a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Muayene Şart

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Dinçyıldız, çocukların hiçbir şikayeti olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmaları gerektiğini söyledi. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Dinçyıldız, çocuklarda belirli bir göz rahatsızlığı olmasa da 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Ailenin gözlediği bir anormallik varsa hemen […]

03 Temmuz 2013 - 20:43 'de eklendi ve 1730 kez görüntülendi. A+A-

Muayene Şart

cocukGöz Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Dinçyıldız, çocukların hiçbir şikayeti olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmaları gerektiğini söyledi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Dinçyıldız, çocuklarda belirli bir göz rahatsızlığı olmasa da 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Ailenin gözlediği bir anormallik varsa hemen muayene gerekir. Yeni doğanlarda kırmızı fundus refleksine bakılarak doğumsal katarakt gibi bebeğin tüm hayatını etkileyebilecek durumlar ekarte edilmelidir” dedi.

Muayenede ailelerin en çok çocuklarının görüp görmediklerini merak ettiklerini ifade eden Dr. Dinçyıldız, “4 yaşın altındaki çocuklar gördüğünü tam tarif edemediği için göze damla konularak özel aletlerle göz bozukluğu tespit edilir. 4 yaşın üzerindeki çocuklar E harflerini öğrenebilir ve bunların uçlarının ne yöne baktığı sorularak görme muayenesi yapılabilir. Bunun yanı sıra şekiller sorulabilir. Daha ileri yaşlardaki çocuklara erişkinlerde olduğu gibi harfler sorularak görme düzeyleri tespit edilir.

Çocukların erişkinlere göre farklılık arz eden bir muayenesi de gözlük muayenesidir. Özellikle bebek ve küçük çocuklar ile uyumsuz büyük çocuklarda ilaç damlatılarak bilgisayarlı ölçüm aleti ile gözlük numarası tespit edilebilir. İlaçlı muayene aynı zamanda gözün arka kısımlarının değerlendirilmesine de yardımcı olur” dedi.

Çocukluk döneminde, kayma olmadan her iki gözden net görüntü algılandığında normal görme gelişiminin sağlandığını vurgulayan Dr. Dinçyıldız, “Kayma gibi gelişmenin olumsuz olarak etkilendiği koşullarda ise göz tembelliği veya görmede azalma gelişebilir.

Erken teşhis edildiğinde, yani hayatın ilk 8-9 yıllık döneminde tedavisi mümkündür, iyi gören gözün kapatılması ile az gören gözün görme seviyesi artırılabilir ancak görme için gelişme döneminin tamamlandığı 9 yaş sonrası tedavi başarısı oldukça düşüktür, yani ne kadar erken teşhis edilirse tedavi başarısı o denli yüksek olacaktır.

Göz tembelliğinden sıklıkla tek göz etkilenir, yaklaşık olarak her 100 kişiden 4’ünde göz tembelliği vardır. Göz tembelliğinin teşhisi ve erken tedavisi için her çocuk 3 yaşına kadar göz muayenesi olmalıdır.

Şaşılık dışında, iki gözde farklı derecelerde olan gözlük ihtiyacı ya da bir gözdeki görüntünün oluşmasını engelleyen katarakt, göz kapağı düşüklüğü gibi bir engel varlığında da tembellik gelişebilir. Yani görme potansiyeli olmasına karşın görme yeteneği azalır.

Özellikle şaşılığın olmadığı ve çoğunlukla farklı ve yüksek gözlük ihtiyacının olduğu olgularda ailenin fark etmesi gecikebileceğinden göz tembelliği tanısı gecikebilir.

Bebeklik döneminde yani çocuğun konuşamadığı dönemde de gözlük ihtiyacı ve şaşılık tespit edilebilir. Ayrıca göz tembelliği dışında görme azalmasına neden olabilecek katarakt, iltihaplanma, tümör veya diğer göz hastalıkları da saptanabilir. Göz tembelliğinde en etkili tedavi yöntemi kapama tedavisidir.

Göz tembelliği tedavi edilmediği takdirde tembellik artar ve gelişme dönemi sonrası tedavisi mümkün değildir. Her iki gözün bir arada kullanılamaması derinlik hissini azaltır. Bazı meslekler için engel teşkil eder” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV