a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık Bakanlığı, gönüllü kuruluşlarca yapılan sağlık taramalarını izne bağladı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarınca gerekli tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğünü belirten bakanlık, özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine […]

19 Ocak 2011 - 0:37 'de eklendi ve 1760 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık Bakanlığı, gönüllü kuruluşlarca yapılan sağlık taramalarını izne bağladı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarınca gerekli tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğünü belirten bakanlık, özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine aykırı olarak kuruluşları lehine talep oluşturmaya yönelik fiil ve davranışlarda bulunduklarının tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, belediyeler, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile meslek kuruluşları tarafından özel mevzuat gereğince sağlık taraması yapılmak istenmesi halinde, uyulması gerekli usul ve esasların daha önceden belirlendiğine işaret etti.
Bakan Akdağ, yürütülen çalışmalar sonucunda sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde olumlu gelişmeler sağlandığına dikkat çekti. Akdağ, birinci basamak sağlık hizmetleri olarak tanımlanan uygulamalara, yakın zamanda aile hekimliği ve evde bakım hizmetleri de dahil edilerek koruyucu sağlık hizmetlerinin daha etkin hale getirildiğini belirtti. Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

“Koruyucu sağlık hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla bakanlığımızın yanı sıra özel sağlık hizmeti sunan kuruluşlar, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile sivil toplum kuruluşları tarafından gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle gezici sağlık hizmeti verilmesi yönünde bakanlığımıza yapılan talepler üzerine bu hizmetin, amacına uygun olarak yürütülmesi için genelgeler ile usul ve esaslar belirlenmişti. Bu düzenlemeler kapsamında gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine aykırı olarak kuruluşları lehine talep oluşturmaya yönelik fiil ve davranışlarda bulundukları bakanlığımızca müşahade edilmiştir. Ayrıca Aile Hekimliği ve Evde Bakım Hizmetleri uygulamalarının ülke genelinde yaygınlaştığı, bakanlığımıza bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarınca da tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülüyor olması hususları göz önüne alındığında, özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verilmiştir.”

TARAMA YAPILAN KİŞİ DEVLET HASTANELERİNE YÖNLENDİRİLECEK
Bakan Akdağ, buna rağmen belediyeler, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatı gereğince sağlık taraması yapılmak istenmesi halinde; taramanın özelliği, kapsamı, yer ve süresi belirtilerek, tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğü aracılığıyla öncelikle bakanlıktan izin alınması gerektiğini bildirdi.
Yeni düzenlemeye göre, sağlık taraması yapacak özel sağlık kurumları, hazırlayacakları belgelerle bakanlığa başvuracak. Bakanlıktan ön izin alınmasını müteakiben başvuru sahibi, taramaya katılacak sağlık personeline ilişkin belgeleri, tarama uygulamasında kullanılacak gezici araç ve üniteye ilişkin belgeleri hazırlayacak. Gezici araç ve ünitede bulundurulacak tıbbi cihaz ve malzeme listesini içeren başvuru dosyası, tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğüne sunulacak. İl sağlık müdürlüğünce başvurunun uygun görülmesi halinde, taramayı yapacak kuruluş yetkilisi adına ‘Tarama Yetki Belgesi’ düzenlenecek. Tarama başlangıcında ve bitiminde müdürlüğe bilgi verilecek. Tarama kapsamı dışında herhangi bir tıbbi işlem yapılamayacak. Taramada kullanılacak araç ve materyalde ticari isim ve logo kullanılamayacak. Hasta hakları mevzuatına uygun hareket edilecek. Tarama yapılan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Bu taramalar sonucu sağlık kurumlarına müracaatı gereken kişiler, ticari maksatlı istismarları önlemek için Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerine yönlendirilecek. Tarama kapsamında yapılan işlemler ile tarama sonuçlarına dair tespit edilen tıbbi bulgular rapor halinde müdürlüğe sunulacak. Bakanlığın belirlediği hususlara riayet etmeyen kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuata göre işlem yapılacak.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Magazin HABERLERİ
Web TV