a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tabelaların standartlarında değişiklik yapıldı

En fazla 2 renk kullanılabilecek. Bina cephelerine konulacak tabelalar en çok muayenehanelerde 4 metrekare, diğer ayakta teşhis ve tedavi yapılan her türlü sağlık kuruluşunda 8 metrekare ve hastanelerde 20 metrekare olacak.

15 Şubat 2015 - 22:04 'de eklendi ve 4435 kez görüntülendi. A+A-

Tabelaların standartlarında değişiklik yapıldı

Sağlık kuruluşlarına asılacak tabelaların standartlarında değişiklik yapıldı. Her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarının tabelaları 14 Mayıs’a kadar yeni yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek.

Türk Tabipleri Birliği Tabela Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, sağlık kurum ve kuruluşlarının tabelalarında belirtilebilecek ibarelerle tabelaların diğer standartlarının belirlenmesi ve Türkiye genelinde uygulama birliğinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Buna göre, ilgili yönetmelik muayenehaneler ve hastaneler de dahil olmak üzere her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarını kapsayacak.

Muayenehanelerde hekimler ad ve soyadlarını, akademik unvanlarını, Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre alınmış uzmanlık ve yan dal uzmanlık alanlarını yazabilecekler. Birden fazla alandaki uzmanlığını ilan etmek isteyen hekimler, bunu aynı tabelada göstermek zorunda olacak.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarının dış tabelalarında ruhsatlarında belirtilen kuruluş ismi ve unvanı ile faaliyet izin belgesinde belirtilen uzmanlık dalları yazılabilecek. Ayrıca sağlık kuruluşunun adından önce gelmek üzere “Özel” ibaresi belirtilecek.

Sağlık kurum ve kuruluşları, başka resmi veya özel sağlık kuruluşlarınca kullanılan isimleri tabelalarında belirtemeyecek. Tabelalarında çalışma gün ve saatleri ile telefon numaralarına da yer verilebilecek.

Faaliyete geçmemiş alanlar tabelalarda yazılmayacak

Sağlık kurum ve kuruluşları, ayrı bir tabela ile burada hizmet verilen tıp dallarını, ayrıca ruhsatlandırılmış özel hizmet birimlerini ve çalışan hekimlerin adı, soyadı, uzmanlık dalları ile akademik unvanlarını gösteren tabelalar asabilecek.

Bu tabelalarda, tam olarak faaliyete geçmemiş veya ilgili uzmanı olmayan tıp dalı ve ünite isimlerine yer verilmeyecek.

Laboratuvarların isimlerinin yer aldığı dış tabelalarda, sağlık kuruluşunun bünyesinde bulunan birimler ile çalışan hekimlerin isimleri de yer alabilecek.

Hastaneler ile 24 saat hizmet veren sağlık kuruluşlarında, acil servis girişlerinin belirlenmesi amacıyla, beyaz zemin üzerine ters “C” harfi şeklinde kırmızı hilal ve altında koyu mavi harflerle “ACİL” ibaresinin yer aldığı tabela bulundurulacak.

Bina duvarıyla camdaki yazılar, tabela sayılacak

Sağlık kurum ve kuruluşları, faaliyet gösterdikleri binanın en fazla iki cephesiyle bina girişine 1 tabela asabilecek.

24 saat hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşları, kurum veya kuruluşun acil durumlarda kolayca bulunabilmesi amacıyla hizmet binasının çatı katına gündüz ve gece uzaktan görülebilecek boyutta, içeriden ışıklandırılabilen ve yalnızca sağlık kuruluşunun adının yazılı olduğu bir tabela koyabilecek.

 

Ana yollardan uzakta yer alan sağlık kurum ve kuruluşlarının kolayca bulunabilmelerine yardımcı olmak amacıyla, kurum ve kuruluşların faaliyet gösterdikleri binanın bulunduğu cadde veya sokak girişlerine birer tane olmak üzere, yalnızca sağlık kuruluşunun adının, muayenehanelerde ise hekimin adının yazılabileceği en fazla 2 bilgi levhası yerleştirilecek.

Herhangi bir nedenle apartman üzerine tabela asılamaması ve sağlık kuruluşunun tamamen bina arka cephesinde kalması durumunda bina imar sınırlarında kalacak şekilde direk üzerine 1 tabela konulabilecek. Bina duvarlarına veya cama yazılan yazılar, tabela olarak değerlendirilecek.

En fazla 2 renk kullanılabilecek

Bina cephelerine konulacak tabelalar en çok muayenehanelerde 4 metrekare, diğer ayakta teşhis ve tedavi yapılan her türlü sağlık kuruluşunda 8 metrekare ve hastanelerde 20 metrekare olacak.

Bina giriş kapılarına asılabilecek tabelalar 40×60 santimetreden, sağlık kuruluşunun ana yollardan uzak olması nedeniyle konulabilecek bilgi levhaları 100×80 santimetreden, acil tabelası ise 50×70 santimetreden büyük olamayacak.

Tabelalarda zeminin beyaz renkte olması halinde zemin hariç, zeminin beyaz dışında bir renkte olması halinde zemin dahil en fazla 2 renk kullanılabilecek.

Yazılması zorunlu “Özel” ibaresi, diğer yazı büyüklüğünün yarısından az olmamak kaydıyla sağlık kuruluşunun adından küçük yazılabilecek.

Öte yandan ışık verici vasıtalarla tabelaların süslenmesi yasak, tabela yazıları süslemesiz ve sade olacak. Dış tabela ve acil tabelası ancak sağlık kuruluşunun faaliyette bulunduğu saatlerde ışıklandırılabilecek.

Acil tabelası dışındaki tabelalar bina yüzeyine dik olacak şekilde asılmayacak. Kötü görünümlü tabelalar da kullanılmayacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte kullanılmakta olan tabelalar, 3 ay içinde yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV