a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor?

Gözlükçüler çağdaş insanlardır.. Çağdaş olmak teknoloji kullanmayı da gerektirir. Gözlükçüler olarak lazer cerrahisine karşı değiliz.

06 Haziran 2024 - 14:07 'de eklendi.

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor?

Tartışılan konunun öznesi insan gözü, göz ve görme sağlığıdır.

Bizlerin karşı olduğu lazer cerrahisi değil, lazer cerrahisinde yapılan etik dışı pazarlama reklam uygulamalarıdır. Sağlık alanında reklam sağlık mesleklerine olan güveni ve saygıyı azaltır. İtibarsızlaştırır. Çok sayıda sağlık problemlerine sebep olur. Kıt kısıtlı sağlık harcama bütçesinde israfa dolayısıyla kamu zararına ve kamu sağlığının bozulmasına neden olur. Deontolojik bozulmalara sebep olur.

Reklamlarla gerçekler daima farklıdır,
Lasık reklamı yapılan bir mal gibi pazarlanamaz, sağlık alanında dürüst bir iletişimde reklâm ve propaganda etik değildir.
Göz kliniklerinin web sitelerinde, yazılı basında, sosyal medya hesaplarında kullanılan çarpıcı reklâm sloganları

Pahalı gözlükten ucuza, ebediyen, gözlüklerden kurtulma fırsatı!
Bundan sonra kendinizi gözlüksüz hayal etmenize gerek yok.
Gözlüğünüzle değil gözünüzle görün.
Gözlerinize inanamayacaksınız.
Gözlüğünüzü kontak lensinizi atın lasik ile ince kornea da bile refractive cerrahi uygulanabilir.

Kartal gözü, şahin gözü operasyonu (üzülerek ifade etmeliyim ki dünya tıp literatüründe böyle bir yöntem mevcut değildir, olamazda çünkü kartalın çift makülası vardır. Retinanın merkezinde kalan ve keskin renkli görmeyi, ışığa karşı kontrast hassasiyetini de içerecek şekilde en çok kullanılan bölümüne maküla denir, insan gözünde bir maküla vardır, lasik sadece kornea ’ya yapılan bir işlemdir, retina nakli işlemi değildir. İnsanın kartal gibi görmesi içinde göz büyüklüğü greyfurt kadar olmalıdır. Pratik olarak bu mümkün değildir. Olsa bile kim gözlerinin greyfurt kadar büyük olmasını ister. Kartal gibi görmesi ne işine yarayacaktır?. Görme kapasitesinin ihtiyaçtan fazla artırılması alacağımız uyarıları artırır. Hayatı çekilmez kılar. Sağlam sağlıklı korneaya yapılan görme kapasitesini artıran bu işlemlerin etik olup olmadığı hekimler arasında da tartışma konusudur.

“Özgür gözler”
“Göze dair ne varsa”

Yıllardır esiri olduğunuz gözlük ve kontakt lenslerden ağrısız ve acısız bir kaç dakikalık operasyon la ömür boyu kurtarabilirsiniz(lasik yeni bir teknolojidir, ömür boyu düzeltici etki iddiası gerçek dışıdır)

Gözün aydın öğretmenim, e. Laser ile gözlüğünüzden ve kontakt lensinizden kurtulun, gözün aydın Hasan bey· gözlerle sihirli temas, göze en dost ışık laser

Bu reklâmların hiçbiri gerçeği yansıtmıyor,
Görme kusurlarınızı lazer ile düzeltmeye karar vermeden önce, tehlikeleri hakkında bilmeniz gerekli o kadar çok bilgi var ki; unutmayın sadece bir çift gözünüz var, onları bunca tehlikelere atmaya, yaşamınızı alt üst etmeye değer mi?
Cerrahi işleme hevesiniz lazerle ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor tehlikelerini bilirseniz sorunun gözlerinizde olmadığını, görme kusurunuzun sizin en iyi arkadaşınız olduğunu fark edeceksiniz.20 dk’lık mucize! İşlem, hayatınızı kâbusa çevirebilir. Bu risk azda olsa her zaman vardır.

Harp okulları ve polis okulları’na bu cerrahi işlemi uygulatan öğrenciler kabul edilmemektedir. 2003 yılında amerika’da yapılmış olan bir araştırmada, ınternet sitelerinde lasık tedavisinin yan etkileri hakkında çok az bilgi verildiği ve hastaların lasık ameliyatı olmaları için cesaretlendirildiği vurgulanmaktadır. Aynı makalede doğru, açık, güncel, bilimsel destekli bilgiler veren web sitelerine ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmiştir. İnsanların bilinçaltına gözlükten kurtulmayı, kartal gibi görmeyi kazırsanız siz sonra hangi lasik komplikasyonunu anlatırsanız anlatın sizi dinlemez. Çünkü beyin böyle çalışır.

Her gün ihtiyaçtan fazla, lazer cerrahisi klinikleri mantar gibi çoğalmakta, birbirleri ile de kıyasıya rekabet etmektedirler. Reklâmlarla gözlük kullanıcılarının beklentileri yükseltmekte asla gerçekleşmeyecek vaatler bilinçaltlarına kazınmaktadır. Siz bu aşamadan sonra ametrop kişiye hangi lasik koplikasyonunu anlatırsanız anlatın dinlemez, artık onun beklentisi kartal gibi, süper vizyon görmek ve gözlükten kurtulmaktır, göze hangi lazer cerrahisi yöntemi uygulanırsa uygulansın, kartal kadar görme keskinliğine ulaşması mümkün değildir. Bu bilimsel ve etik bir yaklaşım olmadığı gibi kabul edilebilir bir durum da değildir.

Bu reklâmları gazetelerde, web sitelerinde okuyan, sosyal medya hesaplarında izleyen, gözlük kullanıcıları refractive cerrahinin prk- lasik gözün kırılma kusurlarının düzeltilmesi için tek ve kesin bir çözüm olduğuna inandırılmakta, prk lasik cerrahisi yaptıran. Gözlük kullanıcısı yaşamı boyunca bir daha gözlük kullanmayacağına inanmakta, görme keskinliğinin daha da yükseleceğine yaşamı boyunca süreceğine ve yine yaşamı boyunca gözle ilgili bir problem yaşamayacağına inanmaktadır. Uzak görme kusuru olan birçok kişi, bu problemini çözmek için lazer cerrahisini düşünüyor ve sırf gözlüklerden kurtulmak, kartal gibi görmek uğruna, cerrahinin risklerini hiç dikkate almadan ameliyat olma kararı verebiliyor. Oysa lazer cerrahisi sağlık açısından yapılması zorunlu olmayan kozmetik bir işlemdir.

Lasik işleminde, epitel yürümesi ve kornea erimesi ektazi)en önemli komplikasyon olma özelliğini sürdürmektedir. Kornea erimesi kornea nakline götürür.
Tartışılan konu istatistik sayılar veriler değildir. Tartışılan konunun öznesi insan gözü, göz ve görme sağlığıdır.
Gözlerinizle kumar oynamayın. Lazer cerrahisi sağlık açıdan yapılma zorunluluğu olmayan kişinin isteğine bağlı estetik cerrahidir.

Lazer ameliyatı reklamları – 1219 sayılı tababet ve şuabatı sanatlarının tarzı icrasına dair kanun’un 24. maddesi,
tıbbi deontoloji tüzüğünün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,
sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmeliğin 5/c maddesi,
özel hastaneler yönetmeliği’nin 60 ıncı maddesi,
ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliğinin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,
6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un 61 inci maddesi ; hükümlerine aykırıdır.

Türkiye’de lazer cerrahisinin artış nedeni, bu alanda yapılan kural yasa tanımaz “etik dışı pazarlama uygulamalarıdır”(unethical marketing practices)

Taylan Küçüker / Eczacı- Gözlükçü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin ...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük koleksiyonlarını tasarlamak, üretmek ve dünya çapında dağıtmak için münhasır l...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Magazin HABERLERİ
Web TV