a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK, Sağlıkta bireyin katkı payını bir miktar daha artıracak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, sağlıkta bireyin katkı payının bir miktar daha artıracak uygulamaların devreye sokulacağını söyledi. SGK Başkanı Acar ”Sağlıkta Dönüşüm Programı”na ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortalamalarına göre, kişi başı doktora müracaat sayısının 6,5, Türkiye ortalamasının ise 8 olduğunu kaydetti. Bunun tartışılması gerektiğini ifade eden Acar, […]

17 Eylül 2012 - 22:24 'de eklendi ve 1307 kez görüntülendi. A+A-

SGK, Sağlıkta bireyin katkı payını bir miktar daha artıracak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, sağlıkta bireyin katkı payının bir miktar daha artıracak uygulamaların devreye sokulacağını söyledi.

SGK Başkanı Acar ”Sağlıkta Dönüşüm Programı”na ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ortalamalarına göre, kişi başı doktora müracaat sayısının 6,5, Türkiye ortalamasının ise 8 olduğunu kaydetti.

Bunun tartışılması gerektiğini ifade eden Acar, ”Bu kadar genç bir nüfusa rağmen biz doktora neden fazla gidiyoruz, bunu da bir soru işareti olarak değerlendirmenin faydalı olacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

İki hafta önce Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda sağlıkta son 10 yılda gelinen noktaya ilişkin bir rapor hazırladıklarını dile getiren Acar, şöyle konuştu:

”Burada önemli kararlar alındı. Sağlık Teminat Paketi’ni mutlaka gözden geçireceğiz. Bu teminat paketini, daha sürdürülebilir olması bakımından önümüzdeki süreçte değerlendireceğiz. Bireyin katkı payı OECD ortalamaları yüzde 3,2, Türkiye’de 1,5. Yani Türkiye’de bireyin katkı payını bir miktar daha artıracağımız uygulamaları önümüzdeki süreçte devreye koyacağız. Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasını biraz daha işin içine çekeceğiz. Bunu kesinlikle yapmamız gerekiyor. Bizde bu oranlar çok düşük. Yani her şeyi devletin sunduğu ya da devletten beklediğimiz bir sistemi uzun vadede sürdürmemiz elbette ki sıkıntılı olacaktır. Tanı tedavi rehberlerini de önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz.”

-”Yabancı firmalara da destek verilecek”-

Acar, sadece iskonto artışları yaparak ilaçta global bütçe sistemini sürdürmenin doğru olmayacağını belirterek, ”İskonto artışları dışında daha sağlam temelleri olan uygulamaları önümüzdeki süreçte hayata koymamız gerekiyor” dedi.

İlaç sektörünün Teşvik Paketi’nde stratejik sektörler arasında sayıldığını anımsatan Acar, şunları kaydetti:

Biz de önümüzdeki süreçte Türkiye’ye yatırım yapacak sadece yerli firmalarımızın değil, yabancı firmalarımızın da önünü açacak uygulamalara destek vereceğimizi net şekilde ifade etmek istiyorum. Ar-Ge yapan firmalarımıza destek vereceğiz. Yerli sanayiyi teşvik etmenin yanında buraya yatırımı da teşvik edecek uygulamaları devreye sokacağız. Büyümeden de gerekli katkıyı vereceğiz. Geri ödeme politikalarında yine düşük fiyatlı eş değer ilaçları teşvik edeceğiz.

Tedbir paketleriyle çözüme gidilemeyeceğine işaret eden Acar, Türkiye’deki temel sorunlardan birinin ilaç konusunda yaşanan israf olduğunu söyledi.

Acar, ”Hesaplarımızda israf olarak gördüğümüz rakam 1 milyar TL civarındadır. Bunu önleme konusunda beraber çalışma çok önemli” ifadesini kullandı.

2002’de 5,2 milyar lira olan kamu ilaç harcamalarının 16 milyar TL’ye çıktığını bildiren Ceylan, ”İlaç sektöründe 5,4 milyar dolarlık bir ithalat varken, ihracatımız ancak 650 milyon doları buldu. Dolayısıyla sektörel açıdan dış ticaret açığı verdiğimiz bir sektörümüz” diye konuştu.

Açıklanan raporda, ilaç sektörünün Türkiye’nin 2023 vizyonundaki yerini belirlerken, 8 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğuna işaret eden Ceylan, ”(Bu yetmez) diyoruz. Bunu daha da aşmamız gerekiyor. Türkiye bunu aşabilecek durumdadır. Türkiye’nin 2023 ekonomik hedeflerine ulaşmada sektörün azami ölçüde katkısını bekliyoruz” dedi. Ceylan, bu hedeflere ulaşmak için sektöre gerekli desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun ise sağlıkta vatandaş memnuniyetinin çok yüksek oranlara ulaştığını vurguladı.

İlaç sektöründe Ar-Ge’nin ön plana çıkması, yüksek teknoloji ürünlerin Türkiye’de üretilmesi için kamunun filli olarak rol üstleneceğine inandığını kaydeden Tosun, bu hedeflerin 2023’ten önce gerçekleştirilebileceğini söyledi.

-Hedef 8 milyar dolar ihracat-

AİFD Başkanı Güldem Berkman da Türkiye’de ilaç sektöründe yaklaşık 300 şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, ”Biz yenilikçi ilaç sektörü olarak 2023 itibariyle 23 milyar doları aşkın üretim yapan, ihracatını 8 milyar doların üstüne çıkartmış, dış ticaret fazlası veren ve yılda 1,7 milyar dolar düzeyinde Ar-Ge yatırımı yapan bir Türkiye ilaç sektörünün mümkün olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 508 milyon lira değerinde çeşitli ürün, eşya ve araç yak...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına sayılı günler ...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nitelikli bir sektör fuarı düzenlenecek....

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
corsluder
corsluder
18 Eylül 2012 14:01

Anlaşılan o ki, devlet iyice sağlıktan elini-eteğini çekti.Biz cam-çerçeve bedellerinin artışını bekleyelim,devlet nasıl daha az katkı sunarım diye düşünüyor.Sosyal devletin ruhuna fatiha..

İHSAN
İHSAN
18 Eylül 2012 09:37

sevgili sgk bence sizin aldığınız nefes bile haram

kayahan
kayahan
18 Eylül 2012 10:21
Reply to  İHSAN

SĞK YETKİLİLERİ BIRAKIN YABANCI SERMAYELERİ DESTEKLEMEYİ KENDİ ÜLKENİZDE KENDİ VATANDAŞLARINIZI DESTEKLEYİNİZ.YILLARDIR ZAM ALAMIYORUZ.SİZLER HALA NEYİN PEŞİNDESİNİZ
YABANCI SERMAYE DİYE SOKTUNUZ ATASUN VS HER YERDE MANTAR GİBİ BİTMEYE BAŞLADILAR BUMUDUR DOĞRU OLAN BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIK.
BU SEKTÖRÜ BİTİRİYORSUNUZ….

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Magazin HABERLERİ
Web TV