a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SAMSUN TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Konfederasyonumuz Yönetim Kurulunun Katılımlarıyla  16-17 Şubat 2013 tarihlerinde Samsun Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğimizin ev sahipliğinde Samsun da 2013 yılı ilk bölge toplantısı gerçekleştirilmiştir. Değerli Meslektaşlarımız , Konfederasyonumuz Yönetim Kurulunun Katılımlarıyla  16-17 Şubat 2013 tarihlerinde Samsun Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğimizin ev sahipliğinde Samsun da 2013 yılı ilk bölge toplantısı gerçekleştirilmiştir. Meslektaşlarımızın geniş katılımıyla gerçekleşen toplantımız  mesleğimizin […]

19 Şubat 2013 - 19:05 'de eklendi ve 1264 kez görüntülendi. A+A-

SAMSUN TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Konfederasyonumuz Yönetim Kurulunun Katılımlarıyla  16-17 Şubat 2013 tarihlerinde Samsun Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğimizin ev sahipliğinde Samsun da 2013 yılı ilk bölge toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Değerli Meslektaşlarımız ,

Konfederasyonumuz Yönetim Kurulunun Katılımlarıyla  16-17 Şubat 2013 tarihlerinde Samsun Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğimizin ev sahipliğinde Samsun da 2013 yılı ilk bölge toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Meslektaşlarımızın geniş katılımıyla gerçekleşen toplantımız  mesleğimizin güncel sorunlarının masaya yatırıldığı ve gelecek on yıllarının planlamasının yapıldığı bir toplantı olması itibarıyla önemlidir. Öte yandan, Konfederasyonumuzun mesleğimizle ilgili önemli konulara dair tespit ve önerilerinin gözlükçü kamuoyuna ulaştırılmasına vesile olması açısından da ayrıca önemlidir.

Bu cümleden, Konfederasyon Yönetim Kurulumuzun öncelikli gündem maddelerinin bir kere daha duyurulmasında fayda görülmüştür.

Oda ve Birlik Kanunumuz çıkana kadar, Konfederasyon yapılanmamızı Oda ve Birlik gibi çalıştırmak, Yönetim Kurulumuzun en büyük arzusudur. TOOM Derneğimizin Anadolu Federasyonumuza katılımı sürecinin tamamlamış olması ile temsil kabiliyetimiz sektörün tamamına ulaşmış durumdadır. Önümüzdeki süreç, TOOMD üyelerinin Anadolu Federasyonumuzun Karar organlarında hak ettikleri şekilde temsil kabiliyetine ulaşmalarını temin edecek olan olağanüstü genel kurulun gerçekleştirilmesi sürecidir. Devamında Konfederasyon Genel Kurulunun yapılması ile yönetici kadromuz yeni dostlarımızın da katılımları ile en zengin haline kavuşmuş olacaktır.

Konfederasyon Yönetim kurulumuz Oda ve Birlik kanun çalışmaları çerçevesinde geçtiğimiz günlerde  internet sitemizden sizlere duyurduğumuz gibi AK Parti grup başkan vekilimiz Sn. Mustafa Elitaş ve Konya Milletvekillerimizle bir dizi görüşmeler yapmış kendilerinden samimi bir destek görmüştür. Sağlık Bakanımızı da en kısa sürede makamında ziyaret ederek Oda ve Birlik Kanun teklif ve talebimizi sunacagız.Kendilerinden destek talep edeceğiz. Bu aşamada Oda ve Birlik çalışmalarında mesafe kat edebilmemiz için her meslektaşımızın desteğine ihtiyacımız olduğu da bir gerçektir.

Uzun süredir çeşitli ortamlarda, Optometri tanım ve açılımları belirli bir çıkar grubunun temsilcileri  tarafından ülkemiz gündemine taşınmıştır. Konfederasyonumuz direkt yada dolaylı yollarla optometriyi talep eden gayretler ile ilişkilendirilmek istenmektedir. Bu konuda Konfederasyonumuzun geçmişte, özellikle Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde vermiş olduğu mücadele ise toptan yok sayılmaktadır, bu yaklaşım en hafifinden mesleki temsil tarihini bilmemek ile izah edilebilir.
Optometri  Kavram ve talebinin; hiç bir şekliyle Yönetim kurulumuzun politikaları içinde yeri olmadığı gibi  gündeminde de değildir.

Konfederasyonumuz temsil ettiği üyelerinin hak ve menfaatlerinin savunucusu olduğu kadar sosyal sorumluluğunun da bilincindedir. Öte yandan Popülist ve maddi endişelerden uzak, toplum ve halk sağlığını gözetirken, mesleğimizin geleceğini de bu günden inşa etmek zorundadır.

Yönetim Kurulumuz, Ülkemizin Sağlık politikaları ile örtüşen ve (Optometriye alternatif olarak) reçete üretimini artıran, erken teşhisle refraksiyon kusurunun erken tespitini sağlayan, halkımızı güvenli ve konforlu bir göz ve görme sağlığı hizmetine kavuşturacak yeni modeller ve projeler üretmek zorunda olduğumuza inanır

Konfederasyonumuzun bu konudaki çözüm önerisi, 6 yıl Temel Tıp Eğitimi almış Pratisyen Hekimlerimizin Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde 1 yıl refraksiyon eğitimi alarak refraksiyon kusurlarını ve olası göz hastalıklarını ön teşhis edebilme yetki ve yeterliliğine gelmeleri ve göz hekimi eksikliği hissedilen il ve ilçelerde görev yapmaları projesidir.

Konfederasyonumuz, sektör bileşenleri olan gözlükçü ve optisyenlerin günümüz hak ve menfaatlerini gözetirken, hayatın doğal akışı içinde sektörün yarınki temsilcilerinin optisyenler olacağının farkında olarak; 2004 yılında 5193 sayılı kanunla mesleğimize talihsiz şekilde giren ve mesleği bir sağlık mesleği olmaktan çıkaran, mesul müdürlük sisteminede karşıdır. Mevcut düzenleme, mesleğimiz üzerinde büyük tahribat yapmış olmakla kalmayıp, mesleğimizin yarınlarının aydınlık yüzü olan optisyenlerimizinde geleceğini şimdiden karartacak ve artan bir hızla mesleği icra etme yetkisine sahip olan optisyenlerimizi zincir mağazaların istihdamlarına dönüştürecektir. Konfederasyonumuz, mevcut müesseselerin müktesep haklarının korunarak, mesul müdürlüğün kaldırılması konusunda girişimlerde bulunmakta kararlıdır.

Optisyenlik proğramlarımız ve bu okullarda yetişen optisyenlerimiz mesleğimizin aydınlık yüzüdür.Ancak ihtiyaç fazlası bir şekilde sayılarının hızla artması bizleri endişelendirmektedir.Yeni bir eğitimli işsizler ordusunun oluşmasına  konfederasyonumuz duyarsız kalamaz. Bu konuda yeni bir düzenlemenin yapılması kaçınılmazdır.Yök ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde bu konuda gerekli çalışmaları başlatacağız.

Mesleki mevzuatımıza aykırı reklâm ve tanıtımlar, İnternet üzerinden Kontakt lens ve diğer optik ürünlerin satışı, 25596 Sayılı yönetmelik ve 5193 sayılı kanunla ilgili çalışmalar ve Sağlık Meslekleri Kurulu Yönetmeliği ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup bu konular hakkında gelişmeler ilerleyen günlerde daha detaylı olarak meslektaşlarımızla paylaşılacaktır.

2013 yılında meslektaşlarımıza verilmesini planladığımız meslek içi eğitimler ve konu başlıkları belirlenmiş olup değişik illerimizde Sn.Taylan Küçüker ve Sn.Turgut Çakar’ın nezaretinde meslek içi eğitimlerimiz kısa bir süre sonra başlayacaktır.  Bunlardan ilki bu hafta sonu Alanya da yapılacaktır tüm meslektaşlarımız eğitim seminerimize davetlidir.

Yönetim Kurulumuz, uzun ve meşakkatli yollardan geçilerek oluşturulmuş olan Konfederasyon çatısının mesleki değerlerin korunması ve ifade edilmesi konularında ne kadar etkin ve yetkili kabul edildiğinin bilincindedir. Öte yandan yalan yanlış, maksatlı maksatsız, sadece kafa karışıklığı yaratmaya yönelik yayınları da takip etmektedir. Yönetim Kurulumuzun bu bilgi kirliliği karşısındaki görece suskunluğu bu ifade ve fikir sahiplerinin taşımadığı bir sorumluluğu taşımasındandır. Dün olduğu gibi bugün ve yarında Yönetim Kurulumuz; mesleki mevzuatı, meslekle ilgili yaşanan gerçeği ifade etmekten uzak istatistiki bilgilerin, ülkemiz gerçeklerini işaret etmeyen ütopyaların sahiplerine cevap vermemiştir ve vermeyecektir. Konfederasyonumuzun içine çekilmek istenen, bilgiden ve gerçeklerden uzak bir polemik ortamına girmesi beklenmemelidir. Öte yandan akla ve gerçeğe dayanan her türlü katılım ve katkıya açık olduğumuz gibi, konfederasyonumuzu itibarsızlaştırma gayretleri dışında kalan tüm eleştirilere de dün olduğu gibi bugün de açık olduğumuzun iyi bilinmesi gerekir.

Geleneksel Optisyenlik müesseselerinin bekasını, hassasiyetini, sorumluğunu, içinde hisseden her meslektaşımıza ve başkanımıza Federasyon ve Konfederasyonlarımızın kapısı sonuna kadar açıktır.
Gözlükçü  ve optisyen kamuoyuna ilanen duyurulur.

.
Saygılarımızla

.
GOK Yönetim Kurulu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık!...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir kara deliktir. Ben bu mesajı çoktan aldım ama yine oğluma ve hanıma laf an...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda konuşan Başkan Şekib Avdagiç, 2018’den bu yana Meslek Komiteleri tarafında...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sabit salman
sabit salman
20 Şubat 2013 13:03

“Konfederasyonumuzun bu konudaki çözüm önerisi, 6 yıl Temel Tıp Eğitimi almış Pratisyen Hekimlerimizin Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde 1 yıl refraksiyon eğitimi alarak refraksiyon kusurlarını ve olası göz hastalıklarını ön teşhis edebilme yetki ve yeterliliğine gelmeleri ve göz hekimi eksikliği hissedilen il ve ilçelerde görev yapmaları projesidir.” Toplumda işkembe-i kübra’dan sallamak adettendir. Bir sektörün çatı yönetimi kendi mesleki eğitim programı hakkında nasıl böyle öngörüsüz olabilir!. Hedefiniz meslek adamı yetiştirmek mi? Yoksa mesleğinde dikiş tutturamamış/başarılı olamamış, istihdam sorunu yaşayanları devşirerek iş sahası yaratmak mıdır? Dünyada böylesine uzun, zahmetli ve pahalı bir eğitim örneği varmı? İleride konjonktürel gelişime… Read more »

levent
levent
20 Şubat 2013 12:18

Beklenen ve çoğunluğun istediği cevap ama sular durulmuyor.Gelecek nelere gebe bakalım.

ruhi ol
ruhi ol
20 Şubat 2013 12:17

soru 1: meslek içi eğitimin faydası nedir ne olcaktır ? soru 2: asıl yapılması gereken gözlük denetimi değilmidir ? soru 3: sayın başkanların vicdanı rahatmıdır ? soru 4: sektörü tekelleştirmek bizlerin çocuklarına (biz hangi konumda olursak olalım çocuklarımızın hangi mevkide olacağı belli olmaz bu dünyadan sultan süleymanlar gelmiş ve geçmiştir.) nasıl bir gelecek bırakacaktır. soru 5: firmanın biri çıkar 49 TL der, biriçıkar 64,5 TL der , biri çıkar her türlü garanti veriyoruz der, tabiiki bunlar uluslararası firmalar. Gariban türk firmalarının sonu yavaş yavaş gelmektedir. şimdi bu yapılan konuşmalar, iller arası çıkartma yapmalar, atışmalar, kapalı kapılar arkasında işler. Sektör tekelleştiğinde… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Magazin HABERLERİ
Web TV