a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

TOOB’ a dava açıldı.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubunun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin […]

24 Ocak 2013 - 2:00 'de eklendi ve 1539 kez görüntülendi. A+A-

TOOB’ a dava açıldı.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubunun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin sağlanması talebi ile Sn. Numan Hocaoğlu avukatı kanalı ile TOBB’ a dava açmıştır.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair, İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin mensub olduğumuz meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubumuzun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin sağlanması talebimizdir.

. Türkiye’ de ilk defa  2005 yılında uygulanmaya başlayan NACE(Nomeneclature générale des  Activités économiques dans les  Communalités Européennes) sistemi Avrupa  Birliğinden  Türk Ticaret  sistemimize giren,  meslekleri yeniden  gruplandırma sistemidir. Bu sistemle birlikte ekonomik faaliyetlerin istatiksel olarak sınıflandırılması, aynı faaliyet alanındaki meslek gruplarına  tek bir kod veya alt kodlar  verilerek bir çatı altında toplanması amaçlanmıştır.

NACE sistemine göre meslek gruplarının kodlanması görevi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, TOBB’ A verilmiştir. TOBB da meslek gruplarına ait kodlamaları yaparak süreci tamamlamış ve  çok kısa bir zaman önce 14 Ocak 2013 tarihinde kendisine bağlı Oda ve Borsalara tebliğ  etmiştir. Ancak meslek gruplarının kodlanması sürecinde birçok hatalar ve keyfi düzenlemeler yapılarak  Oda ve Borsaların meslek komiteleri seçimlerinde, grupların birçoğunun  kendi sektör meslektaşları tarafından temsil edilmeleri zorlaştırılmıştır. Bu nedenle TOBB tarafından yapılan NACE  kodlamalarının yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesi, meslek gruplarının doğru  ve adilane bir şekilde tespit edilerek kodlamalarının  yapılması gerekmektedir.

Şu anda gündemdeki haberlerden de anlaşılacağı üzere tüm ticaret odaları bu durumdan oldukça şikayetçi olup meslek komiteleri de durumun vahim olması sebebiyle huzursuzdurlar. Yönetimin kendine muhalif olanları farklı komitelere dağıtarak kendine yakın olan meslek komitelerini birleştirmesi seçim hırsı ile hareket edildiğinin göstergesi olduğu aşikardır. Her meslek grubu kendi faaliyet alanında olan gruba dahil edilmeli ve seçim süreci de bu haliyle gerçekleşmelidir. Şu andaki sistemde bunun tam aksi şekilde olup bu hususun seçimlerden önce düzeltilmesi veya seçimlerin durdurulması gerekmektedir.

Aksi halde müvekkil açısından ve mensubu olduğu meslek grubu açısından telafisi oldukça zor durumlar ve zararların ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Bu itibarla anılı fiili durum önlenmesi gerekmekte mahkemeye başvurmak gerekliliği hasıl olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
numan hocaoğlu
numan hocaoğlu
26 Ocak 2013 00:26

Sabit bey yorumunuz için teşekkürler. Nerede mesleğinizi icra ettiğinizi ve bulunduğunuz ildeki Ticaret odasına üyemisiniz onuda bilmiyorum. Ancak, bizim NACE kodlamalarının nasıl ve ne şekilde yapıldığına itirazımız değil. Dava konumuzda o değil. Ticaret ve Sanayi odalarında yeniden meslek komitelerinin düzenlenmesi görevini üstlendiğini iddia eden TOOB yönetiminin yanlı ve taraflı tutumunadır tavrımız. Ben İTO da uzun yıllar sektörümün temsilciliğini yapan bir meslektaşınızım. Bizim gruba karşı yapılan büyük haksızlıkla İTO daki sektörümüzün temsiliyeti yeni dönemde elimizden alınmıştır. İlaç,Eczacılık, Tıbbi cihaz, Medikal, Ortopedik mlz ve Dişçilik Mlz vs. tam 31 adet farklı Meslek Grubunun içinde maalesef bizim sektörümüzü de konuşlandırdılar. Yapılan bu haksızlık… Read more »

sabit salman
sabit salman
26 Ocak 2013 11:08

Geçmişte olduğu gibi meslek komitelerini birleştirdikleri anlaşılıyor. müşterek Meslek komitesinden ayrı müstakil bir komite oluşturmak için gerekli asgari üye sayısında bir değişikliğe gidildi de gözlükçüler sayısal yetersizliğe düşüp başka gruplarla birleştirildiyse ki mümkün, gene de bu çalışmalardan oda yöneticilerinin ve TOBB yönetimindeki ITO delegelerinin haberi olmaması mümkün değil!. Keşke bu çalışmalar yapılırken müdahil olsaydınız.

Geçmişteki klasik ayak oyunları içine çekilecek gene meslektaşlarımız!..

Pazarlık gücü olan bir gruptur optikçiler!.
En azından 2 meclis üyesinden biri alınır alınmasına da (Ben) çekişmesi bölünme getirir bu seçimde!.
Bölünmenin sonucu da malum!…
Kolay gelsin diyelim…

Numan Hocaoğlu
Numan Hocaoğlu
27 Ocak 2013 10:16
Reply to  sabit salman

Sabit bey İTO da bağımsız bir meslek grubu oluşturulabilmesi için yeterli sayı ,minimum 500 üyedir. Oysa bizim grubumuzdaki üye sayımız 615 dir. Bilgilerinize

sabit salman
sabit salman
25 Ocak 2013 13:15

“ NACE Kodu uygulaması Avrupa Birliği normları gereğidir. Bu uygulama tamamen Maliye Bakanlığı ve TOBB net arasında gerçekleştirilmiş olup sisteme aktarılmıştır. Örneğin bir işletmenin turizm, perakende ve inşaat gibi üç farklı sektöre de ticari kazancının olduğunu var sayarsak, Maliye Bakanlığı en çok cirosunun olduğu sektörde gruplamaya aldı. Bunu da TOBB’ne bildirdiler. TOBB-Net bilgi sisteminde yer alan bu gruplandırma ile Maliye Bakanlığı üç kez itiraz hakkı tanıdı. Bu itiraz süresini geçirenler de bulundukları illerde Vergi Dairesi Müdürlüklerine müracaat ederek grup değişikliği talebinde bulunmaları istendi. TOBB ayrıca 08.10.2012 tarihli bir mektup ile tüm mükelleflere yazılı bildirimde bulunarak bu süreci tekrar hatırlattı. Parakende… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV