçekten. Küçük bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkisi

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları ekonomik sorunlar...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(9 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet comoğlu
mehmet comoğlu
8 yıl önce

sayın göray bey utangaç optometristler iyi niyetli genç optometristler yani bu gençlerin
yüzde vermem gerekirse yüzde 20 amacım onları üzmek kırmak haddim değil ben şöyle
bakıyorum bu genç meslektaşlarımza OPTOMETRİYİ POPLAŞTIRIP DİRENİŞİ
BUHARLAŞTIRMAKTIR GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN DA SINIF BİLİNCİNDEN YOKSUN
OLDUĞU KAANATİNDEYİM BU OYUNUN ALTINDAKİ HAİN NİYETİ FARK EDEMİYORLAR
HAREKET PLANI YÜZEYSELİK ÜZERİNE HAZIRLANIYOR VE SAHNE KARANLIK KENDİ
MÜCADELESİNE YABANCI HAREKETSİZ VE UMUTSUZ OLARAK GETİRİLİYOR SAHNEYE

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
8 yıl önce

Sayın Mehmet Çomoğlu
Sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Yapmış olduğunuz bilimsel yorumunuzun tamamına katılıyorum. Bu sektörde sizin gibi bilimin ışığında yürüyen meslektaşlarımız olduğuna hep inandım. Bu inancımda da yanılmadığımı görüyorum. Düşüncelerinizle bizlere zenginlik kattınız, güç kattınız.
Saygılar sunuyorum efendim.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
8 yıl önce

OPTOMETRİ VE ZİHNİYETİNİ İSTEMİYORUZ
bu zihniyeti optisyenimiz göremez görsede söyleyemez AFYON gibidir MORFİN gibidir ESRAR gibidir SAĞLIKLI DÜŞÜNMEYE ENGELDİR OPTOMETRİ İLE BU AHTAPOTLAR BÜTÜN
DÜNYAYI KÖLE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR OTOMETRİ ONLARA ÇALIŞIR VE HİZMET EDER
DAHA FAZLA SÖZE GEREK YOK SANIRIM
OPTOMETRİ LAFINI DUYUNCA KANAL DEĞİŞTİRENLER GURUBU

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
8 yıl önce

Kanal değiştirenler grubuna teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılar sunuyorum.

LEVENT
LEVENT
8 yıl önce
Reply to  Göray Uğurlu

kanal değiştirenin yolu açık olsun doğrusu neyse o.:)

LEVENT
LEVENT
8 yıl önce

Sayın üstadım;şunu çok iyi biliyorumki siz bu mesleğin duayenlerinden,kusura bakmassanız dinazorlarındansınız desem daha iyi olacak.Neler görüp geçirdiğinizi tahmin edebiliyorum bende bu sene itibarıyla 32 yılı bitirmiş alaylılardanım,ayrıca yazılarınızıda takip ediyorum,meslek için çalıştığınıza tereddütsüz evet diyorum.Çoğu fikrinizi onaylıyorum ve bende sizin gibi optimetriye karşı duranlardanım sizinde anlattığınız gibi karşı durmak için onlarca sebeb varki amma gelgelelim bir tane olumlu bir şey yok.Optimetrinin gelişi kesinlikle mesleğe bir katkı sağlamaz tam tersi ben gibi alaylılara ve genç optisyenlere zarar verecektir.Bu açık ve ayan görünüyor ama genç arkadaşlarım bugünlerde delikanlılarya kanları kaynıyor ve mevzuyu yanlış bir platformda büyütüyor farkında olmadan mesleğe,birlik beraberliğe zarar veriyorlar.Ben… Read more »

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
8 yıl önce
Reply to  LEVENT

Sevgili Levent
Duyguların yerine her zaman mesleğinin çıkarlarını ön planda tuttuğunu biliyorum. Daima yüreğin yol göstericin olsun. Değerli görüşlerin için de teşekkürlerimi sunuyorum . Benim genç delikanlı arkadaşım.

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
8 yıl önce

Sayın Berna Ceylan
Mesleğimizin geleceğini genç optisyen arkadaşlarımız belirleyecektir. Benim gibi alaylı gözlükçüler süreç içinde emekli olup köşelerine çekilmektedirler ve çekileceklerdir. Eski bir gözlükçü olarak benim amacım genç optisyen arkadaşlara kendilerini ne gibi tehlikelerin beklediğini göstermektir. Üzerinizde çok büyük oyunlar oynanmaktadır.
Sizin gibi bilinçli ve duyarlı optisyen gençlerimiz olduğunu bilmek mesleğimizin bugünlerden çok daha iyi yerlere geleceğine olan inancımı artıyor. Bu yorumunuzla inanın ki beni çok mutlu ettiniz.. Sizleri çok seviyorum. Saygılar.

Optisyen Berna Ceylan
Optisyen Berna Ceylan
8 yıl önce

Göray Bey,
İlk başlarda yazılarınızı biraz uçuk buluyordum ancak her hafta gelen yazlarınızı okudukça yapmış olduğunuz analizlerin ne kadar doğru tespitler olduğunu görmeye başladım. Sizi tebrik ederim.
Bu yazılar sektördeki bazı taşların oynamasına, yerine oturmasını sağlayacak.
Sakın her optisyeni optometrist taraftarı sanmayın.Biz bir gurup genç optisyenler de aynen sizin gibi düşünüyoruz.

Optometriyi istemeyen genç optisyenler gurubu sizi sevgiyle selamlıyor.

Berna Ceylan

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi aç...

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzer...

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesin...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş oldu...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi...

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkis...

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları eko...

E- Rapor uygulaması hakkında duyuru E- Rapor uygulaması hakkı...

Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemelerin, Görmeye...

İstihdam için soru önergesi verildi İstihdam için soru önerge...

Çeşitli alanlardaki sağlık teknikerlerinin istihdamına ilişk...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha! Luxottica’dan yeni bir ha...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha, ünlü İtalyan Mazzucchelli...

TTB: #TedirginOlmaAşıOl TTB: #TedirginOlmaAşıOl

Kendinizi, sevdiklerinizi ve toplumu korumak için aşınızı ol...

6 milyon liralık gözlük çaldılar 6 milyon liralık gözlük ç...

İngiltere’de sosyete gözlükçüsü soyuldu!...

Aslında Boştu! Aslında Boştu!

Bir umut devam ederiz yaşamaya, tüm kötülüklere, iğrençlikle...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
G.O.Konfederasyonu Genel başkanı görevinden istifa etti

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel Başkanı Rifat Küpeli, görevinden istifa etti. Başkan veda konuşmasında yöneticilikte her zaman değişiklikler olabileceği ve...

Kapat