a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Şeker göze kaçabilir

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından artan diyabet prevalansına ve metabolik hastalıkların etkilerine dikkat çekmek amacıyla 1991 yılından bu yana her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır.

14 Kasım 2023 - 23:07 'de eklendi ve 2010 kez görüntülendi. A+A-

Şeker göze kaçabilir

Merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 170 ülke ve bölgede 230’dan fazla ulusal diyabet derneğinin çatı kuruluşudur.

Artan sayıda metabolik hastalığı olan insanların ve yüksek riskli hastaların çıkarlarını temsil eder. Federasyon, 1950’den beri küresel diyabet topluluğuna öncülük etmektedir.

IDF Diyabet Atlası dünya çapında rakamlar, bilgiler ve tahminler içerir ( www.diabetesatlas.org ). 2021’de yaklaşık 537 milyon yetişkin (20 ila 79 yaş arası) diyabetle yaşıyordu. Etkilenen toplam insan sayısının 2030’a kadar 643 milyona ve 2045’e kadar 783 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Hastalık, 2021’de 6,7 milyon ölüme ve en az 966 milyar dolarlık sağlık harcamasına neden oldu.

Etkilenen her ikinci kişiye hastalık teşhisi konmadı
Endişe verici: 541 milyon yetişkin daha tip 2 diyabet geliştirme riski altındadır. Etkilenen neredeyse her ikinci yetişkine (240 milyon) teşhis konulmamıştır (Kaynak: IDF ).

Hiç tedavi edilmezse veya iyi tedavi edilmezse ciddi sağlık komplikasyonları riski artar. Bunlar kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği, körlük ve alt ekstremite amputasyonunu içerir.

IDF tarafından Dünya Diyabet Günü’nde yayınlanan bir araştırma, etkilenenlerin %26’sına teşhis konulduğunda hastalıkları hakkında yeterli bilgi verilmediğini gösteriyor. Rakamlar ayrıca beşte birinin (%20) sağlık hizmeti sağlayıcısından sürekli eğitim almadığını ve neredeyse üçte birinin (%29) ihtiyaç duyduğu bilgilerden yoksun kaldığını gösterdi.

Diyabetli kişilerin sayısı hızla artıyor. IDF, 2030 yılına kadar dünya çapında dokuz kişiden birinin bu durumla yaşayacağını tahmin ediyor. Bu, sağlık hizmetleri kaynaklarını zorlar ve insanları resmi olmayan kanallar aracılığıyla tavsiye almaya yönlendirebilir. IDF araştırması, beş kişiden birinin diyabet eğitimi için Google (%21) ve sosyal medyayı (%20) kullandığını gösteriyor.

Araştırma ayrıca, sağlık profesyonelleri için eğitime yönelik finansman ve yatırım konusunda bir boşluk olduğunu göstermektedir. Birçok doktor ve hemşire, bakımları altındaki insanları hastalıkla ilgili bilgilerini geliştirerek desteklemeye çalışsa da, her üç kişiden birden fazlası (%35) tüm diyabet eğitimini kendileri finanse etmek zorundadır. Ek olarak, sağlık uzmanlarının diyabetin sık görülen komplikasyonlarını teşhis etme becerilerine sahip olmadığı bulunmuştur.

Dünya Diyabet Günü
Alman Diyabet Yardımı ve Alman Diyabet Derneği’nin ” Alman Diyabet Sağlık Raporu “nda güncel rakamlara göre, yalnızca Almanya’da 8,5 milyon insan bu metabolik hastalıktan etkileniyor ve buna ek olarak bildirilmemiş iki milyon vaka daha var . 2009 yılından bu yana, kar amacı gütmeyen diabetesDE – Deutsche Diabetes-Hilfe kuruluşu, Almanya Federal Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde Dünya Diyabet Günü’nü ( www.weltdiabetestag.de ) düzenlemektedir.

Göz doktorları: Tarama, etkilenenlerin yalnızca yarısına ulaşıyor
Diyabetli kişilerde düzenli göz muayenesi, sonradan ortaya çıkabilecek göz hastalıklarının erken fark edilebilmesi ve görme bozukluklarının önüne geçilebilmesi açısından önemlidir. Yine de diyabetli kişilerin %50’ye varan bir oranı taranmamaktadır; Bu, sağlık sigortası şirketlerinin araştırmalarından ortaya çıkıyor. Almanya’daki profesyonel oftalmologlar derneği (BVA) ve diyabetik göz hastalıklarının erken tespiti için girişim grubu (IFDA), Nisan ayında etkilenenleri eğitmek ve eğitmek için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

BVA’ya göre, Alman Diyabet 2022 Sağlık Raporu’ndaki rakamlar içler acısı: Yeni bir tip 2 diyabet teşhisi konulduktan sonra, etkilenenlerin yalnızca üçte biri hemen bir göz doktoru tarafından muayene ediliyor. İki yıllık diyabetten sonra, insanların %50’si hala taramadan kaçıyor. Diyabetik retinopati ve makülopati ile ilgili S3 kılavuzundaki uzmanlar, diyabetin neden olduğu göz hasarının erken evrelerinde herhangi bir belirtiye neden olmadığından düzenli göz muayenesi yapılmasını önermektedir.

Çok yüksek kan şekeri seviyeleri, gözün retinasındaki küçük kan damarlarına (ayrıca) zarar verir. İlk olarak damarlarda mikroanevrizma denilen küçük çıkıntılar vardır. Ancak retinaya zarar veren kanama veya damar proliferasyonuna da yol açabilir. Semptomlar genellikle hastalığın yalnızca ileri evrelerinde ortaya çıktığı için, hasarı önlemek için değişiklikleri erken fark etmek ve uygun şekilde tedavi etmek çok daha önemlidir.

Diyabete bağlı retina hastalıkları, çalışma çağındaki kişilerde görme bozukluğunun hatta körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gutenberg Sağlık Araştırmasına göre, Almanya’da diyabetik retinopatisi olan kişilerin oranı toplam nüfusun %1,53’ü – yani etkilenen 1.270.000 kişi – ve bilinen diyabeti olan kişilerin %21.7’sidir (kaynak: Week of Vision ).

Diyabetli pek çok kişinin tarama için bir göz doktoruna gitmemesinin çeşitli nedenleri vardır. Birincisi bilgi ve eğitim eksikliğidir. Etkilenenler, diyabetin görme yetileri için oluşturduğu tehlikenin farkında bile değiller. Öte yandan, bazılarını randevu almaktan caydıran şey, uzun bekleme süreleri ve sınav için harcanan çabadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV