a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

TOOB’ a dava açıldı.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubunun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin […]

24 Ocak 2013 - 2:00 'de eklendi ve 1290 kez görüntülendi. A+A-

TOOB’ a dava açıldı.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubunun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin sağlanması talebi ile Sn. Numan Hocaoğlu avukatı kanalı ile TOBB’ a dava açmıştır.

NACE sistemi ile yapılan meslek gruplarının kodlanmasına dair, İstanbul Ticaret Odası (İTO) 39 Nolu  Optisyenler ve Optometrik Ürünler meslek komitesinin farklı meslek gruplarıyla birleştirilmesi sonucu temsil edilme imkanının kısıtlanarak ortadan kaldırılması nedeniyle TOBB tarafından gerçekleştirilen haksız ve hukuka aykırı kodlama işlemin mensub olduğumuz meslek grubu açısından iptali ve NACE kodlamalarının düzeltilerek  meslek grubumuzun seçimlerdeki temsil edilme yetkisinin sağlanması talebimizdir.

. Türkiye’ de ilk defa  2005 yılında uygulanmaya başlayan NACE(Nomeneclature générale des  Activités économiques dans les  Communalités Européennes) sistemi Avrupa  Birliğinden  Türk Ticaret  sistemimize giren,  meslekleri yeniden  gruplandırma sistemidir. Bu sistemle birlikte ekonomik faaliyetlerin istatiksel olarak sınıflandırılması, aynı faaliyet alanındaki meslek gruplarına  tek bir kod veya alt kodlar  verilerek bir çatı altında toplanması amaçlanmıştır.

NACE sistemine göre meslek gruplarının kodlanması görevi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, TOBB’ A verilmiştir. TOBB da meslek gruplarına ait kodlamaları yaparak süreci tamamlamış ve  çok kısa bir zaman önce 14 Ocak 2013 tarihinde kendisine bağlı Oda ve Borsalara tebliğ  etmiştir. Ancak meslek gruplarının kodlanması sürecinde birçok hatalar ve keyfi düzenlemeler yapılarak  Oda ve Borsaların meslek komiteleri seçimlerinde, grupların birçoğunun  kendi sektör meslektaşları tarafından temsil edilmeleri zorlaştırılmıştır. Bu nedenle TOBB tarafından yapılan NACE  kodlamalarının yeniden gözden geçirilerek düzeltilmesi, meslek gruplarının doğru  ve adilane bir şekilde tespit edilerek kodlamalarının  yapılması gerekmektedir.

Şu anda gündemdeki haberlerden de anlaşılacağı üzere tüm ticaret odaları bu durumdan oldukça şikayetçi olup meslek komiteleri de durumun vahim olması sebebiyle huzursuzdurlar. Yönetimin kendine muhalif olanları farklı komitelere dağıtarak kendine yakın olan meslek komitelerini birleştirmesi seçim hırsı ile hareket edildiğinin göstergesi olduğu aşikardır. Her meslek grubu kendi faaliyet alanında olan gruba dahil edilmeli ve seçim süreci de bu haliyle gerçekleşmelidir. Şu andaki sistemde bunun tam aksi şekilde olup bu hususun seçimlerden önce düzeltilmesi veya seçimlerin durdurulması gerekmektedir.

Aksi halde müvekkil açısından ve mensubu olduğu meslek grubu açısından telafisi oldukça zor durumlar ve zararların ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

Bu itibarla anılı fiili durum önlenmesi gerekmekte mahkemeye başvurmak gerekliliği hasıl olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
numan hocaoğlu
numan hocaoğlu
9 yıl önce

Sabit bey yorumunuz için teşekkürler. Nerede mesleğinizi icra ettiğinizi ve bulunduğunuz ildeki Ticaret odasına üyemisiniz onuda bilmiyorum. Ancak, bizim NACE kodlamalarının nasıl ve ne şekilde yapıldığına itirazımız değil. Dava konumuzda o değil. Ticaret ve Sanayi odalarında yeniden meslek komitelerinin düzenlenmesi görevini üstlendiğini iddia eden TOOB yönetiminin yanlı ve taraflı tutumunadır tavrımız. Ben İTO da uzun yıllar sektörümün temsilciliğini yapan bir meslektaşınızım. Bizim gruba karşı yapılan büyük haksızlıkla İTO daki sektörümüzün temsiliyeti yeni dönemde elimizden alınmıştır. İlaç,Eczacılık, Tıbbi cihaz, Medikal, Ortopedik mlz ve Dişçilik Mlz vs. tam 31 adet farklı Meslek Grubunun içinde maalesef bizim sektörümüzü de konuşlandırdılar. Yapılan bu haksızlık… Read more »

sabit salman
sabit salman
9 yıl önce

Geçmişte olduğu gibi meslek komitelerini birleştirdikleri anlaşılıyor. müşterek Meslek komitesinden ayrı müstakil bir komite oluşturmak için gerekli asgari üye sayısında bir değişikliğe gidildi de gözlükçüler sayısal yetersizliğe düşüp başka gruplarla birleştirildiyse ki mümkün, gene de bu çalışmalardan oda yöneticilerinin ve TOBB yönetimindeki ITO delegelerinin haberi olmaması mümkün değil!. Keşke bu çalışmalar yapılırken müdahil olsaydınız.

Geçmişteki klasik ayak oyunları içine çekilecek gene meslektaşlarımız!..

Pazarlık gücü olan bir gruptur optikçiler!.
En azından 2 meclis üyesinden biri alınır alınmasına da (Ben) çekişmesi bölünme getirir bu seçimde!.
Bölünmenin sonucu da malum!…
Kolay gelsin diyelim…

Numan Hocaoğlu
Numan Hocaoğlu
9 yıl önce
Yanıtla  sabit salman

Sabit bey İTO da bağımsız bir meslek grubu oluşturulabilmesi için yeterli sayı ,minimum 500 üyedir. Oysa bizim grubumuzdaki üye sayımız 615 dir. Bilgilerinize

sabit salman
sabit salman
9 yıl önce

“ NACE Kodu uygulaması Avrupa Birliği normları gereğidir. Bu uygulama tamamen Maliye Bakanlığı ve TOBB net arasında gerçekleştirilmiş olup sisteme aktarılmıştır. Örneğin bir işletmenin turizm, perakende ve inşaat gibi üç farklı sektöre de ticari kazancının olduğunu var sayarsak, Maliye Bakanlığı en çok cirosunun olduğu sektörde gruplamaya aldı. Bunu da TOBB’ne bildirdiler. TOBB-Net bilgi sisteminde yer alan bu gruplandırma ile Maliye Bakanlığı üç kez itiraz hakkı tanıdı. Bu itiraz süresini geçirenler de bulundukları illerde Vergi Dairesi Müdürlüklerine müracaat ederek grup değişikliği talebinde bulunmaları istendi. TOBB ayrıca 08.10.2012 tarihli bir mektup ile tüm mükelleflere yazılı bildirimde bulunarak bu süreci tekrar hatırlattı. Parakende… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
4
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx