Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor?

Gözlükçüler çağdaş insanlardır.. Çağdaş olmak teknoloji kullanmayı da gerektirir. Gözlükçüler olarak lazer cerrahisine karşı değiliz.

06 Ağustos 2018 - 0:07 'de eklendi ve 1153 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor?

Tartışılan konunun öznesi insan gözü, göz ve görme sağlığıdır.

Bizlerin karşı olduğu lazer cerrahisi değil, lazer cerrahisinde yapılan etik dışı pazarlama reklam uygulamalarıdır. Sağlık alanında reklam sağlık mesleklerine olan güveni ve saygıyı azaltır. İtibarsızlaştırır. Çok sayıda sağlık problemlerine sebep olur. Kıt kısıtlı sağlık harcama bütçesinde israfa dolayısıyla kamu zararına ve kamu sağlığının bozulmasına neden olur. Deontolojik bozulmalara sebep olur.

Reklamlarla gerçekler daima farklıdır,
Lasık reklamı yapılan bir mal gibi pazarlanamaz, sağlık alanında dürüst bir iletişimde reklâm ve propaganda etik değildir.
Göz kliniklerinin web sitelerinde, yazılı basında, sosyal medya hesaplarında kullanılan çarpıcı reklâm sloganları

Pahalı gözlükten ucuza, ebediyen, gözlüklerden kurtulma fırsatı!
Bundan sonra kendinizi gözlüksüz hayal etmenize gerek yok.
Gözlüğünüzle değil gözünüzle görün.
Gözlerinize inanamayacaksınız.
Gözlüğünüzü kontak lensinizi atın lasik ile ince kornea da bile refractive cerrahi uygulanabilir.

Kartal gözü, şahin gözü operasyonu (üzülerek ifade etmeliyim ki dünya tıp literatüründe böyle bir yöntem mevcut değildir, olamazda çünkü kartalın çift makülası vardır. Retinanın merkezinde kalan ve keskin renkli görmeyi, ışığa karşı kontrast hassasiyetini de içerecek şekilde en çok kullanılan bölümüne maküla denir, insan gözünde bir maküla vardır, lasik sadece kornea ’ya yapılan bir işlemdir, retina nakli işlemi değildir.insanın kartal gibi görmesi içinde göz büyüklüğü greyfurt kadar olmalıdır. Pratik olarak bu mümkün değildir. Olsa bile kim gözlerinin greyfurt kadar büyük olmasını ister. Kartal gibi görmesi ne işine yarayacaktır?. Görme kapasitesinin ihtiyaçtan fazla artırılması alacağımız uyarıları artırır. Hayatı çekilmez kılar. Sağlam sağlıklı korneaya yapılan görme kapasitesini artıran bu işlemlerin etik olup olmadığı hekimler arasında da tartışma konusudur.

“Özgür gözler”
“Göze dair ne varsa”

Yıllardır esiri olduğunuz gözlük ve kontakt lenslerden ağrısız ve acısız bir kaç dakikalık operasyon la ömür boyu kurtarabilirsiniz(lasik yeni bir teknolojidir, ömür boyu düzeltici etki iddiası gerçek dışıdır)

Gözün aydın öğretmenim, e. Laser ile gözlüğünüzden ve kontakt lensinizden kurtulun, gözün aydın Hasan bey· gözlerle sihirli temas, göze en dost ışık laser

Bu reklâmların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor,
Görme kusurlarınızı lazer ile düzeltmeye karar vermeden önce, tehlikeleri hakkında bilmeniz gerekli o kadar çok bilgi var ki; unutmayın sadece bir çift gözünüz var, onları bunca tehlikelere atmaya, yaşamınızı alt üst etmeye değer mi?
Cerrahi işleme hevesiniz lazerle ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor tehlikelerini bilirseniz sorunun gözlerinizde olmadığını, görme kusurunuzun sizin en iyi arkadaşınız olduğunu fark edeceksiniz.20 dk’lık mucize! İşlem, hayatınızı kâbusa çevirebilir. Bu risk azda olsa her zaman vardır.

Harp okulları ve polis okulları’na bu cerrahi işlemi uygulatan öğrenciler kabul edilmemektedir. 2003 yılında amerika’da yapılmış olan bir araştırmada, ınternet sitelerinde lasık tedavisinin yan etkileri hakkında çok az bilgi verildiği ve hastaların lasık ameliyatı olmaları için cesaretlendirildiği vurgulanmaktadır. Aynı makalede doğru, açık, güncel, bilimsel destekli bilgiler veren web sitelerine ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmiştir. İnsanların bilinçaltına gözlükten kurtulmayı, kartal gibi görmeyi kazırsanız siz sonra hangi lasik komplikasyonunu anlatırsanız anlatın sizi dinlemez. Çünkü beyin böyle çalışır.

Her gün ihtiyaçtan fazla, lazer cerrahisi klinikleri mantar gibi çoğalmakta, birbirleri ile de kıyasıya rekabet etmektedirler. Reklâmlarla gözlük kullanıcılarının beklentileri yükseltmekte asla gerçekleşmeyecek vaatler bilinçaltlarına kazınmaktadır. Siz bu aşamadan sonra ametrop kişiye hangi lasik koplikasyonunu anlatırsanız anlatın dinlemez, artık onun beklentisi kartal gibi, süper vizyon görmek ve gözlükten kurtulmaktır, göze hangi lazer cerrahisi yöntemi uygulanırsa uygulansın, kartal kadar görme keskinliğine ulaşması mümkün değildir. Bu bilimsel ve etik bir yaklaşım olmadığı gibi kabul edilebilir bir durum da değildir.

Bu reklâmları gazetelerde, web sitelerinde okuyan, sosyal medya hesaplarında izleyen, gözlük kullanıcıları refractive cerrahinin prk- lasik gözün kırılma kusurlarının düzeltilmesi için tek ve kesin bir çözüm olduğuna inandırılmakta, prk lasik cerrahisi yaptıran. Gözlük kullanıcısı yaşamı boyunca bir daha gözlük kullanmayacağına inanmakta, görme keskinliğinin daha da yükseleceğine yaşamı boyunca süreceğine ve yine yaşamı boyunca gözle ilgili bir problem yaşamayacağına inanmaktadır. Uzak görme kusuru olan birçok kişi, bu problemini çözmek için lazer cerrahisini düşünüyor ve sırf gözlüklerden kurtulmak, kartal gibi görmek uğruna, cerrahinin risklerini hiç dikkate almadan ameliyat olma kararı verebiliyor. Oysa lazer cerrahisi sağlık açısından yapılması zorunlu olmayan kozmetik bir işlemdir.

Lasik işleminde, epitel yürümesi ve kornea erimesi ektazi)en önemli komplikasyon olma özelliğini sürdürmektedir. Kornea erimesi kornea nakline götürür.
Tartışılan konu istatistik sayılar veriler değildir. Tartışılan konunun öznesi insan gözü, göz ve görme sağlığıdır.
Gözlerinizle kumar oynamayın. Lazer cerrahisi sağlık açıdan yapılma zorunluluğu olmayan kişinin isteğine bağlı estetik cerrahidir.

Lazer ameliyatı reklamları – 1219 sayılı tababet ve şuabatı sanatlarının tarzı icrasına dair kanun’un 24 üncü maddesi,
tıbbi deontoloji tüzüğünün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,
sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmeliğin 5/c maddesi,
özel hastaneler yönetmeliği’nin 60 ıncı maddesi,
ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,
6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un 61 inci maddesi ; hükümlerine aykırıdır.

Türkiye’de lazer cerrahisinin artış nedeni, bu alanda yapılan kural yasa tanımaz “etik dışı pazarlama uygulamalarıdır”(unethical marketing practices)

 

Taylan Küçüker / Eczacı- Gözlükçü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gös...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 bin kontenjan azaldı....

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesse...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartlar nedeniyle, almış oldukları kararları sizlerle paylaşıyoruz....

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 b...

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Opt...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartla...

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Magazin HABERLERİ
Web TV