a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Realist yorum teorisi

Amacım; Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Merkez Yönetim Kurulumuzun çalışmalarını sekteye uğratmak veya Sabote etme değil aksine yapılan veya yapılacak çalışmaların gerçek hedeflerine ulaşmasında önlerinde bulunan engellerin realitesinin öngörülebilmesidir.

12 Kasım 2021 - 2:41 'de eklendi.

Realist yorum teorisi

Değerli   Meslektaşlar,

04.11.2021 tarihinde Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği tarafından Kamuoyuna Açıklama başlıklı bildirgeleri, Hukuki görüşleri de Sektör mensupları ve meslektaşlarımızla paylaşılmıştır.

Özellikle; Hukuki görüşler sunularak Anayasa Mahkemesinin gerekçeli iptal kararına ilişkin değerlendirmeleri ise tartışmaların sonlanmasını maalesef bitirmemektedir.

Bu kapsamda, Anayasa Mahkemesi kararını gözeterek , Yasal düzenlemeler için gerekli çalışmaların halen yürütüldüğünü bu itibarla kararın yürürlüğü bakımından herhangi güncel bir Hukuki problemimizin bulunmadığı belirtilmiştir.

24.05.2019 tarih 30783 sayılı T.C Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren TOGB yönetmeliği halen yürürlüktedir. 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un geçici  4.Maddesinin yönetmeliğe  dayanak teşkil eden asıl düzenleyici kısmı halen yürürlüktedir. Anayasa Mahkemesi Hukuk sisteminin bir parçası olup temel amacı da, Kurumların hukuka uygun olarak ayakta tutulmasıdır.

Ayrıca; T.C Ankara Bölge İdare Mahkemesi , 12.İdari Dava Dairesi 21.10.2021 tarihinde ,TOGB nin 03/04 Nisan 2021 tarihli Genel Kurulda alınan kararların iptali ve Yürütmenin durdurulması isteminin reddi yönünde , Ankara 6. İdare Mahkemesince verilen 28.09.2021 gün ve E:2021/1245 sayılı kararın hukuka aykırı ve kaldırılmasını, Dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulması istenmektedir.

Hükmü veren Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesince, dava dosyası incelenmiş olup, Dava dosyasında mevcut bilgi ve belgelere göre; Yürütmenin durdurulması istemi hakkında verilen kararda Yasaya aykırılık bulunmadığından 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27.Maddesinin 7. Fıkrası uyarınca reddine oybirliği ile kesin karar vermiştir.

Bu açıklamalar TOGB nin  web sitesinden meslektaşlarla paylaşılmıştır. Birlik MYK tarafından meslektaşlarımızın aydınlatılması, bilgilendirilmeleri, doğru bilgilerin aktarılmasındaki hassasiyetleri her birimizi memnun ederken, eksikliklerin olması da bir o kadar üzücüdür.

Şöyle ki;     Ankara 12.İdari Dava Dairesi tarafından verilen hüküm;

6. İdare Mahkemesince verilmiş olan, Yürütmenin durdurulması hakkındaki kararın hukuka uygun olması ve yasaya aykırılık taşımamasıkararıdır.   Anlamamız gereken yürütmenin durdurulma isteminin gerçekleşmemesidir.     Dava ESASTAN devam etmektedir.

Anayasa Mahkemesi ise Hukuk sisteminin bir parçası değil, T.C Anayasamızda belirtilen 2.madde SOSYAL HUKUK DEVLETİ anlayışının ve ADALETİN uygulanmasını sağlayan,

 HUKUK SİSTEMİNİN ÜST AKLI ve 1.DERECEDE UYGULAYAN EN ÜST YAPISIDIR

Bu sebeple Anayasa Mahkemesinin yetki ve sorumluluk alanlarının tekrar ele alınması büyük önem arz etmektedir.

Bu yazımda tüm meslektaşlarımızın bilmesini istediğim Anayasa Mahkemesi hakkında iki önemli konu ve soruya açıklık getirmek gerekliliği doğmaktadır.

1)ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARLARININ GERİYE YÜRÜMEZLİĞİ NE DEMEKTİR?

Yasama Organının ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI yok sayarak iptal edilen kararını yok sayarak iptal edilen Kanunun aynen yeniden kanunlaştıramaması ya da benzer bir kanun yapamaması demektir.

2) ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI BAĞLAYICIMIDIR?

Anayasanın 153.maddesinde yer alan kararlarının bağlayıcı olduğuna dair hükmün herhangi bir istisnası bulunmamaktadır. Dolayısıyla diğer mahkemeler ve Kamu gücünü kullanan diğer organlar Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamaktan veya gereğini yerine getirmekten KAÇINAMAZ…

Hukuk sistemimizin üst yapısını temsil eden Anayasa Mahkemesinin karalarını yorumlar iken göz ardı edemeyeceğimiz kriterlere haiz olduğunu bilmeliyiz…

Belli bir ülkede, belirli bir dönemde yürürlükte bulunan (Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Örf ve Adet Kuralları) hukuk kurallarının bütününe POZİTİF HUKUK denmektedir.

Bir toplumda uygulanabilecek, olması gereken en mükemmel hukuk kurallarına da İDEAL HUKUK denmektedir.

REALİST YORUM TEORİSİ: Hukuk uygulamasında Yorumun kaçınılmazlığını vurgular. Bu teoriye göre, Hukuk kuralının uygulanmasından önce mutlaka bir yorum yapılır. Zira Hukuk kuralı; ANAYASA, KANUN, TÜZÜK, YÖNETMELİK, SÖZLEŞME gibi bir Hukuki metnin içinde bulunur.

Yazılı hukuk kurallarından oluşan Pozitif Hukuku, İdeal Hukuka getirebilmeniz için REALİST YORUM yaptığınızda mutlak (doğru) sonuca ulaşabiliriz.

Birlik MYK tarafından hazırlanan Kanun teklifinin 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanunumuzun devamı olarak;

Madde.16…………………….., Madde.17………………., Madde.18……………… vs.  ilave maddelerle monte ederek Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 4 aylık zaman kalmasının bilinmesine ve çıkartılacağı düşüncesi ve inancınıza dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin ANAYASAYA AYKIRILIK SORUNU sebebiyle iptal edilen Yönetmeliğin çok az değiştirilerek ilgili yasamızda uygulamak istemenize katılmadığımı ve TBMM tarafından da kabul görmesinin mümkün olamayacağını meslektaşlarımızın bilmesini öngörmekteyim.

Amacım; Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Merkez Yönetim Kurulumuzun çalışmalarını sekteye uğratmak veya Sabote etme değil aksine yapılan veya yapılacak çalışmaların gerçek hedeflerine ulaşmasında önlerinde bulunan engellerin realitesinin öngörülebilmesidir. 12.11.2021

En derin sevgi ve SAYGILARIMLA….    

 

CEMAL BALIKTUTAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV