Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Oda ve Birlik Yönetimlerine Seçilme Hakkı ve Aidatlar!

Seçilme hakkını kullanacak optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişi olan meslektaşlarımızın aşağıda kısaca açıkladığım durumları göz önüne almasını tavsiye ederim.

24 Haziran 2019 - 1:38 'de eklendi ve 4306 kez görüntülendi. A+A-

Oda ve Birlik Yönetimlerine Seçilme Hakkı ve Aidatlar!

Değerli Meslektaşlarım,

Bilindiği üzere 24 Mayıs 2019 tarih ve 30783 sayılı resmi gazetede “ Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği yayımlandı. Yönetmelik özü itibarı ile birlik ve odalarda seçme ve seçilme usul ve esaslarını düzenlemesi ile birlikte optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin mesleki çalışma ilke ve kurallarının sürüdürülebilir gözlükçülük faaliyeti nizamnamesini de içinde barındırmaktadır.

Oda Yöneticiliğine talip olacak meslektaşlarımın; bir seneden fazla ağır hapis veya üç seneden fazla hapis cezasına veya mesleki bir suçtan dolayı hürriyeti tahdit eden bir cezaya veya meslek ve sanatın geçici olarak tatili cezasına mahkum olanlar ya da oda Disiplin Kurulu kararı ve Yüksek Disiplin Kurulunun tasdiki ile geçici olarak sanat icra etmekten yasaklananlar Yönetim Kurulu üyeliğine seçilemezler.

Diğer bir ifade ile bugüne kadar idare tarafından ve mahkemeler tarafından uygulanan cezai mahkumiyetleri ile birlikte mesleki men cezası bulunan meslektaşlarımız oda yönetim kurulu/denetlemek kurulu/disiplin kurulu, temsilcilik, komisyon ve diğer görevlere talip olamayacak veya görev verilemeyecektir.

Oda Disiplin Kuruluna seçilebilmek için, yurt içinde en az beş yıl mesleğini icra etmiş olmak şarttır. Bu vasıftaki üyeler ile Kurul tamamlanamadığı takdirde, en az üç yıl hizmet etmiş bulunanlar da seçilebilirler.

Birlik Merkez Yönetim Kurulu, iki yıllık bir dönem için, mesleklerinde beş yılını tamamlamış Büyük Genel Kurul temsilcileri arasından seçilir.

Birlik Merkez Denetleme Kurulu üyeliğine seçilebilmek için, odaya kayıtlı bulunmak ve yurt içinde en az beş yıl mesleğini icra etmiş olmak şarttır. Bu vasıftaki üyeler ile Kurulun tamamlanamayacağı anlaşıldığı takdirde, en az üç yıl hizmet etmiş bulunanlar da seçilebilirler

Birlik Yüksek Disiplin Kuruluna seçilebilmek için Türkiye’de en az 15 yıl mesleğini icra etmiş olmak gerekir.

Seçilme hakkını kullanacak optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişi olan meslektaşlarımızın yukarıda kısaca açıkladığım durumları göz önüne almasını tavsiye ederim.

Odaya Giriş Aidatı ve Üyelik Aidatı?

Değerli Meslektaşlarım,

Bilindiği üzere bu güne kadar derneklerimize gönüllük esası ile üyelikler yapmakta ve dernek genel kurul toplantılarında belirlenen aidatları üye sıfatı ile ödemekteydik. Ancak Oda kurulum işlemleri tamamlanınca faaliyette bulunan optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişi tarafından 3 ay içerisinde üye olunması zorunlu olacak ve odaya giriş aidatı ve yıllık oda aidatı ödemesi yapılması gerekmektedir.

Odaya giriş aidatı: Odaya kaydolacak her meslek mensubunun (optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişi ) ödeyeceği aidattır. Aidatın miktarı; (500) rakamının, kayıt tarihinde Devlet memurları aylıklarının hesaplanmasına esas olmak üzere yürürlükte olan katsayılar toplamı ile çarpılması suretiyle bulunacak tutardaki Türk Lirası kadar meblağdır.

01/01/2019 ila 31/06/2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere hesaplama baremi aşağıdaki gibidir.

   Maaş Katsayısı     0,130597
   Taban Aylık Katsayısı     2,044187

Katsayı Toplamı : 2,174784 *500 : 1.087,39 TL olarak değerlendirilmektedir. Odaya Giriş aidatı 1.087,39 TL’dir. Yıllık aidat: Odaya kayıtlı her üyenin her yıl ödemek zorunda olduğu aidattır. Miktarı, giriş aidatı kadardır. Kamuda çalışanlar için, bu aidatlar % 50 indirimli alınır. En geç, Şubat ayının sonuna kadar ödenir.

Odaya giriş aidatı 1.087,39 TL olarak ödenecek ancak yıllık üyelik ücreti ise bu yıla özel olmak üzere %50 indirimli uygulanacaktır. Kuruluş yılının yarı yıl olması sebebiyle Odaya Giriş Aidatı tam olarak ve Yıllık Aidat ücretlerinin yarısı ödenecektir. Devamında mali yılbaşı olarak kabul edilen 1 Ocak devamında ise yıllık bedeller üzerinden ödeme yapılmak zorundadır. Aidatlar optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişi tarafından ödenmesi esastır.

Oda kuruluş işlemi tamamlandıktan sonra ( oda kurulumuna ilişkin Birlik Yönetim Kurulu kararının resmi gazetede yayımlandıktan sonra ) 3 ay içerisinde aşağıdaki evraklar ile birlikte faaliyette bulunan optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişinin müracaatı ile oda kaydı gerçekleşecektir. Oda kurulumu başlangıcı ve oda kayıt başlama tarihi ayrıca paylaşacağım.

Kayıt için gerekli evraklar;

a) T.C. kimlik kartının fotokopisi,
b) Var ise kendisine ait vergi numarası beyanı,
c) Mesleği ile ilgili diplomasının veya ruhsatnamesinin bir örneği,
ç) Adli sicil yazılı beyanı,
d) İkametgah beyanı,
e) Mesleki öz geçmiş bilgilerini ihtiva eden belgesi,
f) İmza sirküleri,
g) Vesikalık fotoğrafı (6 adet),
eklenmiş olan bir dilekçe ile odaya müracaat eder.

Mesleğini icra etmekte olan meslek mensupları, yukarıdaki belgelere ilaveten, 18/1/2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik uyarınca verilmiş olan Optisyenlik Müessesesi Ruhsatnamesini, mesul müdür dışındakiler ise Personel Çalışma Belgesini dilekçelerine eklerler.

Başta İstanbul ili olmak üzere ülkemizde faaliyette bulunan optisyen/ gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin faaliyette bulundukları il bazındaki sayılar dikkate alınarak öngörülen 18-20 Optisyen-Gözlükçüler Odası kurulum işlemi gerçekleşecek olup, oda kurulum işlemine ilişkin Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği yönetim kurulu kararının resmi gazetede yayımlanması sonrası başlanacaktır.

Resmi gazete yayımı oda kurulum işlemleri ve üyelik başlangıç ve bitiş tarihleri yine web sayfalarımız ve mesleğimiz için önderlik yapan bağımsız internet sitesi olan OptisyeninSesi sayfası aracılığı ile sizlerle paylaşacağım.

Biz olmayı başaracağımız, mesleki varlığını yarınlara miras bırakacağına inandığım optisyen/gözlükçü meslektaşlarımı en kalbi duygularımla selamlar, hayırlı günler dilerim

Saygılarımla,

 

Ramazan Özmutlu/ TOOMD Yönetim Kurulu Üyesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyenler Optik dersinden sınıfta kaldı! Optisyenler Optik dersinden sınıfta kald...

İstanbul Okan Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Erdoğan Özdemir’in başkanlığında, optisyenlik müesseselerinde çalışan 203 op...

Balıkçı Balıkçı

Saklı bir göl, saklı bir cennet. Uzaktan radyo sesi geliyor. Sese doğru ilerledim. Tahta bir iskeleye bağlı biri 10 metrelik, diğer iki...

En çok hangi millet gözlük kullanıyor? En çok hangi millet gözlük kullanıyor?...

Türkiye'de yılda 17 ila 18 milyon gözlük camı satılıyor. Gözlük pazarının büyüklüğü ise 1 milyar euro......

2020 Yılında Kamu Sağlık Harcamaları 2020 Yılında Kamu Sağlık Harcamaları...

Merkezi yönetim bütçesinden 2020 yılında SGK’ya transfer edilmesi planlanan 218 milyar TL’lik tutarın da 13 milyar TL’lik kısmının ödem...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

1
.. Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MEHMET Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
MEHMET
Ziyaretçi
MEHMET

BAŞKANLIGA NASIL ADAY OLUNUYOR ŞARTLARI NEY BIDE ONU SOYLESEYDINIZ GUZELOLURDU

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyenler Optik dersinden sınıfta kaldı! Optisyenler Optik dersind...

İstanbul Okan Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi E...

Balıkçı Balıkçı

Saklı bir göl, saklı bir cennet. Uzaktan radyo sesi geliyor....

En çok hangi millet gözlük kullanıyor? En çok hangi millet gözlü...

Türkiye'de yılda 17 ila 18 milyon gözlük camı satılıyor. Göz...

2020 Yılında Kamu Sağlık Harcamaları 2020 Yılında Kamu Sağlık ...

Merkezi yönetim bütçesinden 2020 yılında SGK’ya transfer edi...

183 bin 300 gümrük kaçağı gözlük ele geçirildi 183 bin 300 gümrük kaçağı...

Düzenlenen operasyonda, yurda kaçak yollarda getirilen 183 b...

Kamuoyuna Açıklama Kamuoyuna Açıklama

11 ve 12 Ocak tarihindeki gerçekleşen Ankara Toplantımızda t...

Müşteri Neden Kaçar? Müşteri Neden Kaçar?

Mutsuz müşteri, tam sınırda yer alıp ürün ya da hizmetinizde...

Optiğin vazgeçilmez ham maddesi ne amaçla üretilmişti? Optiğin vazgeçilmez ham m...

1960 lı yıllara kadar “CR 39” düz plakalar halinde satılıyor...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens teknolojisinde yenilikler! Lens teknolojisinde yenil...

Lensin üretildiği materyal gözün hava almaya devam etmesini ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
Dijitalleşme gözlük pazarını nasıl etkileyecek?

Müşterilere, gözlükçüler tarafından on beş yıl önce gözlük kullanmaları gerektiği söylendiğinde, bundan pek memnun olmadılar.

Kapat