a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sayın Opmar Yetkilisi – Turgut ÇAKAR

Yayında bulunan reklamlarınız için sektöre yapmış olduğunuz açıklamayı dikkatli bir şekilde okudum. Açıklamada değindiğiniz bazı konular hakkında kendi görüşlerimi dile getirmek istiyorum. Takdir edersiniz ki reklam konusunun yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu tartışan yetkili makamlar var ve konfederasyonumuz bu reklam için diğer reklamlarda olduğu gibi ilgili yerlere şikayetlerini yapmıştır. Bu nedenle karşımızdaki olgunun o boyutunu burada […]

04 Haziran 2012 - 15:52 'de eklendi ve 1431 kez görüntülendi. A+A-

Sayın Opmar Yetkilisi – Turgut ÇAKAR

Yayında bulunan reklamlarınız için sektöre yapmış olduğunuz açıklamayı dikkatli bir şekilde okudum.

Açıklamada değindiğiniz bazı konular hakkında kendi görüşlerimi dile getirmek istiyorum. Takdir edersiniz ki reklam konusunun yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu tartışan yetkili makamlar var ve konfederasyonumuz bu reklam için diğer reklamlarda olduğu gibi ilgili yerlere şikayetlerini yapmıştır.

Bu nedenle karşımızdaki olgunun o boyutunu burada tartışmayacağım. Sorumlu kurum ve kuruluşların vereceği kararı bekleyecek ve buna saygı duyacağız. Konu hakkında lehinize veya aleyhinize bir karar çıktığında bu karar kamuoyu ile paylaşılacaktır.
 
Ben, yaptığınız açıklamanın içinde bulunan bence yanlış olduğunu düşündüğüm bilgileri kaleme almak istiyorum:

1)    Bahsi geçen fiyat sadece çerçeve fiyatı değil, gözlük fiyatı olarak geçiyor ki hepimiz gibi sizde biliyorsunuz ki gözlük, gözlük çerçevesi ve gözlük camının birleşmesinden meydana gelen bir emtiadır (kamuoyu baskısı ile metnin bu kısmını değiştirmiş olmanız bu gerçeği değiştirmiyor.). Bu nedenle sadece çerçeve fiyatı olarak algılanamaz. Kaldı ki gözlük reçeteye tabi bir üründür ve bizce reçeteye tabii ürünler hakkında reklam yapılamaz. Bir diğer konu da fiyat olarak SGK ödemesini baz almışsınız. Burada da önemli bir yanlışlık var. SGK gözlük için ödeme yapmıyor, sadece gözlük yardımı yapıyor. Bu nedenledir ki gözlük ödemesinde üst limit yoktur. SGK, gözlüğün asıl değeri için gerekli olan ödemenin kalan kısmının hastadan alınmasını istemektedir.

2)     Reklam filminin kurgusunu sizlere tartışmayacağım, bu firmanızın ve reklam ajansınızın takdiridir. Fakat fiyat reklam olgusu içinde önemli bir mesaj olarak ön plana çıkıyor. Sadece bu da değil gözlerinden bu kadar rahatsız olan birine optisyenlik müessesi değil göz doktorundan bahsetmeli, çünkü optisyenlik müesseseleri reçete yazamazlar.

3)    Değerli yönetici, yayınlamış olduğunuz reklam gözlüğün pahalı bir emtia olduğu kanısını yıkmak yerine yerlerde süründüğünü göstermekten öteye gitmemiştir. Sizlere şu kadarını söyleyebilirim ki daha önceki reklamlardan sonra bizzat kendi müşterilerimden birinin söylediği söz reklamlarınızın ne kadar etkili olduğunu sanırım gösterir  “Turgut bey aylık yirmi bin dolar kira veren bir mağaza 40-50 TL gözlük veriyor, üstelik TV reklam maliyeti olduğu halde. Biz daha ucuz olur diye sana geldik, sen maliyetin bu kadar düşük olduğu halde onlardan yirmi lira fazla para istedin. Yazık…” Şimdi reklamların ne kadar etkili bir pazarlık argümanı olduğunun yorumunu yapmayı da size bırakıyorum.

4)    “En az güvenilir meslek” Bu kanıya nereden vardınız bilmiyorum bizim elimizde böyle bir veri yok. Fakat tüm samimiyetimle sizlere şunu söyleyebilirim ki kamuoyundaki güvenilirliğimizi sarsmaya çalışan içimizden bir takım kişi ve guruplar var ve her defasında yayın organlarının tamamını kullanarak bunu başarmaya çalışıyorlar ve biz onlarla mücadele ediyoruz. Eğer bu konudan rahatsız olduğunuz konusunda samimi iseniz bu tür onursuz propaganda yapan kişilere engel olun. Hiçbir şey yapamıyorsanız kaynaklarını kesin yeter.
 
Sayın yönetici, reklam yapmak zorunda olduğunuzu rakiplerinizin sizleri buna zorladığını biliyoruz. Öyleyse dezenformasyon ile saldırıları bertaraf etmeye çalışmak yerine birlikte masaya oturup ortak akılla üreteceğimiz projelerle mesleği ileri götürmeye çalışalım. Bundan hem siz faydalanın hem de mesleğimizin daha fazla zarar görmesini hep birlikte engellemeye çalışalım.

Turgut Çakar
İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği
Başkan Yardımcısı

Opmar Reklam filmini izlemek için tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uzağı görememek küresel bir sorun haline geldi? Uzağı görememek küresel bir sorun haline...

Çocuklarda uzağı görememe sorunu küresel bir sağlık krizine dönüştü. Vakalar neden yükseliyor? Yükseliş önlenebilir mi?...

Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görüşü Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görü...

Müessese vitrininde faaliyeti ile ilgili bilgileri, satışını yaptığı optik ürünler ile bu ürünlerin fiyatları ve anlaşma yapılan kuruml...

Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı yaptı Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı ...

Ankara’daki üniversite hastanelerinin yönetimlerinin alt birimlerine gönderdiği yazıda vakaların arttığı belirtildi....

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunmayın....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
5 Haziran 2012 10:33

UYANDIRIN ÜYELERİMİZİ SONRA AĞLAMASIN, UYANIN GERÇEKLERİ GÖRÜN ALDANMAK KÖTÜDÜR. YANİ KANMAK KANDIRILMAK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAK HEP AYNI YERDE SAYMANIN YARATTIĞI UMUTSUZLUK… İKİ AYRI YÖNETİM İKİ AYRI MESLEK ÖRGÜTÜ BÖYLE BİR OLUŞUMUN TEK BİR ÇATI Kİ DAHA YAŞANABİLİR BİR ARĞÜMAN OLDUĞUNU GÖSTERİYOR. HER TÜRLÜ BEDEL ÖDEME GÖZ ÖNÜNE ALINIRSA SORUNUN AŞILMAMASI HİÇ DE ZOR DEĞİL GEREKLİ DERSİ ÇIKARMALI, HER KES PAYINA DÜŞEN SORUMLULUĞU ALMALIDIR. UMUTSUZLUK GELECEĞE DAİR BİR KAYGIDIR SORUN ÇÖZÜLMEZSE İLERİYE YÖNELİK NELER YAŞANACAK ESAS SORU BUDUR. PEKİ BÜGÜN GELİNEN NOKTA NEDİR BÜGÜN İÇİN TEK SÖZ ŞUDUR. BİR ALDANMA SÖZ KONUSUDUR ELBETTE BEKLENTİ BUNLAR DEĞİLDİ DENEDİK OLMADI DİYEBİLİRSİNİZ PEKİ BUNDAN… Read more »

levent
levent
5 Haziran 2012 10:51

benim gibi üçüncü şahıslardan birisim:):)ama haklısın.seninle aynı şeyleri düşünüyorum arkadaşım.:)

levent
levent
5 Haziran 2012 00:08

Sayın Turgut Çakar; (üçüncü şahıslardan biri yani) Konuya nereden başlayacağımı bilemedim,mesleğini üç kuruşa satanlardanmı,perakendeci derneğini toptancı derneğiyle karıştıranlardan mı? ,bizleri odalara sokup ta yalanlarla dolduranlardan mı? (benim başımada geldi zamanın birinde),yoksa kaçakcının malını bize satmaya çalışanlardan mı? Bunlar uzayıp gidiyor.şayet sektör bugüne kadar başına gelenlerin sebebini biliyorsa düne kadar reklam serbesttir diyenleri tanıyorsa bu şahısları günü geldiğinde,onlar ne anlatırsa anlatsın sandığa gömecektir.tarih 24 hazirandır.sizden ricam gözlükçüler gününü ilgili yerlere bildirip bu tarihe çekin bence. Sayın Turgut Çakar üçüncü şahıslardan biri olsanda sonuna kadar yanındayız. gerçekten bir yazında okumuştum senin arkandan bu insanlar bir Turgut Çakar vardı ah ah diyecekler amma… Read more »

Engin PEKER
Engin PEKER
4 Haziran 2012 20:03

Turgut bey bu sektörde fikirleri her zaman son derece değerli bir meslek büyüğümüzdür. Bizim dile getirmek istediklerimizi zaten gerektiği şekilde dile getirmiş. Kendisine sonsuz teşekkürler. İlgili mağaza yetkilisinin de açıklamalarında polemiğe girmek konusundan kaçındığından bahsetmişlerdi, yazılarını okumuştum ama onların bence polemikten kasdettiği, gerçeklerin ve doğruların, eleştirilerin yapılsa da kaale alınmayacak olmasıdır. Devletin gereken birimleri bu konuda değerlendirmeyi yaptığı zaman ne kadar kaale alınır daha da iyi görmüş olacağız.. Bu tip reklamları yapan firmaların tümü zaten bu cezai müeyyideyi ödemeyi göze alarak bu işe girişiyor. Burada yapılması gereken, bu konuda yönetmelik düzenlemesinir ve bunun yaptırımlarının en son ihlaline Sağlık Bakanlığı Optisyenlik… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Uzağı görememek küresel bir sorun haline geldi? Uzağı görememek küresel b...

Çocuklarda uzağı görememe sorunu küresel bir sağlık krizine ...

Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görüşü Dijital Tabelalar Hakkınd...

Müessese vitrininde faaliyeti ile ilgili bilgileri, satışını...

Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı yaptı Üniversite hastaneleri Co...

Ankara’daki üniversite hastanelerinin yönetimlerinin alt bir...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

1 milyar kişide görme bozukluğu bulunuyor 1 milyar kişide görme boz...

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın, önlenebilecek vey...

Üretim kapasitesini artıran firma ihracata başladı Üretim kapasitesini artır...

Üretim kapasitesini ve istihdam sayısını artıran firma, yurt...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

İzmir Ticaret Odası fuara gönderiyor! İzmir Ticaret Odası fuara...

İzmirli Meslektaşlarımız Silmo Fuarına İzmir Ticaret Odası k...

Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması Gözlük Cinsi Eşyaların Sı...

Bakanlığımıza intikal eden muhtelif bilgilerden, gözlük çerç...

Gümrük kaçakçılarına fırsat verilmedi! Gümrük kaçakçılarına fırs...

Hakkari'de gümrük kaçağı gözlük 804 litre akaryakıt ve telef...

Magazin HABERLERİ
Web TV