a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlığın Reklamı Olmaz Bilgilendirmesi olur

Başlıktan bizim anladığımızı hukuki kurumlar da aynı şekilde anladığı için sağlık alanında reklama mevzuatta izin verilmiyor ya da sınırlandırılıyor. Son zamanlarda özellikle televizyon yayınlarında toplumu bilgilendirme ya da aydınlatma adı altında yapılan programlarda, bu yasakların veya sınırlandırmaların ihlal edildiğini görüyoruz. Kendimize göre yasakların hemen çaresini buluyoruz. Nasıl yapıyoruz? Örneğin; bir Tedavi Sevenler Derneği veya Kulübü […]

20 Kasım 2012 - 17:40 'de eklendi ve 1285 kez görüntülendi. A+A-

Sağlığın Reklamı Olmaz Bilgilendirmesi olur

Başlıktan bizim anladığımızı hukuki kurumlar da aynı şekilde anladığı için sağlık alanında reklama mevzuatta izin verilmiyor ya da sınırlandırılıyor.

Son zamanlarda özellikle televizyon yayınlarında toplumu bilgilendirme ya da aydınlatma adı altında yapılan programlarda, bu yasakların veya sınırlandırmaların ihlal edildiğini görüyoruz.

Kendimize göre yasakların hemen çaresini buluyoruz.

Nasıl yapıyoruz? Örneğin; bir Tedavi Sevenler Derneği veya Kulübü kuruyoruz ve televizyon ekranında her gün aynı konuyu tekrar tekrar anlatıyoruz. Konu aynı, konuşmacılar aynı, kelimeler noktası virgülüne kadar aynı.
.
Zaten bir çekim yapılmış, her gün veya haftada üç, dört gün gösteriliyor. ‘Filan hastalık nedir hocam?’, ‘Peki tedavisi nedir?’, ‘Bu tedavi bizde de yapılıyor mu?’ ‘Evet….’ Bu arada alt yazıda filan sağlık kuruluşunun veya danışma hattının telefonları geçiyor. Tabii ki amaç sadece bilgilendirmek…
.
Toplumu sağlık konusunda bilgilendirmek çok güzel, onu destekliyoruz ama nasıl oluyor da sürekli sadece üç veya dört konuda bilgileniyoruz, daha doğrusu örtülü reklama maruz kalıyoruz? Bir kaç hastalık ve tedavi yönteminden başka sağlık problemi yok mu?
.
Koruyucu hekimlik, sağlıkla ilgili uyarılar yok mu? Acaba bu konuların getirisi ya da tedavisi mi daha kârlı? Program sırasında başka bir alt yazıda da artık emekli sandığı hastalarının ve resmi hastaların sevksiz kabul edildiği yazıyor. Eskiler bu tip yollara “Hile-i Şeriye” diyorlardı.
Günümüzde demokratik hakkımız veya yasalara uygundur diyoruz. Tabii ki bu saydıklarımızın hepsinin tamamen yasalara uygun olduğunu kabul ediyoruz. Gerçekten yasal mı? Yasal ise etik mi?
.
İlgili tüzük ve yönetmeliklerde haksız rekabete yol açıcı davranışlar, mesleki etik kurallara aykırı şekilde talep yaratmaya yönelik tanıtımlar yasaklanmış, örtülü reklam yapılamayacağı belirtilmiştir. Bilgilendirme yapılacaksa; her konuda yapılması, tanısı ve tedavisi ucuz da olsa halkımızın bilgilendirilmesi, hastalıklardan korunma yollarının anlatılması, örneğini kuş gribinde yaşadığımız gibi halka sağlıkla ilgili uyarıların aktarılması daha doğru değil mi? Hakkıyla sağlık programları yapanları şüphesiz bu saydıklarımızın dışında tutuyor ve onları her zaman destekliyoruz.
.
Yine televizyon reklamlarında da sağlığın kullanıldığını görüyoruz. Şu hastalıktan korunmak için şunu yemelisiniz ya da şu ürünle şöyle sağlıklı olursunuz, çocuğunuz şöyle büyür gibi sağlığın araç edildiği abartılı reklamlar ile topluma doğru bilgilendirme yapılabilir mi?
.
Yeri gelmişken değinilmesi ve yazarken daha duyarlı olunması gereken bir konunun da medyadaki sağlık haberleri olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıkla ilgili bir haber okuduğumuzda bazen, yeni olmayan ve bilinen bir konunun yeni bir yöntem gibi anlatıldığını ya da neredeyse tamamen araştırma aşamasında, hatta hipotez seviyesinde bir olayın aktarıldığını görüyoruz.
.
Böyle bir haberin etikliğini bir yana bırakırsak; bu hastalığı olan kişinin psikolojisini ve gereksiz umutlanmasını nasıl açıklayacağımızı düşünmeliyiz. Toplumca hep beraber bilgilenmeye, aydınlanmaya, yeniyi ve doğruyu bulmaya evet ama sağlığın reklam aracı olmasına hayır demeliyiz.
.
Saygılarımla.

Prof. Dr. Özge ARDIÇOĞLU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV